Čo je to plodnosť a ako určiť jej úroveň?

Termín plodnosť sa rozšíril v lekárskych kruhoch. Používa sa pri charakterizácii žien aj mužov. Slovo doslova z latinského jazyka je preložené ako plodné.

Preto plodnosť môže byť nazývaná schopnosť ľudského tela reprodukovať potomstvo a reprodukciu. Toto obdobie prechádza počas puberty, od 15 do 49 rokov.

Ženská plodnosť - definícia a fyziologická podstata konceptu

Ženská plodnosť je zložitejšia ako plodnosť človeka. To znamená schopnosť tela okamžite vykonať 3 akcie: počatie, nosenie a porod.

Je obvyklé charakterizovať mieru plodnosti tak nízku, normálnu a vysokú.

 • nízka - žena môže otehotnieť dieťa, ale nie je schopná ho znášať a oveľa menej porodiť;
 • normálne - žena môže otehotnieť, porodiť a porodiť dieťa, ale zároveň má zdravotné problémy počas týchto období;
 • vysoká - dievča otehotnie, nesie a rodí dieťa bez komplikácií a zdravotných problémov. Zároveň je žena schopná urobiť takúto akciu niekoľkokrát za sebou, bez väčších prerušení.

Moderná medicína prešla dlhú cestu. Odteraz sa tieto vlastnosti, ako je tehotenstvo a pôrod, dostali do pozadia, pretože to dokázala každá žena. Bolo oveľa ťažšie otehotnieť.

Žiaľ, stále zostáva vysoké percento žien, ktoré nemôžu otehotnieť prirodzene. V súčasnosti je teda schopnosť otehotnieť považovaná za indikátor ženskej plodnosti.

Ovulácia a plodnosť

Ovulácia a plodnosť sú úzko súvisiace pojmy, ktoré definujú pravdepodobnosť počatia. Normálne každé obdobie v ženskom tele dozrieva vajíčko a opúšťa vaječník. V tomto čase môže dôjsť k oplodneniu.

Pri ovulácii je pravdepodobnosť, že žena bude mať dieťa, 20%. Je však potrebné pripomenúť, že nie každý cyklus ženského tela začína obdobie plodnosti. V období od 20 do 35 rokov 1-2 krát ročne vajcia nevyzrel, resp. Pravdepodobnosť koncepcie chýba.

Od 35 rokov sa počet menštruačných cyklov, ktoré nie sú sprevádzané ovuláciou, zvyšuje na 7-8. Lekári na základe týchto vedeckých dôkazov odporúčajú ženám otehotnieť pred 35 rokmi.

Okrem toho prítomnosť alebo neprítomnosť ovulácie v ženskom tele ovplyvňujú také faktory, ako je stres, emocionálny stres, fyzická námaha, prepracovanie, choroba, hormonálne zlyhanie.

Plodnosť v krajinách bývalého ZSSR.

Test plodnosti (Fertility Prediction)

Na určenie ženskej možnosti koncepcie je potrebné podrobiť sa osobitnej skúške. Nazýva sa ultrazvuk vaječníkov. Test sa vykonáva v 6. deň menštruácie alebo bezprostredne po ich ukončení.

Počas štúdie expert skúma prítomnosť folikulov schopných reprodukovať vaječnú bunku. Okrem toho sa meria veľkosť a priemer vaječníkov, ktoré určujú schopnosť ženy otehotnieť. Úroveň je určená tromi indikátormi: "-2", "0", "+2".

Prvá úroveň znamená, že žena má nízku plodnosť, druhú - strednú a tretiu vysokú. Z tretieho ukazovateľa vyplýva, že dievča môže otehotnieť, niesť a porodiť zdravé dieťa.

Nízke skóre testu neznamená, že sa môže uložiť neplodná veta. Sú to údaje, ktoré poukazujú na potrebu liečby a dlhý priebeh obnovy.

Ako prax ukazuje, po liečbe, 90% žien podarí porodiť zdravé dieťa, len 10% uchýliť sa k postupu umelej inseminácie, náhradné materstvo.

Mužská plodnosť - definícia a fyziologická podstata konceptu

Загрузка...

Schopnosť človeka oplodniť ženu sa považuje za dôležitý ukazovateľ. Je určená výsledkami semena. Štúdia má mužské spermie, ktorá je umiestnená na nízkej, strednej alebo vysokej úrovni.

Miera plodnosti.

Spermová plodnosť (index plodnosti)

Spermická plodnosť v lekárskej terminológii je rovnaká ako ukazovateľ samotného človeka. Táto úroveň je určená na základe metód Krugera a Farrisa.

Človek sa musí prirodzene vzdať svojich spermií. Na základe jeho štúdie sa skúma možnosť reprodukcie potomstva.

Veľmi často sa muži v otázke koncepcie spoliehajú len na ženy. Hoci v skutočnosti existujú prípady, keď nemôžete otehotnieť kvôli partnerovi, ktorý odmietne byť testovaný.

Farrisov index

Ukazovateľ pre výskum na celom svete. Ako výsledok analýzy, špecialista chápe, koľko je percento živých, neživých, sedatívnych spermií. Stanoví sa ich množstvo na 1 ml spermií.

Normálnym indikátorom je číslo 20. Ak je Farrisov index 25, znamená to, že človek je schopný oplodniť ženu v jednom pohlavnom styku. To naznačuje jeho zvýšenú úroveň. Ak je index menší ako 20, potom existuje otázka slabého spermogramu.

Miera plodnosti

Krugerov index

Najkomplexnejší typ výskumu, ktorého výsledkom je nielen kvantitatívny pomer spermií, ale aj ich kvalita. Analyzuje sa veľkosť hlavy spermií, chvosta a krku.

Konečný výsledok je vyjadrený v percentách. Ak je rýchlosť 30% alebo menej, potom je úroveň nízka. Preto bude možnosť oplodnenia zanedbateľná. V iných prípadoch môžeme hovoriť o norme a schopnosti oplodniť ženu v krátkom časovom období.

Okno plodnosti u žien

V lekárskej praxi, môžete počuť také veci ako okno plodnosti. Vzťahuje sa len na ženy a znamená ich schopnosť počať.

Pri štandardnom cykle ide o dni od 11. dňa menštruačného cyklu do 17. dňa. Práve počas tohto obdobia dochádza k ovulácii, ktorá je vrcholom pre počatie dieťaťa.

Ak chcete vypočítať vlastné okno, musíte z celkového počtu dní odčítať 14 dní, do tohto indikátora môžete pridať 2 dni.

Obnovenie plodnosti

V skutočnosti nie je nič hrozné v nízkych číslach. Nie sú trestom smrti. Lekár môže navrhnúť, ako zvýšiť schopnosť otehotnieť.

Na tento účel musíte najprv prejsť sérií testov a vykonávať prieskumy. Toto všetko sa robí na zistenie príčiny slabých výsledkov. Môže sa líšiť od banálneho stresu sexuálnej infekcie.

Potom, čo odborník rozumie dôvod, začne liečbu. Terapia bude v prvom rade riešiť tento problém.

Vo väčšine prípadov je takáto liečba spravidla dostatočná na obnovenie ukazovateľov a tým prispieva k koncepcii dieťaťa.

Zvýšenie plodnosti mužov a žien

Загрузка...

Ak sa riadite viacerými pravidlami, môžete sa samostatne pokúsiť zlepšiť výkonnosť:

 1. Prestať fajčiť, nadmerné pitie.
 2. Vylúčiť zo stravy tučné, vyprážané, slané a sladké jedlá.
 3. Nesadajte na nízkokalorickú diétu. Formulovať diétu výživy so zahrnutím všetkých potrebných stopových prvkov.
 4. Vezmite bohatý multivitamín.
 5. Robte šport.
 6. Častejšie na čerstvom vzduchu.
 7. Muži nesmú navštíviť sauny a kúpele.
 8. Ženy sa neodporúčajú užívať lieky proti bolesti počas ovulácie.
 9. Pite 2 litre tekutiny denne.
 10. Prestaňte piť kávu.

Prípravky plodnosti

Moderný farmaceutický priemysel ponúka potravinové doplnky, ktoré môžu zvýšiť plodnosť.

Najbežnejšie sú:

 1. Spematon.
 2. Tribulus.
 3. Kyselina listová
 4. Vitamíny V.
 5. Vitamíny C.
 6. Centrum.
 7. Vitrum.

Tieto lieky nie sú rozpoznané ako lieky. V ich zložení sú len prírodné zložky a vitamínové minerály. Preto ich možno zakúpiť bez lekárskeho predpisu a lekárskeho predpisu. Finančné prostriedky sa využívajú niekoľko mesiacov, po ktorých môžete posúdiť ich účinnosť.

Výsledok

Plodnosť je základom pre definovanie takýchto pojmov ako možnosť koncepcie a oplodnenia. Charakteristické je pre ženy aj pre mužov.

Môže sa meniť počas celého života, od vyššej hodnoty k nižšej, a naopak. Lekári môžu na základe možnosti koncepcie posúdiť celkový zdravotný stav ľudského tela.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár