Výtok po cisárskom reze: koľko ide, čo povie ich farba, množstvo a vôňa

Bez ohľadu na to, ako došlo k porodu (chirurgicky alebo prirodzene), vnútorná výstelka (sliznica) maternice vyžaduje obdobie zotavenia. Trvá to asi 5-9 týždňov, ak všetko pôjde bez komplikácií.

Zvlášť pozoruhodné rozdelenie po cisárskom reze z genitálneho traktu. Nazývajú sa gynekológia lochia. Patria sem krvinky, plazma, hlien, mŕtvy epitel. Mnoho žien ich vníma ako druh menštruácie. Ich farebná paleta, vôňa, kompozícia, objemová zmena v období po pôrode a signalizácia, či má mladá matka všetko v poriadku s telom.

Charakteristické vlastnosti

Každá operácia, ako je samotný pôrod, je vážnym stresom pre telo unavené po tehotenstve. Preto žena musí byť citlivá na neho, cítiť najmenšie odchýlky a vedieť, čo by malo byť rozdelenie po cisárskom rezu a čo sa považuje za normálne. To jej umožní včas upozorniť na poplašné signály a v prípade potreby sa s nimi bude zaobchádzať. Mnohé zdroje naznačujú, že lochia po COP nie je odlišná od tých, ktoré sa vyskytujú po prirodzenom pôrode. V skutočnosti je to ďaleko od prípadu. Rozdiely stále existujú.

 1. Povrch rany je omnoho rozsiahlejší po cisárskom reze, preto je riziko infekcie alebo zápalu genitálií veľmi vysoké. Počas vyprázdňovania po operácii je preto potrebné vykonávať všetky predpísané hygienické postupy veľmi starostlivo a nie 1 krát denne.
 2. Na samom začiatku, tesne po cisárskom reze, asi 5-7 dní, výtok nie je len krvavý, ale tiež obsahuje veľa hlienu, ktorý nie je pozorovaný po prirodzenom pôrode.
 3. Normálna farba výboja po cisárskom rezu na niekoľko dní je jasne červená, bohatá šarlátová, a je oveľa šťavnatejšia ako pri prirodzenom procese pôrodu.
 4. Kontrakcia maternice a jej hojenie po cisárskom reze je dlhší a zdĺhavý proces, preto trvanie výtoku je tiež odlišné a trvá 1-2 týždne.

Tieto rozdiely by nemali vystrašiť a vystrašiť mladých, možno ešte nezažených mama v takých veciach, pretože toto je rýchlosť prepúšťania po cisárskom reze, ktorá hovorí, že všetko je v poriadku. Ale aby ste videli, čo je zlé v čase, musíte vedieť o odchýlkach, s ktorými budete najprv musieť kontaktovať špecialistov. Zvyčajne sa líšia od problému lohii po prirodzenom pôrode.

podmienky

Загрузка...

Jednou z najzaujímavejších otázok je, ako dlho výtok po rezaní cisárskym rezom trvá, aby sme vedeli, či doba zotavenia bola oneskorená alebo či proces prešiel v rámci povolených limitov. Informácie o podmienkach, ktoré zapadajú do normy, umožnia kontrolovať skutočný menštruačný cyklus, ktorý by sa mal čoskoro upraviť.

norma

Miera výtoku po cisárskom reze od 7 do 9 týždňov. Takže vypúšťanie 2 mesiace po cisárskom reze nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre zdravie mladej matky.

odchýlky

Ak sa po cisárskom reze výtok skončil príliš rýchlo (do 6 týždňov) alebo bol veľmi dlhý (až 10 týždňov), nie je to dôvod na paniku. Áno, rozsah noriem už nie je splnený, ale tieto ukazovatele môžu byť určené len individuálnymi vlastnosťami organizmu. Ak je toto zloženie, vôňa, hrúbka, farba, počet lohii neznamenajú komplikácie, nebojte sa. Hoci aj v tejto situácii by nebolo na škodu, aby ste to oznámili lekárovi.

patológie

Vidieť lekára je nevyhnutné, ak trvanie prepustenia v období po pôrode po cisárskom rezu je nad rámec normy. To je buď príliš rýchly koniec (menej ako 5 týždňov), alebo príliš dlhý proces (viac ako 10 týždňov). Rovnako nebezpečné je oboje. V prvom prípade sa zvyšky mŕtveho endometria z nejakého dôvodu nemohli dostať von a je tu vysoká pravdepodobnosť ich rozpadu. Ak je lochia príliš dlhá, môže byť diagnostikovaná endometritída alebo infekčný proces v brušnej dutine alebo genitáliách. Je tiež nebezpečné, že výtok po cisárskom rezu sa skončil a začal znovu: to tiež naznačuje niektoré odchýlky v procese opravy maternice.

Vedieť, koľko výtok ide po cisársky rez počas normálneho procesu hojenia, žena nemôže starať o skutočnosť, že mala veľmi dlhú dobu, alebo naopak, prešla príliš rýchlo. Koniec koncov, v tomto av druhom prípade budeme musieť prijať primerané opatrenia: ísť do ordinácie lekára, podstúpiť ďalšie vyšetrenia av prípade zistenia chorôb alebo komplikácií podstúpiť liečbu, ako keby nechceli.

Buďte opatrní, Nemali by ste byť šťastní, ak vaše prepustenie prestalo mesiac po cisárskom reze. Takýto rýchly proces často končí zápalom alebo infekciou, ktorá vyžaduje chirurgické čistenie maternice.

Charakter lohii

Počas obdobia zotavovania po operácii sa povaha Lochie zmení. Krvné zrazeniny budú spočiatku ustupovať, pretože maternica je v tomto čase rozsiahla, otvorená, krvácajúca rana. Postupom času sa však v procese hojenia zmenia na hlien, odumreté kožné bunky a ďalšie popôrodné zvyšky.

Aj to musí byť veľmi starostlivo sledované. Ak napríklad krvácanie po cisárskom reze v žiadnom prípade neskončí, bude to alarmujúci signál, že z nejakého dôvodu nemôže byť poškodené tkanivo regenerované. Takéto prípady vyžadujú lekársky zásah a liečbu. Preto sledujte charakter ich lohii a ich trvanie.

 1. Prítomnosť krvi

Prítomnosť krvi v lochia najskôr by nemala vyvolávať pochybnosti u mladých múmií: zlomené cievy a poškodené tkanivo sa hojia. Avšak, tu dôležitým bodom je presne čas, koľko dní po špinení cisárskym rezom ide: ak je viac ako 7-8, potom to nie je normálne a musíte znieť alarm.

 1. Prítomnosť zrazenín

To je tiež celkom pochopiteľné v tomto časovom období: sú to bunky už mŕtveho endometria a placenty. Už po 7-8 dňoch odídu, takže výtok bude viac tekutý.

 1. Výtok slizu

Ak je sliznica v prvých dňoch po cisárskom rezu pridaná aj do krvavého, je to tiež norma: týmto spôsobom je telo očistené od produktov vnútromaternicového pôsobenia dieťaťa.

 1. Ružový výtok

Ak mesiac po cisárskom rezaní začne ružový výtok, znamená to, že proces uzdravenia ešte neskončil. Zranené tkanivo bolo pravdepodobne pod akýmkoľvek mechanickým vplyvom opäť poškodené. Veľmi často sa to stane, ak je pár netrpezlivý a bez čakania na koniec obdobia zotavenia začnú mať sex príliš skoro.

 1. Hnedý odtieň

Po 6-7 týždňoch sa povaha lochia bude podobať zvyčajným hnedastým menštruačným náterom: krv sa bude valiť a nebude tak svetlá a šarlátová.

 1. Hnisavý výtok

Nebezpečenstvo po cisárskom reze je hnisavý výtok, ktorý je prvým príznakom endometria (zápal maternicovej výstelky). Zvyčajne sú žltozelené, vonia veľmi nepríjemne a sú sprevádzané horúčkou (v dôsledku infekcie), bolesťou brucha a hrádze.

 1. Vodnaté lochia

Mal by upozorniť mladú mamu a vodnaté lochia, bez akéhokoľvek tieňa, takmer transparentné. Tak môže ísť transudata - tekutina obsiahnutá v krvi alebo lymfatických cievach. To je zlé, pretože hovorí o poruchách obehového systému v tejto oblasti. Okrem toho, vodnatý výtok po cisárskom reze s nepríjemným zápachom, ktorý dáva zhnité ryby - príznak charakteristický pre vaginálnu dysbiózu (gardnerelóza).

Ak ste museli porodiť cisárskym rezom, je potrebné sledovať charakter vypustenia, ktoré začalo. Ide o nečistoty v ich zložení, ktoré môžu indikovať konkrétne ochorenie, ktoré bude potrebné zistiť a liečiť. Často to všetko ohrozuje nemocničné múry - a to je presne tá chvíľa, keď matka tak veľmi potrebuje svoje dieťa. Je oveľa jednoduchšie predísť problému a vychutnať si nezabudnuteľné chvíle komunikácie s omrvinkou. Okrem charakteru, veľa môže povedať farbu výboja.

odtieň

Normálne by mala byť farba lochia po cisárskom reze na prvom mieste červená, potom hnedé výboje (na konci). Zvyšok palety farieb by mal upozorniť mladú matku a prinútiť ju ísť do nemocnice na ďalšie vyšetrenie, aby zistila, či je všetko v poriadku s jej zotavením tela.

žlť

Ak žltý výtok začne po cisárskom reze, môže to znamenať nasledujúce popôrodné procesy:

 • bledožltá, slabá lochia do konca 2-3 týždňov je normou;
 • žiarivo žltý, takmer oranžový výtok so nazelenalým odtieňom, hnilobný zápach po dobu 4-6 dní - príznak výraznej, ale len začiatok endometritídy;
 • hojný, slizký, žltý výtok po 2 týždňoch - znamenie už skrytého a najpravdepodobnejšie poradia behu endometritídy.

Endometritídu nemožno liečiť samostatne: bude potrebná liečba antibiotikami alebo dokonca chirurgický zákrok.

zeleň

Nie je ťažké uhádnuť, že zelený výtok, ktorý sa začal po cisárskom reze, sa vysvetľuje prítomnosťou hnisu v nich. Poukazuje na infekčný, zápalový proces v maternici. Iba lekárske vyšetrenie pomôže určiť jeho príčinu a diagnostikovať chorobu.

White Lochia

Sami, bez sprievodných príznakov, biely výtok, ktorý môže začať nejaký čas po cisársky rez, nepredstavujú hrozbu. Ale akonáhle sa objavia určité znaky, musíte byť ostražití. Patrí medzi ne:

 • svrbenie rozkroku;
 • začervenanie v intímnej oblasti;
 • ak sú výtoky s kyslou vôňou;
 • syrová konzistencia.

V takýchto prípadoch je pre presnú diagnózu a vhodnú liečbu potrebná bakteriálna kultúra alebo vaginálny náter.

čierna

Ak sa po cisárskom reze pozoruje čierny výtok bez zápachu alebo bolesti, mali by sa brať ako normálne. Sú diktované hormonálnymi zmenami v krvi po pôrode. Odchýlka je, ak idú nejaký čas po operácii.

Aby sa predišlo komplikáciám z obdobia zotavenia po cisárskom rezu, musíte sledovať farbu po pôrode. Na začiatku môže tento problém vyvolať. Uľahčí sa tým jeho eliminácia a po ukončení nevyhnutného liečebného cyklu vám umožní veľmi rýchlo sa vrátiť do normálu.

Počet

Загрузка...

Mladá mama musí venovať pozornosť aj tomu, koľko lohias pochádza z nej, aby posúdili, ako sa telo regeneruje. Ak je po cisárskom rezu malý výtok, najmä v prvých dňoch, môže to byť alarmujúci signál, že trubice, maternicové kanály sú upchaté, vytvorila sa krvná zrazenina a tak ďalej.

Opačná situácia nie je o nič menej nebezpečná: hojné jazerá, ktoré sa nezastavili príliš dlho, sú rušivým signálom, že po operácii nie je možné úplne obnoviť maternicu. V oboch prípadoch je potrebné podrobiť sa osobitnej skúške a zistiť, čo je dôvodom týchto odchýlok.

Každá žena chce popôrodné lochia skončiť čo najskôr a nič nebude stmavnúť šťastné materstvo. Nebuďte však voči nim príliš nepriateľskí. Sú to tí, ktorí môžu slúžiť ako alarmujúci a niekedy jediný signál, že nie všetko je v poriadku s obnovou tela a že je potrebné prijať určité opatrenia, ktoré mu pomôžu. Zvlášť by mali byť upozornení na výtok po cisárskom rezu s vôňou a nereálne svetlým odtieňom. Takmer vždy končí liečbou antibiotikami, ktorá je počas laktácie alebo iného chirurgického zákroku vysoko nežiaduca.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár