Najlepšie hry a cvičenia pre rozvoj jemnej motoriky u detí do roku

Každý rodič by mal vedieť a pamätať na dôležitosť rozvoja jemných motorických schopností u detí vo veľmi mladom veku. Je to ten, ktorý prispieva k úplnému rozvoju rečového aparátu dieťaťa, trénuje jeho obratnosť a obratnosť a rozvíja intelektuálne myslenie.

Priame spojenie s vývojom mozgovej kôry robí tento typ aktivity pre deti jednoducho potrebným. Preto musí každý rodič poskytnúť svojmu dieťaťu súbor vyvíjajúcich sa hračiek a tiež pravidelne s ním vykonávať hry a cvičenia na rozvoj jemných motorických zručností, počnúc rokom.

Hry na vývoj jemných motorov

Aké hry na rozvoj jemných motorických zručností možno vykonávať doma s dieťaťom?

  • "Získať hračku"

Nalejte teplú vodu do hrnca, hlboký pohár alebo misku (hĺbka by nemala byť väčšia ako 20 cm) a položte dno misky s krásnymi kameňmi a škrupinami. Môžete vidieť najjasnejšie z nich spolu s dieťaťom a potom ich znížiť na dno spolu so zvyškom kameňov, ktoré vyzerajú ako on. Dieťa ho musí nájsť medzi všetkými a dostať ho zospodu.

  • "Nájsť loptu"

Pre túto hru budete potrebovať pieskovisko: môžete použiť ten na ulici, ale pre hygienické účely je lepšie naplniť nádrž alebo iný kontajner pieskom. Ukázať dieťaťu balónik a pochovať ho v piesku s ním. Bude to musieť dostať. Potom pochovať hračku tak, aby dieťa nevidelo, kde ste ho skryli. Opäť ho bude musieť nájsť. V poslednom štádiu hry zahryzte naraz dva predmety v piesku: guľu a kocku. Špecifikujte úlohu pre dieťa konkrétne: potrebujete loptu. Táto hra dokonale rozvíja logiku a tvorí motilitu detských prstov.

  • "Cookies"

Pripravte si dve nádoby: jeden by mal byť suchý piesok a druhý by mal byť mokrý. Navrhnite dieťaťu, aby "pečieme" sušienky z piesku pomocou špeciálnych foriem. Dieťa by malo nezávisle dospieť k záveru, že ich môže urobiť len zo surovín.

Okrem motoriky, tieto hry rozvíjajú pamäť a pozornosť, ktoré sú pre maličkého také nevyhnutné. Pre dieťa staršie ako tri roky, nemôžete obmedziť jeho činnosti len zábavné hry. Pokúste sa s ním vykonávať serióznejšie cvičenia, aby ste rozvíjali motorické zručnosti.

Cvičenia pre rozvoj jemných motorických schopností

Existujú rôzne cvičenia pre rozvoj jemných motorických zručností, ktoré odnesú dieťa nie menej ako vtipné, neposlušné hry. Neobývajte sa na žiadnom cvičení: snažte sa ich meniť častejšie, aby aktivita dieťaťa bola rôznorodá. Ak sa pre neho neprejaví žiadne cvičenie, nechajte ho, ale uistite sa, že sa k nemu znova a znova vraciate, kým sa s ním vaše dieťa nedokáže vyrovnať.

  • "Priateľstvo"

Čítate báseň a ukážte dieťaťu, čo má robiť s prstami. V prípade potreby mu môžete pomôcť začať. V priebehu času, počas pravidelných tréningov, by malo dieťa samostatne robiť cvičenia pre vaše čítanie:

Dobré zvieratá sú priatelia(všetky prsty musia byť spojené v zámke)
Priatelia sú malé zajace(mal by sa dotýkať prstov oboch rúk)
Priatelia v jazere bobry(prstene by sa mali dotýkať)
Priatelia v nebi komáre(stredné prsty sa dotýkajú)
Priatelia sú roztomilé ezhata(ukazováčky)
Priatelia dokonca nesie(veľké prsty)
Postup prehrávania -
Prešiel lesom!(ruky idú dolu a ruky sa uvoľňujú a chvenia)

  • "Matica"

Navrhnite jazdiť s dieťaťom medzi dlaňami vlašského orecha. A odsúdiť sa:

Vrhnem maticu,
Stať sa okrúhlym zo všetkých!

  • "Bee"

Dieťa by malo narovnať ukazovák ruky a začať ich metodicky a rytmicky otáčať. Potom to isté zopakujte s ukazovákom druhej ruky. Poslednou fázou je zahrnutie oboch rúk do cvičenia.

Nielen hračky môžu rozvíjať motorické zručnosti u vášho dieťaťa. Zaujímavé cvičenia a množstvo zaujímavých hier na rozvoj jemných motorických zručností odnesú dieťaťu o nič menej a niekedy z nich bude oveľa väčší úžitok. Byť zapojený do aktívnej práce, bude omrvinky nútení myslieť, myslieť, myslieť logicky, robiť voľby, analyzovať. To všetko prispeje k jeho intelektuálnemu a rečovému vývoju. Nenechajte si ujsť tento dôležitý moment v živote vášho dieťaťa.

Zanechajte Svoj Komentár