Ako sa prvýkrát správne kúpať novorodenca: pokyny pre mladých rodičov

Nakoniec boli matka a dieťa prepustené z nemocnice. Hlavné ťažkosti sú pozadu, príbuzní a priatelia čakali doma, všetko je pripravené stretnúť sa s novým členom rodiny. Stále však máme pred sebou veľa problémov - vytvoriť režim, organizovať kŕmenie, naučiť sa správne sa pohybovať ...

Jedným z najpríjemnejších starostí je prvé kúpanie novorodenca, ktoré treba brať vážne. Tento postup vody je veľmi dôležitý pre jeho zdravie a ďalší rozvoj.

Výhody

Ak sa kúpanie novorodenca v prvých dňoch života bude vykonávať správne, prispeje k jeho zdravému a úplnému rozvoju. Prospešné vlastnosti vodných procedúr sú už dlhodobo nepochybné medzi pediatrami, pretože:

 • stimuluje funkciu pokožky, udržuje ju v dobrom stave;
 • normalizuje krvný obeh;
 • zmierňuje intenzívny svalový tonus;
 • posilňuje imunitný systém;
 • eliminuje koliku;
 • poskytuje vysokokvalitné kalenie;
 • pomáha predchádzať alergickým vyrážkam a kožným ochoreniam;
 • zvyšuje motorickú aktivitu;
 • zlepšuje chuť a spánok.

Treba si uvedomiť, že prvé kúpanie novorodencov je veľmi dôležité fyziologicky aj emocionálne. Jeho úlohou je, aby sa pokožka očistila a aby sa dieťaťu otvorili nové aspekty tohto sveta. Mal by mať rád samotný proces, ktorý môže byť zdrojom dobrej nálady a pozitívnych emócií pre neho v budúcnosti. Takže sa musíte pripraviť na prvý postup s plnou zodpovednosťou. A je žiaduce začať vopred - so získaním potrebných vecí.

Existuje názor. Niektorí pediatri odporúčajú každý deň kúpanie novorodencom, zatiaľ čo iná skupina lekárov tvrdí, že voda schne pokožku. Preto odporúčame, aby ste zabezpečili úpravu vody trikrát týždenne.

zariadenie

Kúpeľ na kúpanie novorodenca anatomicky tvarovaný

Pri prvom kúpaní novorodenca bez akýchkoľvek problémov a neočakávaných ťažkostí sa odporúča pripraviť si potrebné veci vopred. Patrí medzi ne:

 • detský plastový kúpeľ anatomického tvaru so špeciálnymi výčnelkami a drážkami;
 • Mäkké špongie / cyklistické rukavice;
 • Vodný teplomer;
 • odlievacia nádoba;
 • špeciálny stojan vo forme šmýkadla, ktorý podporuje dieťa v pol-kúpeli (voliteľné);
 • plienka / mäkká detská utierka na utieranie;
 • čisté pyžamá / plienky na výmenu po kúpaní;
 • hodín na pozorovanie trvania postupu;
 • kamera na zachytenie takej významnej udalosti pre celú rodinu.

Ak si všetci títo starostliví rodičia kúpili vopred, prvé kúpanie novorodenca doma bude oveľa pokojnejšie a bez nervov. Ale zvyčajne sa stáva, že teplomer nebol zakúpený, hodiny neboli pripravené a kamera bola vo všeobecnosti v správnom čase vybitá. Ale najdôležitejšou vecou je vybrať správnu detskú kozmetiku pre tento postup - šampón a mydlo.

Detský šampón

Odporúčané produkty, ktoré neobsahujú škodlivé zložky:

 • šampón pre deti zo základnej série s pšenicou, aloe vera, panthenolom, harmančekovým extraktom z Bubchen (Nemecko);
 • mäkký šampón z detského seriálu "Pre najmenších" s výťažkami z mydla, Angelica z Little Siberica (Rusko);
 • Šampón pre deti s nechtami z Weledy (Nemecko).

Neodporúčané produkty, ktoré obsahujú škodlivé komponenty:

 • Eared nannies (Rusko);
 • Moje slnko (Rusko);
 • Naša matka (Rusko);
 • Od korunky po päty - Johnsonova pena so šampónom (Taliansko);
 • Pigeon (Japonsko);
 • Sanosan baby (Nemecko).

Odporúča sa pre prvý domáci šampón na kúpanie "Little Siberica" ​​a mydlo od nemeckého výrobcu "Weleda"

Detské mydlo

Odporúča sa pre prvé kúpanie:

 • Naša matka: s harmančekom a sukcesiou;
 • Sanosan detské zvlhčujúce mydlo;
 • zeleninové mydlo pre deti s nechtami z Weledy.

Neodporúča sa pre prvé plávanie:

 • Eared nannies;
 • Johnson's Baby;
 • Bübchen.

Zároveň si všimnite, že pri prvom kúpaní novorodenca bude potrebné presne šampón a mydlo. Ponúkané v širokej škále všetkých druhov kože, gélov, mlieka je lepšie používať oveľa neskôr. V opačnom prípade, nebuďte prekvapení, že nasledujúce ráno po zákroku, bolo dieťa pokryté nepochopiteľné vyrážky. Chráňte jeho tenkú a veľmi citlivú pokožku pred zbytočnými parabénmi, vôňami a farbivami. A postarajte sa o vodu, v ktorej sa uskutoční prvé plávanie.

Rozlišujeme pojmy. V mnohých prameňoch sa dá čítať, že už od prvého kúpania novorodenca je možné použiť špeciálne mydlo alebo šampón, ktoré sú identické vo svojej funkčnosti. Bude však správnejšie odlíšiť ich od začiatku: umyť hlavu šampónom a telo mydlom.

voda

Tak, že prvé kúpanie novorodenca po nemocnici nepoškodí jeho zdravie, je veľmi dôležité správne pripraviť vodu pre tento postup. Veľa závisí od toho: je to detská pokožka, ktorá s ňou príde do styku, vrátane pupočnej rany a fontanel na hlave. Preto by malo byť:

 • varené;
 • dezinfikovať roztokom nenasýteného manganistanu draselného (manganistan draselný) na prevenciu hnisania pupočníkovej rany; a musíte zabezpečiť, aby všetky kryštály boli dobre rozpustené vo vode, pretože veľké môžu zanechať popáleniny na jemnej, tenkej pokožke;
 • pre pichľavé teplo, diatézu, pediatra alebo dermatológa môže predpísať kúpanie v bylinných odvaroch, ale nepridávať ich, ak je dieťa úplne zdravé, inak môžete porušiť ochrannú vrstvu kože;
 • teplota vody pri prvom kúpaní novorodenca by mala byť + 36,5-37 ° С (pre zdravé dieťa), 38 ° С (pre deti z rizikovej skupiny).

Pokiaľ ide o používanie manganistanu draselného, ​​odporúča sa najprv konzultovať s pediatrom, kým sa nachádza v nemocnici. Pozná stav pupočnej rany u novorodenca a poradí, či je táto dezinfekcia potrebná pri prvom kúpaní. Vo všeobecnosti sa odporúča odložiť postupy na vodu až do úplného zhojenia. Teraz, pokiaľ ide o samotný postup.

Zvedavý fakt, Moderné lekári hovoria, že prvé kúpanie môže byť vykonané bez vriacej vody, vyzdvihnutie kúpeľa priamo z kohútika, a to ani pomocou manganistanu draselného. Pediatri vedia lepšie, ale v tomto prípade leží zodpovednosť na ramenách rodičov. Napriek tomu sa stále nezahojená pupočníková rana môže stať bránou pre baktérie, ktoré nesú vodovodnú vodu.

Podrobné pokyny

Postup prvého kúpania novorodenca po prepustení z nemocnice sa vykonáva druhý deň jeho pobytu doma. Nie najprv, pretože pre neho v tom momente bude veľa stresu.

výcvik

 1. Pripravte si všetko, čo potrebujete. Koniec koncov, novorodenca na minútu nemôže byť ponechaný vo vani bez dozoru.
 2. Kúpanie sa odporúča bezprostredne pred posledným kŕmením. Zároveň by však dieťa nemalo byť veľmi hladné, inak bude plakať a byť rozmarný.
 3. V miestnosti, kde sa bude vykonávať vodná procedúra, by mala byť teplota na kúpanie novorodenca prvýkrát: pre zdravé deti + 22-23 ° C. Pre tých, ktorí sú ohrození, - + 23-24 ° C.
 4. Kefa s rastlinným olejom kôry na hlavu dieťaťa 10-15 minút pred kúpaním.
 5. Na podlahu položte gumovú podložku tak, aby sa chodidlá dospelých neposúvali. To bude chrániť pred zranením.
 6. Otvorte dvere do miestnosti, aby nedošlo k zvýšeniu vlhkosti.
 7. Dezinfikujte miestnosť. To možno vykonať pomocou špeciálnych zariadení - baktericídneho recirkulátora, soľnej lampy, zvlhčovača vzduchu. Ak nie je možné ich aplikovať, bude to stačiť 15 minút pred kúpaním, aby sa do miestnosti vložil tanierik s niekoľkými lúpanými strúčikmi cesnaku.
 8. Pred prvým kúpaním v kúpeli novorodenca sa pripraví 5-7 minút.
 9. Ukľudnite ho, s ním milujte, s úsmevom.
 10. Naplňte vaňu vodou, odmerajte jej teplotu, priveďte na odporúčanú značku.

Proces kúpania

 1. Aby sa novorodenec vôbec nebál vody, mal by sa ponoriť do kúpeľa v čalúnenej veste alebo do plienky a po 1-2 minútach, keď sa použije, odstráňte ju.
 2. Prvý ponor by mal byť pomalý, až kým voda nezakryje hrudník a ramená.
 3. Použite ľavú ruku na podporu hlavy a krku tak, aby palec dospelého ležal na ľavom ramene novorodenca a zvyšok - pod ľavým podpazuším. Takže hlava bude pevne ležať na predlaktí kúpajúcej sa osoby.
 4. Ak kúpanie vykonáva jedna dospelá osoba, opláchne dieťa voľnou pravou rukou. Ak je asistent, potom táto ruka môže podporiť dieťa pod zadkom. Zafixujte jej polohu tak, aby z vašich rúk nezmizla.
 5. Akonáhle sa novorodenec začne báť, môžete začať húpať to priamo v kúpeli.
 6. Najprv si umyte tvár bez mydla, venujte osobitnú pozornosť očiam.
 7. Umyte telo (najmä záhyby - podpazušie, krk, perineum, za ušami) mydlom a vodou.
 8. Detskú hlavu umyte mydlom alebo šampónom.
 9. Crotch umývajte naposledy.
 10. Pri kúpaní dievčat by všetky pohyby dospelého mali byť v rovnakom smere: od močovej rúry až po konečník.
 11. Chlapci len umývajú vonkajšie genitálie. V tomto prípade je žiaduce oddialiť predkožku a opláchnuť všetky záhyby pod ňou, aby sa zabránilo jej infekcii.
 12. Dĺžka trvania prvého kúpania by nemala prekročiť 2 - 3 minúty, hoci niektorí pediatri to môžu robiť oveľa dlhšie - až do 5 - 7 alebo dokonca do 10 minút.
 13. Nezabudnite sa naučiť takúto mimoriadnu udalosť k takej významnej udalosti a vtipom. Ak ich odsúdite, počnúc prvým plávaním, dieťa si zvykne na vodné procedúry rýchlejšie.
 14. Po zákroku vylejte novorodenca čistou vodou z kanvice na zadnej strane a pridržte ju nad kúpeľom. Teplota vody pre takéto oplachovanie by mala byť o 1-2 ° C nižšia ako teplota, pri ktorej sa práve kúpala.

Po kúpaní

 1. Zabaliť novorodenca do plienky. Jemne utrite, aby ste sa zbavili pohybov.
 2. Záhyby tela ošetrujte sterilizovaným rastlinným olejom / detským krémom. Nemažte celú pokožku.

Ak sa pri prvom kúpaní urobí všetko správne, procedúra bude príjemná pre novorodencov a radostná pre dospelých. V zriedkavých prípadoch je však tento prípad komplikovaný nepredvídanými okolnosťami, ktoré sú tiež žiaduce mať na pamäti, aby sme vedeli, ako sa v danej situácii správať.

Pravé prvé plávanie. Rodina má veľa kontroverzií, kto by sa mal kúpať novorodenca. Po prvýkrát by to rodičia určite mali urobiť - mama a otec ako asistent. Zvyšok príbuzných (starí rodičia a malí bratia) im umožnili tento postup užívať neskôr, keď je dieťa na to pripravené emocionálne.

Možné problémy

Novorodenec nemôže vyjadriť to, čo mu bolí a prečo plače. Lekári a rodičia môžu len hádať o jeho mnohých podmienkach. Počas prvého kúpania sa tiež môže správať nezvyčajne - a rodičia na to musia byť pripravení, aby správne reagovali a nepokazili dojem z konania.

Čo keď novorodenec plače počas prvého plávania?

Zastavte postup a odložte ho na ďalší deň. Dieťa by v týchto chvíľach malo zažiť len pozitívne emócie. Existuje mnoho dôvodov pre vrtošivé správanie:

 • hladný;
 • niečo bolí;
 • strach z prvého kontaktu s vodou;
 • chce používať toaletu.

Snažte sa predvídať všetky tieto okolnosti a varujte ich.

Čo keď novorodenec plače po prvom plávaní?

Možný dôvod tohto správania - strach z teplotných zmien. Z teplej a pohodlnej kúpele novorodenca bol nahý nahý do vzduchu. Ak chcete tento nepríjemný dojem vyhladiť, musíte okamžite obaliť drobky v pripravenom uteráku alebo plienke.

Čo keď novorodenec zaspal počas prvého plávania?

Na tom nie je nič zlého. To sa stáva veľmi často: nový postup prvýkrát upokojuje a uvoľňuje dieťa. Kúpanie však bude musieť prerušiť. Ak ho v tomto okamihu zobudíte s neopatrným pohybom, môže sa veľmi vystrašiť. Preto opatrne vyberte pražec z kúpeľa a vložte ho do postieľky. Krmte ho v tejto situácii, keď sa prebudí.

Čo keď novorodenec nemôže spať po prvom plávaní?

To sa stáva často: prvé kúpanie vzrušuje dieťa natoľko, že sa aktívne pohybuje, otáča, otáča, pýta sa na jedlo, ale neuspáva. Ak sa táto situácia opakuje pri následných úpravách vody, len viete, že vaše dieťa je špeciálne a potrebuje sa kúpať ráno.

Čo ak sa novorodenec vyprázdni do kúpeľa?

Existujú deti, ktoré tak relaxujú vo vani, že ju používajú ako toaletu. Ak sa to stalo pri prvom kúpaní, malo by byť zastavené a odložené na ďalší deň. Ale s takými skúsenosťami musíte čakať, až bude dieťa prázdne, a potom sa kúpať.

Bez ohľadu na to, ako sa novorodenec správa počas prvého kúpania, rodičia by mali byť pripravení na jednu alebo inú okolnosť. To im pomôže správne a rýchlo reagovať. Okrem toho bude užitočné vedieť, že slávny pediater Komarovsky má svoj vlastný názor na tento postup.

Je to možné a tak. Ak sú rodičia veľmi mladí a nemajú dostatok skúseností na to, aby sa prvýkrát mohli kúpať novorodenci, môžete na túto procedúru pozvať sestru. Túto službu teraz poskytuje mnoho nemocníc. Môžete vidieť, ako to robí profesionál, a v budúcnosti by všetko malo robiť správne.

Komarovsky systém

Osobitnú pozornosť je potrebné venovať systému novorodencov na kúpanie podľa systému Dr. Komarovského. K dnešnému dňu bol schválený mnohými známymi pediatermi a rodičmi, ktorým sa to už podarilo uviesť do praxe. Oni sa nelíšia od všeobecne akceptovaných postulátov, ale sú tu nejaké nuansy. Naučte sa - možno prvé kúpanie vášho dieťaťa strávite presne túto metódu. Máme záujem len o tie momenty, ktoré sa týkajú prvého postupu. To hovoria.

 1. Môžete ich začať najskôr 2 týždne po narodení dieťaťa - to je, koľko času je potrebné na hojenie pupočníkovej rany. Počas tohto obdobia Komarovsky ponúka jednoduché stieranie vlhkou špongiou bez toho, aby sa dotkol pupka.
 2. Vylúčte kuchyňu ako miesto prvej úpravy vody. To môže byť príliš dusno z neustále pracujúce kachle a ďalšie kuchynské spotrebiče.
 3. Z hľadiska Komarovského je najlepšou možnosťou, aby sa prvé a všetky ďalšie kúpanie vykonávali v bežnej kúpeľni. A detský kúpeľ môže byť vložený do veľkého dospelého.
 4. Znakom systému Komarovsky je jeho názor, že nie je potrebné kupovať detskú kúpeľ vôbec, ale stráviť prvé kúpanie vo veľkom kúpeli pre dospelých. To dáva dieťaťu maximálnu slobodu konania, trénuje svaly malého tela, zlepšuje činnosť srdca.
 5. Pre zdravého novorodenca nepotrebujete variť vodu.
 6. Jeho teplota by mala byť 33-34 ° С v prvom kúpeli a potom by sa mala postupne znižovať, aby stvrdla.
 7. Doba kúpania je medzi 23 a 24 hodinami.
 8. Pred týmto novorodencom môžete získať masáž, potom gymnastiku pre celé telo. To by malo trvať asi 15 minút.
 9. Komarovsky sa stavia proti manganistanu draselnému, veriac, že ​​nedáva normálnu úroveň dezinfekcie. Navrhuje ho nahradiť odvarom vlaku, ktorý musí byť pripravený 12 hodín pred kúpaním novorodenca.
 10. Mydlo v prvom týždni nemožno použiť.
 11. Po kúpaní nie je možné zamotať novorodenca. Mal by sa cítiť slobodne a uvoľnene.

Každý systém má svoje výhody a nevýhody. Mnohé z odporúčaní Komarovského o kúpaní novorodencov sú schválené, majú pozitívnu spätnú väzbu. Ale nepoužívanie mydla, nedostatok vody varu, odmietnutie manganistanu draselného sú stále kritizované lekárskou komunitou. Takže či používať tento systém, alebo nie, je len na rodičov. Nuž, je čas, aby sme pripravili dezinfekčné roztoky pre prvé kúpele dieťaťa.

Základné informácie. Komarovsky Jevgenij Olegovich (narodený v roku 1960) - lekár najvyššej kategórie, detský lekár, televízny moderátor špeciálneho programu „Škola doktora Komarovského“, ktorý v Rusku prechádza na TV3, mama a piatok.

Recepty dezinfekčného roztoku

Ak budete čakať, kým sa hoja pupočníková rana, prvé kúpanie by sa nemalo vykonávať s roztokom manganistanu draselného. Ak je ešte vlhký alebo hnisavý, je lepšie pridať starý osvedčený prostriedok. Ak dieťa trpí diathesis alebo hrnčiarstva od narodenia, použite odvar z lekárskych protizápalových bylín so súhlasom lekára.

 • Odvar vlaku

Sklenica drveného vlaku naleje liter vriacej vody. Naplňte 4 hodiny pod krytom. Varte 12 hodín pred kúpaním. Kmeň tesne pred zákrokom. Naplňte kúpeľ vodou a nalejte tam infúziu. Séria bez straty kvality kúpania je nahradená harmančekom alebo nechtami.

 • Roztok manganistanu draselného

Щепотку марганцовки (2-3 гр) растворить в стакане кипятка. Тщательно размешать до полного исчезновения всех кристаллов. Раствор должен получиться прозрачно-фиолетового цвета (но не чёрного!). После его вливания в ванночку вода должна стать розовой.

Калия перманганат - та самая «марганцовка» для обеззараживания

Je lepšie predbežne koordinovať recepty na prípravu dezinfekčných prostriedkov s pediatrom. To eliminuje možnosť komplikácií a kožnej vyrážky nasledujúci deň ráno. Skúsenosti s prvým kúpaním novorodenca sú veľmi dôležité pre rodičov, ktorí na ňom musia počas celého roka vybudovať celý systém vodných procedúr.

Ďalšie informácie. Ak je podozrenie na novorodeninu, lekár môže predpísať kúpele so soľankou alebo ihličnanmi. Bez lekárskych indikácií, aby ste ich mohli použiť na prvé kúpanie, je prísne zakázané.

Ďalšie tipy do budúcnosti

Nemyslite si, že po prvom plávaní sa vyriešia všetky problémy. Počas prvého roku života dieťaťa sa neustále objavujú otázky týkajúce sa vodných postupov. Niekoľko užitočných tipov pomôže zabrániť chybám a prekonať všetky ťažkosti.

 1. Priemerná doba kúpania by mala byť 5-7 minút.
 2. Kúpanie by malo byť denne počas prvého roka života.
 3. Varte vodu do 3 mesiacov.
 4. Manganistan draselný sa pridáva do vody, kým novorodenec nevylieči pupočníkovú ranu.
 5. Kúpanie s mydlom usporiadať nie viac ako 1-2 krát týždenne.
 6. Po každom kúpeli by sa mal kúpeľ umyť teplou vodou a raz týždenne čistiť jedlou sódou.
 7. Kúpanie by sa malo vykonávať v rovnakom čase, aby vaše dieťa vyvinulo návyk na každodennú činnosť.

Aby sa prvé kúpanie novorodenca dotýkalo, a čo je najdôležitejšie - správne, rodičia sa musia na tento postup dôkladne pripraviť. Na tomto bude záležať na tom, ako dieťa bude vnímať kúpele v budúcnosti, rovnako ako jeho zdravie. Liečba pupočníkovej prietrže, stav kože, prerastanie fontanel, liečba alergických vyrážok a prevencia plienkovej vyrážky sú v kompetencii vodných postupov. Takže je potrebné, aby ste nad ním prevzali kontrolu po prvýkrát a dodržiavali profesionálne rady pediatrov a nezapájali sa do nebezpečných amatérskych aktivít.

Zanechajte Svoj Komentár