Môžem otehotnieť s endometriózou a ako to urobiť

endometrióza - gynekologické ochorenie, keď sa bunky vnútornej vrstvy steny maternice (endometrium) príliš zväčšujú a prekračujú normálne limity. Keďže je diagnostikovaná najmä u žien v reprodukčnom veku (22-44 rokov) a je považovaná za veľmi častú, skutočnou otázkou je, ako sa endometrióza a tehotenstvo navzájom ovplyvňujú a či je možné ich mierové spolužitie.

V praxi existujú rôzne prípady, pretože veľa závisí od individuálnych charakteristík ženského tela. Bude však užitočné poznať niektoré zákonitosti pre tých, ktorí sú s touto chorobou konfrontovaní a zároveň sa pripravujú na počatie dieťaťa.

Vlastnosti ochorenia

Väčšina žien má záujem o to, či je možné otehotnieť s endometriózou: koniec koncov, choroba zahŕňa vážnu patológiu maternice, ktorá musí byť pripravená niesť dieťa. Pred hľadaním odpovede na túto otázku bude užitočné aspoň si predstaviť, ako toto ochorenie pokračuje a aké nebezpečné je pre ženské telo.

 1. Expandujúce endometriálne bunky (sliznica maternice) cez rúry padajú do panvy.
 2. Tam sú pripojené k ženským genitáliám - maternici, tubám, vaječníkom, väzom.
 3. Po pripojení začne endometrium fungovať rovnakým spôsobom ako v maternici. Menštruácia sa vyskytuje vo vnútri panvy.
 4. Postupom času to vedie k tomu, že vnútorné orgány ženy postihnuté endometria sa k sebe prilepia - výsledkom je bodec. V niektorých prípadoch sa šírenie endometriózy vyskytuje príliš rýchlo a niektorí lekári tento proces porovnávajú s rastom nádoru.

Keďže jedným z prejavov tohto ochorenia je neplodnosť, otázka mnohých žien je logická, ako otehotnieť s endometriózou, a je to dokonca možné. Práca väčšiny pohlavných orgánov s takouto patológiou je skutočne narušená, čo zasahuje do koncepcie a môže nepriaznivo ovplyvniť priebeh tehotenstva. Avšak veľa bude závisieť od stupňa vývoja ochorenia a jeho typu. V medicíne existuje niekoľko typov endometriózy, z ktorých každá svojou vlastnou cestou ovplyvní schopnosť otehotnieť.

typy

Загрузка...

V závislosti od toho, kde sa endometrium rozširuje a ktoré orgány sa angažujú, sa v medicíne líšia nasledujúce typy tohto ochorenia.

 1. genitálnekeď sú postihnuté vajcovody, vaječníky, maternica, vonkajšie genitálie, zadný povrch krčka maternice, panvové peritoneum, vagína. Predpokladá sa, že endometrióza maternice maternice a tehotenstvo sú obzvlášť nekompatibilné, pretože oplodnenie v tomto prípade je ťažké kvôli príliš veľa zarastených slizničných buniek.
 2. extragenitalkeď sa lézia vzťahuje na kožu, pooperačné jazvy, pľúca, črevá, oči, močový mechúr a iné orgány, ktoré nesúvisia s reprodukčným systémom. V tomto prípade, s endometriózou, môžete otehotnieť bez akýchkoľvek problémov, pretože nič nebude zasahovať do koncepcie.
 3. zmiešaný Typ ochorenia je kombináciou prvých dvoch foriem. V tomto prípade je možné otehotnieť, ak genitálie nie sú príliš postihnuté a stupeň ochorenia ešte nie je kritický.

Ak sú postihnuté pokožka a oči, hovoria o vonkajšej forme ochorenia. Nemá prakticky žiadny vplyv na plánovanie tehotenstva a môže spôsobiť nepríjemné pocity len vďaka jeho nepríjemnému priebehu. V iných prípadoch je diagnostikovaná vnútorná endometrióza, ktorá je veľmi často príčinou neplodnosti.

Avšak pri správnej a včasnej liečbe je tento problém vyriešený, pokiaľ to samozrejme nie je chronická endometrióza, pri ktorej je takmer nemožné nosiť dieťa až do porodu. Keďže je ťažké liečiť, ženy s takouto diagnózou sa zriedkakedy stávajú matkami, hoci aj v tomto prípade je všetko veľmi individuálne.

Príčiny neplodnosti

Odborníci hovoria, a prax ukazuje, že tehotenstvo je možné s endometriózou, ale v zriedkavých prípadoch. Aj keď sa vyskytla koncepcia, nosenie dieťaťa s nevyvinutou chorobou je veľmi komplikované a potratené. Najčastejším klinickým príznakom endometriózy je neplodnosť (pokrýva približne 60% všetkých pacientov). V takýchto prípadoch je určená nasledujúcimi faktormi.

 1. Výrazné, tvrdo tečúce zrasty, ktoré sú stálym spoločníkom genitálnych foriem endometriózy. Je to on, kto znižuje priechodnosť vajíčkovodov a narúša štruktúru vaječníkov.
 2. Vážne hormonálne poruchy, ktoré vedú k nedostatku ovulácie, narúšajú implantáciu embrya do maternice.
 3. Imunitné poruchy postihujúce spermie po zasiahnutí ženských genitálií.
 4. Patologické poruchy kontraktilnej aktivity trubíc, ktoré zabraňujú ďalšiemu oplodneniu oplodneného vajíčka do maternice. Aj keď sa vyskytla koncepcia s endometriózou, táto príčina viackrát zvyšuje riziko mimomaternicového tehotenstva.

Vzhľadom na také závažné porušenie v práci ženského reprodukčného systému, tehotenstvo po endometriózy, keď je choroba liečená môže byť úspešnejší. Šanca na počatie a bezpečné prenášanie dieťaťa sa výrazne zvyšuje po včasnej liečbe (lieky alebo chirurgia). Preto lekári radia pacientom v plánovacom období tehotenstva, aby urobili maximálne zdravie a, ak je to možné akýmkoľvek spôsobom, znížili aktivitu endometriózy. Ako sa to dá urobiť?

liečba

Ak žena plánuje tehotenstvo, ale ona je diagnostikovaná s endometriózou, musí byť najprv vyšetrené, a potom celý priebeh liečby. Iba v tomto prípade je možné si predstaviť a prosperovať. Konzervatívna liečba je zvyčajne založená na hormonálnych liekoch. Zabraňujú tvorbe nových ohnísk, normalizujú fungovanie vaječníkov. Patrí medzi ne:

 • perorálne kombinované antikoncepcie (Diane-35, Janine, Regulon, Logest), priebeh liečby je 6 mesiacov;
 • vnútromaternicové zariadenia obsahujúce hormóny (Mirena);
 • antigonadotropíny (danazol);
 • syntetické gestagény (noretisterón);

Takáto liečba je pomerne dlhá, často má vedľajšie účinky, nie vždy vedie k pozitívnemu výsledku. Účinnejšia je chirurgická intervencia prostredníctvom laparoskopie. Pri operácii sa odstránia ložiská, disekcia adhézií, narušenie priechodnosti vajíčkovodov.

Existuje tiež názor, že liečba endometriózy s tehotenstvom je možná: je to však len predpoklad, ktorý by nemal byť testovaný osobnou skúsenosťou. Skutočne, v praxi sa vyskytli prípady, keď po narodení dieťaťa nebola žiadna choroba. Je to spôsobené zmenami hormonálneho pozadia ženy. Nemali by ste sa však uchyľovať k tejto metóde liečby endometriózy z nasledujúcich dôvodov:

 • takéto prípady sú veľmi zriedkavé;
 • toto je možné len pri miernych formách ochorenia;
 • riziko pre plod a zdravie matky s endometriózou je príliš veľké.

Najčastejšie sa tehotenstvo na pozadí endometriózy, ktorá nie je liečená v čase, končí potratom. Preto sa každý, kto chce porodiť zdravé, silné, plnohodnotné dieťa, musí najprv zbaviť tejto choroby.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár