Normálna hmotnosť dieťaťa pri narodení

S akou výškou a hmotnosťou sa narodil novorodenec? Je to práve táto otázka, ktorá sa obáva takmer všetkých - lekárov, ktorí podľa týchto ukazovateľov určujú, či je všetko normálne pre malú, samotnú matku, ktorá chce porodiť silné a zdravé dieťa, a početných príbuzných, pre ktorých sa tieto čísla dokonca môžu stať dôvodom pýchy. Ale ak každý vie, aká by mala byť normálna hmotnosť dieťaťa pri narodení?

Čo sa týka lekárov, niet pochýb o tom, že váha dieťaťa pri pôrodnosti je pre nich veľmi dôležitým ukazovateľom. Pokiaľ ide o rodičov a starých rodičov, často sa riadia vlastnými skúsenosťami alebo číslami počutými od priateľov a známych.

V skutočnosti je všetko oveľa jednoduchšie - hmotnosť medzi 2 600 a 4 000 g a výška 46–56 cm sa považuje za normálnu pri narodení a teraz pozornosť. Ukazuje sa, že tieto ukazovatele nie sú dôležité len sami o sebe, ktoré následne budete monitorovať tabuľkou výšky a váhy, ale aj ich pomer, ktorý vám umožní určiť tzv. Queteletov index.

Aby bolo jasnejšie, zvážte konkrétny príklad. Predpokladajme, že dieťa sa narodilo s hmotnosťou 3350 a výškou 52 cm Ak rozdelíte jeho pôrodnú hmotnosť podľa výšky, dostanete číslo, v tomto prípade 64. Tento pomer sa považuje za normálny (to je Quetelet index) medzi 60-70. To znamená, že dieťa je v poriadku.

Ak teda viete hranice, ktoré vyhovujú normálnej hmotnosti dieťaťa pri narodení a aký by mal byť pomer výšky a hmotnosti, vždy môžete pochopiť, ako by tieto údaje mali alebo vás mohli upozorniť.

Napríklad, ak má novorodenec Queteletov index menší ako 60, znamená to nedostatok telesnej hmotnosti vzhľadom na výšku. Často je to dôsledok vnútromaternicovej podvýživy. Jednoducho povedané, podvýživa, dôvody, pre ktoré musí lekár zistiť.

A posledný. Všetko, čo je uvedené vyššie, bude správne iba pre deti narodené v čase. U predčasne narodených detí budú tieto čísla odlišné a ďalší vývoj má svoje vlastné charakteristiky.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár