Dôležité minerály pre budúcu matku

V predchádzajúcom článku sme sa zamerali na to, aké vitamíny užívame počas tehotenstva. Dnes budeme pokračovať v rozvíjaní témy a určovaní najdôležitejších minerálov.

zinok

Slabé trávenie, únava, slabá imunita - to všetko spôsobuje nedostatok zinku. A najhoršie zo všetkého môže tiež viesť k závažnejším komplikáciám: retardácia rastu plodu, ťažká toxikóza a ťažký pôrod.

Ak chcete získať dostatok, opierať sa o mäso, ryby, obilniny, vajcia, vlašské orechy, mliečne výrobky, mrkva a tmavý chlieb. Množstvo kávy a rafinovaného cukru sa však bude musieť znížiť, pretože zhoršujú absorpciu zinku.

železo

Aj slabý nedostatok železa má za následok oslabenie imunitného systému a zvýšenú únavu. Nedostatok vo vážnejších množstvách môže viesť k rozvoju anémie u dieťaťa.

obsahoval: mäso, jazyk, pečeň, obličky, vaječné žĺtky, cesnak, ražný chlieb, fazuľa, tekvica, špenát, repa, pistácie.

Venujte pozornosť, Železo je oveľa lepšie absorbované zo živočíšnych krmív (30%) ako zo zeleniny (10%). Najmä v kombinácii s vitamínom C (kapusta, pomaranč).

vápnik

Predovšetkým je to stavebný materiál na tvorbu kostí a zubov. Ak nechcete vedieť, čo je liečba mliečnych zubov u detí, poskytnite ju v dostatočnom množstve. Vápnik je tiež nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému a zabraňuje vzniku alergií.

obsahoval: ryby, mäso, mlieko, tvaroh, syr, brokolica, slnečnicové semená. Vynikajúca asimilácia v prítomnosti vitamínu D.

jód

Zaisťuje normálne fungovanie štítnej žľazy. Je tiež nevyhnutné, aby mozog pracoval, zvyšoval imunitu a udržiaval hormonálnu rovnováhu. Zvlášť dôležité v prvých 6 mesiacoch tehotenstva, pretože je zodpovedný za rozvoj inteligencie dieťaťa. Pri nedostatku jódu dochádza k narušeniu štítnej žľazy a metabolizmu.

obsahoval: morské ryby, morské plody, šampiňóny, špenát.

Venujte pozornosť, Jód je slabo absorbovaný látkami obsiahnutými v repe, kapuste a repy. Preto ich nepoužívajte s produktmi obsahujúcimi jód.

magnézium

Normalizuje nervový systém, pomáha zmierniť stres a znižuje bolesti svalov a kĺbov. Potrebné pre syntézu proteínov, normálnu zrážanlivosť krvi a absorpciu vápnika. Horčík zabraňuje predčasnému pôrodu a spomaľuje vývoj plodu.

obsahoval: obilniny, celozrnný chlieb, banány, slivky, mandle, petržlen, arašidy, lieskové orechy, sušené marhule, kakao.

Venujte pozornosť, Veľké množstvo tuku sťažuje vstrebávanie horčíka. Berte to do úvahy pri zostavovaní menu.

Zanechajte Svoj Komentár