Dexametazón pri plánovaní gravidity: návod na použitie

Dexametazón je jedným z najkontroverznejších hormonálnych liekov predpísaných ženám, ktoré neboli schopné otehotnieť dieťa po dlhú dobu. Tento liek dnes spôsobuje veľa kontroverzií. Dosť na to, aby som mu prečítal inštrukcie a premýšľal, koľko vedľajších účinkov to môže byť. Poškodzuje Dexametazón pri plánovaní tehotenstva telo a dieťa budúcej matky? Pomerne vážna otázka, a odpoveď na to, čo potrebujete vedieť všetky páry, ktoré boli priradené k tomuto lieku.

Protidrogová akcia

Na vyriešenie všetkých pochybností o tom, či je vymenovanie Dexamethasonu odôvodnené pri plánovaní tehotenstva, musíte vedieť, ako tento liek ovplyvňuje ženské telo. Tým sa odstránia zbytočné pochybnosti a otázky. Tento liek je syntetický analóg tých hormónov, ktoré sú produkované kôrou nadobličiek. Jeho účinok na telo ženy pred koncepciou je nasledovný:

 • obnovuje rovnováhu hormónov nadobličkovej kôry;
 • znižuje množstvo mužských pohlavných hormónov;
 • Je to výborný liek na hyperandrogenizmus - ochorenie, keď zvýšené množstvo androgénov (samčích hormónov) v ženskom tele vedie k neplodnosti;
 • rovnaké ochorenie vyvoláva ďalšie riziko potratu, potratu pri nosení dieťaťa, takže použitie Dexamethasonu ešte pred počatím zabraňuje tomuto nebezpečenstvu.

Ukazuje sa teda, že v prípade hormonálnych porúch, v prítomnosti hyperandrogenizmu, vymenovanie Dexametazónu pri plánovaní tehotenstva je plne odôvodnené a prináša iba úžitok, čo umožňuje neplodným párom konečne otehotnieť dieťa. Ale čo robiť s obrovským zoznamom vedľajších účinkov uvedených v návode na tento liek? Lekári pomáhajú objasniť túto otázku.

Vedľajšie účinky

Загрузка...

Skutočne, pokyny pre liek ukázali dostatočne veľký počet vedľajších účinkov. Mnohí, ktorí sa o nich dozvedeli, sa obávajú, že dôsledky Dexametazónu pri plánovaní tehotenstva ovplyvnia zdravie ženy aj nenarodeného dieťaťa. Medzi nimi sú:

 • poruchy nervového systému: zmätenosť, úzkosť, nepokoj, dezorientácia, halucinácie, eufória, depresia, zvýšený intrakraniálny tlak, nespavosť, závrat, bolesť hlavy, náhla strata zraku, zvýšený vnútroočný tlak, poškodenie zrakového nervu, glaukóm, vznik vírusových infekcií plesňou oko;
 • problémy s kardiovaskulárnym systémom: arteriálna hypertenzia, chronické srdcové zlyhanie, myokardiálna dystrofia, trombóza, hyperkoagulácia, zmeny EKG, návaly na tvári;
 • Gastrointestinálne poruchy: nauzea, vracanie, pankreatitída, čkanie, zvýšená / znížená chuť do jedla;
 • metabolické poruchy: edém, hypokalémia, prírastok hmotnosti, hypokalcémia;
 • problémy s endokrinným systémom: steroidný diabetes, Itsenko-Cushingov syndróm, menštruačné poruchy;
 • zmeny kože: steroidné akné, pomalé hojenie rán, strie, zvýšené potenie, dermatitída;
 • alergické reakcie: vyrážka, urtikária, edém, dýchavičnosť, anafylaktický šok;
 • znížená imunita.

Ak sú takéto dôsledky užívania Dexametazonu pri plánovaní tehotenstva diagnostikované, bude to určite mať vplyv na ďalší vývoj dieťaťa, ak sa vyskytne koncepcia. Tak prečo sa odborníci neboja predpisovať túto drogu v takom kľúčovom období? Ukazuje sa, že pravdepodobnosť všetkých vyššie uvedených vedľajších účinkov je veľmi malá a závisí od správnosti užívania tabletiek.

Schéma prijímania

Podľa lekárov by sa nemalo báť všetkých týchto dôsledkov, pretože pri plánovaní tehotenstva je dávkovanie Dexametazonu veľmi malé a nepovedie k takým závažným poruchám a poruchám vo fungovaní vnútorných orgánov. Kým hormonálne poruchy, ktoré úspešne liečia túto drogu, sú veľmi nebezpečné a často bránia úspešnej koncepcii. Čo potrebujete vedieť o režime tohto lieku?

 1. Všetky vedľajšie účinky uvedené v návode na použitie Dexametazonu sú diagnostikované, keď pacient užíva 5-6 tabliet denne.
 2. Pri plánovaní tehotenstva je dávkovanie Dexametazonu len ¼ tabliet a nemôže spôsobiť žiadne vážne následky pre telo matky a ešte viac pre budúce zdravie dieťaťa.
 3. Aby sa zabezpečilo, že Dexametazón musí byť predpísaný pacientovi, je priradená špeciálna analýza (17KС), ktorá umožňuje vyhodnotiť hladinu androgénov, aby sa určilo 17 ketosteroidov v krvi.
 4. Trvanie užívania lieku závisí od individuálnych ukazovateľov ženy. Niekto je dostatočná liečba do 1 týždňa, pre niekoho je predĺžená na 10 dní.

Keďže Dexametazón predpisuje lekár iba pri plánovaní tehotenstva, chyby v tomto prípade sú vylúčené a nemali by ste sa ho báť márne. Zvlášť ak ste oboznámení s pravidlami užívania tohto lieku.

Aplikačné tipy

Ak Vám lekár počas plánovania tehotenstva predpísal Dexamethason, dodržiavajte tieto pravidlá.

 1. Keď sa tento liek v tele zvyšuje množstvo mastných kyselín, zvyšuje hladinu cholesterolu, zvyšuje telesnú hmotnosť. Preto je žiaduce, aby ste sa trochu obmedzili v potravinách: nie je veľa tuku, vyprážaných a múky.
 2. Počas menovania Dexametazónu bude potrebné ďalšie množstvo stopových prvkov, ako je draslík a vápnik, ktoré sú aktívne eliminované a vytvárajú deficit.
 3. Vzhľadom k tomu, liek inhibuje prácu imunitného systému a pozastavuje výrobu účinných látok na ochranu tela, musíte byť pripravení na vystavenie infekčným chorobám a piť priebeh multivitamínov alebo imunomodulátorov.
 4. Užívanie Dexametazonu pri plánovaní gravidity by malo byť pravidelne, bez toho, aby chýbalo, jasne.
 5. Lekári odporúčajú piť tabletky ihneď po raňajkách, aby nedošlo k podráždeniu gastrointestinálneho traktu.

Ak Vám bol predpísaný Dexametazón v štádiu plánovania tehotenstva, nepanikárte, študujte dlhý zoznam jeho vedľajších účinkov a premýšľajte s hrôzou o dôsledkoch. Dôverujte špecialistovi, ktorý vie, čo robí. Prísne dodržiavať všetky jeho rady, a účinok tejto drogy na vaše telo, príprava na koncepciu dlho očakávaný dieťa, bude len pozitívne.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár