Čiapky v ušiach dieťaťa: príčiny, príznaky, čo robiť, komplikácie

Všetky deti v ušiach tvoria špeciálny výtok síry. Toto tajomstvo chráni vnútorné ucho dieťaťa pred účinkami prachu, baktérií, špiny. Ak nie sú žiadne problémy, častice cudzích útvarov z vonkajšej strany sa ukladajú na uvoľnenú síru a postupne sa stávajú hustšími, vysychajúcimi a nakoniec opúšťajú ucho.

V tomto ladenom systéme sa však môžu vyskytnúť závažné porušenia, v dôsledku čoho dieťa vytvára v ušiach sírové zátky, ruší ho a jeho rodičov. Ide o želatínový konglomerát buniek síry, prachu a epidermy, ktoré sa oddelili od hlavnej vrstvy epidermy, čo prispieva k strate sluchu. Preto sa musí vonkajší zvukovod očistiť od výslednej trubice. Ale najprv musíte pochopiť, prečo sa tento útok znovu a znovu objavuje v dieťati.

dôvody

Ak sa rodičom podarí pochopiť dôvody vzniku dopravných zápch v ušiach ich dieťaťa, budú schopní vyhnúť sa faktorom, ktoré v budúcnosti vyprovokujú hojnú síru. To povedie k tomu, že takýto problém už nevznikne. Lekári volajú niekoľko príčin tohto nepríjemného javu:

 • žľazy epidermis začínajú intenzívne produkovať ušný maz, ak rodičia často čistia vonkajší zvukový kanál dieťaťa (toto by sa malo vykonať 1 krát týždenne);
 • bavlnené tampóny na čistenie uší dieťaťa vôbec neodstraňujú síru, ale ju navlhčujú a tlačia ďalej, kvôli čomu sa vytvárajú ušné zátky;
 • Štrukturálne vlastnosti zvukovodu u niektorých detí môžu tiež spôsobiť tvorbu silových zátok: to nie je patológia, ale takéto uši si budú vyžadovať väčšiu pozornosť;
 • niekedy síra tvorí ucho v ušiach dieťaťa, pretože sa často nachádza v miestnosti so suchým vzduchom: v tomto prípade je žiaduce zvlhčovať ho čo najčastejšie všetkými možnými spôsobmi a udržiavať vlhkosť na 60% (ako ho identifikovať bez špeciálnych zariadení, prečítajte si tu ).

Rodičia, ktorí sú neustále konfrontovaní so skutočnosťou, že sa z času na čas v detskom uchu tvorí sírová zátka, dôrazne sa odporúča identifikovať príčiny tohto javu a vyhnúť sa im. Nie vždy je korok viditeľný voľným okom. Často sa dá uhádnuť len určitými príznakmi, ktoré rodičia tiež potrebujú vedieť.

príznaky

Nie všetky deti majú sírovú zástrčku v zvukovode. Skutočnosť, že bola vytvorená naznačuje určité príznaky, ktoré by si mali pozorní rodičia všimnúť včas. Skutočne, vo vnútornom uchu je vestibulárny aparát, na ktorom závisia všetky porušenia činnosti dieťaťa spojené s tvorbou sírnej zátky. Medzi tieto príznaky patria:

 • strata sluchu dieťaťa - a on si na to nebude sťažovať, ale bude sa neustále pýtať, čo povedal, nebude odpovedať na výzvu, alebo sa zachve, ak niekto neočakávane vstúpi do miestnosti;
 • po kúpaní môže dieťa položiť ucho, pretože keď do neho vnikne voda, sírová zátka úplne absorbuje vlhkosť, napučiava, zvyšuje a upcháva zvukovod;
 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť;
 • kašeľ;
 • dieťa sa môže pravidelne sťažovať na hluk a zvonenie v ušiach;
 • Korok sám môže mať inú farbu - od svetložltej po čiernu.

Tieto príznaky poukazujú na to, že v ušiach dieťaťa boli sírové zátky a niečo sa s nimi musí robiť, aby sa táto záležitosť nedostala ku komplikáciám. Najsprávnejšie rozhodnutie je navštíviť nemocnicu, ukázať dieťaťu LOR, ktorý odstráni formácie z zvukovodu rýchlo, presne a bez následkov na zdravie dieťaťa. Ale niekedy je potrebné to urobiť doma - je to možné?

Odstránenie dopravných zápch v domácom prostredí

Čo robiť doma so sírnymi zástrčkami vytvorenými v ušiach dieťaťa? Existuje niekoľko odporúčaní, ktoré pomôžu vyrovnať sa s týmto problémom aj pre tých, ktorí sa s ním nikdy predtým nestretli.

 1. Nepokúšajte sa odstrániť korek z ucha dieťaťa pinzetou alebo ihlou: týmto spôsobom riskujete poškodenie epidermy zvukovodu alebo ušného bubienka, ale tento cieľ nedosiahnete. Bavlnené tampóny sú tiež k ničomu, pretože môžu vyprovokovať postup síry do časti kosti, hlboko do sluchového kanála a odtiaľ bude veľmi ťažké ho extrahovať.
 2. Môžete si kúpiť špeciálne lieky v lekárni na umývanie vonkajšieho zvukovodu doma. Napríklad "A-Cerumen", "Remo-Vaks". Za týmto účelom položte dieťa na bok, nalejte obsah injekčnej liekovky do problémového ucha (malo by byť pri izbovej teplote), nechať dieťa v tejto polohe jednu minútu, potom ho otočiť na druhú stranu, aby roztok vytečal z ucha s hadicou na síru.
 3. Existuje aj iný spôsob, ako odstrániť túto nepríjemnú tvorbu. Rastlinný olej je potrebné zohriať na 37 ° C a dvakrát denne kvapkať do problémového ucha dieťaťa po dobu 5 dní. Ak nie sú žiadne osobitné problémy, korok sám bude uvoľnený počas tohto obdobia. Ak sa po tomto období nevyskytne, je potrebné poradiť sa s lekárom - otolaryngológom.
 4. Rovnakým spôsobom (iba bez ohrevu) môžete použiť peroxid vodíka (3%).
 5. Účinná, ale skôr nebezpečná metóda (bez konzultácie s lekárom) na odstránenie síry z detského ucha je komprimácia. Na jeho prípravu sa rozomelie polovica strúčika cesnaku, zmieša sa s teplým gáforovým olejom (najviac 3 kvapky). Bičíkový gél sterilného obväzu je impregnovaný liečivou zmesou, jemne vložený do zvukovodu. Doba stlačenia nie je dlhšia ako 10 minút. Pocit pálenia je nevyhnutný kvôli cesnaku, takže sa musíte pripraviť na rozmary a sťažnosti dieťaťa. Po stanovenom čase sa bičík odstráni a ucho sa dôkladne umyje.

Dodržiavajte tieto tipy, ako odstrániť sírové zátky v ušiach dieťaťa a nevzniknú žiadne komplikácie ani následky. To všetko však treba urobiť s maximálnou starostlivosťou a sterilnosťou, a ak máte pochybnosti, či urobíte všetko správne, je lepšie vyhľadať pomoc od LOR. Profesionálne prepláchne zvukovod detského ucha špeciálnym riešením s použitím moderného zdravotníckeho zariadenia.

Ak je síra sraženina veľmi suchá a počas umývania sa neoddeľuje dobre, lekár môže na niekoľko dní predpísať 3% peroxid vodíka alebo použiť masť Levomekol. Čím rýchlejšie vyhľadávate pomoc špecialistov, tým menej problémov bude v budúcnosti s odstránením detskej trubice v ušiach.

Možné komplikácie

Ak neodstránite korok v ušiach dieťaťa včas, môžu sa začať vážne problémy so sluchom, čo povedie ku komplikáciám, ako sú:

 • preležaniny zvukovodu, ktoré sa musia liečiť dosť dlho a ktoré sa vyznačujú bolestivými pocitmi;
 • poškodenie sluchu;
 • zápalové procesy spôsobené akumuláciou baktérií, ktoré tvoria ušný maz;
 • chronickej rinitídy.

Je užitočné, aby všetci rodičia vedeli, čo robiť, ak má dieťa ucho do ucha: odstránenie je zárukou, že dieťa nebude mať v budúcnosti problémy so sluchom. Takže ak si nie ste istí svojimi vlastnými schopnosťami, že to môžete urobiť sami, doma, určite požiadajte o pomoc špecialistov. Rýchlosť zotavenia dieťaťa a absencia ďalších komplikácií bude závisieť od toho.

Zanechajte Svoj Komentár