Fermentopatia u detí: príznaky, diagnostika a liečba

Fermentopatia u detí - Ide o vrodenú chorobu, pri ktorej dochádza k narušeniu premeny látok v tele. V dôsledku neprítomnosti enzýmov sa nerozpadajú alebo sa nezmenia na iné látky.

Aby sme objektívne hovorili o fermentopatii u detí, definujeme, aké enzýmy sú. V skutočnosti sú to len proteíny, ktorých syntéza je riadená naším dedičným aparátom. A samozrejme ich nemôžeme často predstaviť zvonku, čo vedie k určitým ťažkostiam pri liečbe fermentopatie. Je potrebné vylúčiť z diétnych výrobkov, ktorých bežná výmena nie je možná.

Všimnite si, že na rozdiel od neživej povahy, kde sú katalyzátory univerzálne a podieľajú sa na rôznych reakciách, sú enzýmy veľmi špecifické. Každá substancia alebo skupina má svoj vlastný unikátny proteínový katalyzátor, v prípade ktorého reakcia neprebieha.

Najznámejšia dnešná fermentopatia - neznášanlivosť laktózy u novorodencovktorý sa vyskytuje v neprítomnosti alebo neprimeranom množstve v čreve enzýmu na rozpad laktózy na glukózu a galaktózu. Ak je to tak, laktóza v nestrávenom stave vstupuje do hrubého čreva, kde zadržiava vodu. Potom sa v procese trávenia premieňa črevná mikroflóra na organické kyseliny, čo môže spôsobiť dysbiózu.

Príznaky intolerancie laktózy

Všetko to začína odmietnutím dieťaťa z mliečnych výrobkov, potom vracaním a hnačkou až 10-12 krát denne a stratou hmotnosti (pozri tabuľku hmotnosti dieťaťa). Avšak, prostriedky na hnačku nepomôžu. To sú v podstate všetky symptómy. Hlavnou vecou nie je zamieňať príznaky fermentopatie s infekčným ochorením.

Diagnóza fermentopatie u detí

Pre predbežnú diagnostiku nie sú potrebné žiadne komplikované testy. Len odstrániť z diéty dojčenského mlieka pre 7-10 dní. Hnačka sa musí zastaviť. Po 10 dňoch, znovu dajte mlieko, ak je opäť hnačka, existuje každý dôvod predpokladať, že dieťa je neznášanlivé na laktózu. V tomto prípade sa vyžaduje analýza aminokyselín.

Liečba fermentopatie u detí

Liečba fermentopatie je znížená na vylúčenie produktov spôsobujúcich problém. To znamená, že ak má byť neznášanlivosť laktózy úplne vylúčená z detského menu, mliečne výrobky iné ako výrobky z kyslého mlieka. Namiesto toho môžete začať dávať mäso, ryby a zeleninu. To bude užitočné pre ryžové kaše, zatiaľ čo krupica a ovsené vločky je lepšie dávať. Aj keď, ak je forma ochorenia mierna, je celkom možné, že nebudete musieť úplne odstrániť mlieko zo stravy, bude stačiť obmedziť jeho množstvo.

Choroba môže byť dočasná, ak predčasne narodené dieťa nezvyšuje svoju hmotnosť, alebo sa vyvíja s oneskorením. Všimnite si, že fermentopatia nemusí byť vrodená, môže sa vyvíjať s vekom alebo sa môže prejaviť dočasne. Napríklad u cicavcov sa laktáza nevytvára počas prerezávania zubov. U ľudí môže podobný program fungovať kedykoľvek a možno nikdy.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár