Prečo má dieťa červené oči a čo robiť na liečbu

Ak si všimnete, že dieťa má červené oči, nemali by ste dúfať a čakať, že tento jav prejde sám. Často je to spôsobené veľmi závažnými ochoreniami, ktoré môžu neskôr viesť k vážnym komplikáciám až po úplnú alebo čiastočnú stratu zraku. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné čo najskôr zistiť príčinu začervenania a ukázať omrvinky lekárovi.

Možné príčiny

Akonáhle si všimnete, že veveričky sú pokryté sieťkou ciev a sú v abnormálnom stave, skúste pochopiť, prečo má dieťa červené oči. Ak odstránite provokujúci faktor, samotný fenomén zmizne, ak sa týka životného štýlu a osobnej hygieny. Ak sú príčiny hlbšie, t.j. pri vnútorných chorobách je nevyhnutné lekárske ošetrenie a liečba lekárov. Analyzujte, prečo sa oči dieťaťa náhle zmenili na červené. Môže to byť:

 • preťaženie, únava;
 • prenikanie cudzích telies;
 • poranenie sliznice oka;
 • ak sú oči dieťaťa červené a hnisajúce, najpravdepodobnejšou príčinou je zápal spojiviek: zápal sliznice v dôsledku vírusov, baktérií, chlamýdie, iných infekčných chorôb;
 • alergický na peľ, prach a iné alergény: v tomto prípade, okrem začervenania, oči sú slzenie a svrbenie;
 • uveitída - zápal cievnatky;
 • blefaritída - poškodenie žlčovej hrany alebo meibomovej žľazy, preto je choroba označená červenými viečkami očí alebo ich rohov;
 • glaukóm - zvýšený tlak vo vnútri očí;
 • vaskulárna dystónia;
 • ak sa dieťa narodilo s červenými očami, môže to byť blokáda slzného kanála: toto je často prípad dojčiat.

Ak nie je možné určiť príčinu choroby na vlastnú päsť, je potrebné čo najskôr sa poradiť s lekárom - oftalmológom. Bude skúmať, diagnostikovať. Ak nie je nič vážne, povie vám, ako sa starať o zapálenú sliznicu a čo robiť, ak červené oči dieťaťa neprejdú dlhú dobu. Ak je prípad závažný, predpíše vhodnú liečbu.

Pravidlá starostlivosti

Загрузка...

Bez ohľadu na príčinu červenej bielej farby detských očí je potrebná dodatočná starostlivosť pre zapálenú oblasť. Rodičia ho musia poskytnúť súbežne s predpísanou liečbou. To urýchli obnovu a výrazne zlepší stav dieťaťa. Očný lekár zvyčajne hovorí na recepcii, ako to urobiť správne.

 1. Ak je červené oči dôsledkom cudzieho telesa, musí byť opatrne odstránené. Ak si nie ste istí vlastnými schopnosťami, zavolajte lekára u vás doma, ktorý to urobí rýchlo a profesionálne.
 2. Nie je možné vykurovať problémové miesto, najmä suchým teplom.
 3. Je potrebné zistiť, či dieťa zažíva príliš veľa stresu. Musíte sa ho pokúsiť ochrániť pred stresom a nervóznymi skúsenosťami, poskytnúť mu dobrú výživu a dať dieťa do postele čo najskôr.
 4. Dodržiavajte hygienické pravidlá: nedovoľte, aby sa omrvinky trením očí špinavými rukami, sledovala ich čistota, vyhýbajte sa kontaktu s inými deťmi, ktoré trpia rovnakou konjunktivitídou, ktorá sa často ukáže ako nákazlivá.
 5. Obmedzte čas strávený dieťaťom na počítači, telefóne alebo TV.
 6. Urobte osvetlenie detskej izby menej drsným, tlmenejším.
 7. Každý deň si musíte niekoľkokrát umyť oči teplou vodou alebo aspoň utrieť vatovými tampónmi namočenými v furatsilinom, harmančekovom vývare alebo dokonca teplým mliekom.
 8. Ak ide o alergickú konjunktivitídu, bude potrebné identifikovať látku, na ktorú dieťa reagovalo, a vylúčiť ju zo života omrvinky.
 9. Ak sú príčiny červených očí u dieťaťa príliš závažné, odporúča sa čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Akonáhle bol u dieťaťa objavený syndróm červených očí, mali by ste sa pokúsiť dodržiavať tieto odporúčania na maximum a neodkladať návštevu očného lekára. Iba on môže správne určiť príčinu ochorenia, urobiť presnú diagnózu a predpísať vhodnú liečbu.

Metódy spracovania

Liečba červených očí u dieťaťa sa predpisuje v závislosti od príčiny syndrómu. Najčastejšie sa jedná o očné kvapky a masť. Ale vo vážnejších prípadoch sú predpísané silné lieky. Terapia môže byť komplexná a zahŕňa všetky druhy ďalších terapeutických a profylaktických postupov, ktoré vám odborný lekár podrobnejšie povie.

 1. Pri blokovaní slzného kanála sú predpísané antibakteriálne kvapky a masáže, ktoré by mal pravidelne vykonávať odborník.
 2. V prípade alergického sčervenania očí musí dieťa užívať antihistaminiká.
 3. Odporúča sa aj pranie s furatsilinom alebo odvar z harmančeka.
 4. Ak lekár zistí, že červené rohy očí dieťaťa (kde sa nachádzajú meibomské žľazy) sú dôsledkom blefaritídy, liečba bude dlhá a zložitá. Môže sa predpierať umývanie dechtovým mydlom, pleťovými vodami z tansy, masti (napríklad tobrex), gélov (video), očnej liečby miramidezom alebo amitrazínom. Okrem vymenovania oftalmológa, budete s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať konzultovať s dermatológom a gastroenterológom (blefaritída môže byť spôsobená problémami s gastrointestinálnym traktom).
 5. Nemenej jednoduchá liečba čaká na tie deti, ktoré boli diagnostikované s uveitídou. Najprv sa okamžite podávajú glukokortikosteroidy. Po druhé sa uskutočňuje imunosupresívna liečba (až prednizón). Po tretie, hemosorpcia, kvantová autohemoterapia a plazmaferéza sa môžu odporúčať ako doplnkové postupy.
 6. V prípade glaukómu sa často vykonáva operácia a v jednoduchších a úspešnejších prípadoch sa predpisujú lieky na liečbu ako acetazolamid, betaxalol a pilokarpín.

Ak ste si všimli červené biele oči vášho dieťaťa, nemôžete zanechať túto skutočnosť bez pozornosti. Uistite sa, že zistíte príčiny tohto javu a včas sa poraďte s lekárom. Tým budete nielen zmierniť stav dieťaťa, ale aj chrániť pred vážnymi následkami.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár