Expanzia obličkovej panvy u dieťaťa

Mnohí rodičia sa stretávajú s problémami s obličkami, ale sú to najmä také poruchy, ako je enuréza alebo inkontinencia moču, ale existujú oveľa väčšie odchýlky, ktoré sú oveľa nebezpečnejšie. Hovorme dnes o nich - o expanzii renálnej panvy, ktorá sa vyskytuje častejšie ako iné.

Dôvody expanzie obličkovej panvy

Ak chcete začať, zvážte, prečo sa tento problém môže dokonca zobraziť. Expanzia obličkovej panvy u detí sa teda vyskytuje hlavne z fyziologických dôvodov. A všetko preto, že keď je dieťa v maternici, jeho obličky, ako orgán vylučovania, nefungujú, ich funkcia je vykonávaná placentou. Ale stále sa tvorí minimálne množstvo moču, ktoré sa hromadí v obličkovej panve.

Čo máme na konci? Malé časti moču sa hromadia v týchto zvláštnych lievikoch pripojených ku každej obličke a panva plodu sa rozširuje pred narodením. Tu máte hlavný dôvod tohto javu.

diagnostika

Expanzia obličkovej panvy je možné stanoviť u dieťaťa pomocou ultrazvuku počas tehotenstva alebo v prvých mesiacoch života novorodenca.

Liečba expanzie obličkovej panvy u detí

Vo väčšine prípadov sa liečba ako taká nevyžaduje. Panva bez pomoci sa vráti do normálu o rok a pol a možno do roka. Aspoň, ak neexistujú žiadne porušenia, ktoré bránia odtoku tekutiny z nich.

Takéto porušenia môžu byť:

  • reflux - žiadosť o návrat moču z močovodu alebo močového mechúra;
  • vaskulárne anomálie - napríklad jedna z ciev môže mať nezvyčajnú polohu a stlačiť výstup z panvy na ureter.

Takéto problémy sú závažnou patológiou, ktorá je mimoriadne nebezpečná v tom, že môže viesť k zmenám v obličkovom tkanive. Z tohto dôvodu je nevyhnutné vykonávať ultrazvuk obličiek a močových ciest u detí v prvých mesiacoch života. Ak toto vyšetrenie preukáže expanziu panvy alebo aspoň jedného z nich, budete musieť sledovať zmeny v ich veľkosti a sledovať testy moču. Lekár Vám o tom povie viac po vyšetrení.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár