Ako umývať črevá dieťaťa bez stresu

Každá matka aspoň raz v živote čelila nútenej potrebe dať klystír dieťaťu. Pre väčšinu začínajúcich rodičov je tento postup desivý, pretože hovoríme o citlivých oblastiach tela. Okrem toho, ako to urobiť klystír dieťa doma neviem všetko.

Na čo sa tento postup vzťahuje?

Ak chcete správne urobiť klystír, musíte vedieť, ako často av akých prípadoch sa zobrazuje. Veľmi grécke slovo "klystír" znamená - "čisté, opláchnuť", vysvetľuje podstatu postupu, ktorým je zavedenie potrebných tekutín do čreva cez konečník.

Tento postup sa vykonáva s cieľom:

 • čistenie čriev pre zápchu;
 • podávanie liekov;
 • bojovať proti dehydratácii a intoxikácii pri otrave potravinami a acetóne u detí;
 • pre zbavenie sa parazitov helmintickými inváziami.

Účelom tohto postupu je aktivácia črevnej peristaltiky alebo rýchla absorpcia liekov.

Premývanie je odlišné

Загрузка...

Existuje asi desať druhov klystírov, ale pre deti sa používajú len 4 typy:

 1. Čistiaci klystír - určené na umývanie hrubého čreva s cieľom očistiť výkaly a odstrániť zápchu. Roztok klyzmu je pôvodne určený na reverziu, a preto musí mať optimálnu teplotu. Väčšinou sa používa mierne teplá (izbová teplota) prevarená voda. Ak je voda príliš teplá, jednoducho sa vstrebáva do čriev a požadovaný účinok nepríde.
 2. dávkovanie - Ide o druh teplých mikroklystrov (teplota vody pre klystír nie je menšia ako 35 ° C, ale v žiadnom prípade nesmie byť vyššia ako 38 ° C).oC), ktoré sú umiestnené pol hodiny po čistení, aby sa požadovaný liek úspešne a rýchlo vstrebal do tela.
  Lieky môžu byť predpísané na liečbu črevnej dysbakteriózy, hypertermie, liečby črevných slizníc s proktitídou alebo sigmoiditídou. Niekedy sa používajú na rýchlu absorpciu systémových liekov.
 3. olej - používa sa na riešenie zápchy u novorodencov a dojčiat. Použije sa vazelína, slnečnicový alebo konopný olej zahriaty na 37 ° C, ktorý má obálkový účinok a mierny laxatívny účinok. S rovnakým cieľom sa u starších detí používa klystír s glycerínom.
 4. sifón - črevná laváž, zabezpečuje opakovanú infúziu vody alebo čistiacich roztokov na hlboké čistenie hrubého čreva. Používa sa na ťažkú ​​otravu. Vykonáva ho len odborník v stacionárnych podmienkach.

Kto má naliať

S cieľom správne dať klystír pre dieťa, musíte sa zamerať na individuálny objem klystír, ktorý závisí od veku a hmotnosti dieťaťa. Bude však lepšie, ak ošetrujúci lekár odporúča, koľkokrát môžete dať klystír dieťaťu.

Pri príprave postupu sa riadime nasledujúcimi kritériami:

 • Môžete vytvoriť klystír pre mesiac-staré dieťa v objeme nie viac ako 30-40 ml;
 • od 2 mesiacov do 6 mesiacov - 50-60 ml;
 • od šiestich mesiacov do 8 mesiacov - 60-100 ml;
 • jeden rok starý - 120-130 ml;
 • dieťa vo veku 2 rokov - najviac 200 ml;
 • za 3-4 roky - 250-300 ml;
 • za 5-6 rokov - 350 ml;
 • mladší študenti od 6 do 9 rokov - 400 ml;
 • pre deti od 10 rokov je možné nastaviť množstvo klystír na 0,5 litra.

Nie je možné dať klystír dieťaťu v prítomnosti análnych trhlín alebo akútnych zápalových procesov v konečníku. Tiež, aby nedošlo k narušeniu črevnej motility, nemali by ste sa zapojiť do klystýrov v najmenšom prípade, inak po viacnásobných zákrokoch, ktoré uľahčujú život, najmä pre rodičov, môže mať matka sťažnosti, že dieťa sa nepozná bez klystýru.

Potom musíte požiadať o pomoc gastroenterológa. Frekvencia postupov sa nevzťahuje na priebeh lekárskeho mikrocefalusu predpísaného lekárom.

Čím viac, tým lepšie? Toto nie je o klystýri!

Rozhodnutie dať klystír novorodencovi by mal byť posledný spôsob, ako pomôcť so zápchou, keď všetky ostatné metódy boli použité. Nemali by ste zasahovať do prirodzenej práce čreva bez potreby. Pripomíname vám, že ak vznikne takáto potreba, potom, ako často môže byť klystír podávaný dieťaťu, rozhoduje pediater.

Postupová technika

Загрузка...

Technika nastavenia očistnej klystýry nie je zložitá a prakticky sa nelíši od techniky klystýru iného účelu.

Nasledujúce tipy vám povie, ako urobiť klystír dieťa:

 1. Pripravte si gumenú žiarovku, veľkosť veku dieťaťa, vazelínu, tekutinu na procedúru. Pediater musí nevyhnutne odporučiť, čo by malo byť - doma často používajú teplú prevarenú vodu, ale môže to byť aj bylinný odvar s harmančekom, sódovým klystýrom alebo roztokom s polysorbom, sterilným zahriatým olejom.
 2. Teplota tekutiny na čistenie klystír sa líši v závislosti od príčiny zápchy. Pri otrave, aby sa zastavila absorpcia toxínov do črevnej steny, by mal byť roztok chladný - 18-20oC. Preháňadlá pre malé deti by mali mať teplotu 22-26 ° C.oC. Ak má dieťa spastickú zápchu - voda by mala byť teplá - 28-32oS.
 3. Pred vykonaním procedúry sa uistite, že miestnosť zohrejete - dieťa by sa nemalo cítiť nepohodlne. Nezabudnite rozšíriť absorpčnú plienku.
 4. Deti mladšie ako 1 rok dostávajú klystír v polohe na chrbte, najstarší - na ľavej strane, ohýbanie nôh a ťahanie kolien do žalúdka.
 5. Stlačte gumovú žiarovku a spustite „nos“ do tekutiny a postupne odopnite prsty. Týmto spôsobom je hruška dobre naplnená. Predtým, ako dáte dieťaťu klystír, jemne ho stláčajte dovtedy, kým sa z hrotu neobjaví kvapka vody - čím sa odstráni prebytočný vzduch.
 6. Špička je namazaná vazelínou alebo detským krémom. Pre deti sa odporúča používať gumové špičky, aby sa zabránilo poraneniu slizníc.
 7. Voľnou rukou nadvihnite horný zadok a jemne zasuňte špičku hrušky do konečníka. Vstupná hĺbka pre deti do 1 roka je 3-5 cm, staršie deti 6-7 cm.
 8. Začnite aplikovať roztok a pomaly stláčajte hrušku.
 9. Bez otvorenia hrušiek ju opatrne vyberte z análneho otvoru.
 10. Je potrebné, aby bola voda nejakú dobu v čreve, takže trochu stlačiť zadok dieťaťa. Po zákroku sa dieťa môže nosiť na pažiach, staršie dieťa by si malo ľahnúť na pohovku pred nutkaním defekovať.
 11. Po 10-15 minútach by sa malo vyprázdniť.

Je potrebné pripomenúť, že s vekom sa zvyšuje pocit dieťaťa v obmedzení, takže tento postup nevykonávajte v prítomnosti cudzincov.

Ak sa očakávaný účinok nevyskytol a dieťa po klystýri nechodilo na záchod, môžete ho opakovať za 6-7 hodín. Voda v rovnakom čase môže byť vyrobená o 1-2 stupne chladnejšie.

Mnoho matiek sa sťažuje, že druh správne urobil klystír pre dieťa, ale voda nevychádza, a čítať paniku, volanie všetkých priateľov a priateľky, horúčkovito listoval cez internet. Nemali by ste paniku, ak voda nevyšla, to znamená, že to nestačilo, alebo bolo príliš teplé a úplne vstrebané. Voda v črevách nespôsobí žiadnu škodu.

Ak sa dieťa po opakovanom podaní klystýru (čo sa stáva veľmi zriedkavo) nepohne, vložte do análneho otvoru sviečku s glycerínom a problém sa čoskoro vyrieši.

Pre všetky príležitosti

Prirodzene sa najčastejšie používajú čistiace a preháňacie klystýry.

Pre ne sú vhodné nasledujúce riešenia:

 1. Varená teplá voda (22-26oS optimálnym).
 2. Hypertonické riešenie - pomáha riešiť problém zápchy a zbaviť sa toxínov. Na prípravu hypertonického roztoku pridajte 0,5 lyžičky do 1 šálky vody. soľ sa varí. Po ochladení na požadovanú teplotu je roztok pripravený na použitie. Ak chcete urobiť klystír u detí mladších ako 2 mesiace, pridajte polovicu soli.
 3. Harmančekový odvar - používa sa na čistenie aj ako antipyretický klystír. Pripravíme vývar takto: nalejte 1 polievková lyžica. Kvety harmančeka so pohárom vriacej vody a nechajte 60 minút. Potom sa živná pôda pretlačí a ochladí na požadovanú teplotu. Môže sa vytvoriť hektický hypertonický roztok, t.j. pridajte 0,5 lyžičky do vývaru soľ.
 4. Olejové klystýry majú dobrý preháňací účinok. Na ich prípravu si vezmite rastlinný olej (slnečnica, olivový, ricínový, ľanový semienok) predvarený vo vodnom kúpeli a vychladnite na príjemnú telesnú teplotu. Olejové klystír by mal byť teplý, ale nesmie prekročiť 39oS.

Zníženie teploty dieťaťa

Keď má dieťa horúčku a telo potrebuje očistu, rodičia sa obávajú, či sa dá klystír vykonať pri teplote. Samozrejme, že môžete. Okrem čistenia čriev dieťaťa znížite teplotu napríklad použitím harmančeka. Teplota klystýru pri teplote by mala byť o 1-2 stupne nižšia ako teplota tela dieťaťa.

Samostatne o analgíne

Загрузка...

Analgin je liek, ktorý spôsobuje najviac kontroverziu jeho použitia u detí. Čo stojí za prečítanie rôznych rodičovských fór - diskusia o tejto otázke má podobu skutočných bitiek.

Každý vie, že analgin spôsobuje mnoho vedľajších účinkov a oficiálne je používanie ampuliek pre deti zakázané. Ale čo robiť, ak pod jednu hodinu iné lieky „nefungujú“ a dieťa má horúčku, horúčku, bolesť a dokonca kŕče? Jediná aplikácia dipyrónu v tomto prípade je povolená - liek dočasne zbavuje dieťa horúčky a bolesti.

Indikácie pre klystír s analgínom sú:

 • telesná teplota nad 38,5oSo zhoršením stavu dieťaťa;
 • neprinášajú pozitívne výsledky iných metód liečby hypertermie.

Okrem toho má klystír s analginum množstvo kontraindikácií. Nedá sa to urobiť pomocou:

 • akýkoľvek prejav akútneho brucha;
 • zápal konečníka;
 • análne trhliny, vredy;
 • črevného krvácania.

Roztok na zníženie teploty sa pripraví nasledovne: do 50 ml optimálne ochladenej prevarenej vody sa pridá 1 ml dipyrónu. Tento postup je núdzový spôsob, ako pomôcť, preto sa uprednostňujú tradičné metódy riešenia vysokých teplôt. Bez vyšetrenia lekárom môže byť postup iba jednorazový.

Vylúčenie červov

Začiatočníci, ktorí si urobia prvé kroky detí, sa zoznámia so svetom "na zuboch" - neustále ťahajú do úst všetky druhy škaredých vecí a niekedy je to pre matku ťažké sledovať. Takéto obdobie v živote dieťaťa môže byť zatienené objavením sa hlístových invázií. Ako je to zvláštne, je tiež možné sa zbaviť niektorých typov červov pomocou klystýrov.

Mnohí sú si istí, že klystír so sódou sa dokáže vyrovnať s týmto problémom. Biotop červov v ľudskom tele je tenké črevo a klystír je schopný vyčistiť iba tuk.

Preto, klystír s vami môže pomôcť len s enterobiasis - mechanicky čistiť dolné časti hrubého čreva od červov, ktoré zostupujú do konečníka, aby sa vajcia. Nedôjde však k úplnému vyliečeniu bez použitia vhodných anthelmintík.

Ak chcete klystír doma, pridajte 1 lyžičku. na pohár prevarenej vody, dať na oheň a priviesť do varu. Na čistenie čriev použite chladený roztok.

Rovnako ako sóda, pomáha zbaviť sa červov (najmä pinworms) cesnaku. Aby ste to urobili, vezmite 4-6 zubov cesnaku, nakrájajte na polovicu a varte v pohári vody alebo mlieka po dobu 10-15 minút. Ochladiť vývar na požadovanú teplotu, môžete dať klystír. Je lepšie použiť odvar v mlieku, pretože črevná sliznica dieťaťa je veľmi jemná a mlieko má obaľujúce vlastnosti.

Po cesnaku klystír sa odporúča, aby čistenie. Cesnakové klystír je potrebné opakovať denne po dobu 10-14 dní, takže skôr, ako začnete tento postup, zvážte, či jej dieťa vydrží a ak nie je ľahšie vyhľadať kvalifikovanú pomoc od lekára, ktorý predpíše adekvátnu terapiu proti hlístam.

Vypracovať závery

Samozrejme, výhody takéhoto postupu, ktorý predpisuje lekár, sú zrejmé. Čistí črevá, odstraňuje intoxikáciu, znižuje teplotu. Pamätajte však, že vykonávanie postupu dodania klystýru deťom si vyžaduje obzvlášť chúlostivý prístup. Treba si uvedomiť, že nejde o liečbu, len o pomocnú akciu, ktorá po určitú dobu uľahčuje stav malého pacienta.

Ak sa u dieťaťa vyskytnú problémy s uvoľňovaním čriev, najprv sa poraďte s lekárom a sami sa neskúmajte.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár