Komplikácie a účinky čierneho kašľa u detí

Čierny kašeľ je infekčné ochorenie, ktoré mnohí rodičia nepovažujú za najťažšie. Po pretrvávajúcom vymiznutí symptómov však nie je možné upokojiť sa: ak je liečba nedostatočná alebo nepravidelná, môže to mať nepríjemné následky vo forme komplikácií.

Čierny kašeľ: po čom sa báť?

Lekári hovoria predovšetkým o bakteriálnych komplikáciách vo forme depresie imunity. Prenesené dieťa je oslabené, neustály kašeľ vyčerpal horné dýchacie cesty. Tu a môže čakať na chorobu vo forme:

  • bronchitída;
  • pneumónia (čítaj: ako liečiť pneumóniu u detí);
  • otitis media;
  • mediasthenitis alebo pleurisy;
  • encefalopatia.

Priebeh pneumónie počas pertussis je ťažké si všimnúť - neexistujú žiadne charakteristické znaky. A zhoršený krvný obeh môže viesť k kŕčom ciev a priedušiek. Veľmi často sa pneumónia prejavuje v celej svojej kráse po zmiznutí čierneho kašľa. A už je to nezávislé ochorenie spôsobené streptokokami, aspoň inými patogénmi.

Pertusová encefalopatia - poškodenie centrálneho nervového systému. To sa prejavuje v druhom alebo treťom týždni priebehu základného ochorenia. Okrem toho rodičia okamžite zistia, že boli pridané nové príznaky a symptómy: kŕče, mdloby, poruchy sluchu a zraku, krátkodobé aj dlhodobé. Ak sa zistí aspoň jeden z týchto príznakov, vyžaduje sa neodkladná lekárska konzultácia a hospitalizácia. V opačnom prípade môže encefalopatia ovplyvniť psychomotorický vývoj dieťaťa, dokonca spôsobiť smrť v dôsledku zastavenia dýchania a vracania a slinných hmôt v dýchacích cestách.

Tieto ochorenia pľúc, priedušnice alebo stredného ucha nemusia byť tolerované. Dieťa, ktoré sa dostalo z postele po čiernom kašli, musí podstúpiť úplné vyšetrenie, jeho zdravie musí byť chránené. Žiadne hypothermia: zmrzlina na ulici, studená voda, dlhé zimné hry na dvore. Samozrejme, že budete musieť vydržať niekoľko týždňov v tomto režime, ale šanca zostať zdravý sú väčšie.

Z čierneho kašľa sa môže vyskytnúť aj taký nepríjemný jav, ako je prolaps konečníka. Existujú aj prietrže. Opäť je na vine kašeľ: k tomu môže viesť zvýšený vnútro-abdominálny tlak s napätým, dlhodobým kašľom. Snažte sa nezaťažovať dieťa počas choroby alebo po nej.

Niekedy sa lekári stretávajú s pľúcnou atelektázou (kolaps pľúcnych alveol), čo môže viesť k zlyhaniu dýchania. Preto je potrebné pozorovanie lekára pri najmenšej indispozícii dieťaťa.

Často sa tiež pozorujú krvácania v mozgu a sietnici v dôsledku prudkého zvýšenia krvného tlaku. Dieťa pevne kašle, a tlak "skoky" v rôznych smeroch. V závažných prípadoch dochádza k odchlípeniu sietnice a cievnej mozgovej príhode. Ide o zriedkavé prípady, ale v prípade chorôb detí nie je možné počítať s „náhodou“.

Postarajte sa o svoje deti!

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár