Dôvody pre zvýšenie teploty u dieťaťa

Ak si prečítate predchádzajúci článok, viete, aká je teplota dieťaťa považovaná za normálnu. Dnes budeme túto tému ďalej rozvíjať a zvážiť príčiny zvýšenia teploty u dieťaťa. A čo sa týka choroby, a nie.

Ak je dieťa úplne zdravé a nie je ani náznak prechladnutia alebo inej choroby, potom dôvody zvýšenia teploty môžu byť nasledovné:

- intenzívna fyzická námaha - so svalovou kontrakciou sa uvoľňuje obrovské množstvo tepla, ktoré telo nemá čas na rýchle odstránenie;

- sú narušené normálne mechanizmy prenosu tepla - to môže byť spôsobené vysokou vlhkosťou v miestnosti alebo tým, že dieťa je príliš teplé.

Častejšie však účinok takzvaných pyrogénov na termoregulačné centrum je stále príčinou zvýšenia teploty u dieťaťa. Kto nie je oboznámený s týmto termínom, vysvetľujeme, že pôvodcovia väčšiny infekcií (vírusy, baktérie a protozoálne parazity) patria k pyrogénom.

Ak nechodíte do zložitých lekárskych vysvetlení, mechanizmus vyzerá takto: pyrogénny, ovplyvňujúci termoregulačné centrum, ako keby ho nastavoval nový štandard (nie 36,6, ale povedzme 38,0) a telo sa snaží získať nastavenú teplotu.

Na dosiahnutie požadovanej teploty sa telo snaží zvýšiť produkciu tepla zvýšením metabolizmu a vzniku chvenia. Súbežne s tým dochádza k zníženiu prenosu tepla obmedzením krvného obehu na kožu, a tým k zníženiu potenia.

Toto je v stručnosti hlavné dôvody zvýšenia teploty u dieťaťa. Nezabúdajte však, že ak má dieťa náhle horúčky, je to len jeden z príznakov, ktoré pomáhajú vytvoriť ochorenie. Okrem toho, v prítomnosti zvýšenej teploty a niektorých ďalších známok, v mnohých prípadoch sa dá choroba ľahko stanoviť. Napríklad:

- teplota + nádcha a kašeľ = studené (odporúčame čítanie: prechladnutie u detí);

- teplota + earache = otitis media;

- teplota + hnačka = črevná infekcia;

- teplota + bolesť hrdla = bolesť hrdla;

- teplota + červené žuvačky = zuby.

Len si pamätajte, že tieto príklady sú uvedené len pre jasnosť, v žiadnom prípade nerobte diagnózu sami. Lekár musí určiť ochorenie a predpísať liečbu.

Zanechajte Svoj Komentár