Scenár nového roka pre deti 4-5 rokov: tipy, možnosti, hry

Pre dospelé deti vo veku 4-5 rokov, ktoré už začínajú chápať niektoré veci dospelého sveta, je veľmi dôležité správne si vybrať novoročné písmo, ktoré by nezničilo ich vieru v rozprávke a nenechalo by sa im nudiť. Deti v tomto veku sú už schopné sústrediť pozornosť (aj keď na krátku dobu), majú radi hry na hranie rolí a pýtajú sa 1000 a 1 otázky pre dospelých. Vrátane - o Novom roku. Všetky tieto vekové charakteristiky detí musia brať do úvahy rodičia, ktorí organizujú dovolenku doma a učitelia, ktorí majú v pláne materské školy v materskej škole.

Všeobecné odporúčania

Poznajúc psychické a fyzické vlastnosti vývoja batoľat tohto veku, je možné pochopiť, čo je dôležité a má maximálny význam pre deti vo veku 4 rokov, aby sa toto všetko bralo do úvahy pri vývoji scenára. Naše užitočné tipy vám pomôžu orientovať sa v rôznych možnostiach ponúkaných v sieti a vybrať si, čo skutočne zabaví deti a dá im na dlhú dobu slávnostnú, očarujúcu náladu s nádychom rozprávkového zázraku.

 1. Ak sa za 2-3 roky deti nemusia všimnúť, že scenár pre nich je narychlo, impromptu, potom vo vekovej skupine 4-5 rokov takýto Nový rok neprejde. Scenár musí byť vypracovaný vopred, pretože každé trápenie detí bude pozorované a vnímané nedorozumením a prekvapením.
 2. Na základe psychologických charakteristík tohto veku nie je pre deti vo veku 5 rokov nič zaujímavejšie ako hry na hranie rolí. Preto by sa mali sami aktívne zúčastniť na scenári, spolu s rozprávkovými postavami, ktoré budú hrať dospelí.
 3. Čas prezentácie spolu so všetkými hrami, súťažami a tancami by nemal presiahnuť 30 minút. Po pol hodine sa ich pozornosť rozptýli, nebudú schopní sústrediť sa, začnú sa nudiť, pozerať sa na steny - slovom, sviatok bude neúspechom.
 4. Scenár Nového roka by mal obsahovať približne 50% rozprávkového pohára (hranie rolí) a 50% vonkajších hier (vrátane piesní, tancov, okrúhlych tancov okolo stromu).
 5. Úloha Santa Clausa a Snežného panna necháme dospelí. Snažte sa, aby boli pre deti nepoznateľné, pretože za 4-5 rokov sú už celkom šikovné a dokážu odhadnúť, že ich zabaví maskovaný otec alebo sused Strýko Vanya. Potom budú musieť ospravedlniť deti a dokázať im, že to všetko nie je vôbec a len si mysleli.
 6. Výber scenára, pozrite sa, či máte veľa súťaží a hier, na ktorých sa môžu zúčastniť všetky deti prítomné na festivale. Stáva sa však, že niekto stojí od seba a z nejakého dôvodu nechce tancovať, tancovať alebo recitovať básne. Nie je potrebné vyvíjať tlak na dieťa: niekoľkokrát nenápadne pozýva - a nechať ho na pokoji. Pamätajte, že za 4-5 rokov sú veľmi zraniteľní a citliví. Nedovoľte, aby sa Nový rok zmenil na slzy a psychickú traumu pre nich.
 7. Po nájdení vhodného scenára z vášho pohľadu ho starostlivo preštudujte pre súbor nástrojov. Ak by sa do neho mali zapojiť nejaké „magické“ objekty, scenérie, kostýmy, pripravte ich vopred. Takže je vhodnejšie urobiť prípravu na Nový rok týždňa v 2-3.
 8. Zvlášť starostlivo zvážte problém s darčekmi (naučte sa ich správne vybrať). Toto je totiž hlavný atribút nového roka, na ktorý deti čakajú. A bez ohľadu na to, kde sa bude prehliadka konať: doma alebo v materskej škole - žiadne deti by nemali byť ponechané bez darov.

Ak vezmete do úvahy tieto užitočné tipy, a to aj trochu oboznámení s psychologickými charakteristikami detí 4-5 rokov, môžete si vyzdvihnúť dobrý nový rok scenár, ktorý môže fandiť aj tie smutné a bezmocné dieťa. Pamätajte si: musíte vytvoriť veľmi slávnostnú náladu, ktorá neopustí dieťa všetky tieto nádherné dni. Na uľahčenie vyhľadávania vám ponúkame niekoľko scenárov, ktoré sú ideálne pre deti v tejto vekovej kategórii.

A viete, že ...

... prvýkrát sa Sneh Maiden predstavil na Nový rok predstavenia sovietskych spisovateľov Sergeja Michala a Leva Kassila v 50. rokoch XX storočia?

Možnosti scenára

Novoročný scenár pre dieťa vo veku 5 rokov by nemal byť len cestou z rozprávkových hrdinov, ale nejakého úplného, ​​logicky sa rozvíjajúceho príbehu. Mal by pozostávať z intríg, hádanky, samotného zvýraznenia, ktoré bude zaujímať deti, zapájať ich do procesu prezentácie a nakoniec ich presvedčiť o zázraku Nového roka. Ponúkame Vám niekoľko možností, ktoré sú najvhodnejšie pre tento vek.

kúzlo

Jeden z najťažších, ale zároveň najviac fascinujúcich scenárov Nového roka pre deti vo veku 4-5 rokov. Bude potrebovať seriózny tréning od vás, ba dokonca špecialistu. Ide o triky. Deti stále nedokážu pochopiť svoju fyzickú povahu a veria, že sa to skutočne deje. Dokonca aj tí najjednoduchší zruční, zruční manipulácie s rukami budú vnímaní s radosťou. Takže nájsť scenár s účasťou čarodejníka-čarodejníka (t. J. Čarodejníka), ktorý na polovicu skráti Snehuvrež, skryje Santa Clausa v krabici s jeho následným zmiznutím a vykoná mnoho ďalších zázrakov, bude to trvať doma, rovnako ako v strednej skupine materskej školy.

Hrdinovia obľúbených karikatúr

V 4-5 rokoch, deti jednoducho milujú sledovať karikatúry, a pravdepodobne majú niektoré z najobľúbenejších kreslených postavičiek. Preto sa scenár, v ktorom sa spolu s tradičným Dedko Frost a Sneh Maiden, deti víly Winx, Spider-Man, korytnačky Ninja, atď, sa stane win-win možnosť pre deti Silvester. radšej Baba Yaga, Leshego, Koshchei immortal im. Nenechajte sa priliehať k ich táboru, nebuďte opatrní: spojením starých ruských rozprávok a moderných Disney, priatelia s Domovyon Kuzyu a Šmolko, dáte deťom veľké potešenie. Verte mi: budú potešení!

Tvorivé dielne

Ak ste zástancom nepretržitého a nepretržitého vývoja dieťaťa, nájdite zodpovedajúci scenár, v ktorom bude tvorivý prístup. Pomôže deťom ukázať na verejnosti, čo sú schopné. Netreba si myslieť, že toto všetko bude nudné a nudné. Naopak: šikovne zostavený scenár Nového roka, keď rozprávkový hrdinovia budú vyžadovať, aby deti vykonávali rôzne úlohy, umožní deťom posilniť si vlastné sebavedomie a ukázať svoj talent. Do scenára pre Nový rok sa môžete zapojiť do súťaže básní, tancov, piesní, intelektuálnych kvízov, strihajúcich snehových vločiek, sochárstva atď.

Hľadáte novoročný scenár pre 4-ročné dieťa, pozrite sa na svet očami. Čo je pre nich v tomto veku zaujímavé? Chcú veľa darov a veria v zázraky. Zároveň už veľa chápu a môžu začať pochybovať o existencii skutočného Santa Clausa. Ak rozptýlite ich pochybnosti alebo sa nevedome stanete ich potvrdením, záleží len na vás. A, samozrejme, musíte všetky tieto všeobecné schémy pre novoročný sviatok zriediť zaujímavými, pohybujúcimi sa hrami a súťažami.

Pre vaše informácie ...

Vlasť otca Mráza je Velikiy Ustyug, Snow Maidens - obec Shchelykovo neďaleko Kostromy, kde sa nachádzal panský palác A. N. Ostrovského. Napokon, napísal "Snow Maiden".

Vhodné hry

V scenári Nového roka musia byť prítomné súťaže s atribútmi, tak či onak, týkajúce sa zimy a dovolenky. Z veľkej časti musia byť mobilné, aby deti našli cestu zo svojej energie. Avšak od 4 do 5 rokov môžete zahrnúť jednoduché, ale stále inteligentné kvízy. Je veľmi dôležité brať do úvahy moment, aby tí najmenší neboli zajatí duchom súperenia. Preto vopred zvážte otázku, či urazení neboli. Možno, v rámci scenára, stojí za to rozdávať darčeky absolútne každému: víťazom a porazeným?

Tu sú hry, ktoré môžu byť organicky zahrnuté do takmer každého nového roka:

 • "Snehovej gule"

Oba tímy majú rovnaké množstvo papierových snehových guľôčok rôznych farieb (jeden tím, napr. Modrý, druhý - červený); medzi nimi je čiara, cez ktorú pri signáli bude potrebné hádzať snehové gule; keď sa ozve posledné píšťalky, započítava sa počet papierových lôpt, ktoré preleteli na stranu nepriateľa; vyhrá tých, ktorí hodili čiaru najviac kusov hrudiek;

 • "Hádanky"

Vyzdvihnúť hádanky pre nový rok a zimné témy vopred, ale nezaťažovať deti s nimi: po dobu 4-5 rokov, 10-15 hádaniek v scenári bude dosť dosť;

 • "Hádaj masku"

Maska sa nosí na dieťati takým spôsobom, že nevidí, čo je; Snehová panna alebo Otec Frost (akýkoľvek rozprávkový charakter scenára) sa ho pýtajú vedúce otázky, podľa ktorých musí uhádnuť, akú masku na neho položili;

 • Pripravte sa na nový rok

Predtým, ako deti dali obrovský, ale uzavretý box, v ktorom sa veľa pozlátko, vianočný stromček hračky, masky, rovnako ako sladkosti a ovocie; Každý hráč musí bežať hore do boxu, spustiť do neho ruku (bez toho, aby sa na to pozrel) a vytiahnuť iba novoročný atribút, ale nie jedlý;

 • "Okrúhly tanec okolo stromu"

Klasický scenár pre Nový rok, bez ktorého to nemôže robiť.

Ak zahrnete takéto hry do scenára Nového roka pre dieťa 4-5 rokov, bude sviatok úspech. Tam budú vonkajšie hry, intelektuálne súťaže, a rozprávkový výkon, a zázraky. Ak budete skúšať všetko, premýšľajte nad každou maličkosťou, zaujímajte deti, zapájajte ich do všeobecného plánu sviatku, ich radosť nebude obmedzená.

Trochu humoru, Dôchodkový fond Ruska Otec Frost udelil oficiálny titul (plne odôvodnený) „veterána rozprávkovej práce“.

Dokončený vývoj

Pre najrušnejších rodičov, ktorí nemajú čas hľadať internet pri hľadaní novoročného scenára pre 4-5-ročných, ponúkame hotový vývoj. Budete potrebovať len rozdelenie rolí, výber kostýmov, nájdenie scenérie a vymoženosti.

Baba Yaga letí v: Prečo ste všetci prepustení dnes?

Deti reagujú.

Baba Yaga: Nový rok? Nie, o tom som nepočul! A aký druh stromu máte také jasné áno, tiež prepustený?

Odpoveďou sú deti.

Baba Yaga: Prečo potrebujete tento vianočný stromček na Nový rok?

Sneh Maiden vstupuje: Babička Yaga, môžete tancovať okolo stromu a spievať piesne!

Rozprávkové postavičky berú deti do náručia a tancujú okolo vianočného stromu k piesni „Malý vianočný stromček je studený v zime“ alebo „narodený vianočný stromček“ (tu je scenár pestrý).

Za stenou (za dverami) môžete počuť "Ahhh!" Santa Claus vstupuje: Ahoj kluci!

Deti mu odpovedajú.

- A prečo je váš vianočný stromček taký matný? Potrebujete opraviť! Ak chcete osvetliť lucerny na to, musíte jej povedať toľko básní o novom roku, ako je to možné!

Podľa scenára, zatiaľ čo deti plnia úlohu Santa Clausa, Baba Yaga sa ich snaží napodobňovať v každom smere, opakuje verše po nich a chce tiež dostať darček.

Santa Claus: Dobre, chlapci! Teraz môžete zapáliť vianočný stromček! Všetky zborové zopakovanie: "Fir-tree, rozsvieti sa!"

Sneh Maiden: Dedko Frost, a kde máte toľko darov pre deti? Objavte tajomstvo!

Santa Claus: Vo vzdialenej a zasneženej krajine Laponska sa nachádza čarovná továreň na sladkosti. Všetko, čo sa tam vyrába, je živé a môže hovoriť. Na jeseň, snehuliak a jeleň položiť cukríky a lízanky v krabiciach a poslať mi, aby som mohol dodať priamo do rúk detí, ktoré sa správali dobre v minulom roku. Akonáhle dary prekročia hranice rozprávkového Laponska, strácajú schopnosť hovoriť. Chcete sa tam dostať?

Deti reagujú. Svetlo zhasne. Na stene sa rozsvietia písmená z vencov: Laponsko. Svetlá blikajú po celej hale. V blízkosti stromu sa objavuje zázračná chata, z ktorej sa deti, herci, účastníci novoročného scenára, prezlečení za cukríky, cukríky, čokolády, pozerajú. Organizujú rôzne súťaže s deťmi, vedú kolo tancov, spievajú piesne.

Santa Claus: Je dobré, aby sme boli v Laponsku zábavní, ale je čas a česť vedieť domov. Zatvorte všetky oči.

Podľa scenára sa svetlo opäť vypne, hudba znie, písmená zhasnú.

Santa Claus: Tu sme doma! Páči sa vám v Laponsku? Budúci rok pôjdeme niekde inde a teraz musíme ísť k iným chlapcom. Zbohom!

Tento scenár pre Nový rok môže byť pripravený pre deti vo veku 4-5 rokov, aby dovolenka bola úspešná, spomínam si na dlhú dobu a nesklamem. Čím starostlivejšie to robíte, tým úspešnejšia bude rozprávková show. Dajte deťom nielen slávnostnú náladu, ale aj vieru v zázraky. Tak, predĺžite detstvo, ktoré by nemalo skončiť tak skoro.

Zanechajte Svoj Komentár