Po pôrode kĺby bolí: dôvody, čo robiť, prevencia

Mnohé ženy sa stretávajú s tým, že po pôrode majú bolesti kĺbov a ruky, nohy a dokonca aj panvu. To sťažuje prácu v domácnosti, ktorá sa pri narodení dieťaťa stáva stále viac a viac. Niekedy sú pocity také bolestivé, že jediná túžba sa ich zbaví čo najskôr. Niekedy to mladá matka môže robiť sama, doma, av niektorých prípadoch je to možné až po návšteve lekára. Spočiatku je nevyhnutné zistiť, prečo sa kĺby rúk, panvy alebo nôh začali zraniť.

dôvody

Ak po pôrode kĺby bolí, dôvody môžu byť veľmi odlišné. Môžu byť spôsobené prirodzeným obnovením tela po narodení dieťaťa, ako aj nepredvídanými komplikáciami - napríklad zraneniami alebo následkami anestézie. To môže byť domáce faktory, keď sa výrazne zvyšuje fyzický tlak na kĺby ženy s pôrodom dieťaťa.

Najčastejšie dôvody, prečo kĺby rúk a nôh začínajú po pôrode, sú nasledovné.

 • Bolesť v bedrových kĺboch

Ak bol bedrový kĺb po narodení zranený, je to s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledkom ťažkého prechodu dieťaťa do pôrodného kanála, keď sa panvové kosti ženy rozptýlia. Pre návrat na predchádzajúcu pozíciu to bude trvať 1 alebo dokonca 2 týždne.

 • Bolesť nôh

Veľmi často, mladé matky po pôrode bolesť kĺbov nôh - to sú dôsledky obrovskej záťaže, ktorá klesla na ich podiel počas tehotenstva. Plody rástli, hmotnosť sa zvýšila, a to všetko, samozrejme, niesol na jeho chudobných nohách. Musíte zaplatiť po narodení dieťaťa, pretože záťaž na jednej strane prudko klesá (hmotnosť klesá) a na druhej strane žena musí tráviť celý deň na nohách pri starostlivosti o dieťa. To všetko vyvoláva bolesť nôh v prvých 2-3 týždňoch po narodení.

 • Ruky ruky (ruky, prsty)

Menej často u žien bolesť prstov kĺby (alebo ruky) po narodení dieťaťa. Pôvod týchto bolestí môže byť odlišný. Po prvé, počas práce v momente stresu, prsty horúčkovito lpia na listoch, úchytkách sedadiel a iných blízkych objektoch. Rukoväť môže byť taká silná, že prsty sú potom veľmi dlhé a neznesiteľne boľavé. A mladá matka neskôr si ani nemusí spomenúť, že tam bola taká skutočnosť. Po druhé, po narodení dieťaťa, silná záťaž vo forme neustáleho nosenia, hojdacie dieťa, kŕmenie, umývanie a čistenie padá na ruky a prsty. To tiež vysvetľuje príčinu bolesti v kĺboch.

 • Bolesť v rôznych častiach tela

Existujú aj iné dôvody, prečo môžu kĺby po pôrode ublížiť:

 • nedostatok vápnika v tele, ktorý bol celý strávený na vnútromaternicovej tvorbe kostí plodu;
 • nerovnomerné zaťaženie rôznych častí tela po narodení dieťaťa (napríklad nesprávne držanie tela pri kŕmení dieťaťa alebo jeho nepretržité nosenie na rukách);
 • prirodzené zotavenie tela po 9 mesiacoch stresu;
 • sedavého životného štýlu počas plodného obdobia;
 • zmäkčenie v kĺboch ​​väzivového tkaniva v dôsledku aktívnej produkcie hormónu relaxín;
 • účinky anestézie, ak existujú kontraindikácie pre jeho použitie, najmä - chronické, závažné ochorenia a patologické stavy pohybového aparátu.

Ak je bolesť v kĺboch ​​po pôrode prirodzeným procesom zotavenia ženského tela po pôrode, do mesiaca s prijatými správnymi krokmi odídu. Ak ide o komplikácie a poranenia pri narodení dieťaťa, nie je možné bez lekárskej starostlivosti. V opačnom prípade môžu bolestivé pocity trvať a rušiť mladú mamu na neurčitý čas. Preto je užitočné, aby všetky ženy vedeli, čo robiť, ak sa po narodení kĺby rúk a nôh začali zraniť.

Čo robiť

Akonáhle cítite, že vaše kĺby v rukách a nohách sú zranené tak, že už nie ste schopní starať sa o novorodenca s plnou silou, musíte prijať neodkladné opatrenia. Existuje niekoľko spôsobov, ako upokojiť bolesť po pôrode a vrátiť sa do normálneho rytmu života.

 1. Spočiatku musíte určiť príčinu bolesti a pokúsiť sa ju odstrániť. Napríklad, správne naučiť, ako udržať dieťa pri kŕmení.
 2. Ak po 2 týždňoch bolesti v kĺboch ​​neprejdú, napriek všetkým opatreniam, ktoré urobíte, budete sa musieť poradiť s lekárom. Pravdepodobne jeho príčinou je porodná trauma a potrebujete odbornú pomoc.
 3. Začnite piť akékoľvek liečivo obsahujúce vápnik (Calcium D3 Nicomed, Perfectil, Imedin, Vitrum Calcium, Calcemin, Pantowir dobre dokázané).
 4. Cvičenie pre kĺby, ktoré boli po pôrode zranené. Existujú špeciálne navrhnuté komplexy pre ruky, nohy a panvu.
 5. Znížte fyzickú záťaž na problematickú časť tela. Ak je to bolesť bedrového kĺbu, snažte sa sedieť menej: je lepšie zvoliť si polo ležiacu polohu. Ak máte ruky, ruky, prsty a panvu bolesť, presunúť časť domácich prác na ramená niekoho z blízkych a drahých: umývanie, neustále nosenie a hojdacie dieťa. Ak vaše nohy bolia, obmedzte sa na chôdzu. Ak je to kolená, všetky potrebné informácie nájdete v tomto článku.
 6. Po zoznámení majstra s jeho problémom sa môžete zaregistrovať na masáž. V tomto prípade si bude môcť vybrať špeciálny komplex návštev pre vás na zahriatie a obnovenie kĺbov samostatnej časti tela - rúk, nôh alebo panvy.

Ak si stanovíte cieľ - priniesť svoje kĺby do rúk a nôh späť do normálu po pôrode tak, aby neboli zranené, aby im pomohli zotaviť sa, je to celkom možné. Jednoducho systematicky dodržiavajte vyššie uvedené tipy a ak problém nie je v zraneniach, budete môcť cítiť úľavu vo veľmi blízkej budúcnosti a dávať všetku vašu pozornosť a starostlivosť dieťaťu. Existuje aj niekoľko odporúčaní na prevenciu bolesti, ktorá sa najlepšie vykonáva počas tehotenstva.

Preventívne opatrenia

Tak, aby kĺbov nebolí po pôrode, musíte premýšľať o tom včas, to znamená, že v období, keď sa narodilo dieťa. Ak im pomôžete správne sa vyrovnať s narastajúcim zaťažením, po narodení dieťaťa sa budú môcť oveľa rýchlejšie zotaviť a nebudú sa starať. Navyše, toto všetko sa robí vo vašej moci.

 1. Uistite sa, že pijete počas priebehu multivitamínov predpísaných lekárom. A ešte lepšie - špeciálne lieky obsahujúce vápnik.
 2. Ak počas tehotenstva budete vykonávať cvičenia pre kĺby, aby ste ich posilnili a posilnili, budú schopní rýchlejšie sa zotaviť po pôrode, a tým spôsobiť menšie problémy a problémy.
 3. Ak ste mali akékoľvek problémy s pohybovým aparátom pred počatím dieťaťa, budete musieť počas tehotenstva navštíviť svojho lekára (reumatológa, chirurga, terapeuta).
 4. Počas celých 9 mesiacov prenášania dieťaťa, viesť aktívny životný štýl: robiť špeciálnu gymnastiku, ísť na kúpanie, chodiť viac, dýchať čerstvý vzduch.

Teraz viete, prečo kĺby rúk, nôh a panvy môžu po pôrode ublížiť a ako sa s týmto problémom rýchlo a efektívne vyrovnať. V tomto ťažkom období rozložte záťaž na končatiny a správne chrbticu a potom ich zotavenie pôjde zrýchleným tempom, čo vám a dieťaťu uľahčí život.

Zanechajte Svoj Komentár