Veľký plod: ako určiť, ako porodiť, ako nebezpečné je a či je potrebné cisársky rez

Keď sa dieťa narodí s veľkou váhou, mnohí ľudia sa radujú a považujú ho za znamenie zdravia matky a dieťaťa. Naopak, tehotné ženy sa toho obávajú, pretože veľký plod je plný mnohých nebezpečenstiev, najmä môže značne skomplikovať priebeh práce.

V skutočnosti potrebujeme zlatý priemer: toto nie je patológia a veľmi vážny problém, ale na túto skutočnosť by ste sa nemali brať zľahka. Toto je len rizikový faktor, a ak spadáte do tejto skupiny, mali by ste zistiť všetky nuansy, úskalia a charakteristiky porodu, ak je dieťa príliš veľké.

dôvody

Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že dieťa sa rodí s väčšou váhou, pretože rodičia nie sú malé, to znamená, že faktor dedičnosti funguje. V skutočnosti sa znaky kostry a všeobecný typ postavy, prenášanej človeku od matky alebo otca, začínajú prejavovať v neskoršom veku, ale nie bezprostredne po narodení.

Existujú špeciálne dôvody pre veľký plod počas tehotenstva, a ak viete o nich vopred, nemôžete dostať do rizika. Medzi nimi sú najčastejšie:

 • podvýživa matky: jesť veľké množstvo sacharidov (múka, cukrovinky, sladkosti), nadváhu, dokonca aj obezitu;
 • počet detí: každé ďalšie dieťa sa podľa štatistík narodí väčšie ako predchádzajúce; tak, aby druhé narodenie a všetky nasledujúce, najpravdepodobnejšie, mohli byť komplikované veľkými veľkosťami plodu;
 • sedavý spôsob života;
 • žena má narušený metabolizmus v dôsledku hypotyreózy alebo diabetes mellitus, resp. veľké množstvo glukózy sa dostáva do krvi dieťaťa aj v maternici, čo vedie k zvýšeniu jeho telesnej hmotnosti; takže ak sa v určitom bode tehotenstva diagnostikuje súčasne vysoký výtok vody a veľký plod, matka sa pošle na testy na cukor;
 • dlhodobé užívanie niektorých liekov: verzia, ktorá nie je potvrdená štúdiami, ale lekári ju berú do úvahy ako jednu z príčin veľkého plodu, najmä ak nastávajúca matka užívala Actovegin a iné prostriedky na zlepšenie uteroplacentárneho prietoku krvi počas tehotenstva;
 • zahustená placenta poskytuje intenzívnu vnútromaternicovú výživu, ktorá vedie k tvorbe veľkého plodu;
 • môže nastať aktívny prísun živín v dôsledku skutočnosti, že placenta je pripojená k zadnej stene maternice;
 • oneskorené tehotenstvo je tiež jednou z príčin veľkého plodu, a to môže byť diagnostikovaná v 40. týždni, ak okrem veľkej hmotnosti, dieťa má rad ďalších príznakov poškodenia: má suchú, vrásčitú pokožku, žiadne originálne mazivo, dlhé nechty a vlasy, taky tvrdé lebečné kosti, už uzatváracie fontány;
 • Existuje teória, že plod môže byť veľký, ak počas tehotenstva matka užívala multivitamínové komplexy, ale nenašla vedecké dôkazy.

Zvyčajne, keď je podozrenie na veľký plod, lekár sa snaží zistiť dôvod tohto konkrétneho tehotenstva. Niekedy to umožňuje identifikovať ochorenie matky (napríklad diabetes mellitus) alebo placenta previa, alebo dať do poriadku stravu a životný štýl ženy pred pôrodom. Niekedy je dosť času na to, aby sa hmotnosť dieťaťa vrátila do normálu - potom nie je beh práce nič komplikovaný. Avšak tu vyvstáva ďalšia otázka: ako porozumieť - veľké ovocie, alebo nie, stojí za to znie to, že by to bolo alarmujúce, alebo že by si o to nemusel starať?

Doplniť slovnú zásobu. Narodenie veľkého dieťaťa v pôrodníctve sa nazýva makrosomia.

Známky

Lekári len zriedka urobia chybu v takejto diagnóze: existujú určité príznaky veľkého plodu, ktorý možno zistiť aj počas tehotenstva. Ihneď je potrebné poznamenať, že sa na ne vzťahuje nielen hmotnosť dieťaťa, ale aj iné faktory.

Zavolá sa veľké dieťa, ktorého narodenie bude ťažké kvôli jeho veľkosti a hmotnosti. Napríklad s úzkou panvou v pôrodnej žene možno považovať aj veľkú 3,5-librovú drvinu.

rozmery

V priebehu výskumu (ultrazvuku) sa uskutočňujú rôzne merania plodu, v dôsledku čoho sa robí záver, či je alebo nie je veľký. Pri úplnom tehotenstve po 40 týždňoch by tieto hodnoty nemali prekročiť nasledujúce normy.

Parametre plodu:

 • BPR (biparietálne, t.j. medzi opačnými kosťami korunky, veľkosť lebky) = 93,9 mm;
 • LTE (fronto-parietal, t.j. medzera medzi čelom a hlavou, veľkosť lebky) ≈ 120 mm;
 • DB (toto je dĺžka malého stehna) ≈ 75,8 mm;
 • SDGC (znamená priemerný priemer detskej hrudníka) ≈ 99,9 mm;
 • AGF (tzv. Priemerný priemer brucha) ≈ 108,2 mm;

Parametre matky:

 • týždenný prírastok hmotnosti u pacientky v neprítomnosti edému a symptómov preeklampsie ≈ 500 gr;
 • Chladivo (to je obvod brucha) ≈ 100 cm;
 • WDM (označenie výšky dna maternice) ≈ 40 cm.

Po preskúmaní všetkých týchto ukazovateľov je možné pochopiť, ktoré ovocie sa považuje za veľké: ak tieto ukazovatele prekročia uvedené hodnoty, matka patrí do rizikovej skupiny. Lekári majú navyše zaujímavý vzorec, pomocou ktorého môžete vypočítať približnú hmotnosť dieťaťa, ktorá je stále v maternici: VDM vynásobená chladiacou kvapalinou.

symptomatológie

Ak má dieťa veľkú váhu, vyžaduje to veľa miesta. Preto sú rôzne orgány jeho múmií, ktoré sa nachádzajú blízko pri sebe, silne uškrtené a stlačené, zažívajúc obrovskú záťaž. Preto v takýchto prípadoch môže tehotná žena pozorovať nasledujúce príznaky v posledných 2-3 týždňoch pred pôrodom, čo indikuje veľký plod:

 • časté močenie;
 • pálenie záhy;
 • zápcha;
 • dýchavičnosť;
 • mdloby pri ležaní na chrbte, pretože zväčšená maternica vytvára silný tlak na spodnú žilu;
 • bolesť nôh, rebier, chrbtice, dolnej časti chrbta v dôsledku zvýšeného stresu na pohybový aparát;
 • vývoj alebo exacerbácia kŕčových žíl;
 • strie na bruchu;
 • zvýšený tón maternice.

O všetkých týchto príznakov a príznakov musíte premýšľať už niekoľko týždňov pred pôrodom a venovať im pozornosť lekárom. Ak z nejakého dôvodu musíte porodiť v predstihu a určite viete, poraďte sa so svojím lekárom o tom, aký druh ovocia sa považuje za veľký po 38 týždňoch (alebo v čase, keď sa objaví vaše dieťa). Pre takýto výpočet je spravidla potrebné odpočítať 5-6 jednotiek z vyššie uvedených parametrov (veľkosti matky a dieťaťa). Napríklad chladiaca kvapalina by mala byť ≈ 94-95 cm.

Majte na pamäti! Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že brucho je príliš veľké na to, aby tehotná žena bola prvým a najznámejším znakom veľkého plodu. Nie je to vôbec tak: môže tiež svedčiť o množstve vody alebo o množstve ovocia. Možné je aj malé brucho a veľké ovocie.

Čo robiť

Ak 2-3 týždne pred narodením pri ďalšom vyšetrení, gynekológ povedal, že máte veľký plod, nepanikárte a okamžite hovoriť o cisársky rez. Stále máte čas na nápravu tohto rizikového faktora, preto sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vám v tejto situácii poradí. Budete musieť:

 • podstúpiť lekárske vyšetrenia na vylúčenie viacnásobného tehotenstva a polyhydramnios;
 • vykonať test tolerancie glukózy a navštíviť endokrinológa, aby ste sa uistili, že neexistuje diabetes mellitus;
 • zistiť odhadovanú hmotnosť plodu;
 • denná prax gymnastiky;
 • správna výživa: vyhnite sa sladkej a múke, to znamená ľahko stráviteľným sacharidom a žiaruvzdorným tukom;
 • zrušiť alebo obmedziť (v súlade s lekárskymi odporúčaniami) užívanie anabolických steroidov.

Ak sa budete držať týchto tipov, do 40 týždňov situácia môže byť dobre opravená a lekár vám rád oznámi, že váha dieťaťa je teraz udržiavaná v normálnom rozsahu. V tomto prípade sa nebudete musieť uchýliť k cisárskemu rezu: čakáte na prirodzený pôrod so šťastným výsledkom, bez akýchkoľvek komplikácií spojených s veľkou veľkosťou dieťaťa.

Ale čo robiť, ak je neskoro alebo korekcia zlyhala? Potom je potrebné tvrdo sa pripraviť na neočakávané a možno aj na operatívne dodanie.

Najviac užitočná rada. Veľmi často sa mladé mamičky, ktoré počuli, že majú veľké ovocie, začínajú trápiť a vyčerpávajú sa všetkými druhmi stravy, ktoré situáciu len zhoršujú. Výsledkom je, že sú predčasne umiestnené na stole na doručovanie a dieťa sa rodí nepokojne a nervózne. Takže najdôležitejšou vecou nie je panika, upokojiť sa a spoliehať sa na skúsenosti a profesionalitu lekárov vo všetkom.

Možné komplikácie

Prečo sa pri identifikácii veľkého plodu počas tehotenstva často kladie otázka: cisársky rez alebo prirodzený pôrod? Je to všetko o komplikáciách, s ktorými je nezávislé narodenie veľkého dieťaťa plné. Môžu ovplyvniť nielen zdravie, ale aj život dieťaťa. Áno, a matka bude mať veľmi ťažké časy. Medzi následky najnebezpečnejších sú nasledovné.

 • Úzka panva

Táto patológia je diagnostikovaná, ak má dieťa veľkú lebku, ktorá nezodpovedá veľkosti panvy ženy (mimochodom, môže spĺňať normy) aj pri úplnom odhalení dutiny maternice. Silné, dobré boje neukladajú situáciu. Ak má žena úzku panvu a veľký plod, vo väčšine prípadov sa odporúča, aby mala cisársky rez.

 • Predčasné vypustenie vody

Vzhľadom k veľkej veľkosti hlavy plodu nemôže tlačiť proti kosti panvy, a tam je skoré vypustenie vody. To je spojené so skutočnosťou, že slučka pupočníkovej šnúry môže vypadnúť a dokonca aj detská rukoväť alebo noha, maternicový hltan sa otvára oveľa pomalšie, pôrod sa oneskoruje a vyčerpáva ženu. Bez plodovej vody, dieťa nebude trvať dlhšie ako 12 hodín: potom môže ísť vnútromaternicová infekcia.

 • Anomálie práce

Veľký plod oneskoruje pôrod, ktorý vyčerpáva silu ženy. Diagnostikujte slabosť práce, pri ktorej sa výrazne zníži intenzita a frekvencia kontrakcií. To môže viesť k intrauterinálnej hypoxii. Východiskom z tejto situácie je stimulácia práce, ktorá však v najlepšom prípade neovplyvňuje plod.

 • prestávky

Vzhľadom k veľkej veľkosti plodu plodu je dolný segment maternice preťažený, čo vedie k početným prasknutiam maternice. Často sú poškodené a stydké kĺby - väzy sú roztrhnuté, stydké kosti sa rozchádzajú. To všetko bude musieť byť opravené po pôrode chirurgicky.

 • fistulas

Ak hlava plodu, kvôli svojej veľkej veľkosti, tlačí príliš veľa na panvové kosti, krk, vagína, močový mechúr a konečník sú pod obrovským tlakom. Medzi následky patrí zhoršenie krvného obehu v mäkkých tkanivách, ischémia, nekróza av budúcnosti - rektovaginálne fistuly.

 • Poranenia pri narodení dieťaťa

Kvôli svojej veľkej veľkosti nemôže plod nezávisle prejsť pôrodným kanálom bez zranenia. Kosti lebky sú poškodené (as nimi aj mozog), diagnostikované sú zlomeniny ramien, kľúčnej kosti, krku. Dieťa môže zostať zdravotne postihnuté na celý život alebo zomrieť. Z rovnakého dôvodu sa môže vyskytnúť mozgové krvácanie.

Viac o nich tu.

Vzhľadom na všetky tieto komplikácie, žena, spolu s lekárom, musí urobiť správne rozhodnutie o tom, ako porodiť: prirodzene alebo prostredníctvom cisárskeho rezu. Ak riziko komplikácií nie je také veľké, veľkosť plodu len mierne prevyšuje normu a dá sa korigovať a parametre panvy ženy, ktorá porodila, mu umožňujú narodiť sa, nie je potrebné trvať na chirurgickom zákroku. Ale ak je situácia kritická a lekári poradia COP, nie je potrebné odolať: život a zdravie nenarodeného dieťaťa je v stávke.

Fakty, fakty. Ak lekári predpokladajú, že máte veľký plod, pripravte sa na to, že pôjdete do nemocnice skôr: v 37-38 týždňoch tehotenstva.

Indikácie pre cisársky rez

Správne zvládnutie práce s veľkým plodom znižuje riziko komplikácií o 80%. Skúsený lekár, ktorý pozná svoje podnikanie, aj keď bolo rozhodnuté o pôrode prirodzene, bude vždy držať lekársky tím a potrebné vybavenie pripravené pre cisársky rez. V každom štádiu práce môžu vzniknúť nepredvídané okolnosti, ktoré ohrozujú život matky alebo dieťaťa.

Spravidla sa predpisuje cisársky rez pre veľký plod pre nasledujúce indikácie:

 • vek do 18 rokov a po 30 rokoch;
 • prezentácia panvy;
 • veľký plod zistený ultrazvukom a zapletením pupočníkovou šnúrou - v tomto prípade musí byť vymenovaný ústavný súd, pretože takéto dieťa sa nemôže narodiť samostatne;
 • odložil tehotenstvo;
 • anatomicky úzka panva;
 • tretie rody, ak obidve predchádzajúce boli komplikované veľmi veľkým plodom;
 • myomatóznych uzlín a akejkoľvek inej patológie maternice;
 • kontraindikácie pokusov: problémy so srdcom a krvnými cievami, krátkozrakosť;
 • zlá pôrodnícka anamnéza: ak boli pozorované mŕtve narodeniny, predčasné narodenie, neplodnosť atď

Polyhydramnios alebo mierny nedostatok vody u veľkého plodu sa nepovažuje za absolútnu lekársku indikáciu pre cisársky rez. V týchto prípadoch nie je dieťa v nebezpečenstve, a v neprítomnosti iných patológií, je celkom schopný byť narodený sám.

Štatistika. Podľa najnovších údajov, 75% prípadov s veľkými plodmi skončí cisárskym rezom.

Vlastnosti pôrodu

Lekári poznajú všetky vlastnosti cisárskeho rezu pre veľké ovocie, ktoré vyžadujú, aby mali vysoké odborné zručnosti a prítomnosť určitých skúseností. Začiatočníci takéto operácie nedôverujú. Lekári zároveň zohľadňujú tieto nuansy:

 • Cisársky rez sa vykonáva pod kontrolou monitora;
 • je tu partograf - zostavenie harmonogramu určujúceho čas obdobia práce, otváracie parametre pre hrdlo, ukazovatele intenzity práce;
 • všetky rozmery sú znovu merané;
 • sa vykonáva anestézia, aplikujú sa antispasmodiká;
 • na preventívne účely sa používajú redukčné činidlá;
 • mala by sa včas diagnostikovať úzka panva;
 • zabraňuje krvácaniu.

Ak lekári diagnostikujú veľký plod počas tehotenstva, nebojte sa takýchto správ. Musíte poznať všetky riziká spojené s touto skutočnosťou a ako sa im vyhnúť. Konzultácia s lekárom je nutnosťou.

Nenechajte sa ponáhľať, aby trvať na cisársky rez, zo strachu z prasknutia: pre dieťa to nebude najoptimálnejší scenár. Možno, že jeho veľkosť nie je tak kolosálne, aby vážne poškodiť vás počas pôrodu. Vypočujte si odporúčania lekárov a vyhnite sa komplikáciám.

Zanechajte Svoj Komentár