Palmový olej v detskej výžive: škodlivý, zoznam najlepších zmesí

Palmový olej patrí do skupiny zeleniny, je vyrobený z plodov palmového oleja. V súčasnosti sa vyrába vo veľkom množstve, používa sa v mnohých potravinárskych výrobkoch, ale spôsobuje množstvo vedeckých diskusií o jeho priaznivých a škodlivých účinkoch na ľudské telo.

Najmä diskusie o tom, čo robí palmový olej v detskej výžive, jeho prítomnosť v potrave pre novorodencov a či je bezpečný pre svoje zdravie, sa neznižujú. Veľmi vážne problémy, ktoré rodičia lepšie pochopia hneď, aby sa sami rozhodli, ktoré výrobky kúpiť za ich omrvinky - s ním alebo bez neho.

Informácie o produkte

Olejová palma sa nachádza v Afrike, Indonézii, Malajzii. Olej, ktorý sa vyrába z ovocia, je jedným z popredných poľnohospodárskych produktov na svete.

Aktívne sa využíva nielen v potravinárskom priemysle, ale aj v kozmetickom priemysle (napríklad výrobky z Dove). S 1 ha pôdy, tento strom je schopný poskytnúť 8 krát viac oleja ako obyčajná slnečnica. Je jasné, prečo je jeho ťažba a výroba takého rozsahu.

Podľa štatistík WWF (World Wide Fund for Nature) ju obsahuje 50% všetkých produktov v balíkoch. A všetko by bolo v poriadku, ale taký stav vecí pred niekoľkými rokmi veľmi vystrašený odborníci na výživu a priaznivci zdravého životného štýlu. Informácie sa rozšírili, že je neuveriteľne škodlivé pre zdravie.

Ale ako potom majú povolené používať palmový olej v detskej výžive, ktorý musí podstúpiť množstvo testov, klinických skúšok a získať príslušné osvedčenie? Skutočne, spočiatku to dovolili, aby boli vyrobené, a potom len odhalili nebezpečenstvo?

V skutočnosti sú výhody a škody tohto výrobku stále spochybňované. Napriek vykonanému výskumu neexistujú žiadne presné výsledky, vedecky podložené a zaznamenané. Existujú pozorovania, predpoklady, hypotézy, ktoré budú podrobne opísané nižšie.

Teraz si však rodičia musia objasniť pravdu: ak sa produkcia nechá miešať s palmovým olejom, znamená to, že neznamená úplnú katastrofu pre zdravie novorodenca. V opačnom prípade by bolo uvoľnenie takýchto výrobkov dlho zakázané. Okrem toho má určitý stupeň užitočnosti pre deti umelosti.

Odhaľte mýty. Pred niekoľkými rokmi sa hrozný príbeh rozšíril na internete, že palmový olej bol privedený do Ruska v cisternách z ropných produktov. Neexistuje oficiálne potvrdenie ani jedného takého prípadu. Produkt vstupuje do krajiny na morských tankeroch.

Výhody

Загрузка...

Predtým, než budeme hovoriť o tom, ako je škodlivý palmový olej v dojčenskej výžive, stojí za to zvážiť, prečo mali výrobcovia vôbec možnosť používať ho vo výžive pre novorodencov. Ale zmysel v tomto je - a veľmi značný. Aký je jeho prínos?

 1. Toto je záznam o obsahu tokoferolu, vitamínu E, ktorý je bojovníkom proti voľným radikálom a zabraňuje rakovine.
 2. Retinol (vitamín A) je v ňom 15-krát viac ako v mrkve.
 3. Stráviteľnosť produktu je o 6% vyššia ako u mliečneho tuku, približne 96%.
 4. Vďaka palmitovému oleju sa dojčenská výživa stáva tukom, čo najbližšie k konzistencii materského mlieka. Žiadne iné produkty ho nemôžu znovu vytvoriť.

Takže užitočné vlastnosti produktu ležia na povrchu, motívy a túžba ho používať v potravinárskom priemysle sú jasné. Kde sú na neho útoky? Prečo rodičia stále uprednostňujú nákup detskej výživy pre novorodencov bez palmového oleja a tvrdia, že majú škodlivý účinok na malý organizmus?

Pozri tiež: "Ako si vybrať zmes pre novorodenca."

Podiel nebezpečenstva stále existuje, ale nie viac ako s inými výrobkami - zložkami detskej výživy.

Zvedavý fakt. Palmový olej nie je zakázaný v žiadnej krajine na svete. A v Rusku už nie je spotrebovaný. Naopak: dovoz tohto výrobku v Ruskej federácii má iba 8 pozícií po Indii, Egypte, Pakistane, USA atď.

zranenia

Pri hľadaní spravodlivosti na rozdiel od užitočných vlastností budeme hovoriť o škodlivých účinkoch tohto prírodného zdroja tukov na malý organizmus. A potom je jasné, prečo rodičia nakupujú mliečne vzorce pre novorodencov bez palmového oleja ľahšie.

Existujú predpoklady na základe pozorovaní a výskumu a svedčia o nebezpečenstve, že tento výrobok nesie zdravie detí. Tu sú:

 • vstrebávanie vápnika telom dieťaťa, ktoré je nevyhnutné pre novorodencov v tomto štádiu na tvorbu kostry a mineralizáciu kostí, klesá;
 • vápnik sa viaže, zanecháva ho tak, že vyvoláva stvrdnutú stolicu u dieťaťa;
 • nejaký tuk vychádza zo stolice;
 • palmový olej môže viesť k zablokovaniu krvných ciev, zvyšovaniu hladiny cholesterolu v krvi, takže zmesi založené na ňom sú kontraindikované pre novorodencov s kardiovaskulárnymi problémami.

Táto škoda na novorodencoch sa zároveň prejavuje najmä nízko kvalitným palmovým olejom. Vo väčšine dojčenskej výživy sa používa len extrakt kyseliny palmitovej - a potom neexistuje žiadne nebezpečenstvo.

Ale niektorí bezohľadní výrobcovia (ale, našťastie, veľmi málo) pridávajú namiesto toho do zmesi ešte jednu zložku olej - oleín, ktorá vyvoláva vývoj všetkých týchto vedľajších účinkov. Najnovšie výskumné údaje nájdete v tabuľke.

Vzhľadom na zistené negatívne vlastnosti palmového oleja výrobcovia zrevidovali receptúru výrobku získaného na použitie v dojčenskej výžive. Teraz molekuly kyseliny palmitovej a oleínu už nemôžu viazať vápnik - tento vedľajší účinok je úplne vyrovnaný.

Takže, keď vidíte frázu "upravený palmový olej" na obale pre novorodencov, nenechajte sa zastrašiť: toto je veľmi upravený univerzálny vzorec, ktorý nepoškodzuje drobky.

Po analýze všetkých týchto faktov a zvážení všetkých kladov a záporov je čas urobiť rozhodnutie: vyrastie novorodenec na dojčenskej výžive s palmovým olejom?

Smutné fakty. Bohužiaľ, vzhľadom na zvýšenú produkciu palmového oleja v trópoch, sú obhospodarované obrovské plochy lesných plantáží. To narušuje ekosystém, niektoré druhy zvierat v oblasti sú na pokraji zániku. Najväčší záujem o poškodenie tohto výrobku bije Greenpeace.

Medzi klady a zápory

Na jednej strane - hmotnosť užitočných vlastností. Na druhej strane - ešte viac kritikov a strašných príbehov. Otázka, či je palmový olej škodlivý pre dojčenskú výživu, je stále otvorená na diskusiu. Tam sú jeho priaznivci, sú tu protivníci. Každý môže slobodne rozhodnúť pre seba a pre svojich najmenších.

Tu je hlavná vec byť objektívny, hľadať strednú cestu, počúvať názory špecialistov. A nezabudnite zvážiť dve skutočnosti:

 1. Ak by bol palmový olej tak nebezpečný pre zdravie novorodencov, nebolo by povolené používať ho pri výrobe dojčenskej výživy.
 2. Mnoho známych značiek na trhu výživy novorodencov, ktorí získali obrovské množstvo pozitívnej spätnej väzby, vyrába zmesi s palmovým olejom.

Túto skutočnosť potvrdzujú zodpovedajúce zoznamy značiek detskej výživy, v ktorých je tento výrobok prítomný alebo chýba.

Pre informáciu. Svetová zdravotnícka organizácia nikdy nezakázala palmový olej na použitie v potravinách. Zahrnula ho len do zoznamu produktov, ktoré potrebujú obmedziť svoju stravu na ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Teraz, ak novorodenec má podobné problémy, nenechajte sa mu zmes s týmito tukmi, ktoré sa objavujú na obale ako "zeleniny".

Zmiešajte zoznamy

Загрузка...

Ak hľadáte zmes bez palmového oleja, preštudujte si štítky, ktoré výrobca uvedie na obale.

Ak sa bojíte riskovať zdravie vašej strúhanky a obávate sa príbehov o tomto nezvyčajnom výrobku, budete potrebovať zoznam zmesí pre novorodencov bez palmového oleja, aby ste si mohli vybrať vhodný produkt. Takže nebudete trápiť svedomie.

Ak chcete dôverovať sebe a urobiť závery bez ohľadu na verejnú mienku, zoznam detskej výživy, v ktorej je tento rastlinný tuk, vás presvedčí slávou a dôveryhodnosťou značiek, ktoré sa v ňom objavujú.

S palmovým olejom

Palmový olej je prítomný v detskej výžive od nasledujúcich výrobcov:

 1. Nestogen (Nestogen). Switzerland.
 2. Bellakt. Bielorusko.
 3. Hipp (HiPP). Germany.
 4. Agusha. Rusko.
 5. Kid. Rusko.
 6. Nan (Nan). Holandsko.
 7. Dieťa. Rusko.

Musíte priznať, že mnohé značky sú príliš rozoznateľné. Riskovali by svoju vlastnú autoritu a zahrnuli pochybnú zložku do svojich výrobkov (a dokonca aj detí)? Ťažko.

Žiadny palmový olej

Majte na pamäti, že dojčenská výživa bez palmového oleja má svoje nevýhody. Po prvé, vysoká cena. Po druhé, v ich zložení možno nájsť aj menej pochybné komponenty. Napríklad sójový alebo repkový olej, beta palmitát.

Prečítajte si o nebezpečenstve a výhodách týchto zložiek v detskej výžive pred ich nákupom. V každom prípade vám tento zoznam pomôže orientovať sa na súčasnom trhu.

 1. Similac (Similac). Španielsko / Írsko / Dánsko (krajina pôvodu sa niekoľkokrát zmenila). Palmový olej je nahradený kokosovým, slnečnicovým a sójovým.
 2. Nutrilon (Nutrilon). Holandsko. Má beta-palmitát.
 3. Opatrovateľka. Nový Zéland. V kompozícii nájdete kokosový, slnečnicový, kanálový (repkový) olej. Je to hypoalergénna zmes pre novorodencov bez palmového oleja, pretože sú vytvorené na báze kozieho mlieka.
 4. Cabrita (Kabrita). Holandsko. S použitím beta palmitátu.
 5. Heinz (Heinz). Spojené kráľovstvo. Opäť nájdeme beta palmitát.

To sú najlepšie zmesi pre novorodencov bez palmového oleja, súdiac podľa spätnej väzby od mladých matiek a odporúčaní pediatrov. Použite tento zoznam, aby ste našli niečo vhodné pre vašu omrvinky.

A zároveň byť schopný prelomiť verejné stereotypy. Opäť, premýšľať o tom, že umelé sú zbavené materského mlieka, ktoré je tak potrebné pre nich v tejto fáze. A len rastlinný olej z palmového oleja môže priniesť zmes čo najbližšie k chutnému materskému mlieku v jeho konzistencii a zložení. Všetko - svetská rodičovská múdrosť.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár