Nedostatok enzýmu u detí, jeho príznaky a liečba

Veľmi často sú deti mladšie ako jeden rok diagnostikované s desivými rodičmi: enzymatickým nedostatkom, ktorý je v medicíne definovaný ako potravinová neznášanlivosť. Dieťa žalúdok nie je schopný stráviť jedlo kvôli nedostatku niektorých enzýmov.

Jedná sa o proteínové látky, ktoré rozkladajú potraviny a začínajú proces trávenia. Žiadny enzým - žalúdok nemôže fungovať. V závislosti od toho, ktorý enzým chýba v tele dieťaťa, existuje niekoľko typov nedostatku enzýmov.

Nedostatok laktázy

Absencia enzýmu nazývaného laktáza je u novorodencov veľmi bežná. Vzhľadom na jeho nedostatok, žalúdok dieťaťa nemôže stráviť materské mlieko, pretože obsahuje sacharidovú laktózu (mliečny cukor). Laktóza nie je možná bez laktázy.

  • príznaky

Príznaky nedostatku laktázy sa môžu vyskytnúť v prvých narodeniach dieťaťa. Odmietne prsník, ale zároveň sa k nej dychtivo drží, pretože bude hladný. Tam bude zažívacie ťažkosti vo forme tekutej stolice s nazelenalým nádychom, silnou tvorbou plynu, nadúvaním. Kvôli hladu a bolesti bude dieťa spať zle, neustále plakať.

  • liečba

Odmietnutie dojčiť v tomto prípade nestojí za to. Mama bude musieť len nejaký čas sedieť na prísnej diéte, pričom zo svojej stravy odstráni mliečne výrobky a hovädzie mäso. Lekár tiež vymenuje enzým laktázy v kapsulách pre dieťa aj matku.

Diagnóza deficitu laktázy je určená výsledkami analýzy výkalov u dieťaťa.

Celiakia ako typ deficitu enzýmu

Загрузка...

Celiakia sa prejavuje len vo veku 6 mesiacov až 1 rok, keď sa obilniny dostávajú do detskej stravy. Podstata ochorenia - v neprítomnosti enzýmu, ktorý rozkladá glutén.

Lepek je veľmi dôležitý proteín pre telo, ktorý sa nachádza v jačmeni, pšenici, ovse a raži. To vedie k podráždeniu klkov na črevných stenách, v dôsledku čoho je zhoršená absorpcia živín žalúdkom.

  • príznaky

Symptómy celiakie sa môžu objaviť aj navonok: koža dieťaťa sa stáva príliš suchou, je tu stomatitída, nie je prírastok hmotnosti, ale žalúdok je prehnaný kvôli opuchu. Dieťa bude mať hnačku, stolica bude nielen tekutá, ale aj s hnilobným zápachom, môžu byť pozorované záchvaty zvracania.

  • liečba

Liečba celiakie je prísna diéta nalačno. Dieťa nebude môcť jesť raž a pšeničnú múku, krupicu, ovsené vločky, proso, jačmeňovú kašu. Budete musieť doplniť vitamíny pomocou ovocia, mäsa, zeleniny.

Celiakia ako typ deficitu enzýmu u dieťaťa môže byť určená iba výsledkami biopsie.

fenylketonúria

Zriedkavé ochorenie s krásnym názvom fenylketonúria je diktované genetickou predispozíciou. V tele je nedostatok enzýmu, ktorý rozkladá fenylalanín - aminokyselinu, ktorá je súčasťou proteínov. V dôsledku toho sa v tele akumulujú toxické látky, ktoré ovplyvňujú duševný vývoj dieťaťa.

  • príznaky

Od 6 mesiacov začne dieťa prejavovať známky mentálnej retardácie a rôznych duševných porúch.

  • liečba

Liečba sa predpokladá dodržiavaním najprísnejšej diéty, s vylúčením väčšiny bežných produktov, ktoré zahŕňajú fenylalanín.

Hlavnou vecou je rozpoznať príznaky nedostatku enzýmu u detí včas, aby sa vaše dieťa mohlo včas liečiť. Jesť dieťa v prvom roku života je pre dieťa veľmi dôležité, takže hlavnou úlohou rodičov je normalizovať prácu malého žalúdka.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár