Mimomaternicové tehotenstvo: ako zistiť, prečo sa to deje, metódy liečby, následky

Mimomaternicové tehotenstvo je vážnou komplikáciou, keď je oplodnené vajíčko pripojené mimo maternice. Vo väčšine prípadov to nie je životaschopné, je to veľmi nebezpečné pre zdravie ženy kvôli možnosti vnútorného krvácania. Týka sa podmienok, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, pretože bez liečby môže byť smrteľná. Ak viete, prečo dochádza k mimomaternicovému tehotenstvu, v niektorých prípadoch sa môžete vyhnúť nebezpečným faktorom a zabrániť tomuto vývoju.

dôvody

V každom prípade sú príčiny mimomaternicového tehotenstva odlišné. Keď však má žena predstavu, môže sa vopred poistiť a uistiť sa, že sa to nestane. Preto lekári odporúčajú, aby každý, kto plánuje otehotnieť dieťa v blízkej budúcnosti zoznámiť so zoznamom nebezpečenstiev, ktoré môžu spôsobiť tento nežiaduci stav. Patrí medzi ne:

 • zápal príveskov;
 • znížená kontraktilita vajíčkovodov;
 • sexuálny infantilizmus;
 • chronická salpingitída - tvorba adhézií v vajíčkovodoch;
 • funkčné poruchy reprodukčného systému;
 • potrat;
 • niektoré spôsoby antikoncepcie: napríklad vnútromaternicové zariadenie alebo lieky, ktoré neobsahujú hormón estrogén;
 • dysfunkcia vaječníkov;
 • oplodnenie in vitro (teraz populárne IVF);
 • odložili mimomaternicové tehotenstvo.

Ak žena v predvečer koncepcie číta tento zoznam možných dôvodov, bude schopná objektívne posúdiť šance na úspešný výsledok plánovaného prípadu. V prípade pochybností môžete byť vždy vyšetrený, ošetrený, vyhľadať lekára. Ak sa však koncepcia už vyskytla, je príliš neskoro na to, aby sa zapojila do prevencie. V tomto prípade čím skôr sa určí mimomaternicové tehotenstvo, tým väčšia je šanca na úspešné vyriešenie tohto problému.

Príznaky a príznaky

Загрузка...

Pri pozorovaní si žena sama môže všimnúť niektoré príznaky mimomaternicového tehotenstva, ktoré ovplyvnia jej zdravie. Úskalia tu spočívajú v tom, že sú veľmi často mylne považované za prvé príznaky normálneho tehotenstva a myslia si, že je to tak. Najmä tí, ktorí majú svoje prvé dieťa.

Pochybnosti môže vyriešiť iba lekár, pretože prvé príznaky mimomaternicového tehotenstva v počiatočných štádiách je ťažké určiť sami. Pripomínajú normálne tehotenstvo: je to nevoľnosť, ospalosť, zvýšená chuť do jedla, zvýšenie a citlivosť prsných žliaz. Nasledujúce príznaky sú pripisované špecifickým prejavom lekárov.

 • Najskoršie príznaky mimomaternicového tehotenstva sú bolestivé pocity počas vyprázdňovania čriev a močového mechúra, ktoré sa časom zvyšujú. O niečo neskôr bolesť pokrýva celú brušnú dutinu.
 • Veľa žien má záujem o to, či test ukazuje mimomaternicové tehotenstvo: môže ukázať rôzne abnormality, ktoré môže potvrdiť iba lekárska diagnostika. Ale v tomto stave test po oneskorení menštruácie zvyčajne ukazuje jeden z pruhov oveľa bledší ako druhý, ktorý je spojený so zníženou hladinou hCG.
 • V niektorých prípadoch pokračuje aj menštruácia počas mimomaternicového tehotenstva, pretože vajíčko bolo fixované na nesprávnom mieste.
 • Mimomaternicové tehotenstvo môže byť zistené doma takýmito príznakmi zhoršenia, ako je silná bolesť brucha (kŕče alebo rezanie) až do stavu šoku a krvácania. To sa zvyčajne pozoruje pri prasknutí rúry - to je najnebezpečnejší okamih, ktorý je s predčasnou lekárskou starostlivosťou smrteľný.
 • Niektorí veria, že bazálna teplota v mimomaternicovom tehotenstve sa líši od normy, ale nie je to tak: môže byť zvýšená (ak sa zápalový proces už začal) a nízka (keď sa plod nevyvíja) a normálne.
 • Pokiaľ ide o otázku, či je choré s mimomaternicovým tehotenstvom, definitívna odpoveď nemôže byť, pretože všetky tieto príznaky sa prejavujú individuálne. Týmto znakom nie je možné presne určiť tento stav.

Ak viete, ako sa mimomaternicové tehotenstvo prejavuje v skorých štádiách, môžete predísť nebezpečným následkom a znížiť riziko smrti takmer na nulu. Včasná liečba pre lekára, správna diagnóza, lekárske opatrenia - to všetko vám umožní udržať zdravie ženy, dokonca aj v takom nebezpečnom stave. Preto v kurzoch pre tehotné matky sa poradcovia učia rozpoznávať mimomaternicové tehotenstvo pri prvých príznakoch, aby sa predišlo nežiaducim následkom. Akonáhle sa objaví podozrenie, je potrebné ho okamžite zdieľať so svojím pozorujúcim gynekológom.

diagnostika

Ak boli prvé príznaky mimomaternicového tehotenstva okamžite oznámené lekárovi, predpisuje diagnózu. Ide o rôzne vyšetrenia a analýzy, ktoré mu pomôžu správne a správne diagnostikovať. Ďalší vývoj bude závisieť od tohto, a čo je najdôležitejšie, od zdravotného stavu ženy. Diagnostické postupy v tomto prípade zahŕňajú nasledujúce postupy.

 1. Krvný test na hCG (hormón), ktorého hladina je v tomto stave zvyčajne nižšia ako pri normálnom pôrode.
 2. Vyšetrenie pomocou laparoskopu - špeciálneho lekárskeho rigidného endoskopu - umožňuje veľmi presné vizuálne vyhodnotenie fyzického stavu maternice, ako aj vajíčkovodov, aby sa určilo množstvo krvi v dutine brušnej. Okrem rýchlej a pomerne presnej diagnózy vám laparoskopia pri mimomaternicovom tehotenstve umožňuje vybrať si tú najšetrnejšiu chirurgickú taktiku.
 3. Vyšetrenie ultrazvukom je tiež predpísané, avšak mimomaternicové tehotenstvo pri ultrazvuku je určené až po 5. týždni. Do tej doby je ťažké presne určiť diagnózu. Je možné jasne vidieť abnormálne sa vyvíjajúcu vaječnú bunku, keď je črevo a močový mechúr prázdny, takže ultrazvuková diagnostika sa vykonáva nalačno a po močení. Skúsený špecialista si v takýchto prípadoch zvolí aj transvaginálny spôsob zavedenia ultrazvukového snímača. Keď sa nachádza v blízkosti maternice, môže byť prezeraný podrobne. Takže 5 týždňov je čas, kedy môžete presne určiť mimomaternicové tehotenstvo na ultrazvukovom vyšetrení.

Včasná a správna diagnóza mimomaternicového tehotenstva pomáha predchádzať nebezpečným následkom, najmä smrti. Správne zaobchádzanie a dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní - záruka zachovania zdravia žien, dokonca aj v takej nebezpečnej situácii. V tomto prípade je rehabilitačné obdobie menej bolestivé a oveľa rýchlejšie. Pri diagnostických opatreniach lekár súčasne určí typ mimomaternicového tehotenstva.

klasifikácia

V medicíne definujte rôzne typy mimomaternicového tehotenstva v závislosti od miesta a vývoja.

 1. Mimomaternicové tubálne tehotenstvo je najčastejšie diagnostikované, keď je oplodnené vajíčko pripojené k stene vajíčkovodu.
 2. Brucha.
 3. Ak spermatozoon prenikol do novo rozbitého folikulu, z ktorého vajíčko ešte nebolo vyhodené, ten je oplodnený a na rovnakom mieste sa začína vyvíjať ovariálne ektopické tehotenstvo.
 4. V základnom rohu maternice.
 5. Niekedy počas vyšetrenia sa naraz nachádzajú dve vajíčka plodu - jedna z nich sa nachádza podľa očakávania v maternici a druhá sa nachádza mimo nej. Keď sa diagnostikujú maternice a mimomaternicové tehotenstvá v rovnakom čase, šanca udržať dieťa, ktoré sa vyvíja v maternici, je veľmi nízka. Hoci lekári pre toto vždy robia všetko možné. Tu zohráva dôležitú úlohu načasovanie a stav pacienta. Takéto tehotenstvo v medicíne sa nazýva heterotropné.
 6. Existuje aj nevyvíjajúce sa mimomaternicové tehotenstvo, ktoré je v porovnaní s vývojovým tehotenstvom menej nebezpečné pre zdravie a život ženy. Nemá to nepriaznivý vplyv na telo, samozrejme, ak nie je spustený a identifikovaný v čase.

Pre ktorýkoľvek z vyššie uvedených typov je nutná neodkladná liečba, ktorú po príslušnej diagnóze predpisuje lekár. Je to on, kto rozhoduje, ktorú metódu použiť na zmiernenie vážneho stavu tehotnej ženy.

liečba

Загрузка...

Po potvrdení diagnózy lekár predpíše liečbu mimomaternicového tehotenstva, ktorá závisí od načasovania a závažnosti stavu pacienta. Zameriava sa predovšetkým na prerušenie abnormálneho tehotenstva s minimálnymi stratami na tele ženy. Prvá - príprava, potom intenzívna terapia s využitím chirurgických techník a nakoniec rehabilitácia. Existujú rôzne názory na to, či je možné udržať mimomaternicové tehotenstvo, ale v 99% prípadov je nereálne. Priebeh liečby zvyčajne zahŕňa použitie nasledujúcich metód.

Lekárske ukončenie mimomaternicového tehotenstva

 • možné len v najskorších termínoch;
 • je to zavedenie hormonálneho lieku do ženského tela (môže to byť Mifepriston alebo Metotrexát;
 • zastavuje vývoj embrya;
 • vyvolal tak umelý potrat;
 • dostal licenciu nie je to tak dávno, takže sa používa pomerne zriedka;
 • vyžaduje veľmi dôkladné lekárske vyšetrenie pacienta;
 • možné len za účasti kvalifikovaného a skúseného zdravotníckeho personálu.

laparotómia

 • predstavuje odstránenie embrya otvorom prednej brušnej steny;
 • nedávno bol jedinou chirurgickou metódou liečby;
 • dnes sa využíva len vo výnimočných prípadoch, ak nie je čas na žiadne iné konanie (to znamená, že pacient je vo veľmi kritickom stave, ktorý je smrteľný) alebo v nemocnici nie je žiadne moderné vybavenie.

laparoskopia

Najčastejšia laparoskopia sa vykonáva pri mimomaternicovom tehotenstve - operácii optickým zoomom a práci s miniatúrnymi nástrojmi. Naznačuje, že miniatúrna punkcia sa vykonáva v brušnej stene, ktorá v budúcnosti zanechá prakticky žiadne známky na tele. Takáto operácia umožňuje v mnohých prípadoch udržať neporušenú vajíčkovodnú trubicu, čo zvyšuje šance na počatie, znášanie a porodenie plnohodnotného dieťaťa bez patológií v budúcnosti. Chirurgické ukončenie mimomaternicového tehotenstva sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 1. tubotómia - otvorenie vajíčkovodu, odstránenie častí vajíčka, ich evakuácia z brušnej dutiny; Táto metóda laparoskopie vám umožňuje zachrániť vajíčkovod ako orgán, ktorý môže plniť svoju funkciu v budúcnosti;
 2. tubektómia - odstránenie mimomaternicového tehotenstva laparoskopicky v neskorších štádiách, keď nie je šanca zachrániť tubu.

Mnoho žien zaujíma, ako dlho trvá mimomaternicové tehotenstvo: závisí od závažnosti pacienta a od načasovania. V priemere trvá od 45 minút do 1 hodiny.

Ak sa liečba vykonala v plnej miere, všetko sa vykonalo správne a včas, nežiaduce účinky mimomaternicového tehotenstva sú minimálne. V stave zanedbávania je však takáto situácia veľmi nebezpečná pre zdravie ženy, a to tak v súčasnosti, ako aj v budúcnosti.

účinky

Pri diagnostikovaní tohto stavu sa lekári snažia konať čo najrýchlejšie, pretože si sú úplne vedomí nebezpečenstva mimomaternicového tehotenstva a najmenšieho oneskorenia. Ak bola diagnóza neskoro a liečba sa neuskutočnila v správny čas, následky by mohli byť najodpornejšie:

 • po dobu 6-8 týždňov - prasknutie stien rúry, hojné krvácanie do brušnej dutiny, hemoragický alebo bolestivý šok;
 • tubálne potraty: situácia, keď embryo, nezávisle od seba odlupujúce, spadá do dutiny peritoneum alebo maternice;
 • vysoká pravdepodobnosť opätovného mimomaternicového tehotenstva;
 • porušenie funkcie určitých vnútorných orgánov, ktoré by mohli trpieť hladom kyslíka v dôsledku silnej straty krvi;
 • pri odstraňovaní rúry - sterilita (nie vždy);
 • smrteľný výsledok.

Aby ste tomu zabránili, musíte pozorne počúvať svoje telo a oznámiť svojmu lekárovi akékoľvek podozrivé príznaky. Po ukončení liečby mimomaternicového tehotenstva bude potrebná rehabilitácia pri splnení určitých predpisov, čo umožní žene zotaviť sa z preneseného stresu.

rehabilitácia

Na nápravu zdravotného stavu a v budúcnosti na odstránenie takýchto situácií je potrebné zotavenie po mimomaternicovom tehotenstve - tzv. Rehabilitačné obdobie. Jeho trvanie bude závisieť od toho, aká nebezpečná je pozícia ženy. V priemere trvá zotavenie po laparoskopii 2-3 týždne. Obdobie rehabilitácie po odstránení vajíčkovodu môže trvať až 1,5 mesiaca. Kurz obnovy spravidla zahŕňa nasledujúce aktivity:

 1. v prvých dňoch po chirurgickom zákroku, lieky proti bolesti (lieky na predpis aj lieky na predpis) na zníženie nepohodlia v mieste rezu;
 2. 3. deň po operácii sa už ženy môžu dostať z postele;
 3. po 3 týždňoch bude možné vrátiť sa do normálneho života (s laparoskopiou bez odstránenia skúmavky);
 4. s komplexnejšou operáciou - až po 1,5 mesiaci;
 5. zdržanie sa pohlavia 1-2 mesiace;
 6. možnosť počatia dieťaťa najskôr 12 mesiacov po laparoskopii;
 7. plný odpočinok na mori na obnovenie fyzickej a morálnej sily;
 8. rezortná liečba;
 9. podstúpiť psychologickú podporu.

V každom prípade vám lekár podrobne povie o vlastnostiach rehabilitačného obdobia. Čím presnejšie bude spĺňať predpisy, ktoré jej boli podávané, tým rýchlejšie bude jej telo po strese silnejšie. Tí, ktorí predstavujú všetky riziká tohto stavu, chápu, že prevencia je v tomto prípade veľmi dôležitá, čo pomáha predchádzať vývoju oplodneného vajíčka mimo maternice.

prevencia

Загрузка...

Prevencia by sa mala vykonávať vo fáze plánovania počatia dieťaťa, najmä ak je pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva veľmi vysoká. Žena, ktorá sníva o dieťati by mala odstrániť faktory, ktoré môžu spôsobiť oplodnené vajíčko pripojiť mimo maternice. Čo je možné urobiť:

 1. chrániť pred pohlavne prenosnými infekciami;
 2. vyhnúť sa potratom;
 3. koncepcia plánu;
 4. v predvečer počatia sa podrobia úplnému lekárskemu vyšetreniu av dôsledku toho všetkým predpísaným liečebným kurzom;
 5. neprepúšťajú;
 6. Nenoste syntetické spodné prádlo;
 7. pravidelne navštevovať gynekológa;
 8. pokúsiť sa porodiť 40 rokov a prvé dieťa - oveľa skôr.

Mimomaternicové tehotenstvo je veľmi nebezpečný stav, ktorému sa dá oveľa ľahšie predísť pomocou preventívnych opatrení ako neskôr liečiť a odstrániť všetky následky. Ak existujú obavy a podozrenia, je lepšie čo najskôr konzultovať s lekárom, aby sa včas prijali vhodné opatrenia a zachovalo sa aspoň vaše zdravie.

V tomto prípade bude žena musieť obnoviť fyzicky aj morálne. Koniec koncov, otázka, či je možné porodiť v mimomaternicovom tehotenstve, väčšina odborníkov tvrdí, že je to nemožné. Úroveň modernej medicíny dnes umožňuje znížiť na nulu všetky nežiaduce následky tohto stavu a dať pár možnosť počať plnohodnotné dieťa a niesť ho bezpečne.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár