Prečo sa u detí vyvinie mastitída a ako sa s ňou vyrovnať?

Mastitída je ochorenie, ktoré je známe mnohým ženám. Krásna polovica ľudstva často trpí pri problémoch s prsnými žľazami. Niekto prekonáva ťažkosti, keď je dojčený, a existujú aj tí, ktorí sa podobne odrážajú len vo vyššom veku.

V lekárskej praxi však existuje termín, ako je mastitída novorodenca. Vyznačuje sa výraznými zmenami v mliečnej žľaze. Často toto vzdelanie kopca v postihnutých oblastiach tela.

Mastitída u dieťaťa je závažná, pozoruje sa horúčka a únava. Okamžitý kontakt s odborníkom pomôže čo najskôr vyriešiť problém.

Mastitída novorodenca

Lekári zaviedli takéto ochorenie ako mastitídu u novorodencov. V živote to tak nie je. Vyznačuje sa silným a silným opuchom prsných žliaz. Závažnosť ochorenia možno určiť po preskúmaní všetkých symptómov a povahy ochorenia.

Mastitída sa často zamieňa s podobným ochorením. V tomto ohľade sa rodičia často samoliečia, čo ďalej vedie k závažnejším následkom. V prípade diagnostiky akýchkoľvek abnormalít by mali rodičia okamžite kontaktovať špecialistu.

Nie je potrebné študovať a liečiť ochorenie sami. Profesionál v čo najkratšom čase pomôže nielen stanoviť diagnózu, ale tiež konzultovať s ďalšou liečbou.

V prípade oneskorenej liečby sa môžu vyskytnúť problémy spojené s rozvojom infekcie, ktoré vedú k vážnym následkom, ktoré ohrozujú život dieťaťa.

Príčiny a príznaky novorodeneckej mastitídy

Novorodenec je starostlivo chránený pred infekciami, baktériami a škodcami, pokiaľ je v maternici matky. Tam dostane potrebné živiny a vitamíny, takže on, ktorý sa nachádza v žalúdku, nepotrebuje ďalšiu ochranu. V novorodencoch sa líši.

Keďže v prvých týždňoch svojho života bol zastavený materským hormónom estrogénom, trpí vážnym nedostatkom. Ona sa zase prejavuje vo forme opuchových bradaviek. Plne daný fyziologický stav prechádza do veku 3-4 mesiacov.

Súčasne treba chápať, že súčasný stav tela nevyžaduje žiadnu liečbu. Len jedna bradavka môže napučať, ale obe sa môžu zapáliť. Nie je v tom nič hrozné, ak sa celkový stav tela neobťažuje dieťaťu.

Porozprávajte sa so svojím lekárom, podeľte sa s nimi o svoje obavy. Po dôkladnom vyšetrení rozptýli vaše pochybnosti.

Bohužiaľ, nie všetci rodičia pristupujú k tejto otázke tak objektívne. Väčšina verí, že opuch bradavky dieťaťa vyžaduje starostlivé zaobchádzanie. Na tento účel používajú obklady, masti a rôzne ošetrenia. To zase vedie k zhoršeniu stavu tela a následnému vzniku mastitídy.

Predpokladá sa, že vývoj mastitídy ovplyvňuje vývoj stafylokokov a streptokokov v tele. Môžu robiť s banálnym bozkom matky. Preto nie je potrebné v prvých týždňoch bozkávať opuchnuté mliečne žľazy.

Infekcia môže byť v ústach matky alebo otca, aby prenikla do dieťaťa. Je lepšie sa v takomto prípade zdržať takýchto prejavov lásky a starostlivosti.

Ak chcete pochopiť, ktoré príznaky by ste mali venovať pozornosť, premýšľajte o tých, ktoré charakterizujú mastitídu.

 1. Silný a charakteristický hrudník hrudník - zároveň prsia napučať, stať kameň.
 2. Počas palpácie prsných žliaz, dieťa pociťuje silnú bolesť, ktorá sa prejavuje vo forme plaču a plaču.
 3. To je známe ako u dievčaťa, tak u chlapca rovnako.
 4. Môže sa objaviť na jednej strane alebo na niekoľkých stranách.
 5. Teplota tela sa zvyšuje, čo môže dosiahnuť 39-40 stupňov.
 6. Časté slzy.
 7. Hnačka.
 8. Nevoľnosť.
 9. Úplné odmietnutie jesť.

V takom prípade, ak sa vám podarilo diagnostikovať hlavný príznak a nominálny opuch prsných žliaz a aspoň jeden z vedľajších príznakov, okamžite vyhľadajte pomoc u špecialistu.

Diagnóza a liečba neonatálnej mastitídy

Ak chcete diagnostikovať ochorenie a pochopiť, čo má charakter, mali by ste určite mať profesionála vo svojom odbore. Rodičia môžu poukázať len na tie príznaky, ktoré ich znepokojujú. Zvyšok liečby by mal vykonávať lekár, ktorému dôverujete.

Najjednoduchší spôsob, ako diagnostikovať, sú malé deti, ktoré ešte nezmenili 1 rok. Predpokladá sa, že ich choroba sa prejavuje najúplnejším spôsobom. V súlade s tým je možné detegovať nie jeden, ale niekoľko charakteristických symptómov naraz.

Pre kompletný obraz lekár vykoná diagnózu v niekoľkých fázach:

 • vyšetrenie pacienta;
 • rozhovor s rodičmi;
 • odberom;
 • pohmat;
 • sekrécie prsníka.

Charakteristika ochorenia.

Vo vážnych prípadoch je potrebná aj konzultácia s chirurgom. Na neho pošle lekára v prípade zistenia zanedbaného klinického obrazu.

Ako liečba sa môžu použiť rôzne metódy, ktoré sú charakterizované samotným ochorením a možnými následkami. Antibiotická liečba sa stáva najobľúbenejšou metódou. Používa sa na všetky stupne mastitídy novorodenca.

V iných prípadoch je zvyčajné používať liečbu:

 • použitie elektrického poľa s ultra vysokou frekvenciou;
 • použitie ultrafialových lúčov;
 • miestnych prípravkov.

Najzávažnejším spôsobom liečby je chirurgická cesta. Je predpísaný na detekciu ochorenia, ako je hnisavá mastitída. Chirurg odhalí postihnutú oblasť, pričom sa nedotýka dvorca prsníka. Po otvorení sa hnis uvoľní.

Na rezoch je navrstvený drenáž, takže nedochádza k ďalšiemu vytváraniu hnisu. S pomocou lekárov predpísanej liečby antibakteriálnymi látkami a ošetrením miesta rezu. Ako prebieha hojenie, drenáž je odstránená, ale liečba musí pokračovať.

Prognóza a prevencia mastitídy u novorodencov

Všeobecne sa predpokladá, že hlavným dôvodom vzniku mastitídy u novorodenca je nesprávna starostlivosť. Podľa štatistík je to najčastejší dôvod. Lekári sa obracajú na svojich rodičov s vyhlásením, že po objavení príznakov alebo ich úzkosti by sa mali obrátiť na špecialistov.

V žiadnom prípade by sa nemali uchýliť k pomoci internetu alebo priateľov. Každá choroba sa môže vyvinúť veľmi zvláštnym spôsobom, aby mala svoj vlastný charakter a klinický obraz. Aby sme sa v budúcnosti nestretli s určitými ťažkosťami a komplikáciami, stojí za to v ranom štádiu hľadať pomoc od špecialistov.

Vezmite prosím na vedomie, že zistenie mastitídy v ranom štádiu, môžete sa ho zbaviť, bez použitia chirurgie. Preto, ak ste sa stretávajú s takýmto problémom, potom dieťa, bez ohľadu na vek, jeden rok starý, alebo 2 roky starý, by sa mal zdať špecialista.

Ako preventívne opatrenia možno použiť tieto opatrenia: t

 • obzvlášť starostlivá starostlivosť o dieťa do 6 mesiacov;
 • v žiadnom prípade nie je samoliečebný, je potrebné poradiť sa s odborníkmi;
 • kúpanie len vo vriacej vode;
 • častá výmena posteľnej bielizne;
 • uistite sa, že dieťa mladšie ako 1 rok kontaktuje s chorými ľuďmi len zriedka;
 • neumožňujú hypotermiu;
 • pravidelná kontrola špecialistami;
 • Nedotýkajte sa postihnutého miesta, nestláčajte absces, ak sa objaví.

Až do veku 3 rokov je mastitída rovnako bežná u chlapcov aj dievčat. Až o 7 rokov častejšie sa tento problém nachádza u ženy. Pre tínedžera dochádza k hormonálnemu zlyhaniu, ktoré možno pozorovať prejavom mastitídy u oboch pohlaví.

Výsledok

Mastitída u detí je v prvom rade ochorenie, ktoré bolo spôsobené nesprávnou starostlivosťou. Tento problém najčastejšie postihuje nefunkčné rodiny. Avšak tí, ktorí sú považovaní za priaznivých, neberú do úvahy rady lekárov a začínajú sa sami liečiť tradičnou liečbou.

Pamätajte, že vážny dôsledok môže byť choroba pre vás. Preto sa obráťte na špecialistu na záchrannú službu.

Zanechajte Svoj Komentár