Pruritus počas tehotenstva: možné príčiny a liečba

Mnoho žien pozná nepríjemný stav, keď ich celé telo svrbí neznesiteľne. Svrbenie počas tehotenstva môže začať kedykoľvek, s rôznou intenzitou a sprevádzané kožnou vyrážkou. Nie je možné postaviť sa proti takémuto stavu, pretože to môže byť rušivý signál, že v tele sa vyskytujú vážne procesy, ktoré ohrozujú zdravie budúcej matky a dieťaťa. Najprv musíte zistiť, čo spôsobilo svrbenie, pretože to bude závisieť od tejto metódy liečby a jej následkov.

dôvody

Ak má tehotná žena svrbenie žalúdka a prsníkov, ide o úplne prirodzený proces. Jeho príčiny sú vo vzrastu týchto častí tela a postupnom rozťahovaní pokožky. V medicíne sa nazýva veľmi hrozivo - "polymorfná dermatóza tehotných žien", hoci v skutočnosti je jednou z najviac neškodných a prirodzených príčin tohto javu.

Prípady sú však odlišné a lekári dnes varujú, že svrbenie môže byť diktované inými faktormi, ktoré predstavujú potenciálnu hrozbu pre matku a dieťa. Preto potrebujete čo najrýchlejšie zistiť, aký je pôvod svrbenia kože počas tehotenstva.

 1. Môže to byť príznakom takých závažných ochorení, ako sú patológie pečene, cholecystitídy, hepatitídy, pankreatitídy cholecystitídy. Tento stav sa nazýva cholestáza a vyžaduje okamžitú liečbu. V týchto prípadoch sa svrbenie môže šíriť nielen cez žalúdok a hrudník, ale aj do iných častí tela - rúk, chrbta, nôh. Riziková skupina zahŕňa tých, ktorí mali hepatitídu A, ochorenie žlčových kameňov, chronickú cholecystitídu pred tehotenstvom, majú niekoľko detí a majú viac ako 35 rokov.
 2. Ak je kožná svrbenie počas tehotenstva sprevádzaná vyrážkou, ktorá sa podobá alergickej reakcii alebo akné mladistvých, dôvodom môže byť len alergia na kozmetiku, oblečenie, jedlo, prach, kvety atď. Bez odstránenia alergénu z vášho života sa žena nebude môcť zbaviť svrbenia ,
 3. Jedným z dôvodov je zvýšenie množstva estrogénu v tele tehotnej ženy: takéto hormonálne zmeny nie sú hrozné pre matku a dieťa: stačí znášať ťažké svrbenie a po pôrode zmizne.
 4. Kožné ochorenia, ako je ekzém alebo svrab, nemôžu byť vylúčené zo zoznamu príčin. Súčasne sa svrbenie a vyrážka najčastejšie prejavujú v kožných záhyboch - pod kolenami, na lakťoch, pod ramenami, na krku. V tomto prípade musíte podstúpiť liečbu dermatológom.
 5. Ak sa v genitáliách vyskytne silné pálenie a svrbenie počas tehotenstva, môžu to byť symptómy bakteriálnej vaginózy alebo drozdu (ako ich identifikovať, čítať tu). Pred pôrodom sa odporúča liečiť ich.

Pretože príčina tohto javu môže slúžiť ako vážna a nebezpečná choroba, pri prvých príznakoch by mala tehotná žena rozhodne konzultovať s lekárom, aby sa ochránila a dieťa pred nežiaducimi následkami. Včasná liečba svrbenia zabráni komplikáciám.

Liečba svrbenia počas tehotenstva

Загрузка...

Prvá vec, ktorú musí urobiť žena, ktorá má svrbenie tela (a nezáleží na tom, ktorá časť je jeho), musí oznámiť svojmu lekárovi. Po dôkladnom vyšetrení postihnutých miest poskytne gynekológ odporúčanie užšiemu špecialistovi alebo testom. Ak je podozrenie na cholestázu, vykoná sa biochémia krvi, vykonajú sa pečeňové testy a vykoná sa ultrazvuk pre brušnú dutinu. Ak sú príčiny svrbenia závažné a predstavujú nebezpečenstvo pre zdravie ženy a dieťaťa, predpíše sa priebeh liečby. Ak je to len prirodzený proces, vy sami ste schopní zmierniť nepohodlie a odstrániť pocit nepohodlia.

 1. Upravte svoju stravu: odstráňte ťažké potraviny pre pečeň - vyprážané, slané, korenisté, rovnako ako morské plody a exotické ovocie, ktoré by mohlo byť nedobrovoľnou príčinou alergií. Zvýšte svoj denný príjem sušených sliviek a sušených marhúľ, čo zlepší črevnú peristaltiku.
 2. Udržujte svoje telo čisté, dodržiavajte základné hygienické predpisy. Ak voda z vodovodu ostane veľmi žiadúca, nainštalujte filtre. Sprcha len s použitím hypoalergénnych prostriedkov (je to možné aj pre deti).
 3. Svrbenie počas tehotenstva možno odstrániť pomocou vhodne zvoleného krému. Mal by byť hydratačný, bez zápachu, neutrálny. Dnes, v lekárňach, môžete nájsť špeciálne rady výrobkov pre tehotné ženy - skúste ich použiť. V štipke používajte bežný detský krém alebo prírodný olivový olej lisovaný za studena.
 4. Sledujte pitný režim. Ak nie ste veľmi znepokojený opuchom nôh, vypite denne až dva litre tekutiny.
 5. Tak, že koža "dýcha" a nenarušuje svrbenie, prichádzajú častejšie na čerstvý vzduch, vetrajte miestnosť, kde ste väčšinu času.
 6. Svrbenie môže zhoršiť syntetické spodné prádlo. Je lepšie vybrať si priestranné, nie dotiahnutie kože, dýchanie oblečenie z prírodných tkanín.
 7. Kúpajte sa na tráve (ale len po konzultácii s lekárom): odvar z vlaku, nechtíka, harmančeka a ľubovníka bodkovaného sú užitočné pre kožu.
 8. Ak je svrbenie kože lokálne, to znamená, že akékoľvek konkrétne miesto svrbenie, môžete robiť antipruritic, protizápalové a dezinfekčné obklady a masky ovsených vločiek namočené v mlieku alebo bylinné odvar.
 9. Zabráňte prehriatiu: umyte studenou vodou, kúpeľ by mal byť vlažný, nespálil sa slnkom a opaľoval sa.
 10. Urobte si prestávku od svrbenia: jediný spôsob, ako na to zabudnúť a nie hrebeň na postihnuté miesta.

Pruritus počas tehotenstva je jedným z najnepríjemnejších pocitov, ktoré stmavnú šťastnú pozíciu budúcej mamičky. Ak to nie je záležitosť pečeňových patológií, nebojte sa, že to nejako ovplyvní stav dieťaťa. Doprajte svojim chorobám, uchyľte sa k tradičným metódam, poraďte sa s lekárom a nezabudnite si užiť život: len pre váš pokojný stav a vaša trpezlivosť môže byť zárukou narodenia zdravého dieťaťa.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár