Príprava na pôrod: čo potrebujete vedieť a aké cvičenia máte robiť

obsah:

Vzrušenie tehotných žien je prirodzeným a zrozumiteľným fenoménom. Na to, aby vzhľad dieťaťa vo svete išiel čo najhladšie a bez komplikácií, je veľmi dôležité pripraviť sa na pôrod vopred, dôkladne a dôkladne premyslieť do posledného detailu, ktorý by mal začať takmer od momentu počatia. Čím skôr si o tom budúca matka myslí, pokojnejšie a pohodlnejšie sa bude cítiť bezprostredne pred tajomstvom samotného narodenia. Takže, čo potrebujete vedieť pre tých, ktorí čakajú na dieťa s potápajúcim sa srdcom, takže dodávka bude bezpečná?

Fyzická príprava na pôrod

Počas tehotenstva je potrebná fyzická príprava na pôrod, ktorá pomáha telu vyrovnať sa so stresom, ktorý na ňu dopadol. On sám prestaval, o čom svedčia vážne zmeny v hormonálnom pozadí budúcej matky. Žena však musí prijať celý rad opatrení na zníženie stresovej situácie pre jednotlivé orgány a systémy na minimum.

Môžete to urobiť pomocou špeciálnych cvičení. Najlepšou možnosťou je prihlásiť sa do kurzov pre tehotné ženy, kde sa konajú pravidelné kurzy s profesionálnym trénerom. Vyberie si jednotlivé cvičenia na prípravu na pôrod, ktoré spolu prispejú k úspešnému a úspešnému odovzdaniu. Hoci každá žena je schopná samostatne ich vykonávať doma.

Výživné cvičenia

 1. Na jednu minútu chôdze na mieste.
 2. Počiatočná poloha: nohy by mali byť od seba oddelené, nohy by mali byť rovnobežné, ramená by mali smerovať dopredu.
 3. Half-squatting s rovným chrbtom. Ruky by mali stúpať a klesať v čase s drepy. Vykonávajte pomaly. Dýchajte presne. Opakujte 10 krát.
 4. Počiatočná pozícia Ruky do strán. Nakloňte trup dopredu, najprv sa dotknite rúk doľava a potom doprava. Dýchať, aby hladký, tempo - priemer. Opakujte 12 krát.
 5. Počiatočná pozícia Mierne ohnite trup, ruky v švoch, nakloňte hlavu dopredu, uvoľnite svaly rúk a hornú časť tela. Po 5 sekundách si narovnajte ramená, ohnite sa. Dych udržať jednotnosť, tempo - pomalé. Opakujte 8-krát.
 6. Štartovacia poloha: usporiadajte nohy širšie ako ramená, ruky nabok. Ohnite sa dopredu, otočte telo najprv doprava, potom doľava, pričom sa ľavou rukou dotýkajte ľavej ruky pravou rukou a pravou špičkou ľavou rukou. Po 10 cvičeniach si narovnajte, uvoľnite svaly ramien, predlaktia. Opakujte 4 krát.
 7. Počiatočná pozícia Nakloňte telo doprava, držte ľavú ruku nad hlavou, vpravo - za chrbtom. Keď je telo naklonené doľava, pravá ruka by mala byť nad hlavou, vľavo - za chrbtom. Opakujte 12 krát, pri zachovaní priemerného tempa.
 8. Počiatočná pozícia Postavte sa rovno, nohy spolu, ruky pozdĺž tela. Ak chcete nakloniť trup doprava a doľava posunutím rúk: pri naklonení doprava je vpravo dole, ľavý hore; keď sa nakloní doľava ľavou rukou - nadol, doprava - hore. Beh 12 krát, snaží sa nedržať dych.
 9. Vezmite 10 hlbokých dychov nosom, výdych ústami.

Takýto tréning svalov pri pôrode im umožní udržať si elasticitu a bude rovnako užitočný pre matku a dieťa. Cvičenia stimulujú krvný obeh, nedovoľujú získať nadváhu (pozri normu tu), uľahčujú proces dodania v budúcnosti. Pravidelné hodiny prispievajú k zachovaniu krásnej prenatálnej formy. Existujú však nielen všeobecné posilňovacie cvičenia, ale aj komplexy určené špeciálne pre konkrétny orgán alebo svalovú skupinu, ktoré hrajú dôležitú úlohu v čase narodenia dieťaťa.

Cievne cvičenia

 1. Postavte sa na zadnú stranu stoličky do strany. Položte naň ruky. Odložte nohu tak vysoko, ako je to len možné. Opakujte pre každú nohu 10 krát.
 2. Počiatočná pozícia ako v minulosti. Zdvihnite k bruchu ohnutú v kolene.
 3. Široké nohy. Sadnite si pomaly. Podržte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Na jar. Vyliezť čo najpomalšie. Relaxovať Opakujte 5 krát.
 4. Squat dole. Narovnajte jednu nohu, odložte ju stranou. Preneste hmotnosť na druhú nohu. Držte rovnováhu so zdvihnutými rukami. Spustite 5 krát.
 5. Pokľaknite, spojte ich. Jemne sa vráťte, sadnite si na päty.

Okrem vyššie uvedených cvičení, príprava perineum na pôrod zahŕňa určité pozície, ktoré tehotná žena potrebuje vziať denne. Trénujú svaly, nedovoľujú im relaxovať, takže v čase narodenia dieťaťa nie sú žiadne prestávky. Patrí medzi ne:

 • Krejčí predstavovať: sedenie, kríž nohy pred vami;
 • motýľ: sedí, pripojte päty, ťahajte ich do rozkroku;
 • žaba: sedí na pätách, roztiahnite kolená, sadnite si medzi päty;
 • pokúsiť sa robiť domáce práce v drepe (vytieranie podláh, lúpanie zemiakov atď.);
 • z miestnosti do miestnosti v jednom súbore.

Kvalitná príprava na pôrod bez prestávok zahŕňa pravidelné vykonávanie týchto cvičení a každodenné používanie špeciálnych pozícií.

Cvičenie Kegel

Aby sa zabránilo roztrhnutiu, príprava vagíny na pôrod by mala zahŕňať slávne cvičenie Kegel. Zvyšuje svalový tonus, ktorý je tak dôležitý pre bezpečné narodenie dieťaťa. Musíte ju vykonávať denne, nie sú tam žiadne obmedzenia v počte krát. Schéma tried môže byť nasledovná:

 1. Niekoľkokrát si ľahnete, aby ste si oddýchli a uvoľnili intímny sval.
 2. Denné zvýšenie počtu opakovaní.
 3. Bude možné prejsť na ďalšiu fázu kurzov, keď môžete cvičiť Kegel 50-krát bez toho, aby ste vynaložili akékoľvek zvláštne úsilie.
 4. Vykonajte cvičenie. Strih svalu čo najviac a držať ho po určitú dobu. Potom začnite relaxovať, ale so zastávkami.
 5. Týždeň po takýchto každodenných cvičeniach si objednajte a uvoľnite svaly rýchlym tempom.

Pravidelnou realizáciou uvedených cvičení je kvalitatívna príprava pôrodného kanála na pôrod, ktorý je lepšie začať ani jeden mesiac pred významnou udalosťou, ale od prvých dní tehotenstva. Okrem toho počas všetkých 9 mesiacov je potrebné venovať osobitnú pozornosť prsníku.

Cvičenie na hrudi

Aby sa predišlo problémom s laktáciou, vyžaduje sa strih prsníkov, praskliny bradaviek a ochabnutie, príprava prsníka na pôrod, ktorá zahŕňa aj špeciálne cvičenia.

 1. Vezmite malý loptičku. Zdvihnite ruky na úroveň hrudníka. Hoďte loptu z tejto pozície rukami po jednom.
 2. Postavte sa na všetky štyri, ohnite ruky, potom súčasne narovnajte všetky končatiny.
 3. Postavte sa tvárou k stene, položte si ruky na ramená a vyklopte 15 krát.
 4. Rozložte ramená na úrovni ramena. Vykonajte kyvné pohyby, prekrížené ruky pred ním.
 5. Zdvihnite ruky nabok. Vykonávajte spätné ťahy a držte ruky rovno.

Každé cvičenie sa odporúča urobiť 5 krát. Takáto príprava prsných žliaz na pôrod si udrží tvar prsníka, pripraví jeho svaly na nadchádzajúce bremená, zabráni, pokiaľ je to možné, jeho ochabnutiu v budúcnosti a vzhľadu strie.

Fyzický, tonický prípravok tela pri pôrode sa však neobmedzuje len na samotné cvičenie. Zahŕňa tónovanie svalov a zlepšenie krvného obehu prostredníctvom masáže, ako aj udržanie sily správnej výživy.

masáž

Na posilnenie svalov hrádze a hrudníka je potrebné urobiť masáž na prípravu na pôrod, ktorá stimuluje krvný obeh, zlepšuje metabolizmus tkanív, pripravuje svaly na správnu relaxáciu, znižuje pravdepodobnosť vzniku trhlín a trhlín. Môžete začať robiť asi mesiac pred očakávaným dátumom narodenia dieťaťa. Schéma môže byť nasledovná: t

 • od 34. týždňa každé 3 dni;
 • od 36. týždňa na masáž každý druhý deň;
 • Od 38. týždňa zákroku je možné vykonávať denne.

Na takúto masáž je potrebné kúpiť prírodný olej, okrem syntetických, minerálnych látok, ktoré obsahujú alkohol.

Masáž hrádze

Aby ste sa vyhli prestávkam, potrebujete komplexnú prípravu na dodávanie svalov hrádze: nielen cvičenie, ale aj masáž, ktorú možno ľahko vykonať doma. Technika je jednoduchá:

 1. Urobte si pohodlnú pozíciu. Napríklad položte nohu na stoličku alebo na okraj kúpeľa.
 2. Namažte masážou znamená stydké pysky a rozkrok.
 3. Vložte prsty (1 alebo 2) do pošvy, ale plytké (1-2 cm).
 4. Relaxovať
 5. Premiestnite prst dovnútra vagíny smerom k anus dole. Pohyb sa musí vykonávať s iným rytmom: zrýchlenie sa musí striedať so spomalením.
 6. Zatlačte kývavým pohybom na zadnej stene hrádze. Držte prst v tejto polohe jednu minútu, pustite a začnite znova.
 7. Masku pokožky hrádze masírujte na minútu.
 8. Opakujte znova.

Tento druh masáže je obzvlášť dôležitý pre prípravu vagíny na pôrod pre tých, ktorých prvé dieťa sa narodilo s medzerami. Aby sa situácia neopakovala, nezabudnite dodržiavať všetky vyššie uvedené odporúčania.

Buďte opatrní! Nemôžete masáž hrádze pred pôrodom tehotné ženy, ktoré trpia plesňové infekcie.

Masáž prsníkov

Aby sa zabránilo strie po pôrode pomôže špeciálnu masáž prsníka pred pôrodom, čo je nevyhnutné pri príprave tela na pôrod. Technika jeho implementácie je čo najjednoduchšia:

 1. Kruhové pohybové pohyby, bez ovplyvnenia bradaviek, súčasne masáž oboch prsníkov zhora nadol smerom k bradavke.
 2. Potom zo strán.
 3. Po tom, prsia prsníka zdola nahor na bradavky.
 4. Ak chcete pravú ruku zdvihnúť a podoprieť, pritlačte ľavou rukou zhora.

Počas takejto masáže sa uvoľňuje oxytocín, ktorý v posledných dňoch tehotenstva pomôže začať pôrod, zlepšuje dilatáciu krčka maternice.

Upozorňujeme, že ...

... masáž prsníka pred pôrodom môže byť ľahko dôverovať mužovi: to prinesie pár bližšie a dá radosť obom.

Fyzická príprava tela na pôrod je veľmi dôležitá, pretože telo bez podpory nebude schopné vyrovnať sa so záťažou na ňom. Okrem špeciálnych cvičení a masáže, žena potrebuje jesť správne počas tehotenstva.

Potraviny pred pôrodom

Bez racionálnej a zdravej výživy nie je možná príprava na pôrod. Žena počas tehotenstva by mala kompetentne tvoriť svoje menu na každý deň, aby podporila telo z vnútra. Ak ani on, ani dieťa trpia nedostatkom živín, budú pre takúto zodpovednú udalosť pripravené tak, ako je to len možné. Musíte sa zásobiť rezervou, aby ste sa vysporiadali so stresom, stratou krvi a obnovou energie. V tomto prípade, 2 mesiace pred váženým dátumom, by sa mala diéta uľahčiť, nie zhutniť.

 1. Vylúčte vyprážané, tučné jedlá, klobásy, droby.
 2. Každý deň v dostatočnom množstve na konzumáciu rastlinného oleja. To robí tkanivá pôrodného kanála pružnejšie a obsahuje mnoho vitamínov.
 3. Povinné produkty mesiac pred pôrodom by mali byť čerstvá zelenina, ovocie, zelenina, teplé polievky, varené alebo dusené morské ryby, sušené ovocie, kefír.
 4. Počas tohto obdobia odporúčame frakčné jedlo, ale 4 krát denne.

Varovanie! Napriek tomu, že rastlinný olej je tak užitočný pre tehotné ženy, asi mesiac pred pôrodom, stojí za to prestať jesť sezamový olej, ktorý nemá v tomto období najpriaznivejší účinok na ženské telo.

Pravidelné cvičenie, fyzická aktivita, správna masáž a správna výživa sú súborom opatrení, ktoré zaručujú úspešné a úspešné narodenie zdravého dieťaťa bez akýchkoľvek komplikácií. A to by malo byť ako príprava na prirodzený pôrod av prípade, že žena je pripravená na cisársky. Niekoľko dní alebo týždňov vám lekári môžu poradiť, aby ste sa uistili, že pôjdete do nemocnice. Do tejto doby je tiež potrebné pripraviť vopred.

Príprava na pôrodnicu

Mladí rodičia by mali mať na pamäti, že zahŕňa prípravu na pôrod v pôrodnici, ktorá by mala začať 3 týždne pred požadovaným dátumom. Po prvé, je to zbierka všetkých potrebných dokumentov, ktoré potom v zhone jednoducho nemajú čas zbierať. Po druhé, balík s vecami, ktoré potrebujú ženu v nemocnici.

Príprava dokumentov

 • cestovný pas;
 • mapu s výsledkami testov a prieskumov;
 • zmluvu s osobným lekárom alebo postúpenie do nemocnice;
 • poistnej zmluvy.

Zbierka predmetov na pôrod

 1. Nočná košeľa.
 2. Teplé ponožky.
 3. Papuče.
 4. Minerálna voda.
 5. Príspevky v škole pre mladé matky.
 6. Vlhké obrúsky.
 7. Malý froté uterák.
 8. Šampón, mydlo, zubná kefka, pasta, hrebeň.
 9. Toaletný papier.
 10. Kozmetická taška.
 11. Mobilný telefón s nabíjaním.
 12. Prehrávač s obľúbenou hudbou.
 13. Peniaze.

Súbor vecí potrebných po pôrode

 1. Župan alebo košeľa, zapínaná vpredu.
 2. Tesnenie.
 3. Krém na bradavky.
 4. Podprsenky pre dojčatá s predným uzáverom.
 5. Gázové sterilné obrúsky.
 6. Laxatívna sviečka, klystír.
 7. Plastové vrecko na špinavé prádlo.

Príprava vecí pre dieťa

 • plienky;
 • smotana alebo prášok;
 • vlhké obrúsky;
 • Čistenie detského oleja;
 • telo;
 • klobúky;
 • ponožky;
 • klzáky;
 • blúzky;
 • plienky.

Tento zoznam vám pomôže rozhodnúť, čo kúpiť, než pôjdete do pôrodnice, aby ste zmiernili úzkosť a nestarali sa o nič. Keď sa zhromaždili všetky veci, mladá matka sa cíti oveľa istejšie a pokojnejšie. Keď prichádza dychtivý deň, môže sa sústrediť len na samotný proces, bez toho, aby bol rozptyľovaný maličkosťami. Ak sa niečo pokazí, lekári budú vždy schopní urobiť správne rozhodnutie a zabezpečiť včasnú prípravu tela na nadchádzajúce doručenie.

Lekárska príprava pôrodného kanála

Existujú špeciálne moderné metódy prípravy pôrodných ciest na pôrod, ktoré lekári používajú v prípade nezrelosti krčka maternice, prenatálneho výtoku plodovej vody alebo po pôrode.

prostaglandíny

prostaglandíny - fyziologicky aktívne látky, ktoré hrajú dôležitú úlohu v reprodukčnom systéme ženského tela. Žena, ktorá je v práci, je zavedená, aby pripravila pôrodný kanál na prechod plodu cez ne niekoľkými spôsobmi:

 • v pošve;
 • v kanáli krčka maternice;
 • pomocou pôrodníckeho pesaru.

Nevýhody prostaglandínov pri príprave na pôrod: silný účinok na telo, alergické reakcie, „prostaglandínová bolesť“ a hyperstimulácia v niektorých prípadoch. Tieto lieky nemajú žiadny vplyv na plod. Výhody: znížené riziko dlhodobej práce, zvyšuje pravdepodobnosť prirodzeného.

Foleyho katéter

Použitie Foleyho katétra je účinnou alternatívou prostaglandínov na prípravu pôrodných ciest. To je mechanický spôsob, ako ovplyvniť krčka maternice, keď je diagnostikovaná ženská plochá membrána plodu. Prístroj sa na jeden deň vkladá do krčka maternice. Pre túto metódu existujú osobitné kontraindikácie: vaginitída alebo cervitída.

laminaria

Pri príprave na pôrod sa riasa zavádza do krčka maternice. Rozťahovanie, otvorte krk zvnútra. Mierne ovplyvňujú sekréciu prostaglandínov. Hlavným efektom je mechanické rozťahovanie svalových vlákien, ktoré vyvoláva kontrakciu myocytov maternice. Nesmie viesť k nadmernej stimulácii a bolesti. Jednou z nevýhod je nepríjemný pocit pri vstrekovaní len tyčiniek z rias.

Počas porodu lekári hodnotia stav krčka maternice (viac informácií o jeho príprave v tomto článku) a rozhodnú sa použiť jednu alebo inú metódu prípravy pôrodného kanála na prechádzanie dieťaťa cez ne. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Prípady sú rozdielne, čisto individuálne, takže metódy nebudú rovnaké. V niektorých situáciách by mala byť príprava na pôrod obzvlášť dôkladná.

Špeciálne narodenie

Ak sa jedná o prvé narodenie alebo sa očakáva, že dvojica má dvojčatá, prípravok by mal byť špeciálny, aby nevznikli žiadne komplikácie.

Prvé narodenie

Príprava na prvé narodenie sa spravidla nelíši od všetkých ostatných. Všetky vyššie uvedené tipy a odporúčania môžu plne využiť tie ženy, ktoré očakávajú svoje prvé dieťa. Jediná námietka - vyžaduje vážnejšiu morálnu, psychologickú prípravu. Budúce matky sú ohromené strachom a pochybnosťami, pretože stále nevie, čo ju čaká. Preto všetci milovaní a príbuzní musia obklopovať ženu v práci s opatrnosťou a pozornosťou. Potrebuje viac oddychovať a upokojiť sa, aby sa uistila, že všetko skončí dobre.

dvojčatá

Ale príprava na pôrod dvojčatá by mala byť dôkladnejšie. Tento výnimočný prípad zahŕňa oveľa väčšie zaťaženie ženského tela a samotných detí. Riziko toxémie sa niekoľkonásobne zvyšuje, čo môže klesnúť tak v skorom, ako aj neskorom štádiu tehotenstva vo forme krvácania, porúch placenty, preeklampsie. Tu mladá matka potrebuje väčšiu osobnú zodpovednosť a lekársku kontrolu. Často je potrebné ísť do nemocnice s ultrazvukom a dodaním testov. Vyhláška bude musieť odísť skôr.

Подготовка к любым родам - простым и сложным, естественным и посредством кесарева, первым и вторым - должна быть комплексной и включать в себя все аспекты: физический, психологический, материальный. Чем раньше пара начнёт готовиться к столь ответственному событию, тем успешнее и благополучнее оно завершится, тем спокойнее и увереннее себя будет чувствовать женщина в самый ответственный момент.

Zanechajte Svoj Komentár