Čo robiť, ak bolesť obličiek počas tehotenstva: príčiny a ochorenia

Mnoho vnútorných orgánov žien počas tehotenstva čelí zvýšenému stresu, a to platí najmä pre obličky. Teraz musia vykonávať nové úlohy: spracovať a odstrániť z tela odpadové produkty plodu vyvíjajúceho sa v maternici.

Množstvo moču denne sa niekoľkokrát zvyšuje a medzičasom progesterón (hormón) znižuje tón močového mechúra a obličky musia pracovať každých 9 mesiacov prakticky v núdzovom režime. Niet divu, že mnohé ženy sa stretávajú so skutočnosťou, že počas tehotenstva sa obličky začínajú zraniť, strácajú mier a vštepujú obavy a pochybnosti. Čo ak sa to stane?

Príznaky ochorenia obličiek počas tehotenstva

Zadná strana ženy počas nosenia dieťaťa tiež zažíva takmer kozmické zaťaženie. Preto, keď začne ublížiť, budúca mama s tým zaobchádza s porozumením a neznie alarm. Mnohí dokonca pochybujú o tom, či sa obličky počas tehotenstva môžu zraniť. A alarm by mal znieť pri prvých príznakoch ochorenia tohto orgánu. Existujú určité príznaky, ktoré naznačujú, že to nie sú chrbtové svaly, ktoré poškodili, ale obličky:

 • ostré bolesti alebo nepríjemné pocity pri močení;
 • pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra, keď chcete znova a znova chodiť na toaletu;
 • prítomnosť proteínu, baktérií, erytrocytov, leukocytov v štandardnom teste moču;
 • ťažké opuchy;
 • vysoký krvný tlak v priebehu času;
 • ostré bolesti v modrom práve nad pásom;
 • bolesť v boku alebo v dolnej časti brucha sa neustále zvyšuje a je bolestivá;
 • ak zmeníte pozíciu, bolesť nezmizne, ako pri svalových kŕčoch;
 • bolestivosť a precitlivenosť pri najmenšom dotyku;
 • všetky tieto prejavy môžu byť sprevádzané vysokou telesnou teplotou, nevoľnosťou, zimnicou, vracaním, stratou chuti do jedla.

Vo všetkých týchto prípadoch by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom. Najprv musíte povedať svojmu pozornému gynekológovi o Vašom stave a potom vás presmeruje na iného, ​​užšieho špecialistu, urológa. Po vyšetrení a analýze vám presne povedia, prečo sú obličky zranené: počas tehotenstva: najčastejšou diagnózou je urolitiáza, pyelonefritída alebo glomerulonefritída.

Ochorenie obličiek počas tehotenstva

Všetky tri ochorenia obličiek, ktoré sa prejavujú počas tehotenstva, majú rôzne príznaky, ale sú presne určené len laboratórnymi metódami (pomocou testov a ultrazvuku).

 • pyelonefritída

Tento zápalový proces sa najčastejšie vyvíja alebo zhoršuje v druhej polovici tehotenstva. Najnebezpečnejší čas, kedy je riziko pyelonefritídy najväčšie, je 12-15, 21-28, 31-34, 38-40 týždňov. V tejto dobe sa vyskytujú najrozsiahlejšie hormonálne zmeny, zvyšuje sa zaťaženie obličiek a dochádza k porušeniu odtoku moču. Pyelonefritída u tehotných žien je charakterizovaná bolesťou dolnej časti chrbta, prudkým zhoršením zdravia, zimnicou, vysokou horúčkou (až do 40 ° C), bolestivým a častým močením.

 • urolitiáza

Počas tehotenstva sa metabolizmus fosforu a vápnika mení v ženskom tele, metabolizmus močových a šťaveľových kyselín je narušený. Panva a močové trubice sa rozširujú so súčasným poklesom tónu. Výsledkom je obmedzenie odtoku, zvýšenie koncentrácie moču. Takže v obličkovej panve sa tvoria kamene. Urolitiáza počas tehotenstva sa prejavuje renálnou kolikou: akútnou paroxyzmálnou bolesťou v oblasti obličiek, ktorá môže vyžarovať do slabín, nôh, hrádze; vzhľadu krvi v moči.

 • glomerulonefritis

Jednou z príčin glomerulonefritídy u tehotných žien je angína pectoris. Toto ochorenie možno nájsť v bolesti v bedrovej oblasti, opuch tváre, nôh. Súčasne sa môže vyskytnúť zvýšený krvný tlak, ktorý často vedie k zhoršeniu zraku a bolesti hlavy.

Všetky tieto patologické stavy obličiek môžu viesť k potratu, predčasnému pôrodu, infekcii alebo podvýžive plodu. Preto je dôležité včas vyhľadať pomoc lekárov. Komplexná liečba obličiek počas tehotenstva bude závisieť od toho, aký druh ochorenia bol diagnostikovaný a od jeho závažnosti, ako aj od individuálnych zdravotných indikátorov pacienta.

Metódy spracovania

Len lekár môže povedať, čo má robiť, ak sa obličky počas tehotenstva zrania: po objasnení diagnózy predpíše vhodnú liečbu. Tradičnú medicínu a fytoceptory možno riešiť len s jeho povolením, inak môžete zhoršiť svoj stav a poškodiť vaše dieťa v maternici. Priebeh liečby zahŕňa podávanie týchto liekov a dodržiavanie opatrení, ktoré nepoškodzujú vývoj plodu:

 • Fytopreparácie pôsobia tak efektívne a jemne, ako je to len možné, majú diuretický, protizápalový, antispasmodický a antimikrobiálny účinok;
 • diéta, ktorá zahŕňa vylúčenie mastných, vyprážaných, korenených a kyslých potravín zo stravy;
 • Pri akútnych epizódach pyelonefritídy môžu pomôcť len antibiotiká, ktoré sa vyberajú individuálne v každom jednotlivom prípade.

Ak sa počas tehotenstva ochorie obličky, nie je potrebné hľadať radu na strane: musíte byť vyšetrený a podstúpiť predpísaný kurz. Je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť negatívnym dôsledkom a komplikáciám a pokračovať v preprave zdravého dieťaťa, pripravovať sa na jeho dlho očakávaný pôrod a nepozorovať bolesť chrbta.

Zanechajte Svoj Komentár