Diabetes u detí a adolescentov: typy, liečba a projekcie do budúcnosti

Podľa najnovších údajov je diabetes mellitus jednou z najčastejšie diagnostikovaných endokrinných ochorení u detí a dospievajúcich. Je dôsledkom nedostatku inzulínu, ktorý sa vyznačuje poruchou metabolizmu sacharidov a tukov.

V ktoromkoľvek veku môžete ochorieť, ale najčastejšie sa vyskytuje v predškolskom období. Rodičia potrebujú poznať maximálne informácie o tejto diagnóze, aby uľahčili život a stav ich dieťaťa.

Podstata choroby

V normálnom stave pankreas (jedna z jeho divízií) produkuje špeciálnu látku - inzulín. Ovplyvňuje metabolické procesy vo všetkých tkanivách. Jeho hlavnou úlohou je znížiť hladinu glukózy v krvi, ktorá vzniká v dôsledku konzumácie potravín nasýtených sacharidmi.

Ak sa cukor včas neodstráni, nervy, krvné cievy a vnútorné orgány končia utrpením. Vyvíja sa ketoacidóza alebo hyperosomolárna kóma, ktorá môže byť fatálna. Takéto situácie sa vyskytujú, ak pankreas neposkytuje telu dostatok inzulínu, alebo ak táto látka nespĺňa svoju funkciu odstraňovania glukózy z krvi.

Taká je podstata tejto tajomnej choroby. Existujú určité znaky diabetu u detí, čo je užitočné pre rodičov vedieť.

 1. Najčastejšou príčinou diabetu u detí je infekcia, u dospelých je to obezita.
 2. Dedičné formy sa vyskytujú v ranom veku, ale nie vždy bezprostredne po narodení: môže trvať 2-3 roky, kým sa cukrovka prejaví.
 3. U detí prevládajú závažné formy ochorenia, existuje tendencia k progresii. Stabilizácia zvyčajne nastáva počas puberty.
 4. Osobitnou formou ochorenia u detí je latentný diabetes, keď nie sú žiadne zjavné príznaky a sťažnosti.
 5. Diabetes mellitus typu I je u starších pacientov diagnostikovaný najčastejšie u detí typu II.
 6. Komplikácie diabetu sa líšia u detí a dospelých. V ranom veku je choroba plná oneskorenia vo fyzickom vývoji a na prvom mieste môže trpieť sexuálna sféra. So slabými pľúcami môže začať tuberkulóza.

Toto sú vlastnosti diabetes mellitus u detí, ktoré sa berú do úvahy pri liečbe pediatrov a rodičov. Znalosti o takýchto nuanciách často uľahčujú pochopenie priebehu choroby, odstraňujú zbytočné obavy a umožňujú včas prijať vhodné opatrenia na odhalenie a liečbu patológie. Najprv však musíte zistiť, aký typ SD dieťa vyvinulo.

Vedecká terminológia. Slovo diabetes siaha až do starovekej gréckej "διαβαίνω", ktorá sa prekladá odlišne v prameňoch: kríž, zánik, sifón, atď. Ale v každom prípade je spojená s hojným močením - hlavným príznakom tohto ochorenia. Cukor - pretože moč kvôli množstvu glukózy v jej sladkej.

druh

Загрузка...

Pri diagnostikovaní dieťaťa sa najčastejšie používa tradičná (etiologická) klasifikácia diabetu. A zvyšok vám umožní presne určiť stav pacienta.

Etiologická klasifikácia

 1. Najčastejším je u detí juvenilný diabetes typu 1. Je umiestnený, keď pankreas neuvoľňuje inzulín v dostatočnom množstve. Preto sa cukor z krvi nezobrazuje. Toto je diabetes mellitus závislý od inzulínu (skratka - IDDM).
 2. Takmer žiadny diabetes typu 2 nie je vystavený deťom, keď telo prestane užívať inzulín, v dôsledku čoho nie je schopný vykonávať funkciu vylučovania glukózy. Nazýva sa nezávislý od inzulínu (označený ako NIDDM).
 3. Iné formy diabetu, ktoré sa vyvíjajú u detí v dôsledku genetických defektov inzulínu, ochorení pankreasu, endokrinných patológií (Itsenko-Cushingov syndróm, akromegália, difúzna toxická struma, feochromocytóm), užívanie určitých liekov, infekcií.

Podľa závažnosti

 1. Mierny priebeh (stupeň I) je charakterizovaný nízkou hladinou glykémie, keď hodnoty nepresahujú 8 mmol / l (ide o prázdny žalúdok), počas dňa nedochádza k žiadnym výkyvom cukru v krvi.
 2. Priemerná (II) závažnosť: glykémia stúpa na 14 mmol / l, počas dňa sa pozorujú výkyvy cukru.
 3. Ťažký priebeh (III. Stupeň) je charakterizovaný vysokou mierou glykémie (viac ako 14 mmol / l), výraznými výkyvmi cukru.

Podľa stupňa kompenzácie metabolizmu sacharidov

 1. Fáza kompenzácie, keď vám liečba umožňuje normalizovať hladiny glukózy v krvi a moči.
 2. Fáza subkompenzácie, keď sa tieto ukazovatele so správnym zaobchádzaním príliš nelíšia od normy.
 3. Fáza dekompenzácie je veľmi nebezpečná, pretože ani tie najúčinnejšie spôsoby liečby nemôžu zlepšiť proces metabolizmu sacharidov.

Pre komplikácie

 1. Angiopatia.
 2. Retinopatia.
 3. Neuropatia.
 4. Diabetická noha.
 5. Nefropatia.

Na diagnostiku

Podľa ICD je diabetes mellitus kódovaný značkami E 10-14, všetky komplikácie sú uvedené v diagnóze od 0 do 9:

 • 0 - diabetická kóma;
 • 1 - ketoacidóza;
 • 2 - problémy s obličkami;
 • 3 - patológia oka;
 • 4 - neurológia;
 • 5 - poruchy v periférnej cirkulácii;
 • 6 - všetky ostatné špecifikované komplikácie;
 • 7 - celý komplex viacnásobných komplikácií;
 • 8 - neznáme komplikácie;
 • 9 - žiadne komplikácie.

Deti sú najčastejšie diagnostikované s diabetes mellitus prvého typu a ďalej, v závislosti od závažnosti priebehu, stupňa kompenzácie a komplikácií, je predpísaná vhodná liečba. Pretože choroba sa ťažko lieči, je oveľa ľahšie predísť čo najviac. A preto by rodičia mali vedieť, prečo sa takáto patológia vyvíja v tele dieťaťa.

Cez stránky histórie. Inzulín bol objavený až v roku 1921 a do tej doby lekári predpisovali pacientom s diabetes mellitus len hladovú alebo polovičatú diétu ako liečbu.

dôvody

Etiológia diabetu sa stále skúma. Existuje veľa kontroverzných momentov, ktoré nie sú úplne pochopené ani vedou. Vedci však označujú hlavné rizikové faktory jednoznačne. Ak sa vezmú do úvahy, je možné zabrániť rozvoju patológie u dieťaťa.

Príčiny IDDM (typ I)

 1. Vrodený alebo získaný defekt pankreasu.
 2. Predchádzajúce vírusové ochorenia: ovčie kiahne, rubeola, hepatitída, chrípka, herpes, mumps.
 3. Toxická otrava.
 4. Stres.
 5. Choroby pankreasu.
 6. Nesprávna výživa: u dojčiat - umelé kŕmenie, následne - množstvo konzervačných látok a dusičnanov v potravinách.

Príčiny NIDDM (typ II)

 1. Obezita.
 2. Prijatie hormonálnych liekov.
 3. Puberta.
 4. Fyzická nečinnosť.
 5. Dedičnosť.
 6. Endokrinné ochorenia.
 7. Včasné tehotenstvo u dospievajúcich dievčat.

Existujú faktory, z ktorých dieťa nemôže byť spasené (napríklad vrodená dysfunkcia pankreasu). Existujú však také, ktoré by mali mať všetci rodičia na pamäti, aby neustále prijímali preventívne opatrenia. To pomôže znížiť riziko vzniku patológie.

Ak sa tomu nedá vyhnúť, včasná diagnóza sa stáva prvoradou - pri prvých príznakoch je potrebné poradiť sa s lekárom. Ak to chcete urobiť, musíte vedieť, ako sa diabetes prejavuje u detí, aké príznaky by mali upozorniť.

Na poznámke. Približne 90% detí s diabetom typu II je obéznych. Hypodynamia a prejedanie sú hlavnými príčinami tohto typu ochorenia.

Klinický obraz

Čím skôr rodičia uvidia príznaky diabetu u detí, tým skôr bude liečba predpísaná. To vo väčšine prípadov umožňuje vyhnúť sa komplikáciám, invalidite a smrti.

V prvom roku života

Tu sú prvé príznaky, ktorým by mali rodičia venovať pozornosť aj v prvom roku života dieťaťa:

 • smäd;
 • úbytok hmotnosti;
 • polyúria - močenie často a hojne.

Novorodenci majú spravidla príznaky v prvom mesiaci života. Môžete tiež pozorovať nasledujúce sprievodné príznaky diabetu:

 • slabosť;
 • časté ochorenia spôsobené oslabenou imunitou;
 • zvýšená chuť do jedla;
 • zápal ďasien;
 • silná plienková vyrážka;
 • číry a ľahký moč;
 • hnisavé a plesňové kožné lézie;
 • škvrny na škroby na plienky, nohavičky, plienky.

Ak sú hlavné klinické príznaky diabetu u dieťaťa doplnené sprievodnými príznakmi, mali by ste okamžite oznámiť svoje pozorovania miestnemu detskému lekárovi na diagnostiku.

Vo vyššom veku

Podobný klinický obraz sa pozoruje aj u starších detí, ale stále môžu rozpoznať diabetes mellitus v dôsledku niekoľkých príznakov: t

 • zníženie pracovnej kapacity;
 • rýchla fyzická únava;
 • obezita;
 • zhoršenie školských výsledkov;
 • dievčatá môžu začať vulvitídu.

Akýkoľvek prejav diabetu by si mali rodičia všimnúť včas. Táto zákerná choroba, ktorá sa kedykoľvek môže zmeniť na kómu.

Aby ste predišli takémuto vývoju udalostí, musíte byť veľmi opatrní pri akýchkoľvek odchýlkach v zdraví dieťaťa, aby ste túto diagnózu okamžite vylúčili alebo potvrdili. Na to existujú rôzne laboratórne techniky.

Zo sveta celebrít. Mnohí známi ľudia poznajú cukrovku nie podľa povesti: E. Hemingway, G. Wells, O. Henry, F. Shalyapin, F. Ranevskaya, Y. Nikulin, E. Fitzgerald, Jean Reno, E. Taylor, N. Khrushchev, M Boyarsky, A. Dzhigarkhanyan, S. Stallone, Pele, S. Stone a ďalší.

diagnostika

Загрузка...

Laboratórna diagnostika diabetu u detí zahŕňa nasledujúce vyšetrenia:

 1. Vizuálne vyšetrenie dieťaťa na zistenie určitých príznakov: nízka hmotnosť alebo naopak obezita, letargia, stav kože a ďasien, prítomnosť plienkovej vyrážky u novorodencov.
 2. Prieskum rodičov.
 3. Hlavnou analýzou, ktorá vám umožní presne určiť cukrovku u dieťaťa, je krvný cukor. Referenčný bod na norme 3,3-5,5 (merná jednotka - mmol / l).
 4. Ultrazvuk peritoneum určuje stav pankreasu.
 5. Analýza moču
 6. Vyšetrenie kardiológom (zistenie, či sa začala vaskulárna lézia), urológ (detekcia zlyhania obličiek ako najčastejšia komplikácia diabetes mellitus), oftalmológ (môže dôjsť k poklesu zraku alebo k vzniku šedého zákalu).

Pomáha identifikovať glukózový test tolerancie na diabetes mellitus. Vykonáva sa podľa nasledujúcej schémy: t

 1. Meranie hladiny cukru v krvi nalačno.
 2. Použitie roztoku glukózy dieťaťom (35 gramov až 12 rokov, 75 gramov - po).
 3. Po niekoľkých hodinách, re-analýzy.
 4. 7,5-11 mmol / l - príznak latentnej formy ochorenia, nad 11 mmol / l potvrdzuje diagnózu.

Pri diabete typu I možno protilátky zistiť v detskej krvi:

 • pankreatické bunky;
 • tyrozín fosfatáza;
 • glutamát dekarboxyláza;
 • inzulínu.

Pri diabete typu II nie sú žiadne takéto protilátky, ale analýza ukazuje veľmi vysokú hladinu inzulínu. Na potvrdenie získaných výsledkov pomáha analýza moču.

Taký podrobný prepis testu močového cukru umožňuje lekárovi potvrdiť údaje získané z krvného testu, určiť typ diabetes mellitus u dieťaťa a predpísať vhodnú liečbu. Bez nej nie je možné zachovať normálnu životnú úroveň.

Podľa štatistík. Dospievajúce dievčatá, ktoré trpia cukrovkou typu I, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyskytnú poruchy príjmu potravy. Mnohé z nich špecificky znižujú dávky inzulínu, aby schudli.

liečba

Po potvrdení diagnózy sa všetci rodičia pýtajú vzrušujúcu otázku: je možné liečiť cukrovku u dieťaťa, ak sa dôsledne dodržiavajú všetky lekárske odporúčania? Ak ide o diabetes typu II - áno, prognózy môžu byť priaznivé. Ak píšem, všetko nie je také ružové, ako by sme chceli: hladiny inzulínu v tele sa budú musieť udržiavať umelo až do konca života.

Liečba liekmi

Bez ohľadu na diagnózu je potrebné pokúsiť sa vyliečiť cukrovku u dieťaťa akýmkoľvek spôsobom a lekári vám s tým pomôžu. Lekárske vyšetrenie sa spravidla vyžaduje len v počiatočnom štádiu, aby sa zozbierala anamnéza, aby sa identifikovali charakteristické znaky patológie, aby sa určil individuálny priebeh liečby. Stacionárny v budúcnosti v stabilnom stave sa nevyžaduje.

Základnými princípmi liečby diabetes mellitus sú diéta, inzulínová terapia, fyzická aktivita a denný režim. Jeho cieľom je maximálna kompenzácia diabetického procesu a prevencia komplikácií.

1. Inzulínová terapia

Toto je hlavná metóda diabetu u detí. Zahŕňa menovanie liekov s rôznou účinnosťou a trvaním účinku pre rôzne denné obdobia.

 • Krátkodobo pôsobiace (do 8 hodín): jednoduchý inzulín alebo ošípané (suinsulin). Sú to Humulin Regular, Humalog (USA), Novorapid, Actrapid MS, Actrapid NM (Dánsko), Insuman Rapid (Nemecko), VO-S (Rusko).
 • Priemerné trvanie účinku (od 9 do 14 hodín): suspenzia amorfného zinku-inzulínu (sedem-valentný), inzulín-rapitard, inzulín V.
 • Dlhodobo pôsobiace (od 15 do 36 hodín): suspenzie inzulínu-protamínu, zinku-inzulínu (pásky), kryštalického zinku-inzulínu (ultralenta). Sú to Humulin NPH (USA), Ulthardard NM, Protafan NM (Dánsko), Insuman Bazal (Nemecko), ultra-páska "VO-S" (Rusko).

Výpočet dávok inzulínu pre deti vykonáva ekvivalent cukru a moču endokrinológa. Za určitých podmienok sa lieky podávajú subkutánne:

 • striedavé zavádzanie do rôznych častí tela: ramená, zadok, stehná, brucho, pod lopatkami;
 • inzulín by mal byť primeraný telesnej teplote;
 • po dezinfekcii pokožky musíte čakať na odparenie alkoholu;
 • potrebujete ultratenkú ihlu (špeciálnu striekačku);
 • pomalé zavádzanie.

Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie na inzulínové prípravky vo forme sčervenenia, vyrážky, edému. To je zriedkavé, ale bude vyžadovať zmenu liekov.

2. Lieky

Okrem konštantnej inzulínovej terapie zahŕňa liečba diabetes mellitus 1. typu výber detských perorálnych antidiabetík:

 • sulfonylmočovinu (tolbutamid);
 • biguanidy (fenformín, adebit, dibotín);
 • antikoagulanciá;
 • angioprotectors;
 • protidoštičkové činidlá;
 • lieky znižujúce lipidy;
 • činidlá so zlúčeninami fosforu (ATP);
 • anabolické steroidy;
 • vitamíny;
 • hypoglykemické činidlá: Glurenorm, Amaril, Maninil, Glucobay, Diabeton, Siofor, Novonorm;
 • multivitamíny a bioaditíva s chrómom: FET-X (domáce liečivo), BioActive Chrome (dánska výroba), vitamíny pre diabetikov (výrobky z Nemecka).

Často sa vykonáva posilňovacia terapia.

3. Fyzioterapia

 • Magnetická terapia;
 • akupunktúra;
 • kapilárna terapia;
 • elektrické;
 • elektroforéza s použitím vaskulárnych prípravkov.

Pri liečbe diabetes mellitus akéhokoľvek typu zohráva dôležitú úlohu diéta, o ktorú by sa mali starať rodičia od prvých dní detekcie ochorenia.

diéta

Je potrebné pochopiť, že diéta s diabetes mellitus poskytuje dieťaťu normálny fyzický vývoj. Energetická hodnota potravín, rovnováha bielkovín, tukov v ňom, sacharidov by mali byť čo najbližšie k fyziologickým potrebám daného veku. Základné pravidlá diétnej terapie pre toto ochorenie:

 • odstránenie cukru a potravín s vysokým obsahom kryštalických sacharidov;
 • prísna kontrola množstva chleba, múky, obilnín v dennej strave dieťaťa;
 • tuky sú obmedzené na mierne;
 • pomer medzi proteínmi, sacharidmi, tukmi by mal byť 1: 4: 0,8;
 • 6 jedál denne: raňajky, obed, obed, popoludňajší čaj, večera, večerné občerstvenie;
 • rovnomerné rozloženie sacharidov pre každé jedlo, veľké zaťaženie by malo spadnúť na raňajky a obed;
 • zahrnutie malej fruktózy do diéty, ktorá je obsiahnutá v medu, repe, mrkve, repy, melóne, melónoch a iných druhoch ovocia a bobúľ.

Správna výživa detí s diabetom je základom predpísanej liečby ochorenia. Umožňuje dieťaťu cítiť sa dobre. So súhlasom lekára môže byť hlavná liečba doplnená o tradičnú medicínu.

Ľudové prostriedky

Hlavná liečba diabetu u detí nevylučuje správne používanie rôznych bylín na zmiernenie celkového stavu. help:

 • infúzia čučoriedkového listu;
 • odvar z koreňa lopúcha;
 • infúzia zelených fazúľ;
 • Fitosboro číslo 1: koreň lopúcha, fazuľové struky, čučoriedkové listy;
 • bylinná medicína № 2: lístky mäty, čučoriedky, jahody, fazuľa struky;
 • Fitosboro č. 3: praslička, jalovcové ovocie, breza listy, fazuľové struky, koreň lopúcha;
 • Fitosboro číslo 4: čučoriedkové výhonky, fazuľové struky, arália koreň, poľná praslička, šípky, ľubovník bodkovaný, lekáreň harmančeka;
 • Bylinková kolekcia č. 5: koreň púpavy a lopúcha, žihľava, čučoriedkové listy, praslička poľná, medovník.

Rodičia, ktorí sa obávajú o detskú diagnózu, sa vždy obávajú, či je diabetes liečený. Nikto nedá definitívnu odpoveď. S diétou typu I a inzulínom vo forme lieku sa stávajú stálymi spoločníkmi až do konca života, ale zároveň vám umožňujú necítiť chorobu. Prognózy do budúcnosti vo veľkej miere závisia od toho, aký typ starostlivosti sa bude poskytovať chorému dieťaťu.

To je zaujímavé! Podľa výskumu Harvardskej univerzity, pravidelná konzumácia ovsených vločiek významne znižuje riziko diabetu.

starostlivosť

Treba si uvedomiť, že starostlivosť o dieťa s diabetom je súčasťou liečby. A ak je nedostatočná alebo nedostatočná, výsledky primárnej liečby môžu trpieť. Od rodičov sa vyžaduje prísne dodržiavať určité pravidlá.

 1. Je potrebné zvládnuť techniku ​​podávania inzulínu, pretože to by mali robiť až 12-roční rodičia. Na dosiahnutie tohto veku musíte naučiť dieťa, aby sa pichlo.
 2. Neustále udržiavajte kontrolu hladiny cukru pomocou individuálneho glukometra.
 3. Uistite sa, že dieťa po podaní inzulínu konzumuje.
 4. Inzulín je uložený vo dverách chladničky. Pre dlhé cesty je potrebné zakúpiť špeciálny kontajner na skladovanie.
 5. Nezadávajte expirovaný, bahnitý, rozmrazený inzulín.
 6. Usporiadať dodržiavanie stravy.
 7. Rovnomerne rozdeľte fyzické a emocionálne zaťaženie.
 8. Neustále skúmať kožu a sliznice, pretože sú prvé, ktoré reagujú na vývoj komplikácií v tele.
 9. Lekári pravidelne pozorujú.
 10. Vykonávať prevenciu prechladnutia a infekcií, zvýšiť imunitu akýmikoľvek dostupnými prostriedkami.
 11. Zoznámte sa s ďalšími rodinami, ktoré majú aj dieťa s diabetom.
 12. Prispôsobte dieťa pozitívne.

Ak sa deti s diabetom, od útleho veku dostanú náležitú starostlivosť a získajú zručnosti potrebnej vlastnej starostlivosti, vyhnú sa komplikáciám. Bohužiaľ, táto zákerná choroba je plná najnebezpečnejších následkov.

Fakty, fakty, fakty ... Klinické štúdie ukázali, že u detí, ktoré boli dojčené najmenej 3 mesiace, je menšia pravdepodobnosť, že ochorejú na cukrovku, a u dospelých v neskoršom veku netrpia obezitou.

komplikácie

Загрузка...

Pri zvýšení hladiny cukru v krvi dochádza k významným zmenám metabolizmu v tele. Jeho porušenia vedú k zlyhaniu fungovania rôznych orgánov a systémov. Lekárstvo vie, že mnohé komplikácie diabetu sú omnoho ľahšie predchádzať ako liečiť:

 1. Diabetická angiopatia je ochorenie krvných ciev.
 2. Diabetická retinopatia - vaskulárne poškodenie sietnice.
 3. Diabetická neuropatia je porucha nervového systému.
 4. Diabetická noha - hnisavá-nekrotická lézia mäkkých tkanív nohy, vedúca k amputácii končatiny.
 5. Diabetická nefropatia je ireverzibilná patológia obličiek.
 6. Diabetická kóma.
 7. Ketoacidóza - porušenie metabolizmu sacharidov v tele v dôsledku nedostatku inzulínu, čo vedie k kóme.

Tento druh špecifických komplikácií diabetes mellitus je u detí zriedkavo diagnostikovaný, pretože sú dôsledkom zanedbávania patológie. S náležitou starostlivosťou a náležitým zaobchádzaním sa im možno vyhnúť a dúfať v dobré predpovede do budúcnosti.

Je potrebné vedieť. Pokračovanie témy komplikácií, tu je ďalší výsledok výskumu: 80% úmrtí v dôsledku diabetes mellitus dochádza, pretože ochorenie vážne poškodzuje nervové vlákna a blokuje kardiovaskulárny systém.

predpovede

Všetci rodičia detí trpiacich cukrovkou chcú počuť prognózu do budúcnosti. Vo veľkej miere závisí od typu choroby, priebehu liečby a starostlivosti.

 1. Úplné uzdravenie s diabetom typu I sa nevyskytuje.
 2. S klinickou a laboratórnou remisiou sa deti vyvíjajú normálne a vedú životný štýl, ktorý je takmer rovnaký ako normálny.
 3. Smrteľný výsledok je možný po diabetickej kóme alebo zanedbávanej forme ochorenia.
 4. Napriek tomu, že priemerná dĺžka života diabetikov je podľa štatistík pod priemerom, tí, ktorí sa stravujú a pravidelne monitorujú hladinu cukru v krvi, žijú dlhšie ako ich zdraví.
 5. Detská úmrtnosť na cukrovku je zriedkavý výskyt.

So správnym postojom k chorobe rodičov, optimistickej nálade dieťaťa, včasnej liečbe a správnej starostlivosti sú predpovede do budúcnosti najpriaznivejšie. Cukrovka je nebezpečná, ale nie je to veta, ktorá by stála za to. Tí šťastní rodiny, ktoré sa s ňou nestretli, môžu byť poučení o pravidelnej prevencii. O tomto probléme sa nikdy nedozvie.

Nevzdávajte sa! Keď bol plavec, olympijský víťaz Gary Hull diagnostikovaný s diabetom typu I, lekári mu dôrazne odporúčali, aby prestal plávať. Na rozdiel od nich, on pokračoval v tréningu a získal svoju ďalšiu zlatú medailu. To môže byť vynikajúci príklad pre deti trpiace touto chorobou.

prevencia

Aké preventívne opatrenia zahŕňajú prevenciu diabetu u detí? Všetci rodičia by si to mali byť vedomí, aby ochránili dieťa pred nebezpečnou chorobou.

 1. Lekárske vyšetrenie dvakrát ročne, ak má rodina už diabetikov.
 2. Posilnenie imunity.
 3. Včasná diagnostika a úplná liečba vírusových ochorení, patologických stavov pankreasu a endokrinných porúch.
 4. Psychologické pohodlie: nie je možné dovoliť dieťaťu byť nervózny a v stave stresu alebo upadnúť do depresie.
 5. Hlavnou prevenciou diabetu u detí predškolského veku sú pravidelné lekárske prehliadky.
 6. Správna výživa: je vhodnejšie dojčiť novorodencov, vyhnúť sa nitrátom a konzervačným látkam v staršom veku. Potraviny by mali byť užitočné. Prejedanie je vylúčené.
 7. Pravidelné cvičenie, aktívny životný štýl.
 8. Starostlivé používanie hormonálnych liekov.
 9. Prevencia predčasného tehotenstva u dospievajúcich dievčat.
 10. Nesmie sa liečiť žiadnymi chorobami.

Je potrebné pochopiť, že diabetes u dieťaťa nie je trest. So správnym prístupom, riadnym zaobchádzaním a dodržiavaním všetkých lekárskych odporúčaní bude stav stabilný a nespôsobí veľa problémov.

Ak rodičia od útleho veku vysvetľujú dieťaťu, ako sa správať a naučiť ho zdravému životnému štýlu (pokiaľ je to možné kvôli chorobe), v budúcnosti mu diagnóza nebráni v tom, aby bol aktívny a hľadal výšky. Hlavná vec je vziať SD ako daný, nie reptať, a nie vzdať.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár