Analýza hCG v tehotenstve: ako prejsť, interpretácia výsledkov, tabuľka normálnych ukazovateľov za týždne

HCG je hormón, ktorého prítomnosť v tele ženy vo fertilnom veku naznačuje, že je tehotná. V procese vývoja plodu sa mení jeho koncentrácia. Z týchto výkyvov je možné vyvodiť, či je vývoj plodu normálny alebo či sú prítomné určité patológie.

Všeobecné informácie o ľudskom choriovom gonadotropíne

Hormon hCG je produkovaný choriónom (vonkajšia membrána embrya) potom, čo embryo úspešne prešlo štádiom pripojenia na stenu maternice. Zloženie hormónu obsahuje alfa, dôležitejšie v procese diagnostikovania beta častíc. Beta HCG má špeciálnu štruktúru a pomáha sledovať stav tehotenstva.

Ženy, ktoré sa chcú dozvedieť o prítomnosti alebo neprítomnosti tehotenstva, sa zaujímajú o logickú otázku, ktorý deň vziať hCG, pretože je to najistejší spôsob, ako určiť úspešnú koncepciu v najskorších štádiách. Hormon sa začína vyrábať 5-6 dní po oplodnení, takže test hCG pomôže stanoviť, že žena očakáva dieťa 7-10 dní po počatí. Táto účinnosť poskytuje krvný test.

Tento hormón sa nachádza aj v moči. Tu sa začína objavovať 14-16 dní po oplodnení. Hladina hCG v moči je 2-krát nižšia ako v krvi. Preto ani najkvalitnejšia laboratórna analýza moču nie je tak účinná.

Ešte menej spoľahlivé sú domáce testovacie prúžky, určené na nezávislé potvrdenie koncepcie doma. Mali by sa používať 14-16 dní po plánovanom hnojení. V skorších štádiách sú neúčinné. Existuje však kategória hypersenzitívnych testov. Môžu sa aplikovať 1-2 dni po oneskorení očakávanej menštruácie.

Prečo je analýza potrebná?

Загрузка...

Zistiť, čo to je, je dôležité zvážiť, prečo sa vykonáva krvný test na hCG. Po prvé, umožňuje určiť tehotenstvo. Táto otázka je opísaná vyššie. Po druhé, je dôležité, aby sa tento postup pravidelne vykonával pre ženy, ktoré majú dieťa. Rast hCG počas tehotenstva má jasný vzor, ​​ktorý vám umožní diagnostikovať, či je vývoj plodu normálny.

Ukazovatele hCG, ktoré nespĺňajú normu, umožňujú identifikovať porušenia vyplývajúce z patologického priebehu tehotenstva. Nepriaznivá dynamika hCG môže indikovať potrat, umieranie plodu, mimomaternicové tehotenstvo (úroveň a dekódovanie hCG pri mimomaternicovom tehotenstve, čítanie tu), chromozomálne patológie a iné poruchy. Ak sú zistené v ranom štádiu, lekár môže odporučiť potrat, aby sa vylúčilo riziko, že bude mať zdravé dieťa.

Z tohto dôvodu musí byť koncentrácia ľudskej koncentrácie choriogonadotropínu stanovená 1 až 1,5 mesiaca po počatí. Pri diagnostikovaní vysokého rizika vzniku patológie v neskorších štádiách sa situácia stáva zložitejšou.

Normálny výkon

Najrýchlejšie hladina hCG počas tehotenstva sa zvyšuje v 1. trimestri, najmä v prvých týždňoch po počatí. Pri normálnom vývoji je vrchol jeho koncentrácie diagnostikovaný v 10-12 týždňoch. Potom prichádza fáza, keď sa znižuje produkčná rýchlosť. Ak v 11-12 týždňoch po oplodnení, hCG rastie pomaly a potom po 2-3 týždňoch jeho koncentrácia klesá, je to normálne. Celé obdobie indikátorov hormónov 2. a 3. trimestra zostáva približne rovnaké.

Takže môžete pochopiť, ako hCG rastie v neprítomnosti patológií, nižšie je tabuľka hCG podľa týždňa tehotenstva.

V tabuľke sú uvedené všeobecné ukazovatele zodpovedajúce norme. Nie sú jediným uznávaným odkazom. V rôznych laboratóriách sa tieto parametre môžu líšiť, preto je potrebné vyhodnotiť Váš výsledok na stupnici laboratória, kde bola vykonaná analýza.

V rôznych laboratóriách môže byť výsledok hCG reprezentovaný v rôznych označeniach jednotiek merania - IU / ml, U / ml alebo mIU / ml. Všetci majú rovnaký význam. Bez ohľadu na to, ktoré konkrétne označenie je uvedené, koncentrácia hormónov sa nemení.

Je potrebné vziať do úvahy, že normy uvedené v tabuľke zodpovedajú obdobiu tehotenstva počítanému z ovulácie (moment počatia). Pri ich výpočte sa neberie do úvahy dátum poslednej menštruácie.

Rýchlosť hCG u negravidných žien je v rozsahu 0-5 mU / ml. Ak výsledky analýzy ukazujú hladinu 5-25 mU / ml, vyžaduje sa opakovaný postup. Na tejto úrovni nie je možné úplne vylúčiť pravdepodobnosť, že dôjde k oplodneniu, ako aj vyvrátiť túto skutočnosť.

Hormonálne indikátory po IVF

Je mimoriadne dôležité, aby hladina hCG po IVF bola v normálnom rozsahu. V dôsledku umelej inseminácie embryo často neprežije, takže nízka hladina hormónov často naznačuje, že sa koncepcia nevyskytla alebo tehotenstvo zlyhalo.

Tabuľka hCG v IVF, ukazujúca hladinu hormónu v 1. mesiaci vývoja embrya.

Pri ďalšom vývoji plodu sa rýchlosť hCG po prenose embrya nelíši od indikátorov uvedených v tabuľke „hladina hCG podľa týždňov tehotenstva“ počas prirodzeného počatia. Môžete bezpečne vziať do úvahy jeho výkon.

Odchýlka od normy

Загрузка...

Niekedy hodnoty hCG v tehotenstve nie sú správne. To môže byť signálom prítomnosti patologických porúch vo vývoji plodu alebo problémov so zdravím ženy. Zvážte možné príčiny odchýlok od normy.

Keď poklesol hCG, je to možné indikovanie:

 • ohrozené potraty, najmä ak sú sadzby nižšie ako 50%;
 • spomalenie rastu plodu;
 • abnormality chromozómov, najmä vysoká pravdepodobnosť, že dieťa bude trpieť Edwardsovým syndrómom;
 • placentárna nedostatočnosť;
 • smrť dieťaťa, najmä keď je diagnostikovaná v 2. a 3. trimestri;
 • mimomaternicové tehotenstvo;
 • ovocie perenashivaniya;
 • diabetu u nastávajúcej matky.

Počas vynechaného potratu bola vždy diagnostikovaná nízka koncentrácia hCG.

Po prvé, je to normálne, a potom prudko klesá alebo zostáva nezmenené, napriek tomu, že by mal rásť. Dôvodom tejto komplikácie môže byť chromozomálna patológia, infekčné ochorenia matky a ďalšie poruchy.

Nízka hladina hCG však nie je vždy indikátorom tehotenských problémov. Znížená koncentrácia môže byť spôsobená tým, že lekár nesprávne určil termín koncepcie. Často sa to stáva, keď žena poskytuje nepresné informácie o menštruačnom cykle, takže nie je možné správne vypočítať presný čas oplodnenia.

Ak je diagnostikovaná zvýšená hladina hCG, môže to znamenať nasledovné:

 • omylom pri stanovení podmienok tehotenstva;
 • predĺžené tehotenstvo;
 • skorá toxikóza;
 • prítomnosť chromozomálnych abnormalít (ak je rast hCG diagnostikovaný v 2. trimestri, môže to byť príznak Downovho syndrómu u plodu).

Koncentrácia hCG sa zvyšuje s dvojnásobným a trojnásobným, pretože produkcia hormónu sa uskutočňuje súčasne niekoľkými placentami. V počiatočnom štádiu gravidity môže byť koncentrácia 3-krát vyššia ako parametre uvedené v tabuľke.

V budúcnosti sa normy hCG pri viacpočetných tehotenstvách vypočítajú nasledovne - štandardný ukazovateľ pre neúplné tehotenstvo sa násobí počtom detí, ktoré žena nesie.

Prítomnosť hormónu v tele v neprítomnosti tehotenstva

Prítomnosť ľudského choriového gonadotropínu sa niekedy nachádza v tele mužov a žien, ktoré nie sú tehotné. K tomu viedli tieto dôvody:

 • testikulárne ochorenia u mužov, najmä rakovinu semenníkov;
 • neoplazmy v maternici, obličkách, gastrointestinálnom trakte a iných orgánoch;
 • cystická šmyk, choriový karcinóm;
 • bol vykonaný potrat, z ktorého uplynulo menej ako jeden týždeň;
 • použitie liekov obsahujúcich choriový gonadotropín v kompozícii, takéto lieky sú predpisované ženám počas prípravy na IVF.

Zvýšené hladiny hormónu pretrvávajú 5-7 dní po potrate, ako aj normálne narodenie dieťaťa. V normálnej situácii sa však postupne znižuje, až kým nedosiahne hodnotu 5 IU / ml.

Považuje sa za normálne, keď je hormón prítomný v tele žien, ktoré majú menopauzu. Po poslednom ukončení menštruácie môže byť hladina 14 IU / ml. To by nemalo spôsobiť úzkosť. Ale pre ženy vo fertilnom veku nie je taká koncentrácia hormónu normálna. Ak je vylúčená pravdepodobnosť tehotenstva, je dôležité podstúpiť diagnostiku zdravotného stavu.

Ako urobiť analýzu?

Najspoľahlivejším spôsobom stanovenia prítomnosti ľudského choriového gonadotropínu a úrovne jeho koncentrácie v tele je darovanie krvi na hCG. Alternatívnou možnosťou je laboratórna analýza moču, ale jej presnosť je dvakrát nižšia. Ďalšou metódou, ktorá je vhodná len na zistenie tehotenstva, je použitie tehotenského testu. Ak chcete zaručiť čo najpresnejší výsledok, je žiaduce stráviť 2-3 krát.

Skôr ako pôjdete do nemocnice, do laboratória na analýzu, je dôležité presne pochopiť, ako darovať krv na hCG.

To sa má urobiť nalačno, najlepšie ráno (pred raňajkami). Ak materiál na štúdium (krv, moč) môže byť podávaný len počas dňa, je dôležité, aby ste nejedli 4-6 hodín pred zákrokom. Počas tohto obdobia musíte opustiť čaj, kávu, džúsy. Povolené piť iba čistú vodu.

Deň pred analýzou sa odporúča odstrániť alebo minimalizovať intenzitu fyzickej námahy. Je lepšie zrušiť výlety do posilňovne, jogging, aeróbne cvičenia. Počas fyzickej aktivity sa uvoľňujú hormóny, ktoré môžu ovplyvniť objektivitu výsledku.

Je tiež potrebné vylúčiť príjem liekov, najmä hormonálnych. Ak ich použitie nie je možné zrušiť, pretože sú predpísané lekárom a vyžadujú prísne dodržiavanie harmonogramu príjmu, laboratórny technik by mal byť presne upozornený, ktorý liek pijete av akých dávkach.

Na analýzu sa odoberá venózna krv. Ak laboratórium vykoná štúdiu samotného materiálu, výsledok je k dispozícii v deň analýzy alebo nasledujúci deň. Je pripravený po 3-4 hodinách. Ak sa štúdia vykonáva v inom laboratóriu, výsledok sa uvádza v 3-12 dňoch.

Ako dekódovanie výsledkov?

Загрузка...

Ak vezmeme do úvahy otázku vo všeobecnosti, keď sú výsledky analýzy 20% odlišné od normy, predpokladá sa prítomnosť patológie v procese vývoja plodu. Každá situácia sa však musí skúmať oddelene, berúc do úvahy individuálne charakteristiky organizmu.

Preto by dekódovanie výsledkov mal vykonávať príslušný lekár. V prípade potreby určí opakovanú analýzu, ktorá sa vykoná v intervaloch 1-3 dní. Až po potvrdení alebo vyvrátení pochybných výsledkov, po vykonaní ďalšej diagnostiky, bude lekár schopný stanoviť diagnózu v prípade potreby predpísať primeranú liečbu.

Ak sa analýza vykonáva na identifikáciu rizika nepriaznivého vývoja plodu, jeho výsledky sa uskutočňujú formou skríningu. Zobrazuje individuálne riziko vzniku patológie, prezentované vo frekvenčnom pomere. Napríklad pravdepodobnosť vzniku syndrómu Patau je 1: 1600 (sú uvedené približné údaje). To znamená, že v špecifickej situácii je riziko vzniku tohto ochorenia 1 zo 1600 prípadov.

Rýchlosť hCG v tehotenstve s vysokou pravdepodobnosťou ukazuje, že s rastom a vývojom plodu nie sú pri tejto analýze žiadne komplikácie diagnostikované. Ale ak sa v dôsledku toho objavia odchýlky, nepanikárte. Oboznámte sa s lekárom, ktorý správne interpretuje výsledok. Diagnóza potvrdzujúca prítomnosť patológie sa stanovuje len vtedy, keď sa berú do úvahy iné diagnostické údaje.

Ak chcete získať skutočne objektívny výsledok, je dôležité vybrať si spoľahlivú kliniku na testovanie. Na zaručenie presnosti štúdie to môže byť len v prítomnosti high-tech laboratórneho vybavenia a vysokej odbornosti zamestnancov. Zabezpečiť, aby laboratórium malo všetky potrebné certifikáty a licencie, ktoré poskytujú právo vykonávať špecifický typ analýzy.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár