Vývoj myslenia u malého dieťaťa

V druhom roku života má dieťa mnoho dôležitých úloh. V procese hier sa neustále učí niečo nové o predmetoch a rôznych prírodných javoch. Začne sa zaujímať o doslova každú maličkosť. Tlačidlá, zvyšky papiera, páčky. A o domácich spotrebičov a nemôže hovoriť. Preto musíte venovať osobitnú pozornosť rozvoj myslenia u malého dieťaťa.

Dieťa nemá len tlačiť gombíky, ale zámerne na ne klikne a čaká na nejaký výsledok. To znamená, že začne vykonávať vlastný výskum, ktorý mu pomôže pochopiť, ako jedno tlačidlo alebo iné dielo funguje.

Po niekoľkonásobnom opakovaní svojho výskumu bude strúhanka schopná stanoviť príčinnú súvislosť medzi lisovaním a uskutočňovaním akcie. Keď to pochopí, záujem o tlačidlá zmizne a dieťa nájde nový objekt pre výskum.

Vo veku jeden a pol roka dieťa pochopí, že objekty sa dajú rozlíšiť niektorými charakteristikami. Napríklad v tvare alebo veľkosti. Pre rozvoj myslenia u mladého dieťaťa v tomto štádiu musí byť učený hľadať podobnosti a rozdiely medzi objektmi.

Venujte pozornosť záujmu, s ktorým dieťa pozerá na písacie potreby, obsah zásuviek ... Zaujíma ho najmä to, ako ich usporiadate v poriadku, presúvajte ich z miesta na miesto. Dieťa sa nepozerá, začína chápať, prečo to robíte. A po nejakom čase bude robiť aj so svojimi hračkami. Triedenie kocky, autá, mäkké hračky, dieťa hľadá podobnosť alebo rozdiel, štúdie tvar, veľkosť, začína vnímať farby.

Ešte zaujímavejšia je druhá polovica roka. Rozvoj myslenia v dieťati sa presúva na novú úroveň. Začne používať reč nielen na účely komunikácie, ale aj na riešenie logických problémov. Aj keď je ešte dlho pred intelektuálom, ale je to vážny úspech.

Vaša pomoc je pre dieťa veľmi dôležitá. Dokonca aj dospelý človek môže niekedy ťažko určiť účel neznámej veci. A tak je to pre dieťa. Preto sa snažte nielen vysvetliť svojmu dieťaťu účel tohto alebo tohto objektu, ale tiež ho naučiť experimentovať.

Napríklad strúhanka sa naučila naliať piesok do vedra. Teraz povedzte dieťaťu, že ho možno prevrátiť. Výsledok by ho mal potešiť. A nabudúce sa bude snažiť o experimenty. Stačí sledovať, ako rýchlo sa vývoj myslenia v dieťati a kontrolovať úroveň zložitosti hier.

Nie je potrebné ponúkať dieťa v jednej a polročnej hre určenej pre trojročné deti. V srdci hry musíte využiť nahromadené skúsenosti a postupne pridávať nové a nové informácie.

Ukazovatele vývoja myslenia u malého dieťaťa

1 rok 2 mesiace. Dieťa môže hrať na chvíľu sám. Pokusy symbolizovať známe akcie.

1 rok 6 mesiacov. Pri riešení akýchkoľvek logických problémov môže použiť známe objekty ako nástroje.

2 roky. Hrá na veciach. Stolička môže pôsobiť ako auto, balík papiera - neviditeľný klobúk atď.

Rodičia Tipy pre včasný vývoj

1. Sprievodca hry s jednoduchými a dieťa-priateľské rýmy. Pomôžu vytvoriť hernú atmosféru.

2. Počas hry sa pohybujte čo najviac. Takže strúhanka nebude rýchlo unavená.

3. Triedy netrávia viac ako dvakrát týždenne. To je potrebné, aby dieťa malo čas naučiť sa získané vedomosti.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov vytvoríte priaznivé podmienky pre rozvoj myslenia u malého dieťaťa.

Zanechajte Svoj Komentár