Veľký prameň u novorodenca: príčiny, črty, nebezpečenstvo

Veľký (predný) fontanel je kosodĺžniková oblasť lebky u novorodencov, neoddelená, spájajúca kosti, čo je reziduálny jav z membránového skeletu. Umožňuje, aby sa lebečná klenba deformovala počas pôrodu a bez problémov rástla v mozgu.

Častými problémami sú rýchlosť prerastania lokality a jej veľkosť. Niekto má veľký fontanel zavrie vo veku 8 mesiacov, a niekto stále pulzuje na jeden a pol roka. Čo sa v týchto ukazovateľoch považuje za normu a kedy by sa mali rodičia obávať? Najčastejšie, jeho veľkosť nepresahuje dva cm, ale pre niektoré to môže dosiahnuť 3,5 cm, hodnota závisí od mnohých faktorov.

Dôvody veľkého fontanelu

Mnohí rodičia sa čudujú, prečo je novorodenec príliš veľký: existujú na to dôvody.

 • Dedičnosť: ak sa jeden z rodičov dieťaťa narodil s veľkým prameňom, táto funkcia môže byť diktovaná genetikou a nenesie žiadnu hrozbu pre zdravie dieťaťa.
 • Tehotenstvo: nedostatok vitamínov a podvýživa počas tehotenstva sú bežnými príčinami tohto nedostatku, keď sa u dieťaťa diagnostikuje veľmi veľká jar. Preto sa dôrazne odporúča, aby nastávajúca matka užívala vitamíny zo skupiny B a vápnika, aby dýchala viac čerstvého vzduchu.
 • Výživa pre bábätká: ak novorodenec konzumuje materské mlieko, veľkosť a rýchlosť zarastania mäkkých plôch na jeho hlave sú vždy v normálnom rozsahu. Kým umelé kŕmenie môže spôsobiť výskyt príliš rozsiahleho fontanelu.

Ak sa pulzujúca oblasť na hlave novorodenca zdá byť pre rodičov abnormálna, mali by sa poradiť s pediatrom. Pomôže to zistiť, prečo má dieťa veľkú jar a ako sa oň starať tak, aby rástlo čo najskôr. Ale kedy presne zaznie alarm?

Vekové funkcie

Загрузка...

Aká veľkosť veľkého fontanelu u novorodenca je normálna a ktorá slúži ako signál pre konzultácie s odborníkom? Musíte byť schopní správne určiť tento ukazovateľ. Vypočíta sa takto: pridajte pozdĺžne a priečne dĺžky pulzujúcej časti hlavy dieťaťa, delte 2. Normou - do 3 cm, ale záleží na dvoch faktoroch. Po prvé, o veľkosti dieťaťa. Po druhé, v jeho veku.

 • za 1 mesiac je skoré posúdiť, či veľká jar alebo nie;
 • za 2 mesiace môže sa dokonca zvýšiť, a to bude normou, ktorá by nemala vystrašiť rodičov;
 • za 4 mesiace mal by začať postupne rásť a tu je čas ho zmerať a porovnať ho s normálnym ukazovateľom;
 • za 5 mesiacovAk sa rozmery nezmenia, musíte podniknúť kroky a poradiť sa so svojím lekárom o tejto otázke;
 • 6 mesiacov zvyčajne je stále viditeľné, ako pružina pulzuje, takže je možné sledovať proces jej prerastania;
 • na 8 mesiacov v normálnom prípade zrýchlenie tohto procesu, pulzácia sa sotva dá rozlíšiť (ak nie sú žiadne odchýlky); tvar veľkého fontanelu novorodenca sa postupne mení a mení sa z tvaru kosoštvorca na vajcovitý, čím sa získa viac zaoblený tvar, ktorý sa postupne zužuje;
 • za rok Mnohé z najväčších fontanel sú zarastené, ale to sa môže stať o 1,5 roka bez následkov na zdravie omrvinky. Všetko je tu veľmi individuálne.

Rodičia musia vedieť, kedy je veľká jar zavretá, aby si včas všimli odchýlky od normy a zabránili komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť.

nebezpečenstvo

S pomocou veľkých fontanel rodičia môžu sledovať zdravie dieťaťa. Je to pre tento druh „lakmusového papiera“.

 1. Znižuje sa, Niekedy sa pulzujúca oblasť na hlave omrvinky stáva príliš poddajnou, mäkkou, vizuálne sa zdá, že spadá do lebky. To svedčí o dehydratácii malého organizmu, ktorého príčinou je najčastejšie črevná infekcia. Prvou vecou v tomto prípade je dať dieťaťu dostatok vody na pitie. Druhou je zavolať lekára.
 2. napučiava, Niekedy začne intenzívne pulzovať, napučiavať a stuhnúť. Dieťa spolu s týmito výkrikmi, plačmi, nespí, odmieta jesť. Ak to prebehne rýchlo, nestojí za to, aby ste boli obzvlášť vystrašení a nerobili nič, ale musíte byť informovaní o lekárovi. Je to ďalšia vec, keď dieťa a jar sú v tomto stave neustále. Dôvod - vzostup intrakraniálneho tlaku. A nie je to také zlé. Vysoký tlak novorodenca je často príznakom takých závažných ochorení, ako je encefalopatia a hydrocefalus.
 3. Dlhé zarastené, Ak je dieťa už 1,5 roka (18 mesiacov) a pulzujúca oblasť na jeho hlave ešte nie je zarastená, môže to byť signál, že malé telo neabsorbuje kalcium dobre, čo vedie v budúcnosti k veľkému množstvu komplikácií, medzi ktoré patrí krivica, deformácia kostí, zhoršený metabolizmus.
 4. Rýchlo zarastené, Nemali by ste sa radovať z tejto skutočnosti, pretože uzavretie veľkého fontanelu musí spĺňať normy (12-18 mesiacov). Ak je starší ako 1 rok, môže byť príznakom nadmerného množstva vitamínu D alebo vápnika v malom organizme. Závažnejším problémom spojeným s týmto defektom je poranenie CNS.

V takýchto situáciách by mali rodičia odpovedať kompetentne a včas a ukázať dieťaťu lekárovi, ktorý určí stupeň nebezpečenstva a spôsoby, ako sa mu vyhnúť. Ak je celý problém len vo veľkosti, s najväčšou pravdepodobnosťou tu nie je nič hrozné. Dodržiavanie určitých pravidiel starostlivosti o túto problematickú časť lebky dieťaťa urýchli jeho rast a zmenší sa veľkosť.

Pravidlá starostlivosti

Špeciálna starostlivosť veľká jar u novorodencov nevyžaduje. Niektoré nuansy však rodičom umožnia zabrániť nepríjemným chybám a nepoškodia dieťa v takej dôležitej veci, ako je prerastanie pulzujúceho miesta na hlave ich omrvinky.

 1. Nemôžete ju tlačiť. Ak existujú pochybnosti o jeho mäkkosti, dutosti, poddajnosti, môžete ho len trochu pohladiť, ale aj veľmi opatrne.
 2. Časté česanie pred prerastaním fontanelu je zbytočné, pretože ho môžete omylom čistiť ostrými zubami a poškriabať. Preto je česanie vlasov u bábätiek nevyhnutné len s nevyhnutnosťou as maximálnou starostlivosťou - bez toho, aby ste sa dotkli problémovej zóny hrebeňovými zubami.
 3. Sledujte celistvosť pokožky tejto časti hlavy počas šmýkania, kúpania, hier. Prevencia poranení a poranení hlavy je zárukou rýchleho a bezproblémového prerastania pružiny.
 4. Aby sa nelepila a kosti lebky sa nedeformovali, pohybovali sa len jedným smerom, odporúča sa spiace dieťa otáčať častejšie z jednej strany na druhú.
 5. Na novorodencoch sa na veľkom prameni tvoria tmavo žlté alebo nahnedlé kôry. Potrebujú len namazať akýkoľvek detský olej na pol hodiny pred vaňou. Po kúpaní dôkladne zmäknú a môžu sa odstrániť jemným česaním jemnou kefkou na vlasy.
 6. Rodičia by sa mali snažiť neustále znižovať tlak na túto oblasť hlavy dieťaťa. Preto je potrebné ho brať častejšie vo vašich rukách alebo v klokaní taške.

Ak sa pediater, po vyšetrení, bola diagnostikovaná, že novorodenec má veľký fontanel, musíte venovať veľkú pozornosť dieťaťu, pozorne ho sledujte, nenechajte ho plakať po dlhú dobu, doplňte dojčenie menu s vysokým obsahom vápnika a vitamínu D.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár