Acetonemická kríza. Príčiny, príznaky a liečba

Tiež sa nazýva kríza s acetonémiou neuro-artritická diatéza, Jednou z jej hlavných príčin je zaostalosť pankreasu. To sa často stáva metabolické poruchy.

Deti s takou diagnózou sú ľahko excitovateľné, ich nervový systém je veľmi rýchlo vyčerpaný. Tento stav sa môže vyvinúť aj u jedného ročného dieťaťa. V takejto situácii je veľmi dôležité dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá napomôže správnemu vytvoreniu pankreasu a postupom času choroba ustúpi.

Príznaky acetonemickej krízy.

1. Časté záchvaty zvracania, vrátane toho, keď sa snažíte vypiť dieťa.

2. Teplota tela stúpne na 38 ° C a vyššie.

3. Koža sa stáva bledou, ale s charakteristickým červenaním (to sa stáva a naopak, začervenanie kože).

4. Dehydratácia začína.

5. Objavujú sa nevoľnosť a bolesť brucha.

6. Silné vzrušenie u dieťaťa je ostro nahradené slabosťou a ospalosťou.

7. Môže byť prítomný zápach acetónu z úst.

Čo spôsobuje acetonemickú krízu

Vo väčšine prípadov je pomerne ťažké určiť, čo presne spôsobilo prvý prudký útok a prečo sa opakujú. Podľa odborníkov môže acetoneamická kríza spôsobiť zhodu viacerých faktorov:

- prerezávanie zubov;

- vírusové ochorenie;

- korenené alebo vyprážané tučné jedlá;

- stres;

- prepracovanie;

- nadmerné emócie;

- vonkajšie faktory (napríklad vysoká teplota vonku).

Pri prvých prejavoch neuroartritickej diatézy musíte začať konať. Nedajte dieťaťu čo jesť, kým sa nezastaví zvracanie. Aby sa zabránilo dehydratácii, ponúknite svojmu dieťaťu, aby čo najviac pili. Začnite piť z jednej čajovej lyžičky každých 15 minút. Dobre prispôsobený kompot zo sušeného ovocia, čaju s citrónom, minerálnej vody bez plynu. Počas dňa by malo dieťa vypiť až 1,5 litra tekutiny.

Môžu byť použité sorbenty: "Regidron", "Smekta". Ale pozorne si prečítajte a postupujte podľa pokynov. Ak dieťa toleruje normálne pitie, zvyšte dávku na dve čajové lyžičky.

Zvyšok odporúčaní liečby môže podať len lekár. Možno odporučí klystír, aby očistil črevá. Ale pamätajte, že vracanie môže tiež spôsobiť zápal slepého čreva, a v tomto prípade je klystír kontraindikovaný. Preto by mal diagnostikovať iba lekár.

Keď sa vracanie zastaví, skúste dať dieťaťu pyré bez soli a oleja, ryžovej kaše alebo zeleninovej polievky. Začnite dávať 1 lyžičku. Ak dieťa normálne vníma jedlo, ponúknite mu 2 lyžičky a postupne zvyšujte porciu. Prvý deň po prekonaní krízy môže drvina jesť nie viac ako 1/3 svojej obvyklej porcie, druhá - 2/3.

Zanechajte Svoj Komentár