Intolerancia laktózy u dojčiat: ako zistiť, ako sa prejaviť a ako sa liečiť?

Intolerancia laktózy je patologický stav, pri ktorom sa laktáza prestáva uvoľňovať v tele dieťaťa - intestinálny enzým, bez ktorého nie je možná absorpcia laktózy (iný názov pre laktulózu).

Úplný nedostatok produkcie (alaktázia) je raritou, častejšie sa jej hladina stáva menej ako veková norma, ale tento pokles môže tiež spôsobiť hypolaktáziu. Patológia sa tiež nazýva alergia na mlieko.

Všeobecné informácie

Laktóza je disacharidový sacharid obsiahnutý v mlieku cicavcov, produkt rozkladu glukózy a galaktózy. Ďalším názvom laktózy je mliečny cukor. Je silným zdrojom energie potrebnej na prirodzený vývoj a rast detského tela.

Prospešné vlastnosti laktulózy zahŕňajú:

 • posilnenie stien ciev, čím sa znižuje riziko srdcových ochorení a krvných ciev;
 • udržiavanie zdravej rovnováhy črevnej mikroflóry, pretože laktáza je prostredie, ktoré je nevyhnutné na fungovanie laktobacilov;
 • účasť na absorpcii vápnika;
 • udržiavanie nervového systému v zdravom stave;
 • podpora rastu svalov.

Pre informáciu. Najvyššie percento laktulózy sa nachádza v materskom mlieku žien: asi 6-6,5%, o niečo menej - u kráv (4-4,5%). Vo fermentovaných mliečnych výrobkoch je disacharid prítomný vo veľmi malom množstve a niekedy úplne chýba.

Ľudský gastrointestinálny trakt je navrhnutý tak, aby sa v ňom laktáza najaktívnejšie produkovala v období detstva, kedy telo potrebuje stráviť a absorbovať najvyššiu dennú koncentráciu mliečneho cukru počas celého života.

Po troch rokoch sa produkcia enzýmu začína znižovať, pretože v tomto období prakticky zmizne potreba dojčiat alebo dojčenskej výživy dieťaťa. S tým súvisí aj averzia k mlieku, ktorú možno pozorovať u väčšiny dospelých detí a dospelých. Hoci nechuť k mlieku neznamená nedostatok laktázy, táto skutočnosť stále ukazuje, že obsah tohto enzýmu v tele je nízky.

dôvody

Загрузка...

Existujú vrodené a získané hypolaktázie. V prvom prípade je možné prejavenie patológie pozorovať čoskoro po začiatku kŕmenia dieťaťa materským mliekom alebo upraveným vzorcom mlieka, v druhom prípade sa príznaky môžu vyvíjať v každom veku v dôsledku vplyvu rôznych faktorov.

Genetická neznášanlivosť laktózy je ochorenie, ktorého príčiny nie sú úplne pochopené. Závod zohráva dôležitú úlohu - vysoké percento neznášanlivosti laktózy sa nachádza u ľudí v Afrike a Ázii, v južných krajinách a Židoch. Vzácny prípad - 100% nedostatok enzýmu potrebného na trávenie mliečneho cukru je zaznamenaný medzi rodákmi zo Severnej Ameriky.

Okrem genetického faktora, dedičnosť zohráva úlohu vo vývoji vrodenej hypolaktázie. Pravdepodobnosť, že dieťa bude mať toto ochorenie, je oveľa vyššia, ak jeden alebo obaja rodičia trpia alergiou na mlieko. Rizikom sú aj deti narodené predčasne.

Získaná neznášanlivosť laktózy sa prejavuje ako výsledok negatívnych faktorov alebo ich kombinácie:

 • črevné infekcie;
 • zneužívanie mlieka na dlhú dobu, najmä v dospelosti;
 • intestinálna dysbióza;
 • nezdravé potraviny;
 • červy;
 • stres.

Riziko získanej hypolaktázie sa s vekom prirodzene zvyšuje. Niekedy u detí v školskom veku vzniká alergia na mlieko bez zásahu ďalších faktorov, ak hladina laktázy klesne pod maximálnu povolenú mieru.

Existuje zmiešaná forma ochorenia - vrodený nedostatok laktázy s neskorým symptomatickým prejavom. Je diagnostikovaná v priemere za 20-40 rokov.

príznaky

Intolerancia laktózy je vyjadrená rôznymi spôsobmi: v závislosti od množstva produkovaného enzýmu a odozvy organizmu na neho sú pacienti rozdelení do niekoľkých skupín:

 1. Deti, ktoré denne konzumujú pohár mlieka bez následkov na trávenie a dobre reagujú na fermentované mliečne výrobky.
 2. Deti, ktoré netolerujú mlieko av obmedzenom množstve, sú schopné konzumovať mliečne výrobky.
 3. Deti, ktorých gastrointestinálny trakt reaguje rovnako zle na mlieko a na mliečne výrobky.
 4. Deti, ktorých príznaky deficitu laktázy sa prejavujú aj pri používaní výrobkov obsahujúcich zložky mlieka vo veľmi malých množstvách.

Príznaky intolerancie laktózy u detí sú znížené na poruchy trávenia: objavuje sa nadúvanie, v čreve sa tvorí nadmerné množstvo plynu a dieťa trpí zápchou a belchingom. Rodičia si všimnú, že dieťa má rachot v žalúdku, dochádza k častému nadúvaniu (vypúšťanie plynov), vo svojich výkaloch sa vyskytujú fragmenty nestráveného jedla, môže sa sťažovať na bolesť v črevnej oblasti.

Je možné stanoviť neznášanlivosť laktózy u dojčiat, ak jej stolica vyzerá ako zrazené mlieko: nie je homogénna, má vizuálne oddelenú tekutú zložku a nestrávené mlieko. Niekedy môže byť v stolici prítomný hlien a žlč - v tomto prípade výkaly nadobúdajú nezdravý zelený odtieň.

Aj deti s hypolaktáziou častejšie ako iné deti trpia kolikou, hojnou regurgitáciou. Pochopte, že dieťa má neznášanlivosť laktózy, môže byť tiež dôsledkom takých príznakov zhoršeného trávenia ako nevoľnosť a vracanie.

Bez ohľadu na vek a závažnosť sa všetky príznaky po konzumácii mlieka / mliečnych výrobkov stávajú živšími a výraznejšími. Ochorenie môže byť tiež sprevádzané prejavmi alergií: kožné vyrážky, svrbenie, opuch slizníc.

Vrodený nedostatok laktázy je najzávažnejší - v tomto prípade sú všetky príznaky výrazné, blaho dieťaťa je veľmi žiaduce kvôli neustálym bolestiam a zažívacím ťažkostiam. V dôsledku neustáleho nedostatku živín a vitamínov u týchto detí je nedostatok telesnej hmotnosti a zaostávanie vo fyzickom vývoji: neskôr sa začnú držať hlavy, sedieť, plaziť sa. Trpí aj duševný vývoj.

diagnostika

Na identifikáciu neznášanlivosti laktózy u dieťaťa má skúsený pediater niekedy dosť klinického obrazu, ktorý má pacient vyššie uvedené príznaky. Avšak, aby sa vylúčila možnosť chorôb tráviaceho systému, ktoré sú podobné symptómom, je potrebné kontrolovať výkaly červov, prítomnosť patogénnych baktérií, krvi a nečistôt žlčových ciest.

Ak chcete zistiť, či je u starších detí neznášanlivosť laktózy, môžete použiť špeciálnu diétnu diétu. Na tento účel sa dva týždne takmer úplne vylúčia výrobky obsahujúce mliečny cukor (v závislosti od klinického obrazu, veku pacienta a ďalších ukazovateľov, diétna diéta umožňuje 1-8 g disacharidu denne).

Ak sa stav pacienta po testovacom období výrazne zlepší, príznaky zmiznú alebo sa tak jasne nezdajú, čo nepriamo potvrdzuje predbežnú diagnózu.

Laboratórna choroba sa môže potvrdiť viacerými inými metódami:

 1. Test tolerancie tela na mlieko: v závislosti od veku sa dieťaťu podá 200-500 ml mlieka na pitie, po pol hodine sa vykoná laboratórny krvný test na glukózu. Ak je jeho obsah v krvi vyšší ako 9 mg / dl, pacient má diagnostikovaný nedostatok laktázy.
 2. Identifikácia množstva sacharidov vo výkaloch (Benediktov test) pomáha identifikovať hypolaktáziu u dojčiat.
 3. Dychová skúška na intoleranciu laktózy spočíva v meraní hladiny vodíka vo vzduchu vydychovanom pacientom. Množstvo tohto plynu priamo závisí od aktivity mikroflóry hrubého čreva. Ak sú anaeróbne baktérie nútené recyklovať nestráviteľnú laktózu, produkujú tiež viac vodíka ako počas normálnej aktivity GI (≥ 20 ppm).
 4. Analýza intolerancie laktózy pomocou indikačného prúžku. Pacientovi sa podáva piť roztok mliečneho cukru (50 g / 100 ml vody), po ktorom sa v priebehu pol hodiny niekoľkokrát meria hladina galaktózy v moči pásom cesta.

Okrem testovania sa identifikácia disacharidovej intolerancie, ako aj stanovenie typu ochorenia (vrodeného alebo získaného) uskutočňuje pomocou inštrumentálneho gastroenterologického vyšetrenia: röntgenového vyšetrenia brušných orgánov, irigoskopie, kolonoskopie, endoskopie.

Patologické zmeny v takto zistených slizniciach tiež umožňujú diferenciáciu hypolaktázie od syndrómu dráždivého čreva, diabetickej hnačky a ďalších zápalových a infekčných ochorení konečníka a hrubého čreva.

liečba

Загрузка...

Na liečbu neznášanlivosti laktózy potrebujete kombináciu vhodne zvolenej diétnej terapie, enzýmovej terapie a symptomatickej liečby drogami.

Diétna terapia

Základom liečby hypolaktázie je úplné alebo čiastočné vylúčenie produktov obsahujúcich laktulózu z detskej stravy. V závislosti od závažnosti symptómov to môže byť výnimkou iba mlieka alebo všetkých výrobkov obsahujúcich mlieko, vrátane mliečnych výrobkov: kefír, simbivita, droždie, ryazhenka, jogurt, zmrzlina, mäkké a tvrdé syry, tvaroh, mliečna čokoláda.

Okrem toho zoznam zakázaných potravín zahŕňa aj niektoré mäsové výrobky (klobásy, párky, varená klobása, šunka), pečivo (koláče, koláče, buchty, koláče, muffiny), pečivo, potiahnuté polevou, omáčky (majonéza, horčica, kečup ), jedlá rýchleho občerstvenia, rýchle občerstvenie (polievky, zemiaková kaša, polievky, cestoviny v sáčkoch), kakaový prášok, vedľajšie produkty z mäsa (pečeň, obličky, mozgy), sladidlá.

Čo môžete jesť s neznášanlivosťou laktózy:

 • varené a pečené mäso (hovädzie mäso, králik, moriak, kurča);
 • rastlinné oleje (olivové, slnečnicové, ľanové, kukuričné ​​atď.);
 • ryby;
 • zelenina a ovocie, zelené;
 • prírodné zeleninové a ovocné šťavy;
 • biela a ražná múka, celozrnný chlieb, otruby;
 • med, cukor, džem, džem, džemy;
 • extra čierna čokoláda;
 • ryža, cestoviny, pohánka;
 • kuracie vajcia;
 • orechy;
 • čaj, káva, kompóty, želé.

Čo nahradiť mlieko neznášanlivosťou laktózy? Príďte na pomoc sójového mlieka a tofu, fazuľového tvarohu, ako aj výrobkov z nich. Sójové mliečne výrobky sú hypoalergénne, chutné a obsahujú veľké množstvo rastlinných proteínov. Bielkoviny živočíšneho pôvodu vo vysokej koncentrácii sa nachádzajú v mäse, zelenine - v strukovinách, takže vylúčenie zo stravy mlieka a mliečnych výrobkov s pestrým menu neovplyvní zdravie.

Diéta musí byť spôsobilá - je potrebné monitorovať reakciu organizmu, aby sa vylúčila zo stravy, ktorá je dobre tolerovaná chorými. Veľmi často sa nevyžaduje kompletné vylúčenie kvasených mliečnych výrobkov z jedálneho lístka - ak dieťa toleruje aj 100 - 150 gramov kefíru týždenne bez následkov, musí sa zaviesť do stravy v takom množstve.

Dôležité môže byť nielen množstvo mliečnych potravín, ale aj intervaly medzi jeho konzumáciou. Aby ste uľahčili prácu s menu s nízkym obsahom laktózy, môžete si vytvoriť potravinový denník.

Jedlo pre neznášanlivosť laktózy u detí

Problematika kŕmenia dojčiat v prípade príznakov hypolaktázie podlieha obzvlášť starostlivému zváženiu a závisí od závažnosti symptómov. Ak je stav dieťaťa dostatočne závažný, potom sa zvažuje otázka opustenia dojčenia a prechodu na špeciálnu mliečnu formu bez laktózy.

Ak príznaky nedostatku laktázy nie sú jasne vyjadrené, stav dieťaťa nespôsobuje obavy, vývoj nastáva v súlade s vekovými normami, je to veľmi prísne dodržiavanie diéty ošetrovateľskou matkou. Ak žena zo svojej stravy vylúči výrobky s vysokým obsahom mliečneho cukru, obsah laktózy v jej mlieku sa zníži a zaťaženie zažívacieho systému dieťaťa sa zníži.

Pri odhalení patológie u detí, ktoré sú umelo kŕmené, sa prenášajú do zmesí bez laktózy alebo zmesí s nízkym obsahom laktózy. Sú obohatené o živiny potrebné pre rast a vývoj, takže prechod by nemal spôsobiť obavy rodičom. V budúcnosti, po konzultácii s pediatrom, sa môžete pokúsiť veľmi postupne zaviesť do stravy obvyklú zmes a výrobky obsahujúce mlieko.

Liečba liekmi

Lieková liečba hypolaktázie sa predpisuje, ak diétna terapia nepriniesla uspokojivé výsledky a stav pacienta sa nedal normalizovať. Pacientovi sú predpísané prípravky obsahujúce enzýmy, ktoré pomáhajú tráviacemu systému absorbovať produkty, ktoré sú pre ňu ťažké.

Druhou položkou je črevná výsev s prospešnou mikroflórou. Na tento účel sú určené probiotiká, ktoré obsahujú laktobacily. Prispievajú k potlačeniu patogénnej mikroflóry, pomáhajú tráviť potravu a absorbovať laktózu, ako aj normalizovať produkciu plynov v čreve.

Na zmiernenie stavu v prípade závažných príznakov, je malý pacient predpísané pilulky na zápchu alebo hnačka, lieky, ktoré zlepšujú črevnú motilitu. Aby sa znížili negatívne účinky ochorenia a zbavili sa nedostatku vitamínov, sú v priebehu liečby zavedené komplexy vitamín-minerál.

Prevencia intolerancie na mliečny cukor venuje zvýšenú pozornosť symptómom trávenia, najmä u dojčiat, ako aj racionálnej a pestrej strave bez preťaženia menu mliečnymi výrobkami. Odchod z choroby nemožno ignorovať - ​​ohrozuje vážne alergické reakcie, úbytok hmotnosti, výskyt črevných ochorení.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár