Úloha štítnej žľazy, týmusu a hypofýzy

V prvom roku života dieťaťa sa centrálny nervový systém vyvíja veľmi rýchlym tempom - o 7 mesiacov sa hmotnosť novorodenca zvyšuje dvakrát. V budúcnosti už takéto skoky nebudú. Endokrinný systém začína fungovať od 2,5-3 mesiacov vnútromaternicového vývoja av budúcnosti má vplyv na organizmus počas celého života. Preto sa v prvom roku života dieťaťa musí venovať osobitná pozornosť jeho endokrinnému systému.

Hypofýza (somatotropín) - produkuje rastový hormón, ktorý ovplyvňuje biochemické procesy v tkanivách:

- stimuluje pozdĺžny rast kostí;

- zadržiava v tele soli fosforu, vápnika, sodíka, ktoré sú potrebné na tvorbu kostného tkaniva;

- zvyšuje počet svalových buniek;

- zvyšuje syntézu proteínov a znižuje množstvo tukového tkaniva.

Rast dieťaťa v prvých dvoch rokoch života závisí od toho, ako tehotenstvo pokračovalo. Nedostatok vitamínov B, vitamínu E, vápnika môže byť príčinou pomalého rastu dieťaťa počas prvých siedmich rokov života. Preto sa od prvých dní života dieťaťa snažte poskytnúť mu všetky potrebné rastové vitamíny. Mimochodom, vedci zistili, že najaktívnejšia produkcia "rastového hormónu" sa vyskytuje vo sne. Preto je tak dôležité stanoviť denný režim pre novorodenca čo najskôr.

Štítna žľaza vo forme dvoch lalokov, ktoré sa skladajú z mnohých folikulov, sa nachádza vo forme podkovy na krku v oblasti hrtanu. Produkuje hormóny štítnej žľazy, v ktorých hlavnou zložkou je jód. Zníženie produkcie týchto hormónov vedie k zlyhaniu práce celého organizmu.

V 16-17 týždňoch tehotenstva funguje štítna žľaza ako nezávislý orgán. Počas tohto obdobia by ste mali dostať dostatok jódu s jedlom. Pretože dieťa bude trpieť nedostatkom jódu v tele matky a predovšetkým mozgu. Pre informáciu: novorodenec by mal dostávať 50 mikrogramov jódu denne.

Thymus (brzlík) - Najdôležitejší orgán imunitného systému. Thymus sa tvorí pred ostatnými orgánmi imunitného systému a prakticky vykonáva imunologický dohľad nad vyvíjajúcimi sa bunkami. Obdobie najaktívnejšieho rastu organizmu súvisí s jeho aktivitou. Vo vyššom veku (po 6 rokoch) je brzlík takmer úplne nahradený tukovým tkanivom.

Kedy by ste sa mali poradiť s endokrinológom?

1. Ak niektorý z príbuzných má endokrinnú patológiu.

2. Pre deti mladšie ako jeden rok: zlý prírastok hmotnosti, častá zápcha, žltačka, ktorá dlho neprechádza.

3. Dieťa veľa pije a často ide na toaletu.

4. Dieťa sa pomaly, rýchlo unavilo.

5. Ak máte obavy o rýchlosti rastu a prírastku hmotnosti dieťaťa (pozri tabuľku výšky a hmotnosti detí).

Príznaky zlej funkcie štítnej žľazy:

1. Slabý sací reflex.

2. Bledá, napuchnutá tvár.

3. Sluggish pohyby.

4. Dieťa sa rýchlo unaví.

5. Bledá, suchá koža.

6. Hrany horných a dolných viečok sú zhrubnuté.

7. Dieťa nespí dobre.

8. Dlho neprejdú fyziologickou žltačkou.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár