Diagnóza a liečba krátkozrakosti u detí

Podľa štatistík očných lekárov je to krátkozrakosť, ktorá je jednou z najčastejších a častých chorôb. Vyskytuje sa u 4 z 10 detí na základnej škole a do konca vzdelávacej inštitúcie sa toto číslo zvyšuje 1,5-krát.

Myopia je ochorenie, pri ktorom je sietnica narušená. Výsledkom je čiastočná strata zraku. Zavrieť môžete vidieť všetko dobre a jasne, ale vo vzdialených vzdialenostiach sa objekty stávajú rozmazanými a zaostrujú sa len vtedy, keď sa priblížia.

Čo je myopia u detí?

Krátkozrakosť sa vyskytuje hlavne u detí v školskom veku, ktoré sa často prejavujú v základných ročníkoch, keď náhle dochádza k nadmernej záťaži. Spočiatku dieťa nerobí toľko. Od začiatku školského roka prebieha aktívna vzdelávacia činnosť nielen v škole, ale aj doma.

Študent je neustále nútený sústrediť svoju víziu na určité predmety. S tým sa pozerá na dlhé vzdialenosti (na doske), potom sa zahrabáva do poznámkového bloku alebo učebnice. Rodičia znejú alarmom a nechápu, ako zachrániť svoje dieťa pred podobným problémom alebo ako vyliečiť už krátkozraké dieťa.

Krátkozrakosť je grécky výraz s prepisom. Takže v jednom slove sú dva grécke výrazy zakódované. Na jednej strane je to šilhanie a na druhej strane pohľad. Je teda jasné, že na to, aby ste videli objekt, musíte šilhať.

Keď sa objaví krátkozrakosť, objaví sa akútna porucha zraku. Nadmerná refrakcia ovplyvňuje sietnicu, na ktorej sa vytvára fuzzy obraz. V dôsledku toho dieťa úplne nestratí zrak a objaví sa zakalený obraz.

Hlavné rozdiely medzi krátkozrakosťou a hyperopiou.

Krátkozrakosť môže mať inú povahu a príčiny. Existuje vrodený a získaný problém. Čo je najzaujímavejšie, vrodené je oveľa menej časté. V dôsledku toho čoraz častejšie deti sami uväzňujú svoj zrak a už v školskom veku majú zdravotné problémy.

Okrem toho, že krátkozraký školák nevidí to, čo je zobrazené na diaľku (to znamená, že je napísaný na školskej tabuli), prežíva tiež preťaženie z čítania kníh v tesnej blízkosti.

Oko musí byť neustále v pohotovosti, sústrediť sa, aby si prečítalo, čo je napísané na tabuli. Výsledkom je, že dieťa trávi oveľa viac sily.

Najzávažnejším prípadom môže byť rozvoj krátkozrakosti. Znamená postupné zhoršenie zraku. To znamená, že sietnica je neustále deformovaná, čo spôsobuje nepohodlie pre dieťa. Najsmutnejšia vec je, že to nie je možné opraviť pomocou okuliarov.

Existujú deti, ktoré sú nútené chodiť s okuliarmi, ale zároveň nemajú 100% víziu. Pokračujú vo vývoji zdravotných problémov.

Vekové funkcie

Загрузка...

Podľa organizácie zdravotnej starostlivosti má 90% zdravých a celodenných detí na sklade niekoľko dioptrií ďalekozrakosti. Očná buľka začína rásť v dieťati postupne, konečne tvorí o 10 rokov. Veľmi často, deti sú ďalekozraké, a blízko vidieť dosť zle. To všetko sa opravuje a koriguje konzistentne.

Aby sa predišlo prvým príznakom krátkozrakosti, je potrebné včas konzultovať s odborníkom. Lekári vyvinuli plán, podľa ktorého je vyšetrený otolaryngológ. Špecialista študuje všeobecný stav dieťaťa a na základe získaných údajov už vyvodzuje závery.

Okrem návštevy špecialistu by sa rodičia mali starostlivo starať o svoje dieťa. Keď sa objavia prvé príznaky, obráťte sa na svojho lekára a požiadajte ho o ďalšie rady.

Bez ohľadu na vek, oftalmológ vykonáva typické vyšetrenie, ktoré zahŕňa niekoľko dôležitých bodov:

 • externá prehliadka;
 • použitím oftalmoskopu;
 • pupilloscopy;
 • US.

Niekedy prvé dve skúšky postačujú na to, aby pochopili, že dieťa nemá žiadne problémy s videním.

3 mesiace

Prvé vyšetrenie, ktoré má lekára s novorodencom. Pozorne skúma oko vonku. Venuje pozornosť veľkosti a tvaru očnej gule. Ďalej odborník využíva zariadenie na dôkladnejšiu a podrobnejšiu štúdiu.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo odchýlok sa používa ultrazvuk. V tomto prípade môže byť v tomto štádiu už identifikovaná krátkozrakosť.

6 mesiacov

Často je to čas, keď sa prvýkrát objaví detský šilh. V tom nie je nič hrozné, samozrejme, šilhanie nezabraňuje ďalšej socializácii v spoločnosti. Strabizmus však môže hovoriť o existujúcich problémoch s víziou, konkrétne o vývoji krátkozrakosti.

12 mesiacov

Možný je výskyt prvých zjavných príznakov krátkozrakosti. Ak dieťa trpí problémami s videním, nevyhnutne sa prejaví vo forme nadmerného blikania a ponúkania predmetov čo najbližšie.

Ten chlapec, ak nevidí v diaľke, určite prinesie veci čo najpresnejšie do tváre. To bude znamenať problémy.

3 roky

Toto je čas, keď lekár používa detské stoly. V takom prípade, ak dieťa vie, ako sa porozprávať, odborník mu ukáže obrázky zvierat, aby dieťa už mohlo povedať, čo vidí na obrázku. Okrem toho, 3 roky starý chlapec sám bude môcť označiť svoj vlastný problém, hovorí, že z diaľky nič nevidí.

školák

Myopia nie je vždy vrodená, vo väčšine prípadov je získaná v škole. Záťaž nevydrží telo a zlyhá vo forme krátkozrakosti. Úlohou rodičov je včas odhaliť problém a dať dieťaťu záznam.

Mechanizmus myopie

Príčiny, ktoré prispievajú k vzniku krátkozrakosti, sú už dlho dobre študované. Pre rodičov by malo byť známe, že sa používajú ako nevhodné opatrenia.

Je to oveľa jednoduchšie predísť problému, ako ho vyriešiť.

 1. Dedičnosť je fenomén, z ktorého sa, žiaľ, nikto nemôže dostať.
  Ak obaja rodičia trpia zrakovými problémami, vo väčšine prípadov ich dieťa prejaví aj v budúcnosti. Takže rodičia, ktorí sú stále pri prvom prijatí, by mali identifikovať svoj problém s oftalmológom a byť pozorovaní častejšie ako plánované kontroly.
 2. Vrodené chyby rohovky - novorodenec sa môže narodiť so skresleným objektívom alebo nesprávnou štruktúrou očnej buľvy.
  Všetky tieto anomálie môžu neskôr viesť k rozvoju krátkozrakosti.
 3. Predčasne narodené deti trpia skôr krátkozrakosťou než tí, ktorí sa narodili v termíne.
  Ich telo je najviac oslabené a menej formované. To zase tlačí na rôzne zdravotné problémy.
 4. Infekčné ochorenia, prenášané v ťažkom štádiu alebo nevyliečené v čase, môžu neskôr ovplyvniť problémy s videním.
  Napríklad po sinusitíde, šarlach alebo záškrtu sa môže ľahko vyvinúť čiastočná slepota.
 5. Genetické abnormality - najčastejšie deti s duševnými poruchami trpia skresleným zrakom.
  Najmä často podliehajú ľuďom s Downovým syndrómom, Morphane.
 6. Nesprávna strava, a to nedostatok vitamínov v tele, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie celého systému.

Toto sú dôvody, ktoré sa považujú za najbežnejšie. Charakterizujú deti všetkých vekových kategórií, ale najčastejšie sú to novorodenci a predškoláci. Školáci majú mierne odlišný mechanizmus výskytu krátkozrakosti.

Má niekoľko ďalších dôvodov:

 1. Nadmerná únava.
 2. Vysoká škola zaťaženie.
 3. Časté sedenie pred televízorom, počítačom, telefónom alebo tabletom.
 4. Nízke osvetlenie pracoviska.

Mechanizmus krátkozrakosti je dobre skúmaný vedcami. Môžu vysvetliť jeho výskyt. Deti trpiace krátkozrakosťou jasne a dobre vidia všetky objekty v okolí. Avšak tie predmety, ktoré sú na diaľku, dieťa vidí s veľkými ťažkosťami.

Ak chcete zamerať pohľad, začne šilhať. V slabej povahe krátkozrakosti to pomáha, ale už pri chorobe s výraznými príznakmi to pomôže mierne upraviť tvar subjektu, ale nie presne ho vidieť.

Celý problém vzniká v dôsledku štruktúry očnej gule. Existuje niekoľko možností jeho skreslenia. Je to buď s predĺženým tvarom, alebo samotná rohovka silne deformuje a deformuje obraz.

Výsledkom je, že samotný obraz by sa mal zamerať na sietnicu. To prispieva k dobrému obrazu. Ale s krátkozrakosťou sa obraz nachádza v prednej časti sietnice, teda rozmazané pozadie.

príznaky

Každý očný lekár odmietne potrebu diagnostikovať problém v ranom štádiu. To pomôže zabrániť ďalšiemu rozvoju problému a napraví zrak dieťaťa.

Takže rodič by mal venovať pozornosť zdraviu svojho dieťaťa a začať od množstva poplašných zvončekov, ktoré signalizujú prítomnosť zdravotných problémov:

 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • únava;
 • nadmerné blikanie;
 • aktívne šilhať;
 • pri čítaní knihy, kreslí alebo maľovaní sa nakláňa veľmi nízko;
 • číta umiestnením knihy vo veľmi tesnej vzdialenosti.

Samozrejme, podľa vyššie uvedených kritérií, môžete určiť prítomnosť problémov v predškolskom alebo školskom veku. Bohužiaľ, veľmi malé deti mladšie ako 1-2 roky nedokážu rozpoznať problém sami a hovoriť o ňom.

Najmä novorodencov je ťažké diagnostikovať doma. V takýchto situáciách sú potrebné plánované inšpekcie a špecialisti. Je na nich, aby lekár mohol presne určiť prítomnosť alebo neprítomnosť problémov.

diagnostika

Загрузка...

Aby bolo možné presne diagnostikovať a skutočne odhaliť problémy s videním u dieťaťa, je potrebné diagnostikovať špecialistu. Okrem vyšetrenia lekár využíva určité metódy, ktoré mu pomáhajú presne určiť existenciu problémov, ich povahu.

Prvé vyšetrenie dieťaťa vykonáva lekár v pôrodnici. Stanovuje hrubé porušenia s víziou.

Vizuálna a testovacia validácia

Diagnóza prebieha v niekoľkých fázach. Lekár najprv skúma oko dieťaťa, upozorňuje na veľkosť, tvar a štruktúru očnej buľvy. Potom lekár začne pohybovať predmetom s rukou, dávajúc pozor na potrebu, aby dieťa sledovalo vec.

Na kontrolu testu sa používa Orlova tabuľka. Zobrazuje rôzne symboly a obrázky, ktoré dieťa môže ľahko rozlíšiť. Sú to autá, lietadlá, huby, zvieratá - všetko, čo každé dieťa tak dobre vie.

Stôl bol postavený podľa typu známeho pre kontrolu zraku dospelých s písmenami. Každý obrázok je postupne zúžený na minimálnu veľkosť. Je teda možné kontrolovať zrakovú ostrosť, po pochopení z akej vzdialenosti už prestáva vidieť tieto alebo iné objekty.

Vzorky a ultrazvuk

Pomocou oftalmoskopu môžete lepšie pochopiť a identifikovať problémy s videním. Prístroj vydáva špeciálny červený lúč, ktorý sa posiela do oka dieťaťa. Lekár sedí vedľa pacienta a pošle mu do oka špeciálny lúč, ktorý vytvára tieň.

Táto metóda je dobrá a platí len pre staršie deti, pretože je nutné sedieť rovno a nepohybovať sa. Väčšina detí chce robiť to nebude úspešný, pretože budú točiť, plakať a zavrieť oči.

Je krátkozrakosť u detí predškolského a školského veku liečiteľná?

Je potrebné pochopiť a uvedomiť si, že myopia, bohužiaľ, nie je predmetom liečby. Ak príde krátkozrakosť dieťaťa, bude musieť žiť s ňou celý život. Presné diagnostické a liečebné opatrenia sú však potrebné, aby choroba nepostupovala.

Krátkozrakosť je choroba, ktorá sa môže vyvinúť, postupne sa presúva z jednej svetlejšej fázy na závažnú. Preto sa u dieťaťa môžu vyvinúť závažné patológie a vývojové abnormality.

V takom prípade, ak je choroba zistená v počiatočnom štádiu a je svetlá v prírode, potom ju možno ľahko korigovať. A v niektorých prípadoch sa úplne zbaviť problému.

V podstate lekári radia niekoľko metód naraz. Vedci identifikovali niektoré spôsoby, ako pomôcť správne zrak v prípade krátkozrakosti. Všetky tieto metódy majú inú povahu a sú zamerané na rýchle riešenie problému.

Pred bývaním na jednej z metód, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste pochopili, ktorá metóda poskytne najpozitívnejší výsledok.

Úprava hardvéru

S pomocou liečby hardvérom sú postihnuté postihnuté oblasti oka. Začnú sa tak stať aktívnejšími a nezávisle sa pripojiť k práci. V skutočnosti existuje veľa fám o tejto otázke.

Niektoré recenzie sú nadšené, iné naopak neprinášajú nič dobré. Ale viac a viac, oftalmológovia tvrdia, že negatívne alebo negatívne účinky tohto typu liečby sa jednoducho nevšimnú. V dôsledku toho je možné posúdiť jeho účinnosť.

Súčasne sa účinok na rohovku vyskytuje rôznymi spôsobmi:

 • magnetická stimulácia;
 • fotostimulace;
 • Výcvik optického videnia;
 • masáže;
 • cvičenie zrakového nervu.

Vlastnosti videnia pri krátkozrakosti.

Ošetrenie hardvéru sa vykonáva niekoľkými rôznymi zariadeniami. Zlepšenie môže nastať hneď po ukončení postupov av niektorých mesiacoch. Všetko bude závisieť od toho, ako rýchlo môže samotné telo reagovať na zmeny.

Liečba liekmi

Liečba špeciálnymi prostriedkami je nevyhnutná len v prípade, ak sa vykonala operácia alebo chirurgický zákrok. Samotné zariadenia nie sú účinnými liekmi.

Sú skôr potrebné na zvýšenie dopadu operácie, skôr na zotavenie a normalizáciu práce vizuálneho systému.

Pamätajte si, že počas liečby liekmi sa vízia v blízkosti môže dramaticky zhoršiť. Toto je norma. Po tomto kurze tieto odchýlky okamžite prejdú a dieťa sa zotaví.

Sklá a šošovky pre krátkozrakosť

Pomocné zariadenia pomôžu dieťaťu lepšie vidieť a sústrediť svoju pozornosť. Nie sú však predpísané všetkým. Body sú uvedené len deťom so stredne ťažkou alebo ťažkou závažnosťou ochorenia. Lekár vyzdvihne okuliare optometrist. Poukáže na model, ktorý potrebujete len po kontrole.

Očný lekár okrem toho uvedie aj čas, kedy má dieťa nosiť okuliare. To neznamená, že by ich nemal odkladať. Existujú určité stupne závažnosti, v ktorých budú pomocné predmety potrebné len počas vzdelávacích aktivít, čítania kníh a sledovania televízie. Zvyšok času nemusia nevyhnutne platiť.

Kontaktné šošovky

Je oveľa pohodlnejšie nosiť šošovky ako okuliare. Po prvé, prispieva k lepšej socializácii dieťaťa, pretože všetci vieme, ako vtipkovať deti okuliarmi. Po druhé, šošovky sú omnoho lepšie viditeľné, pretože zapadajú tesne do rohovky oka. Šošovky sa môžu nosiť na akúkoľvek závažnosť ochorenia.

Ich nevýhodou je však vek, v ktorom sú platné. Dieťa musí byť psychicky pripravené na to, aby nosil šošovky. Spravidla je to 8 rokov a viac. Takéto pomocné zariadenia sa neodporúčajú pre malé deti.

Nezabudnite na správnu hygienu objektívov. Rodičia by sa s tým mali zaoberať tak, aby dieťa nevložilo do očnej buľky žiadnu infekciu.

Laserová korekcia

Jeden z najpopulárnejších spôsobov, ako obnoviť víziu. Dieťa je špeciálna operácia s laserom. Zároveň je však videnie opravené, ale nie úplne obnovené. Laserová korekcia je možná len po konzultácii s lekárom.

Niekto môže zakázať podobný postup. Po operácii dieťa potrebuje týždeň odpočinku, žiadne prepätie a stresové situácie. Oprava videnia bude závisieť od povahy problému. V niektorých prípadoch sa môže výrazne zlepšiť, zatiaľ čo v iných môže mať len malé zmeny.

Korekcia zraku pre krátkozrakosť.

chirurgia

Najzávažnejšia metóda, ktorá je potrebná v závažných prípadoch. Ukazovateľom videnia dieťaťa je spravidla viac ako 1 dioptria ročne. Potom sa mu zobrazí operácia. V tomto čase sa dieťa podrobuje lokálnemu chirurgickému zákroku, počas ktorého sa šošovka oka nahradí.

Táto metóda nepomôže obnoviť videnie dieťaťa. Na posilnenie zadnej steny oka je nevyhnutné zastaviť prudký pokles zraku a zhoršenie zdravia.

Očná gymnastika pre krátkozrakosť

Každý stupeň krátkozrakosti vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel a nariadení. Sú považované za gymnastiku pre oči.

Je potrebné, aby sa uľavilo od únavy, bolesti a nadmerného stresu, ku ktorému dochádza po celú dobu, keď sa dieťa snaží pozrieť do diaľky a vidieť lepší objekt.

 1. Priblížiť veľmi silno na niekoľko sekúnd, potom otvorte oči a opakujte proces 3-4 krát.
 2. Blikanie po dobu 30 sekúnd, malo by sa to urobiť veľmi rýchlo.
 3. Pozrite sa hore a dole, vpravo a vľavo a postupne sa striedajte smery.
 4. Otáčajte očami v kruhu.
 5. Zatvorte oči 5-10 sekúnd a relaxujte.
 6. Otvoríme oči a pokračujeme v našich aktivitách.

prevencia

Je to zvláštne, ale WHO poukazuje na nedostatok preventívnych opatrení.Koniec koncov, krátkozrakosť môže prísť na vedomie dedičných kritérií alebo závažných prenesených chorôb.

Pre všetky ostatné deti je však možné dodržiavať jednoduché pravidlá, ktoré pomôžu vízii neznížiť, ale zostať na vysokej úrovni:

 1. Nie je možné zavesiť mobil pre novorodencov vo vzdialenosti menšej ako 50 centimetrov.
 2. Nedívajte sa so svojím dieťaťom na ležiace knihy.
 3. Vytvorte dobré svetelné podmienky pre dieťa predškolského a školského veku.
 4. Uistite sa, že dieťa neprepracováva. Po škole dajte dieťaťu prestávku. Zvyšok by nemal znamenať sledovanie televízie alebo ležanie pred počítačmi. Radšej ísť spolu na prechádzku.
 5. Uistite sa, že požadované množstvo vitamínov je dodané do tela dieťaťa.

Výsledok

Загрузка...

Myopia je choroba, z ktorej nie je možné zachrániť všetky prípady. Ale obchod rodičov je sledovať dieťa a snažiť sa vytvoriť pre neho všetky podmienky vedúce k normálnemu vývoju a fungovaniu.

Myopia nie je úplne vyliečená. Je potrebné sa s ňou naučiť žiť, bez toho, aby sa vytvorili ďalšie situácie vedúce k zhoršeniu zraku.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár