Ako zabrániť hrozbe potratu: jeho príčiny a liečba

Potrat v medicíne znamená spontánne (nie umelé) ukončenie tehotenstva samotným telom, ktoré už z akéhokoľvek dôvodu nemôže niesť plod. Veľmi tragické finále, kvôli ktorému sa rodiny rozpadajú, deprimujú a veľmi znepokojujú mladí rodičia. Veľmi zriedka sa to stane neočakávane. Najčastejšie je možné urobiť včasnú diagnózu, ktorá znie ako hrozba potratu, a čo najskôr začať liečbu, ktorá šetrí matku a dieťa.

Každý sa chce tomuto stavu vyhnúť, takže je dôležité vedieť o ňom toľko informácií, koľko je len možné, aby sa včas zabránilo vzniku, uznaniu, vyliečeniu.

dôvody

Existujú rôzne príčiny hrozby potratu: zvyčajne sú diktované vlastnosťami plodu, stavom zdravia matky alebo niektorými vonkajšími faktormi. Počas nosenia dieťaťa je žena pod mnohými nebezpečenstvami, z ktorých každá môže v určitom okamihu vyvolať potrat. Najbežnejšie sú:

 • nedostatok progesterónu, nevyhnutného na pokračovanie tehotenstva;
 • nadbytok androgénov (to sú mužské hormóny, ktoré aktívne potláčajú ženské);
 • materské odmietnutie plodu v dôsledku genetickej nekompatibility s človekom;
 • nekoincidencia Rh faktorov: negatívna - pre matku, pozitívna - pre otca;
 • abnormálne zrážanie krvi (zvýšené);
 • patologická štruktúra maternice: defekty v jej vývoji, neštandardná forma (sedlovité, dvojramenné) narúšajú fixáciu vajíčka;
 • genetické mutácie plodu;
 • infekčné ochorenia: rubeola, chlamydia, syfilis, pyelonefritída, pneumónia a dokonca angína pectoris počas tehotenstva;
 • gynekologické ochorenia: myómy maternice, endometritída, zápal, stehy v maternici;
 • predchádzajúce potraty a potraty s kyretážou, pretože poškodzujú endometrium;
 • endokrinné ochorenia: problémy so štítnou žľazou, cukrovka;
 • užívanie určitých liekov, ktoré sú kontraindikované na prepravu dieťaťa;
 • Bylinná medicína: napríklad aktívne užívanie petržlenu, žihľavy, ľubovníka bodkovaného, ​​repky v akejkoľvek forme - a hrozba potratu v počiatočných štádiách je vám poskytnutá;
 • bežnou príčinou neskorej hrozby potratu je patológia krčka maternice alebo placenty;
 • emocionálny stav tehotnej ženy: neustály stres, nervóza, rozhorčenie, úzkosť, nespokojnosť;
 • do stanoveného termínu;
 • pochybný životný štýl: drogy, silná káva a iné škodlivé produkty, fajčenie, alkohol;
 • pády, skoky, údery na žalúdok, veľké fyzické aktivity;
 • starnutie vajec: podľa štatistík u žien starších ako 35 rokov sa riziko potratu diagnostikuje dvakrát častejšie.

Dôvod môže byť jediný a ich kombinácia môže fungovať. V tomto prípade sa všetko deje veľmi individuálne. Je veľmi dôležité včas identifikovať nebezpečný faktor a vylúčiť ho zo života budúcej matky, ak je to možné. Aby ste neboli neskoro s liečbou, musíte poznať hlavné príznaky hrozby potratu, ktorý sa stane alarmujúcim signálom oznamujúcim naliehavú návštevu gynekológa.

Tvrdohlavé štatistiky. Podľa údajov, 20% všetkých tehotenstiev končí potratom.

príznaky

Zložitosť klinického obrazu tejto diagnózy je, že príznaky ohrozeného potratu sú veľmi malé - toto je prvé. A po druhé, môžu úplne svedčiť o iných procesoch a patológiách tehotenstva. Ale v každom prípade, pri prvom znamení, mali by ste okamžite ísť k lekárovi alebo zavolať sanitku. Môže sa obťažovať:

 • vaginálny výtok s rizikom potratu, ktorý môže byť odlišný: rozmazanie, hojnosť, dlhé, prchavé, svetlé v tieni a naopak - bledé; môžu sa zastaviť a potom znova pokračovať;
 • bolesť, necitlivosť, pocit ťažkosti v spodnej časti brucha av bedrovej oblasti;
 • teplota ohrozená potratom môže vzrásť na 38-39 ° C, ale tento príznak nie je pre túto patológiu povinný.

To sú charakteristické znaky hrozby potratu v počiatočných štádiách: krvácanie triády - bolesť - teplota, by sa mali vždy obťažovať mladých rodičov počas tehotenstva, a to ako v súhrne, tak aj od seba navzájom. To je vážny dôvod ísť do nemocnice.

Dávajte pozor! V neskorších obdobiach môže byť hrozba potratu v neprítomnosti krvácania, ale bude sprevádzaná tekutými, vodnatými, svetlými sfarbenými sekrétmi. To je dôkaz úniku plodovej vody v dôsledku zhoršenej integrity plodových membrán.

podmienky

Najzaujímavejšia otázka pre všetky mladé mamičky: do akej doby hrozí potrat v gynekológii. Odpoveď je celkom presná: až 22 týždňov. Moderná medicína je schopná zanechať predčasne narodené dieťa po tomto období, ak má hmotnosť viac ako 675 gramov. Takže v 22 týždňoch to bude nazývané predčasný pôrod.

V závislosti od obdobia tehotenstva existuje niekoľko typov tejto diagnózy:

 1. Hrozba potratu v 12. týždni tehotenstva a pred týmto obdobím sa nazýva včas.
 2. Od 12 do 22 týždňov - neskôr.

Často dochádza k potratom v prvých 2 týždňoch po počatí, keď žena nevie o svojom tehotenstve a vníma krvácanie pre neplánovanú menštruáciu. To je plná vážnych komplikácií, ak zvyšky plodu nevychádzajú úplne a začínajú sa rozkladať v maternici.

Preto som v tomto trimestri tehotenstva veľmi nebezpečný. Hlavnou vecou je čakať 22 týždňov, kedy hrozí riziko potratu a môžete porodiť dieťa, ktoré sa dá ušetriť inovatívnymi technológiami modernej medicíny. Úspešne rieši všetky otázky presnej diagnostiky patológie.

Z hľadiska psychológie. Predpokladá sa, že skorá hrozba potratu nie je tak bolestne vnímaná mladými rodičmi až neskôr, keď si už na dieťa zvykli a už sa začali pripravovať na jeho narodenie.

diagnostika

Pozrime sa teraz na to, ako určiť hrozbu potratu v ranom období pomocou moderných diagnostických metód v nemocnici. To sa deje buď potom, čo žena navštívi lekára so sťažnosťami na príznaky charakteristické pre túto diagnózu, alebo po rutinnom vyšetrení gynekológom.

 1. Gynekologické vyšetrenie vám umožní určiť stav krčka maternice.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie sa tiež vykonáva s hroziacim potratom, ktorý ukazuje, čo sa deje s plodom, placentou a tiež s vlastnosťami štruktúry maternice.
 3. Uskutočňuje sa krvný test na detekciu hladín progesterónu, niekedy hormónov štítnej žľazy.
 4. Analýza vírusov (rubeola, toxoplazma, herpes, cytomegalovírus).
 5. Analýza prítomnosti protilátok pre ľudský choriový gonadotropín (hCG).
 6. Analýza moču na prítomnosť ketosteroidov (tzv. KS-17).
 7. Krvný test a náter na detekciu bakteriálnej sexuálnej infekcie (chlamýdie, kvapavka, mykoplazmóza, ureaplazmóza).
 8. Coagulogram - stanovenie stavu zrážanlivosti krvi. Je predpísané, ak predchádzajúce tehotenstvo skončilo rovnako tragickým spôsobom (potrat).

Všetky tieto diagnostické opatrenia sú zamerané na určenie skutočnej príčiny hrozby potratu, v súlade s ktorým sa zvolí liečba.

Lekársky vzdelávací program. S hrozbou potratu sa vykonáva analýza na detekciu 17-ketosteroidov (môžu sa označovať ako 17-KS) - produkt výmeny mužských hormónov, ktorý sa vylučuje močom.

liečba

Upokojujúce a protikŕčové prostriedky pri ohrození potratom

Liečba hrozby potratu závisí od príčiny stavu a závažnosti postavenia tehotnej ženy. Žena je ponechaná v nemocnici alebo poslaná na ošetrenie doma. Otázku, koľko je v nemocnici s hrozbou potratu, v každom prípade rozhodne lekár individuálne - kým plod nie je úplne zabezpečený. To môže byť 5 dní, a možno aj celý trimester.

lieky

Zvyčajne sa liečba liekmi v skorých štádiách, s rizikom potratu, znižuje na predpisovanie nasledujúcich liekov a postupov.

 1. Kompletný odpočinok.
 2. Najčastejšie - pokoj na lôžku.
 3. Pomôžte normalizovať emocionálnu náladu žien upokojujúcich drogy s hrozbou potratu, pretože v týchto chvíľach nemôže byť nervózna a znepokojená. Zvyčajne je to tinktúra motherwort a valerian.
 4. S rovnakým účelom sú predpísané psychoterapeutické sedenia.
 5. Prípravky na krvácanie z maternice: Ditsinon (hemostatické injekcie), Etamzilat, Tranexam (tablety).
 6. Pri hyperandrogenizme sú predpísané kortikosteroidy: Prednisolon, Dexamethasone, Metipred.
 7. Zvyčajne, s hrozbou potratu, sú predpísané antispasmodiká, aby sa znížil tón maternice: No-shpa, Drotaverin, Magnesia (síran horečnatý), Papaverine (čapíky).
 8. Terapia identifikovaných infekcií.
 9. Vitamíny na posilnenie tela: tokoferol (vitamín E), kyselina askorbová (vitamín C).
 10. Hormonálne lieky Duphaston s hrozbou potratu alebo Utrogestan obsahujúci syntetický analóg progesterónu. Sú predpísané v I. trimestri.
 11. V prípade cervikálnej insuficiencie je predpísaná konzervatívna alebo chirurgická liečba. Uskutoční sa mechanické zúženie vnútorného osu krčka maternice (ktoré je chybné) alebo prešívanie vonkajšieho osu.

Niekedy základná terapia so súhlasom lekára môže byť podporená ľudovými prostriedkami. Ale len v prípade, že situácia s krvácaním nie je tak vážne a nevyžaduje hospitalizáciu.

Ľudová medicína

Keď hrozí potrat ľudových prostriedkov by mali byť použité s opatrnosťou a až po konzultácii. S touto diagnózou sa odporúčajú nasledujúce recepty.

 • púpava

5 gramov čerstvých listov alebo koreň púpavy nalejte pohár vody, varte 5 minút. Pite 50 ml trikrát denne.

 • Viburnum kôra

Nakrájanú kôru kalina (1 čajová lyžička) zalejeme pohárom vody, varíme 5 minút. Vypite 15 ml trikrát denne.

 • Viburnum kvety

Nalejte 30 gramov kvetov kalina 1,5 litra vriacej vody. Trvajte (lepšie v termoske) aspoň 2 hodiny. Pite 50 ml trikrát denne.

 • Hypericum + Calendula

Zmiešajte v rovnakom množstve čerstvé kvety Hypericum a Calendula (1 čajová lyžička), nalejte pohár vriacej vody. Trvajte na pol hodine (lepšie v termoske). Pite 2 šálky denne a pridajte med.

Tu sú niektoré lieky predpísané pre ohrozenie potratu v ranom štádiu. V neskorších obdobiach s takouto diagnózou sa odporúča zaviesť krúžok na krčka maternice, aby sa zabránilo jeho predčasnému odhaleniu. Ide o pomerne jednoduchú operáciu, ktorá nemá prakticky žiadne kontraindikácie a nežiaduce následky.

Je potrebné vedieť! Mnohé byliny sú kontraindikované v tehotenstve. Preto v pokušení používať byliny na liečbu hrozby potratu, naučiť sa čo najviac informácií o tejto rastline. Zvlášť - zoznam kontraindikácií.

Užitočné tipy

Ak máte podozrenie na potrat, ženy začnú panikať, nevedia, čo robiť s hrozbou potratu a ako sa správať, aby zachránili dieťa. Niekoľko užitočných tipov vám pomôže obnoviť a nie je to horšie.

Prvá pomoc

 1. Zavolajte sanitku.
 2. Pohybujte sa čo najmenej.
 3. Nepanikárte.
 4. Pred príchodom lekára si ľahnite a snažte sa relaxovať.
 5. S hrozbou potratu, sex je kontraindikovaný, ako je análny sex, orálny sex, orgazmus, seba-spokojnosť. To vedie k kontrakciám maternice, čo spôsobuje potrat.
 6. Nemôžete vykonávať žiadnu fyzickú aktivitu, skákať, zdvíhať závažia.
 7. Nepite alkohol, dym.
 8. Snažte sa byť nervózny.
 9. Nechoďte do sauny.
 10. Veľa ľudí má záujem o to, či je možné sa v prípade hrozby potratu kúpať: samozrejme je potrebná osobná hygiena, ale pozor na horúce teploty. Voda by mala byť teplá a trvanie úpravy vody by nemalo prekročiť 10 minút.
 11. Nerobte náhle pohyby.
 12. Káva a čokoláda sú kontraindikované.
 13. Nevykonávajte samoliečbu.

Domáca liečba

Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel zachráni život nenarodeného dieťaťa, ktorému sa už podarilo čeliť vážnym ťažkostiam v jeho maternici. Niekedy sa pýtajú, či hrozba potratu môže prejsť sama: áno, to sa stáva dosť často, ak budete dodržiavať vyššie uvedené odporúčania.

Informácie pre mužov. Ak je vaša žena diagnostikovaná s hrozbou potratu, musíte urobiť všetko, aby ste zabránili tragickému koncu. Vo väčšine prípadov je vo vašej moci: chrániť matku vášho dieťaťa pred skúsenosťami akéhokoľvek druhu a fyzickej námahy.

predpovede

Ak by bola hrozba potratu diagnostikovaná v skorom gestačnom veku, v budúcnosti to nebude mať vplyv na následné tehotenstvo. Podľa predpovedí lekárov existuje iba 1% pravdepodobnosť opakovaného výskytu situácie. Aj keď sa toto riziko zvyšuje s každým predčasným prerušením.

Je to oveľa nebezpečnejšie, ak existuje hrozba potratu v 20. týždni: môžete prísť o dieťa, ktoré ešte nie je možné odísť kvôli krátkemu času. Dôsledky môžu byť:

 • infekcia maternice;
 • absces v panvovej dutine;
 • septický šok;
 • smrteľný výsledok (mimoriadne zriedkavé).
 • depresia, neustála vina v dôsledku straty dieťaťa.

Takéto komplikácie môžu ukončiť hrozbu spontánneho potratu pre ženu. Každá z nich má za následok dlhý priebeh liečby. Preto je dôležité, aby ste predchádzali včasnej prevencii, ktorú je potrebné zvážiť pri plánovaní tehotenstva.

prevencia

Pred tehotenstvom je oveľa ľahšie prijať preventívne opatrenia pre túto diagnózu. Ak je dieťa žiaduce a plánované vopred, nebude pre rodičov zbytočné učiť sa, ako zabrániť hrozbe potratu, najprv - pred počatím a potom - počas tehotenstva.

 1. Pred počatím sa musia obaja rodičia podrobiť komplexnému lekárskemu vyšetreniu na vykonanie testov genetickej kompatibility.
 2. Liečba všetkých infekcií pri ich prvom výskyte.
 3. Vyhnite sa kontaktu s infikovanými osobami. Menej pravdepodobné návštevy miest s veľkými koncentráciami ľudí.
 4. Nefajčite, nepite alkohol, nepoužívajte drogy.
 5. Jedzte správne.
 6. Nebuďte nervózny. Ak sa nemôžete vyhnúť stresovým situáciám, opýtajte sa svojho lekára na predpísanie sedatív, ktoré nie sú kontraindikované počas tehotenstva (môže to byť valerián alebo matka).
 7. Vyhnite sa nadmernej fyzickej námahe.
 8. Strach z pádov a hrbole na bruchu.

Tieto preventívne tipy povedia mladým rodičom, ako zabrániť hrozbe potratu v ranom štádiu pred počatím, vo fáze plánovania tehotenstva. Nemali by sa zanedbávať, pretože na nich závisí život a zdravie matky a dieťaťa.

Zanechajte Svoj Komentár