Čo je biopsia choriových klkov?

Jedným z moderných diagnostických postupov sa nazýva biopsia choriovej vily. Je to intravenózna injekcia lieku na určenie mutácií, genetických abnormalít alebo prítomnosti mentálnych problémov.

Tento postup sa vykonáva iba na určenie budúceho osudu tehotenstva. O takejto štúdii je veľmi ťažké rozhodnúť tehotná žena. Môže sa uskutočniť až po vymenovaní lekára a výsledkoch predchádzajúcej diagnostiky, čo potvrdzuje prítomnosť abnormalít alebo patológií.

Ale pred rozhodnutím by mala žena pochopiť, čo je podobná diagnostická metóda a prečo je potrebná.

Indikácie a kontraindikácie choriovej biopsie

V priebehu biopsie si lekár vezme časť budúcej placenty na analýzu. Tento kúsok má rovnaké gény s ovocím. Podľa výsledkov analýzy môžete teda sledovať stav dieťaťa a prítomnosť patológií v ňom. Prvýkrát sa takáto štúdia uskutočnila v roku 1968. V tom čase bola táto metóda prelomom.

Podobná štúdia sa začala s cieľom identifikovať takéto patológie u dieťaťa ako:

 • Downov syndróm;
 • edwards;
 • Patauov;
 • Klinefelter;
 • cystická fibróza;
 • bunková anémia.

Prostredníctvom tejto štúdie je možné vytvoriť viac ako 4000 genetických ochorení a abnormalít. Spravidla sa podobné meranie diagnózy vykonáva len od 10. týždňa. V tomto čase sa tvoril plod a nie je mu to taká škoda z vonkajších zásahov.

Je nevyhnutné, aby sa diagnostika vykonávala pred 13. týždňom tehotenstva, pretože neskôr sa objaví detské miesto, ktoré sa nedá poškodiť.

Biopsia je silný zásah a môže mať následky pre matku aj dieťa. Vykonáva sa preto iba na základe lekárskych správ. Celá komisia lekárov zasiela tento postup spravidla po podrobnom výskume.

Riziko diagnostickej štúdie by malo byť v každom prípade odôvodnené.

V tejto súvislosti boli identifikované určité kritériá, ktoré nám umožňujú pochopiť, že biopsia choriových klkov je skutočne potrebná:

 • rodičia sú nositeľmi chromozomálnych ochorení;
 • rodičia sú nositeľmi genetických chorôb;
 • žena porodila choré dieťa;
 • zlý ultrazvuk prvého trimestra.

V žiadnom prípade nie je možné vykonať štúdiu len na uistenie rodičov. To je naozaj vážna diagnóza, ktorá môže ublížiť. Niektorí rodičia tak chcú rýchlo zistiť pohlavie dieťaťa.

Treba však chápať, že biopsia je diagnostická štúdia, ktorá so sebou nesie veľké riziko pre zdravie matky a dieťaťa.

Čo sa týka kontraindikácií, existuje množstvo označení, v ktorých je prísne zakázané vykonávať výskum:

 • myómy maternice;
 • krvácanie;
 • ekzém na bruchu;
 • zápalové procesy genitálneho traktu;
 • infekčných chorôb.

Technika choriovej biopsie

Загрузка...

Pred uskutočnením diagnózy by žena mala určite podstúpiť sériu klinických štúdií. Zahŕňajú výsledky močových a krvných testov, poškrabanie vagíny, celkový stav tela, ultrazvuk vnútorných orgánov.

Najprv odborník vykonávajúci podobnú štúdiu hodnotí, ako správne embryo leží a v akej polohe sa nachádza maternica. Až po takýchto diagnostických opatreniach môžete prejsť na choriovú biopsiu.

Hoci sa biopsia vykonáva pomocou vpichu brucha, neznamená anestéziu. V ojedinelých prípadoch sa anestézia aplikujú len zvonka, na miesto vpichu sa aplikuje masť.

Žena stojí hodinu pred štúdiom na pitie veľkého množstva tekutiny, konkrétne čistej vody. A tesne pred biopsiou nestojí za to ísť na záchod, aby sa močový mechúr naplnil. To pomáha zlepšiť vizualizáciu.

Technika biopsie vychádza z nasledujúcich dôležitých krokov:

 1. Liečba miesta vpichu.
 2. Prepich s ponorením.
 3. Zmena polohy ihly na chorial shell.
 4. Ponorenie do choriónu, extrakcia požadovanej skúmanej oblasti.
 5. Odstránenie ihly.
 6. Liečba miesta vpichu, obliekanie.
 7. Vyšetrenie plodu pomocou ultrazvukového vyšetrenia.

Predpokladaný čas štúdie je 30-40 minút. V prípade problémov sa však čas môže zvýšiť.

Výsledky štúdie a možné následky

Manželia môžu v priemere získať výsledky diagnostiky už po 3 dňoch. Ale niekedy môže byť termín oneskorený až na niekoľko týždňov.

Prekvapivo, presnosť techniky dosahuje 99%. Rodičia s vysokým stupňom pravdepodobnosti si budú vedomí prítomnosti alebo neprítomnosti problémov u dieťaťa. Iba v ojedinelých prípadoch môžu byť lekári úplne istí svojou diagnózou. Potom je potrebné vykonať podobnú štúdiu v neskorých štádiách tehotenstva.

Vedenie choriovej biopsie.

Pred uskutočnením štúdie je však potrebné oboznámiť sa s možnými negatívnymi dôsledkami vo forme:

 • potrat;
 • krvácanie z maternice;
 • syndróm bolesti;
 • uvedených infekcií.

Podľa štatistík je možné len 1% prípadov potratov a ďalších negatívnych dôsledkov. Lekári však pred uskutočnením štúdie vždy informujú mladých rodičov o 1% negatívnych dôsledkov.

V prípade, že výsledky analýzy ukazujú zjavné odchýlky od noriem, lekári o tom okamžite informujú rodičov. Tí v čo najkratšom čase by mali rozhodnúť o ďalšom priebehu tehotenstva.

Zvyčajne sa za týchto podmienok ukončenie tehotenstva považuje za menej nebezpečné ako v neskoršom mesiaci. Preto v prípade odchýlok stojí za to okamžite rozhodnúť.

Termíny štúdie

Diagnostiku je potrebné vykonať v čase, keď má embryo hlavné orgány, pričom je dosť veľká. Približné trvanie je od 10 do 13 týždňov tehotenstva.

Toto obdobie je oveľa nižšie riziko potratov. Ďalšou výhodou je spravidla prítomnosť prvého skríningu, často ako výsledok diagnostickej štúdie.

Ako informatívne chorionbiopsia?

Загрузка...

Približne 4000 genetických a chromozomálnych ochorení môže byť identifikovaných pomocou choriovej biopsie. Výsledok štúdie má zároveň 99% istotu.

Chyby v štúdii môžu byť spojené len s nedostatkom odbornosti špecialistov. Podľa štatistík je to spravidla len 4% prípadov.

Výsledok

Náklady na zákrok budú úplne a úplne závisieť od následnej diagnózy. Ak sa vyžaduje klasická metóda, jej cena bude prijateľná. V takom prípade, ak potrebujete nielen kompletnú a podrobnú, ale aj rýchlu analýzu, mali by ste uvažovať o vysokej cene.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár