Príčiny dysplázie bedra u detí

Pod dyspláziou sa rozumie vrodená hypoplazie kĺbov, ktorá spôsobuje narušenie jej práce a môže viesť k chronickej dislokácii bedra. Netreba dodávať, že v stave zanedbávania môže byť tento problém plný najnepríjemnejších následkov: od bolesti kĺbov až po postihnutie.

Preto by rodičia mali poznať nielen príčiny dysplázie bedra u detí, ale tiež pochopiť dôležitosť včasnej diagnostiky a správnej liečby. Ak spozorujete odchýlku v čase a podniknete kroky, môžete sa vyhnúť nepríjemným komplikáciám.

Pravda s príčinami dysplázie nie je taká jednoduchá, že odborníci v tejto veci ešte neboli schopní dospieť k spoločnému názoru. Niektorí hovoria, že dysplázia bedrového kĺbu u novorodencov spôsobuje malformáciu artikulárnych tkanív na začiatku tehotenstva (počas prvých 2-3 mesiacov). Na druhej strane môže vyvolať vystavenie toxickým látkam, nepriaznivej ekológii, ako aj niektorým infekčným ochoreniam.

Iní veria, že príčinou dysplázie bedra u detí je hormón, ktorý spôsobuje nástup pôrodu (oxytocín). Hormón sa hromadí v budúcom mamovom tele v treťom trimestri tehotenstva a pod jeho vplyvom sa zvyšuje tón fetálnych svalov plodu, čo vedie k postupnému rozvoju subluxácie bedrového kĺbu.

To vysvetľuje, prečo sa dysplázia vyskytuje asi 5 krát častejšie u chlapcov ako u novorodencov u dievčat. Koniec koncov, sú vystavení hormonálnemu pozadiu matky oveľa viac.

Možné príčiny tohto problému však nie sú obmedzené na tieto dve teórie. Podľa odborníkov riziko vzniku dysplázie bedrového kĺbu u novorodencov výrazne zvyšuje abnormálnu polohu plodu a predĺžený ťažký pôrod (s prezentáciou panvy). V tomto prípade možno nájdete článok o tom, ako robiť cvičenia s panvovou prezentáciou.

Poslednou možnou príčinou dysplázie je dedičnosť. Ukazuje sa, že tendencia k chorobe môže byť zdedená, takže ak sa takéto prípady skutočne vyskytli vo vašej rodine, vopred premýšľajte o potrebe urobiť diagnózu bez zlyhania a udržať situáciu pod kontrolou.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár