Epilepsia u detí: príčiny, príznaky, typy, liečba, diagnostika, diéta

Epilepsia je závažné chronické ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v detstve, charakterizované špecifickými záchvatmi, nazývanými epileptickými záchvatmi. Vyskytujú sa v dôsledku výboja blikajúceho mozgu, ktorý spôsobuje dočasné narušenie mentálnych, motorických a citlivých funkcií. U detí je diagnostikovaná trikrát častejšie ako u dospelých.

Príčiny ochorenia

Každý rodič chce vedieť, aké sú príčiny epilepsie u dieťaťa, prečo to bola ich rodina, ktorá trpela takýmto nešťastím. V medicíne je rozdelená do niekoľkých skupín v závislosti od príčin:

 • symptomatický - je dôsledkom štrukturálneho defektu mozgu: cysty, nádory, krvácanie, poranenia;
 • idiopatickej - prejavuje sa v prípadoch, keď nie sú pozorované významné zmeny v mozgu, ale existuje genetická predispozícia k ochoreniu;
 • kryptogenní - diagnostikované, ak príčiny ochorenia zostávajú nevysvetliteľné.

No, keď sú identifikované príčiny epilepsie, pretože uľahčuje vymenovanie potrebnej liečby. Pre úspešné uzdravenie je však potrebné včas rozpoznať príznaky tohto ochorenia.

Príznaky a znaky

Charakteristickým znakom ochorenia je, že príznaky epilepsie u detí sa významne líšia od prejavov rovnakého ochorenia u dospelých. Kŕčové záchvaty nie sú ani zďaleka jediným znakom „epilepsie“ (pretože táto choroba sa volala v dávnych dobách). Rodičia musia poznať rôznorodosť klinických prejavov epilepsie, aby sa identifikovalo ochorenie na základe prvých príznakov a aby sa okamžite začala liečba.

 • Kŕčové záchvaty

Na začiatku epileptického záchvatu sa svaly prudko namáhajú, dýchanie sa na krátku dobu oneskorí. Potom začnú kŕče, kŕče trvajú od 10 sekúnd do 20 minút. Dieťa spontánne vyprázdňuje močový mechúr. Kŕče sa zastavia a unavený, vyčerpaný pacient zaspí.

 • Nekvulzívne záchvaty

Deti trpiace epilepsiou môžu byť tiež vystavené nekonvulzívnym záchvatom (v medicíne sa nazývajú absencie), ktoré nie sú také výrazné. Náhle dieťa zamrzne, oči mu chýbajú, prázdne, chvosty viečok. Počas útoku môže pacient odhodiť hlavu alebo zatvoriť oči. Nereaguje na ostatných, v tomto okamihu je zbytočné prilákať jeho pozornosť. Po útoku sa dieťa pokojne vráti do prípadu, v ktorom bol zaneprázdnený pred záchvatom. Toto všetko trvá maximálne 20 sekúnd. Rodičia, ktorí nevedia o nekonvulzívnych záchvatoch, ich môžu prehliadnuť, ignorovať a vziať ich na obvyklé rozptýlenie ich potomkov.

 • Atonické útoky

Útoky tohto druhu sú charakterizované prudkou stratou vedomia u detí s relaxáciou všetkých svalov. Mnohí ho vnímajú ako obyčajné mdloby. Ak dieťa pravidelne stráca vedomie, je to signál na vyšetrenie a na identifikáciu skutočných príčin takýchto stavov.

 • Detský kŕč

Epilepsia sa často prejavuje nedobrovoľným privádzaním rúk k hrudníku, sklonom celého tela, hlavou dopredu a ostrým vyrovnaním nôh. Takéto útoky sa vyskytujú najčastejšie ráno po prebudení a trvajú niekoľko sekúnd. Toto sú prvé príznaky detskej epilepsie, trpia veľmi malými deťmi vo veku približne dvoch rokov, vo veku piatich rokov môžu ísť úplne alebo ísť do inej formy ochorenia.

 • Iné príznaky epilepsie u detí

Často, deti, ktoré majú sklon k epilepsii, trpia nočnými morami, prebudia sa s výkrikmi a slzami, chodia vo sne - trpia nám. Pacient sa často sťažuje na neprimerané bolesti hlavy, ktoré môžu byť sprevádzané zvracaním a nevoľnosťou. Jedným z prvých príznakov ochorenia je krátkodobá porucha reči, keď sa dieťa môže pohybovať, byť pri vedomí, ale nie je schopné hovoriť.

Ak je možné pozorovať epileptické záchvaty u detí, je ťažké rozpoznať zostávajúce príznaky ochorenia a spájať ich s epilepsiou. Koniec koncov, mnoho ľudí má bolesti hlavy a strašné sny, a nie vždy sú príznakmi "epilepsie". Ak sa však takéto javy často opakujú, je potrebná neodkladná konzultácia s neurológom.

Druhy detskej epilepsie

Typy tohto ochorenia sú početné. Keďže ide o dôsledok zhoršenej funkcie mozgu, rozlišuje sa niekoľko typov epilepsie v závislosti od toho, ktorá časť mozgu zlyhá:

 • temporálnej - charakterizované častými výpadkami vedomia bez kŕčov, ale s náhlym prerušením mentálnej a motorickej aktivity;
 • frontálne - charakterizované skutočnosťou, že všetky vyššie uvedené príznaky choroby sa môžu prejaviť: kŕče a strata vedomia a námesačnosť a iné;
 • parietálne a okcipitálne - prejavujú sa rôznymi spôsobmi, nie tak jasnými ako predchádzajúce dve formy a sú dosť zriedkavé.

Najčastejšie (v 80% všetkých prípadov) sú deti diagnostikované s časovou a frontálnou epilepsiou. Ak je lézia v jednej z oblastí mozgu, hovoria o fokálnej forme ochorenia. Existuje niekoľko typov:

 • symptomatického ohniska - zriedkavo pozorované u detí, pretože je dôsledkom predchádzajúcich ochorení v staršom veku: nádory mozgu, vaskulárne lézie hlavy (aneuryzmy), infekčné ochorenia (tuberkulóza, meningitída, týfus, vírusové ataky), poškodenie reumatického nervového tkaniva a mozgová cirkulácia (mozgová príhoda) ), hypoxia mozgu, toxické poškodenie jedmi (alkohol, ortuť, benzín) a metabolické produkty (diabetes, hepato-renálna insuficiencia), traumatické poranenie mozgu;
 • cryptogenic focal - diagnostikovaná v prípade, keď sa moderná medicína zastaví a nemôže vysvetliť dôvody tohto patologického stavu;
 • idiopatická fokálna - charakterizované zmenami funkcií neurónov, keď sa ich aktivita a stupeň excitability prudko zvyšuje; Príčinou tejto formy ochorenia môžu byť dedičné predispozície, vrodené anomálie a patologické stavy mozgu, neuropsychiatrické ochorenia, toxické účinky liekov alebo alkoholu.

Jedným typom idiopatickej formy ochorenia je rolandická pediatrická epilepsia, ktorá je diagnostikovaná vo veku od troch do trinástich rokov. Fokus sa nachádza v Rolandovej drážke, ktorá leží v mozgovej kôre. Typické klinické prejavy rolandickej epilepsie u detí sú: t

 • znecitlivenie jazyka, pier, tváre;
 • kŕče vo svaloch rúk, nôh, tváre;
 • problémy s rečou;
 • zachované vedomie;
 • zvýšené slinenie;
 • najčastejšie sa vyskytujú záchvaty v noci.

Rolandická epilepsia zvyčajne trvá do 16 rokov. Ďalšou bežnou formou ochorenia u detí je epilepsia abscesu, ktorá začína vo veku 5-8 rokov. Dievčatá trpia častejšie ako chlapci. Vyznačuje sa nekonvulzívnymi záchvatmi, ktoré môžu trvať až do puberty. Po tomto útoku zmizne alebo choroba prúdi do inej formy. Toto alebo toto ochorenie môže určiť len kvalifikovaný lekár.

diagnostika

Rozmanitosť foriem ochorenia, podobnosť symptómov s inými patológiami vedie k tomu, že diagnóza epilepsie u dieťaťa môže byť dosť zložitá. Napríklad u novorodencov je ťažké rozlíšiť jeho prejavy od obvyklej motorickej aktivity charakteristickej pre všetky deti. Hlavnými diagnostickými metódami sú:

 • electroencephalography;
 • počítačová tomografia;
 • magnetická rezonancia.

V každom prípade musíte najprv kontaktovať neurológa, ktorý určí príslušné vyšetrenia. Po ich diagnostikovaní a predpísanej liečbe.

Liečba epilepsie u detí

Liečba pediatrickej epilepsie bude závisieť od identifikovaných príčin ochorenia. Hlavnou úlohou je nielen zastaviť útoky, ale aj odstrániť príčinu, ak je to možné.

 • Liečba liekmi

Zvyčajne sa predpisujú antikonvulzíva (karbamazepín, valproát sodný, fenobarbital), ak sa pozorovali viac ako dva záchvaty. V 30% prípadov dnes lekárske ošetrenie epilepsie vedie k uzdraveniu. Pri zložitejších formách ochorenia pomáhajú lieky znižovať závažnosť a frekvenciu záchvatov. Zvyčajne začínajú s malými dávkami a postupne ich zvyšujú. Liečba je dlhý proces, ktorý trvá niekoľko mesiacov a dokonca rokov.

 • Chirurgická liečba

Chirurgická liečba je predpísaná na odstránenie príčiny ochorenia: mozgový nádor je napríklad odstránený.

 • Diéta pre epilepsiu

Deti trpiace epileptickými záchvatmi, ktorí nie sú liečení liekmi, majú predpísanú ketogénnu diétu. Princíp je redukovaný na správny pomer sacharidov, bielkovín, tukov v detskom menu. Pre 1 g bielkovín a sacharidov by malo byť až 4 g tuku. Potrebné sú tučné potraviny ako maslo a smotana. Ale cestoviny, ovocie a zelenina, chlieb obmedzený.

Napriek tomu, že epilepsia je chronické ochorenie, táto diagnóza by sa nemala považovať za doživotný trest. Moderná medicína úspešne potláča svoje prejavy u detí, adekvátna liečba a dodržiavanie správneho životného štýlu umožňuje v 75% prípadov sa zbaviť epileptických záchvatov navždy.

Zanechajte Svoj Komentár