Testy na hormóny pri plánovaní tehotenstva: čo a kedy vziať

Hormóny sú účinné látky, ktoré ovplyvňujú všetky procesy prebiehajúce v tele, ktoré počas tehotenstva zažívajú veľký stres. A tieto látky pomáhajú vyrovnať sa s ním. Hormonálne pozadie počas plodných zmien, hlavným účelom fungovania týchto malých pracovníkov neviditeľného frontu je zachrániť život budúceho dieťaťa. Preto je dôležité a potrebné zistiť, v akých stavových hormónoch sa pri plánovaní tehotenstva nachádzajú, aby sa predišlo nebezpečným patológiám a nežiaducim následkom pri nosení dieťaťa.

Dôvody testovania

Nie všetky páry dostávajú krvný test na hormóny počas plánovania tehotenstva počas vyšetrenia: toto sa deje len v určitých prípadoch, ktoré sú problémom. To sa môže týkať neúspešných pokusov o počatie dieťaťa a jeho nosenia počas predchádzajúcich tehotenstiev. Najčastejšie sa ponúka prieskum, keď:

 • menštruačný cyklus je zlomený;
 • pozorujú sa príznaky hyperandrogenizmu: nadmerná obezita, ťažké akné, zvýšené ochlpenie tela;
 • v zásobe - problematická koncepcia: tehotenstvo sa nevyskytuje s aktívnym sexuálnym životom počas celého roka;
 • došlo k nepriaznivým predchádzajúcim tehotenstvám, ktoré skončili následkami ako smrť plodu alebo potrat;
 • Vek ženy je viac ako 35 rokov.

Ktorýkoľvek z vyššie uvedených dôvodov je dôvodom na vykonanie viacerých dodatočných prieskumov. Endokrinológ vám poradí, ktoré z nich a kedy sa má vykonať hormonálne testy pri plánovaní tehotenstva: najlepšie je to urobiť asi šesť mesiacov pred očakávaným dátumom počatia dieťaťa. V tomto prípade bude možné identifikovať problém a urobiť jeho úplné odstránenie. Krv zo žily a analýza moču ukáže, či je všetko v poriadku s hormonálnym pozadím budúcich rodičov a či sú pripravené na vznik nového života.

Zoznam hormónov

Загрузка...

Existuje celý zoznam hormónov v plánovaní tehotenstva, ktoré sú zodpovedné za plnú, vysoko kvalitnú koncepciu, úspešný pôrod a úspešné porodenie. Je na nich, aby sa osobitná pozornosť venovala dlho pred oplodnením vajíčka. Štúdium krvi a moču vám umožní identifikovať abnormality na hormonálnom pozadí budúcich rodičov a včas ich napraviť.

Luteinizačný hormón (LH)

Táto látka je produkovaná hypofýzou. Pomáha dozrieť vajíčko vo folikule, je zodpovedný za plnú ovuláciu, vysokokvalitné vylučovanie estrogénu a tvorbu zdravého žltého tela. Luteinizačný hormón v ženskom tele stimuluje tvorbu progesterónu, ktorý je dôležitý pre tehotenstvo. U mužov sa zvyšuje permeabilita semenných kanálov pre testosterón, čo prispieva k včasnému dozrievaniu spermií. Cieľom štúdie je odvodiť pomer LH a FSH (folitropín). Tu sú hladiny hormónov pre plánovanie tehotenstva nasledovné:

 • pomer LH a FSH pred menštruačným cyklom = 1;
 • jeden rok po nástupe menštruácie = 1-1,5;
 • 2 roky po tom, až do menopauzy, je hodnota 1,5-2.

Pre človeka môže byť analýza vykonaná každý deň, ale pre ženu - len od 3 do 8 alebo od 19 do 21 dní menštruácie. Odber krvi sa vykonáva výhradne na prázdny žalúdok. Ak hormonálne analýzy počas plánovania tehotenstva odhalili odchýlky od týchto noriem, predpisuje sa primeraná liečba tak, aby sa v čase koncepcie hodnoty ustálili.

Folikuly stimulujúci hormón (FSH)

U žien táto látka ovplyvňuje rast folikulov a tvorbu estrogénu vo vaječníkoch. Vďaka nemu začína endometrium rásť v maternici. FSH vyvoláva ovuláciu, ktorá je dôležitá pri plánovaní tehotenstva. U mužov tento hormón zvyšuje koncentráciu testosterónu v krvi, čo ovplyvňuje zvýšenie mužskej sily a dozrievanie plnohodnotných spermií. Norma FSH u žien závisí od fázy menštruácie:

 • vo folikulárnej fáze = 2,8 až 11,3 mU / 1;
 • v ovulácii = 5,8-21 mU / l;
 • v lutee = 1,2-9 mU / l.

U mužov je rýchlosť FSH od 1,37 do 13,58 mU / l. Analýza sa uskutočňuje podľa rovnakej schémy ako odber krvi pre LH. Odchýlky od normy sú zachytené len absolvovaním testov na hormóny pri plánovaní tehotenstva, aby sa odstránili včas a kvalitatívne.

prolaktín

Keď lekár predpíše, aké hormonálne testy by sa mali vykonať, keď budúci rodičia plánujú tehotenstvo, s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude zaoberať hodnotami prolaktínu v testovanej krvi mužov aj žien. Samotná ovulácia závisí priamo od neho. Odchýlka od normy v tomto prípade často spôsobuje neplodnosť. Je produkovaný hypofýzou, môže aktívne inhibovať tvorbu FSH. Takže musíte identifikovať fungovanie tohto hormónu vo fáze plánovania tehotenstva. Norma prolaktínu:

 • vo folikulárnej fáze = 4,5-33 ng / ml;
 • pri ovulácii = 63-49 ng / ml;
 • pri lutee = 4,9-40 ng / ml.

U mužov by hodnota prolaktínu mala byť od 27 do 17 ng / ml. Analýza sa vykonáva ráno, nevyhnutne - na prázdny žalúdok, predtým, ako budete musieť byť v stave úplného odpočinku pol hodiny. U žien sa odoberá krv na prolaktín buď v 1. alebo 2. fáze cyklu.

estradiol

Tento hormón je nevyhnutný na vývoj sliznice maternice a na jej prípravu na tehotenstvo. Aktívne sa podieľa na vývoji vajíčka a reguluje menštruačnú funkciu. Vyrába sa pod vplyvom FSH, prolaktínu a LH. Norma u žien:

 • vo folikulárnej fáze = 18,9-246,7 pg / ml;
 • v ovulácii = 22,4-256 pg / ml;
 • pri lutee = 35,5-570,8 pg / ml.

U mužov by táto hodnota mala byť medzi 11,6 a 41,2 pg / ml.

Analýzu možno vykonať kedykoľvek, jej výsledky nezávisia od menštruačného cyklu ani od iných faktorov.

progesterón

Keď lekár pri prvom vyšetrení urobí zoznam toho, čo hormóny potrebujú pri plánovaní tehotenstva, progesterón bude na jednom z prvých miest, pretože je považovaný za hormón materstva a tehotenstva. Závisí od toho oplodnenie a ďalší vývoj tehotenstva. Pripravuje maternicovú sliznicu na uchytenie embrya, vytvára priaznivé podmienky na prenášanie plodu bez patológií. Vyrába sa vo vaječníkoch a nadobličkách, preto sa považuje za ženský aj mužský hormón. Pre nastávajúce matky, hladiny progesterónu:

 • vo folikulárnej fáze = 0,3-1,0 nmol / 1;
 • v lutee = 3,8 až 50,6 nmol / 1.

U mužov by hodnota prolaktínu mala = 0,318 nmol / l. Analýza by mala byť vykonaná ráno, uistite sa, že - na prázdny žalúdok, pred tým - konzultovať s lekárom o užívaní niektorých liekov. Odoberanie krvi sa vykonáva od 20. do 23. dňa menštruácie.

testosterón

Zodpovedá za zrenie vysokokvalitných, plnohodnotných spermií, podporuje mužskú sexuálnu funkciu, u žien ovplyvňuje vývoj vaječníkov folikulu. Produkcia mužského hormónu závisí od mnohých vonkajších faktorov (napríklad fajčenie a alkohol).

 • Norma u žien = 0,45-3,75 nmol / l;
 • u mužov by testosterón mal = 5,76 až 28,14 nmol / L.

12 hodín pred analýzou nie je dovolené jesť, je povolené piť iba vodu bez plynu. Počas dňa nemôžete fajčiť, cvičiť, piť alkohol. Ženy užívajú krv po dobu 6-7 dní menštruácie.

Deja sulfát

Prebytok hormónu v tele u ženy vedie k nástupu neplodnosti alebo narušeniu ovárií. Vyrába sa v kôre nadobličiek.

 • U žien je norma = 80-560mkg / dl;
 • u mužov = 35 až 430 µg / dl.

Analýza sa vykonáva na prázdny žalúdok ráno.

DHA-S

Vyrába sa aj v kôre nadobličiek. Nevyhnutné pre rozvoj sekundárnych mužských pohlavných orgánov. Prebytok tohto hormónu u žien vedie k zvýšenému rastu vlasov.

 • Ženská norma = 2,5-11,6 μmol / deň;
 • muž = 7,9 až 20,9 μmol / deň.

Analýza sa vykonáva na prázdny žalúdok ráno.

Celkový a voľný tyroxín (TSH)

Pri plánovaní tehotenstva je nevyhnutné zistiť, v akom množstve je hormón ttg v tele oboch budúcich rodičov, čo zabraňuje hypoxii plodu a anémii matky počas nosenia dieťaťa. Ak užívate lieky počas tohto obdobia, je potrebné pred analýzou konzultovať s odborníkom. Odber krvi sa vykonáva ráno, nevyhnutne - na lačný žalúdok. Tieto hormóny štítnej žľazy u žien by mali normálne = 71-142 nmol / l, ich hodnota u mužov = 59 až 135 nmol / l.

kortizol

Počas stresu sa hormón vytvára v kôre nadobličiek. Aktívne stimuluje srdce a sústredenie pozornosti tak, aby sa telo v čase stresu dokázalo vyrovnať s ťažkosťami samostatne. Pre budúcu matku je dôležitosť tejto analýzy veľmi dôležitá. Normálne by mal byť od 138 do 635 nmol / l (tento indikátor zostáva optimálny pre mužov). Deň pred analýzou sa nemôžete zapojiť do fyzickej aktivity, vziať alkohol, dym. Niekoľko týždňov predtým je potrebné prestať piť všetky lieky.

17-keto steroidy

Je produktom výmeny mužských pohlavných hormónov. Podľa ich hladiny v moči lekár určí stav nadobličiek.

 • Norma u žien = 22-60 µmol / l;
 • u mužov = 23 až 80 µmol / L.

Na rozdiel od predchádzajúcich testov je to odber moču. Bude to celý deň. 3 dni predtým, že budú musieť opustiť farbivá, a 1 deň pred - z alkoholu, fajčenia a fyzickej námahe.

Hormóny sú dôležitou súčasťou ľudského tela. Analýzy, ktoré odhaľujú ich úroveň počas plánovacieho obdobia tehotenstva, pomáhajú eliminovať prakticky akékoľvek zdravotné problémy, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť koncepciu a prenatálny vývoj dieťaťa.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár