Symptómy a metódy riešenia potravinových alergií u detí

Alergia je reakciou tela na určité javy. Rastliny, kvety, vône alebo potraviny sa môžu stať zvláštnymi dráždivými látkami. Posledne menovaný je považovaný za najbežnejší a bežný dráždivý účinok. Je dokázané, že v súčasnosti je čoraz viac prípadov potravinových alergií u detí.

Je to kvôli zlej ekológii, nedostatku kvalitnej výživy. Teraz je všetko prirodzené nahradené chémiou, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje celé telo dieťaťa.

Niektorí rodičia sa domnievajú, že keď sa zistia potravinové alergie, je potrebné len opustiť tie alebo iné produkty, ktoré spôsobujú takúto zjavnú otravu. V skutočnosti je to problém, ktorý treba riešiť. V opačnom prípade môže mať negatívne účinky na iné orgány dieťaťa.

Opis choroby

Alergény v kontakte s gastrointestinálnym traktom okamžite začínajú pôsobiť v tele dieťaťa. Dáva príkaz ostatným orgánom a začína aktívny boj s preniknutým alergénom.

Keďže alergény môžu pôsobiť nielen samotné produkty, ale aj chemikálie, ktoré sa pridávajú do potravín. V tomto prípade je dôležité identifikovať to, čo jete a čo si zvolená potrava pozostáva. Najčastejšie telo reaguje negatívne na farbivá, prísady do potravín a zvýrazňovače chuti.

Akonáhle alergén vstúpi do tela, zničí celé imunitné komplexy. V dôsledku vykonanej deštrukcie sa objavia protilátky, ktoré sa prejavujú vo forme lézií na koži, podráždení, hnačke, kašli, sucho v ústach a podobne.

Všetky deti majú rôzne potravinové alergie. Pre niektorých môže mať charakteristické vyrážky, ktoré sa ľahko rozpoznajú. Existujú však tie deti, ktoré budú mať oveľa silnejšiu reakciu na vonkajšie podnety.

Môže byť vyjadrená ako symptómy nachladnutia. V tomto prípade je dôležité rozpoznať, čo sa v skutočnosti deje v tele dieťaťa.

Je to dôležité! Pri výskyte prechladnutia analyzujte celkový stav dieťaťa. V niektorých prípadoch môžu byť symptómy spojené s nádchom a kašľom.

príčiny

Загрузка...

Rodičom nie je vždy jasné, prečo sa vyskytujú potravinové alergie. Stáva sa, že novorodenec začne pociťovať stres v dôsledku potravín, ktoré konzumuje mama. V tomto prípade sa rodičia domnievajú, že dieťa má vrodenú alergiu.

Nie vždy sú potravinové alergie dieťaťa len jednoduché vyrážky alebo hormóny. Často sú sprevádzané svrbením, hnačkou a dokonca horúčkou. Preto je potrebné byť veľmi opatrný z dôvodov, ktoré môžu spôsobiť podobné zdravotné problémy u dieťaťa.

Často sa u detí mladších ako 3 roky vyskytne zápal kože. Takéto deti sú považované za najcitlivejšie na dráždivé látky. Spravidla, keď starnete, reakcia na jedlo ustúpi, až kým nezmizne.

Predpokladá sa, že deti, ktoré:

 • boli prenesené z dojčenia na doplnkové potraviny.
  Nie je nutné dávať deťom mladším ako 6 mesiacov pokus o zavedenie doplnkových potravín. Existujú určité odporúčania, ktoré odporúčajú pozorovať jasné zavedenie výrobkov, a teda nemajú škodlivý účinok na celé ľudské telo.
 • aj počas tehotenstva sa prostredníctvom tela matky získalo veľké množstvo čokolády, citrusov, morských plodov a iných potravín, najvýraznejšie pre potravinové alergie.
  Je možné, že mama nedodržala diétu, nadmerne používala tieto alebo iné škodlivé látky. To sa môže prejaviť priamo u dieťaťa.

V takom prípade, ak sa porucha prejavila v neskoršom veku, môže byť príčinou dedičnosť. Bude užitočné zistiť, či niekto v rodine trpí chronickými zdravotnými problémami.

Bez ohľadu na to, aké prekvapivé môžu byť chronické alergie prenesené z generácie na generáciu. Pretože ďalšia generácia tela bude chýbať látky, ktoré môžu bojovať a odolávať jednému alebo druhému škodlivému účinku.

Alergia je reakcia organizmu na potraviny s vysokým obsahom imunomodulátorov. Je obvyklé, že všetky produkty úplne rozdelíme na tie, ktoré obsahujú najväčšie riziko infekcie a najnižšie.

Keď sa kojencovi zavedie doplnkové kŕmenie, začne sa stupňovanie od najmenšieho po najväčší. Až po takom odstupňovaní je možné, že v budúcnosti bude chýbať alergická reakcia.

Pamätajte, že produkty, ktoré spôsobujú alergie, nemožno považovať za škodlivé. Ich príjem by však mal byť obmedzený. Je možné, že po čase je prípustné opakovať zavádzanie potravy a potom nespôsobuje alergie.

príznaky

Symptómy alergických reakcií u detí sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Niektorí zrejme trpia kožnými vyrážkami, iní budú mať len miernu bolesť brucha.

Najťažší spôsob, ako určiť alergickú reakciu u novorodencov, pretože nevedia, ako vysvetliť, resp. Bude mať ťažkosti, než si uvedomíte, čo je problém. Avšak absolútne všetci rodičia by mali poznať najcharakteristickejšie príznaky potravinových alergií.

Je to potrebné na jeho rozpoznanie a vyliečenie. V tomto prípade dieťa nebude trpieť a zbaviť sa nepohodlia, ktoré cíti v tele.

S častým prejavom alergických reakcií spravidla dospelí už poznajú povahu a intenzitu, s akou sa objavujú. Ale v prvých prípadoch môže vzniknúť aj mierna panika a zmätok.

Alergické prejavy kože

Najobľúbenejší a najbežnejší prípad. Na tele sú charakteristické vyrážky. Môžu byť vo forme škvŕn, pupienkov alebo suchých uzlín. Dieťa, spravidla zažíva divoké podráždenie v tomto okamihu, pretože všetky sčervenanie kože začne svrbiť aktívne a tým vytvoriť určité nepohodlie.

Prevencia potravinových alergií.

Alergické kožné prejavy sa však považujú za najľahšie diagnostikované. U detí novorodencov sa tento jav prejavuje v pápežovi. Ale v tomto prípade stojí za to byť opatrný a iste vedieť, že to nie je reakcia na krém, prášok alebo plienky.

Alergické reakcie by sa nemali zamieňať s hypnotizmom. Ak chcete rozlišovať medzi týmito dvoma prejavmi, mali by ste si vyzliecť dieťa a starostlivo ho preskúmať. Kožná vyrážka sa prejaví na tvári, pápež, žalúdok. Pichľavé teplo sa vyskytuje najčastejšie v záhyboch, v podpazuší.

Atopická (alergická) dermatitída

Kožné lézie v tele dieťaťa, v ktorých sa objavia vyrážky na tvári, rukách, nohách, slabinách, krku. Dermatitída postihuje iba určité oblasti ľudského tela. Nebudete schopní čeliť atopickej chorobe, ktorá sa rozšírila po celom tele.

V tomto prípade to bude charakteristická kožná vyrážka, objaví sa vyrážka. Je to povaha a umiestnenie lézie, ktorá rozlišuje atopickú dermatitídu od kožných prejavov. Najvýraznejším prejavom dermatitídy je silné svrbenie.

V dôsledku toho je sprevádzaná slznosťou dieťaťa a jeho zlou náladou. Na pozadí ťažkej dermatitídy sa môžu vyvinúť aj alergické kožné prejavy. Príčiny atopickej expozície sa nazývajú nielen samotný alergén, ale aj genetická predispozícia.

angioedém

Jeden z najhorších prejavov alergie, ktorý môže mať smrteľné následky. Každý rodič by mal vedieť, ako sa vyrovnať s angioedémom. S týmto ochorením, zvýšením tkanivových orgánov, dochádza k ich opuchu. Spravidla ide o dedičné ochorenie.

Často sa angioedém neprejavuje u detí mladších ako jeden rok, to sú individuálne prípady, z ktorých len niekoľko. U detí od 1 roka do 5 rokov je ochorenie bežnejšie, navyše sa vyznačuje jasnými prejavmi. Nanešťastie u detí bude rýchlosť vývoja alergickej reakcie fulminantná.

Rodičia nebudú mať čas si všimnúť, ako má dieťa edém tváre. V takýchto prípadoch musíte konať okamžite. Pamätajte, že liečbu v tomto prípade vykonávajú len skúsení lekári.

Úloha rodiča - zavolajte sanitku a upokojte dieťa. Mama a otec by mali panikať čo najmenej, a tým fandiť ich dieťaťu.

žihľavka

Kožné ochorenia, ktorých príčinou môže byť hmotnosť. Jedným z najbežnejších je nadmerné používanie sladkých a citrusových produktov. Urtikária sa vyznačuje výskytom bielych pľuzgierov na koži. Väčšinou sa objavujú na tvári, často na tele dieťaťa.

Často žihľavka zmizne tak rýchlo, ako sa zdá. Toto je najjednoduchší scenár. S komplexnejším charakterom ochorenia sú možné aj bolesti svalov a zdravotné problémy. So silným prejavom urtikárie musíte zavolať sanitku.

Samotní rodičia by nemali príliš panizovať, pretože úmrtia s touto chorobou neboli zaznamenané. Urtikária dostala tento názov pre postihnuté oblasti, ktoré zanecháva na ľudskom tele. Zo strany sa môže zdať, že dieťa má popáleniny, ktoré zanechali žihľavy.

Strofulyus

Choroba, ktorá sa dá ľahko rozpoznať u dieťaťa. Jedného dňa dieťa začne nadmerne svrbiť. Zároveň to nespôsobuje mu bolesť ani silné svrbenie, ale dieťa sa neustále snaží hrebeň postihnuté oblasti.

Vnútorný povrch rúk a nôh trpí v podstate. Strofulyus ľudovo nazývaný svrbenie. Rodičia sú často zamieňaní s ovčími kiahňami. Počas choroby sa podobné bubliny javia ako vodnaté.

Podmienky podobné potravinovým alergiám

Nie vždy tie alebo iné reakcie tela môžu byť spôsobené potravinovými alergiami. Na identifikáciu problému môže pomôcť iba presná diagnostika. Na to potrebujete komplexné pozorovanie, analýzu a konzultácie s lekárom.

Existujú stavy, ktoré majú mnoho spoločných príznakov, ktoré z nich robia vzhľad potravinových alergií.

Možno, že vaše dieťa má telesnú reakciu na konkrétnu zmes, ale nemusí to byť vždy prejav alergie.

V niektorých prípadoch je to odraz choroby, ktorá je spôsobená dráždivými faktormi. Preto by ste nemali byť prekvapení, keď lekár po príchode k lekárovi s presnou diagnózou stále chce dvakrát skontrolovať vaše návrhy.

histamín

Predstavuje určité prírodné látky, ktoré sa nachádzajú vo veľkých množstvách vo výrobkoch. Mnohé z nich sú napríklad syry a ryby. Histamín v malých množstvách nie je pre telo škodlivý a ťažký.

Často však deti nadužívajú syrové výrobky, čím do žalúdka zavádzajú veľké množstvo histamínu. Zvýšenie jeho dávky môže spôsobiť druh otravy, ktorá sa prejaví vo forme kožných vyrážok alebo iných príznakov.

To však neznamená, že dieťa je alergické na syr. Je možné ho používať, ale len v malých dávkach.

Nedostatok laktázy (neznášanlivosť laktózy)

Jedna z najbežnejších reakcií tela na produkty obsahujúce mlieko. Podľa štatistík, 1 z 10 detí trpí nedostatkom laktázy. Vyznačuje sa nadúvaním a nadmernou tvorbou plynu.

Nezamieňajte si to s alergiami, pretože laktostáza znamená absenciu potrebných látok v ľudskom tele, čo prispieva k ľahšiemu trávenia mliečnych výrobkov. Alergia je rôzne zlyhanie vo fungovaní ľudského tela.

Celiakia

Až doteraz vedci naďalej argumentujú tým, čo predstavuje celiakiu. Existuje niekoľko konvenčných múdrosti. Podľa jednej verzie je to klasický prejav potravinových alergií. Podľa inej verzie ide o nedestrávenie určitých výrobkov.

Tabuľka hlavných potravinových alergénov.

Pri celiakii telo nemôže tolerovať glutén. Vo veľkých množstvách sa nachádza v pšenici, jačmeni a raži. Celiakiu možno liečiť len s úplným vylúčením z liekov. V tomto prípade sa rodičia uchyľujú k prísnej diéte, počas ktorej sú vylúčené pečené výrobky a iné výrobky obsahujúce glutén.

Produkty vyvolávajúce alergiu

Загрузка...

Existuje určitý zoznam potravinárskych výrobkov, ktoré najviac ovplyvňujú ľudské telo a jeho celkové zdravie.

Ide o najvýznamnejších zástupcov alergénov:

 1. Morské plody.
 2. Citrus.
 3. Chocolate.
 4. Arašidy.
 5. Orechy.
 6. Pšenica.
 7. Vajíčka.
 8. Sójové bôby.
 9. Fermentované mliečne výrobky.
 10. Ryby.
 11. Mäso.

Všetky tieto produkty sa nachádzajú v 90% príčin alergických reakcií u detí. Až do veku 3 rokov môže alergia na tieto produkty pretrvávať, nie je však nezvyčajné, že pri vyrastaní príznakov úplne zmiznú a objavia sa protilátky rezistentné na trávenie potravy.

Čo je nebezpečná patológia?

Lekári znejú na poplach a tvrdia, že potravinové alergie sa musia liečiť. Na to je potrebné najprv diagnostikovať, čo sa dá urobiť len s integrovaným prístupom.

Riziko alergických reakcií je vysoké, môže byť spojené s určitými komplikáciami.

 • Quinckeho edém je jednou z najťažších podmienok pre alergie.
  Možný opuch nielen tkaniva na tvári, ale aj hrtanu, čo môže viesť k uduseniu.
 • Anafylaktický šok - reakcia tela na alergén, počas ktorej dochádza k rýchlemu tepu srdca, dýchaniu.
  Človek ho začne hádzať do tepla, potom do chladu. Často charakterizované mdloby, kŕče. Potrebujete kvalifikovanú a pohotovostnú lekársku starostlivosť.
 • bronchiálna astma - môže sa vyskytnúť v dôsledku dlhej a nevyliečenej dermatitídy.
  Spočiatku sa prejavuje vo forme suchého kašľa, ktorý je spojený s dýchavičnosťou a ťažkosťami s dýchaním.
 • Layel syndróm je pomerne zriedkavý dôsledok, ktorý sa vyskytuje len na koži.
  Objavia sa veľké vodné bubliny. Napučia a prasknú.

Po objavení sa prvého príznaku alergickej reakcie u jednoročného dieťaťa je potrebné obrátiť sa na ošetrujúceho lekára. Ak príznaky nie sú závažné, potom je možná plánovaná liečba.

V prípade, že počas krátkeho časového obdobia došlo k prudkému zhoršeniu zdravotného stavu, je lepšie zavolať sanitku, aby ste sa vyhli existujúcim komplikáciám.

Diagnostické metódy

Nie je ľahké diagnostikovať potravinové alergie. Je potrebný integrovaný prístup. Prvá vec je kontaktovať svojho lekára, ktorý bude počúvať váš problém. Špecialista ponúkne absolvovanie krvného testu na prítomnosť alergénov.

Všeobecná analýza ukazuje iba prítomnosť alergénov v tele. V prípade, že výsledok je pozitívny a nadhodnotený, je potrebné vykonať podrobnejšiu analýzu, ktorá pomôže identifikovať samotný alergén.

Okrem toho, pediater komunikuje s rodičmi, zistiť, čo je dôvodom ich úzkosti. Lekár radí mamičke, aby si udržiavala potravinový denník. Je to potrebné robiť každý deň, nakoniec dostanete úplný a spoľahlivý obraz.

Potravinový denník obsahuje všetky jedlá a účinky na telo. Je potrebné zaznamenať všetky občerstvenia a menšie jedlá. Sledujte dieťa potom, čo jedol a označte charakteristické prejavy v denníku.

Ak sa zistia alergie, môžu odobrať krv zo žíl, aby sa podrobnejšie zaoberali problémom. Staršie deti testujú alergici. K tomu odborníci robia rezy na koži dieťaťa a jemne kvapkajú na výsledné rezané alergény.

Alergická reakcia sa môže objaviť okamžite. Takáto analýza sa zvyčajne vykonáva za poplatok, pretože sa považuje za jednu z najťažších, ale napriek tomu účinných.

Metódy riešenia ochorenia

Загрузка...

Alergia nie je jednoduchá vyrážka na koži dieťaťa. Ide o ochorenie, ktoré vyžaduje úplnú liečbu. Na regeneráciu dieťaťa možno použiť niekoľko osvedčených metód.

Diétne jedlá

Pri prvých príznakoch alergie je mimoriadne dôležité a nevyhnutné dodržiavať diétu. To sa robí s cieľom odstrániť alergén z tela dieťaťa. Dokonca aj keď používate lieky, stačí špeciálna diéta.

Zásady výživy

Samotná potrava by sa mala meniť. Je potrebné zahrnúť čo najviac množstva prospešných vitamínov a minerálov. Neobmedzujte sa na konkrétny súbor produktov.

Pri varení používajte iba varenie alebo dusenie. Toto sú metódy, ktoré pomáhajú zachovať prospešné mikroorganizmy v maximálnom množstve.

Dieťa do 3 rokov by malo jesť iba čerstvé produkty. Varte trochu, ale často. Súčasne, aby dieťa jesť čo najčastejšie. Porcie by nemali byť príliš veľké, nepreťažujte telo Vášho dieťaťa.

Ak dieťa z 9 mesiacov začalo jesť zo stola, mama by mala okamžite dostať potravinový denník, kde písať čo av akom množstve jedol. V tomto prípade bude v budúcnosti veľmi ľahké vystopovať to, čo sa objavilo na jednej alebo iných kožných vyrážkach.

Návnada sa odporúča vstúpiť ráno, aby matka bola schopná pozorovať dieťa a pochopiť, čo problém spočíva. V tom istom čase len jednu lyžicu. Na druhý deň je neprijateľné jesť včerajšie jedlo. Pripravte novú dávku.

В том случае, если при введении прикорма у младенца возникла пищевая реакция на тот или иной продукт, стоит отказаться от него и подождать около недели до того, пока все иммуномодуляторы не выйдут из организма человека. Уже через неделю можно дальше продолжать ввод продуктов.

Меню для детей от 1 до 3 лет

Ребенок от 1 года до 3 лет наиболее склонен к аллергическим реакциям. Spravidla ide o dieťa, ktoré len nedávno začalo jesť jedlo zo spoločného stola. Pozorne sledujte, čo vaše dieťa konzumuje.

Rodičia často začínajú dávať dieťaťu škodlivé produkty. Od nich by sa samozrejme malo upustiť. Skutočnosť, že dieťa je zo stola, vôbec neznamená, že všetko, čo jete, sa môže dať dieťaťu.

Zlikvidujte príliš solené, vyprážané a konzervované potraviny. Vyberte si dusené jedlo. Zároveň sa snažte použiť čo najmenej soli, korenia a rôznych bylín.

Rodičia by mali od 3 rokov odmietnuť tie produkty, ktoré spôsobili alergické reakcie na potraviny. Na dosiahnutie tohto veku postupne zavádzajte nové potraviny. Pozorne sledujte reakciu dieťaťa.

Takýto vstup je spravidla bezpečný, pretože alergén je už mimo tela.

 1. Raňajky sa môžu skladať z kaše na vode s pridaním ovocia. Alternatívne použite namiesto vody sójové mlieko.
 2. Obed plne zahŕňa polievky. Rozdiel bude vo vývare. Silné alergie môžu používať iba zeleninové vývary. Deti s menej príznakmi by sa mali držať na bujóne druhej živnej pôdy.
 3. Pre dezert a ako občerstvenie, vyberte ovsené vločky cookies, čerstvé alebo pečené ovocie, tvarohové muffiny. Pokúste sa pridať do dezertu čo najmenej cukru.
 4. Ako nápoje podávame kompóty, čaje a ovocné nápoje.

Menu pre deti od 3 do 6 rokov

Staršie deti vo veku 6 rokov majú omnoho menej charakteristické vyrážky, ktoré sa nazývajú alergické reakcie. V tomto prípade by mali rodičia spolu s odborníkmi identifikovať alergén.

Výrobky s najvyššou alergenitou.

Pri určovaní takýchto hodnôt je potrebné vytvoriť vyvážené menu, do ktorého budú zahrnuté užitočné produkty.

 1. Raňajky - mliečne alebo bezmäsité kaše, v závislosti od tolerancie laktózy. Kravské mlieko sa dá bezpečne nahradiť sójou.
 2. Obed - kuracia polievka z karfiolu.
 3. Dezert - jogurt, mliečne výrobky.
 4. Večera - karbonátky, cestoviny.

Pre dieťa v predškolskom veku je 5 rokov dôležité dodržiavať diétu a zvyk správnej výživy. Zlikvidujte produkty, ako sú hamburgery, klobásy, klobásy. Vo väčšine prípadov sa alergia na 4 roky v tomto čase objaví na vajciach, takže by sa mali vyhodiť v akejkoľvek forme. Z chleba sa bude vyžadovať aj vylúčenie vajíčok.

Menu pre deti od 6 do 16 rokov

V tomto veku deti konzumujú omnoho viac škodlivých látok. Je však tiež ľahšie identifikovať potravinové alergie. Prejavuje sa vo forme charakteristických vyrážok. Okrem toho, staršie dieťa môže určiť charakter jeho vyrážky krátkym popisom to.

Menu teenagera sa často skladá zo sýtených nápojov a instantného jedla. Farbivá a zvýrazňovače chuti zahrnuté do ich zloženia nepriaznivo ovplyvňujú telo dieťaťa a prejavujú sa ako alergické reakcie.

Preto, aby sa zbavili týchto problémov, dieťa bude musieť dodržiavať diétu.

 1. Raňajky - mliečna polievka.
 2. Obed - zeleninový alebo mäsový vývar s prídavkom zeleniny.
 3. Dezert - sušienky, suché sušienky, ovsené buchty.
 4. Večera - tvarohový kastról, dusené kuracie mäso, guláš.

Liečba liekmi

Nie vždy pri liečbe alergickej reakcie sa musí obmedziť na diétu. Niekedy je potrebná viac pomoci vo forme liekov.

Podstatou väčšiny liekov je rýchle odstránenie alergénu z tela.

Dojčatá sú veľmi často namiesto prostriedkov predpísaných klystír.

 1. Enterosorbenty - menovaný, ak potrebujete odstrániť toxíny z tela. Dá sa predpísať v kombinácii s diétou. Aktívne používanie sorbentov pomôže telu viac sa vrátiť do svojej pôvodnej formy a zotaviť sa po preniknutí imunomodulátora.
 2. Antihistaminiká sú alergické lieky, ktoré môžu bojovať proti symptómom ochorenia. Napríklad môžu znížiť svrbenie, zbaviť sa chronickej rinitídy. Antihistaminiká môžu byť buď vo forme sirupov (pre veľmi malé deti), alebo vo forme tabliet.
 3. Probiotiká sú užitočné stopové prvky, ktoré pri požití vytvoria potrebné prostredie a pomôžu obnoviť črevnú mikroflóru.

Často rodičia v liečbe alergií a uchýliť sa k tradičnej medicíne. Je nepravdepodobné, že by mohla ochorenie úplne vyliečiť. Jej úlohou bude len zbaviť sa následkov. Napríklad, sčervenanie kože ustúpi a dieťa prestane byť tak bledé.

Výsledok

Загрузка...

Potravinová alergia u dojčiat sa často vyskytuje, keď konzumuje veľké množstvo určitých potravín. Jeho telo ešte nie je také silné a silné, aby bojovalo proti nadmernému množstvu určitých stopových prvkov.

Dostať sa do tela dieťaťa, stopové prvky nepriaznivo ovplyvňujú flóru, čo spôsobuje jasnú alergickú reakciu. V každom veku sa oplatí pozorovať, čo jej dieťa konzumuje, snažiť sa ho neprekrmovať a aktívne sa naučiť jesť.

Veľmi často matky z nadmernej lásky kŕmia dieťa alebo si ho dopriať v náladách, čo mu umožňuje jesť zakázané potraviny. Rodičovská láska sa práve prejavuje v starostlivosti a tréningu správnej výživy, čo pre Vaše dieťa nebude prekvapujúce.

Akonáhle vysvetlil dieťaťu, že je potrebné jesť zdravé potraviny, v priebehu 10 rokov vyrastie človek, ktorý bude mať dobrú imunitu a dobré zdravie.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár