Ako sa vysporiadať s strachom detí?

Veľmi často deti pociťujú pocit úzkosti a úzkosti. To je to, čo ich robí príliš nadšenými. Strach vzniká v dôsledku akéhokoľvek javu. V takýchto situáciách spravidla dieťa reaguje ostro na okolnosti.

Obavy majú nielen deti, ale aj dospelí. Niektoré z ich vlastností plynú z detského života do dospelosti, často v prírode paniky. Rodičia majú veľa otázok o tom, čo je strach detí a ako ich možno prekonať s dieťaťom.

Bojí sa všetkých vekových kategórií

Psychológovia ukázali, že absolútne všetky deti zažívajú strach. Bez ohľadu na vek, každé dieťa môže zažiť strach. Toto nie je ovplyvnené vekom. Každé pravidlo vývoja dieťaťa spravidla diktuje určitý typ strachu.

1-3 roky

Je to vek, v ktorom sa dieťa začína chápať a poznať. Scarce postupne študuje okolitú realitu a uvedomuje si, že nie je súčasťou mamy. Pre dieťa je však rodina bezpečnou pevnosťou. Preto sa väčšina obáv spája práve s oddelením od rodiny.

Ak si myslíte, že o tom, potom dieťa od jedného do troch rokov ohromne plače, pretože nie je mama v blízkosti. Pre neho je to obrovský stres. A nechaj ho, keď je jeho matka v blízkosti, môže hrať, behať a skákať na vlastnú päsť.

Ale pri pohľade na neho bude pocit bezpečia. Koniec koncov, dieťa je za silnou matkou, čo znamená, že mu nič neohrozí.

Pokiaľ ide o iné obavy, všetci sú v tomto veku vrodení rodičia. Bez ohľadu na to, aké prekvapivé sa to môže zdať, ale keď je stále veľmi emocionálne pripútaný k svojej matke, dieťa ju pozorne sleduje. Študuje svoje správanie a kopíruje ho.

Ak je matka naštvaná alebo plače, dieťa začne okamžite vzlykať. Keď je matka šťastná, usmieva sa a pokojne sa zlúči do nového tímu, dieťa ju bude nasledovať.

Rodičia často robia dieťa strachom z niečoho, pokiaľ ich počúva. Napríklad, ak nechcete vstať z pohovky, rodičia hovoria, že v inej miestnosti je zlý strýko. Práve v takom momente sa strach z dieťaťa zvyšuje a začína sa báť, že sa bude pohybovať nezávisle, pričom bude opatrný voči cudzincom.

V žiadnom prípade by sa to nemalo robiť. Je potrebné vysvetliť inými dostupnými prostriedkami, prečo je dobré niečo urobiť a niečo zlé. Pozorne sledujte knihy, ktoré čítate. Pred spaním, je lepšie ne čítať rozprávky o Baba Yaga, Barmaley, alebo zlé dieťa. Obklopte svoje dieťa maximálnym pozitívom.

3-5 rokov

V tomto veku dieťa už chápe, že nie je len on a jeho matka, ale aj ľudia okolo neho. Dieťa pozná spoločnosť a naučí sa v nej žiť. Toto obdobie je poznačené prvými priateľskými vzťahmi, kedy diferenciácia začína u tých, s ktorými je priatelia a nie priatelia.

Pravidlom je, že 3-5 ročné dieťa ľahko vstúpi do priateľského a priateľského vzťahu. Ale pretože dieťa chápe, že okrem mamy, otca a neho je stále okolo neho svet, začína sa stretávať s ostrým nedostatkom komunikácie od rodičov. To je obzvlášť akútne, ak sa v rodine objaví novorodenec.

Úlohou rodičov je byť schopný vyrovnať sa s psychotickou náladou dieťaťa. Aby ste to dosiahli, buďte trpezliví a pochopte, že jeho záchvaty a nálady nie sú trvalé. Veľmi skoro prejdú a zmenia sa na priaznivý postoj.

Dieťa má nočný strach, že vypadne z lásky. Je dosť ťažké vysvetliť rodičom, že sa to nestane. Vysvetliť slovami nestojí za to. Je potrebné dokázať konanie.

Navštívte svoje dieťa tak často, ako je to možné, prechádzky a rodinné výlety. V prípade novorodenca si čas a pozornosť a staršie dieťa.

Okrem strachu zo straty materskej lásky existuje strach z obmedzených priestorov. V tomto čase rodičia začínajú trestať, zatvárať ho v miestnosti. Je to zakázané. Následne strach môže dať negatívny impulz mentálnemu vývoju.

5-7 rokov

Vek, v ktorom dieťa začína chápať svet okolo seba. Realita sa mu už nezdá ako ružová ako v detstve. Dieťa chápe, že okrem pozitívnych emócií existujú aj negatívne.

Udalosti môžu byť tiež úplne odlišné. Napríklad vojna, smrť, zničenie. To všetko vidíme každý deň v televízii, dospelí hovoria o tom.

Prvá vec, ktorú preschooler začína báť, je smrť ľudí, ktorí sú mu blízki. Dieťa si uvedomuje, že skôr alebo neskôr všetci zomrú, aktívne sa začína báť smrti. V závislosti od povedomia môže byť preschooler tiež vystrašený vojnou, zničením, kritickými situáciami v krajine.

V tomto veku je oveľa ťažšie vysvetliť, že všetko bude v poriadku. Teraz nie je dosť matkiných objatí. Mala by ukázať čo najviac pozitívneho života. Je potrebné učiť sa vzťahovať k realite bez pesimizmu, tešiť sa z vecí okolo nich, nájsť šťastie v bežnom živote.

Vo veku 7-11 rokov

V školskom veku sa obavy stávajú jasnejšími a zrejmejšími. Strach pred smrťou rodičov alebo blízkych pretrváva. Študent sa začne báť konkrétnych vecí, konkrétne chudobných stupňov, trestu rodičov, útokov lupičov, invázie do domu.

V školskom veku existuje určitá diferenciácia detí, keď sa niektorí stávajú vynikajúcimi študentmi, a iní - troechniki.

Rodičia a tí a iní by mali navrhnúť, že nie je nič zlého na tom, že dieťa vyniká od zvyšku detí. To je úplne svetské. Sme všetci jednotlivci, nie je vôbec potrebné byť typickým školákom.

Vo veku 11-16 rokov

Najťažšie obdobie dospievania. V tejto dobe sa blíži vek zrelosti, zmena svetonázoru. Dieťa je tvorené ako dospelá a nezávislá osoba.

Prekvapivo, obavy z dospievania sú najsilnejšie, pretože prúdia na pozadí hormonálnych porúch, čo znamená jasný prejav určitých obáv.

Dievčatá majú viac problémov ako chlapci. Snažia sa byť krásne, štíhle, chytré. Samotné predkladajú veľké množstvo kritérií, ktoré majú tendenciu stretávať sa neskôr. Dodržiavanie však nie je vždy možné zachovať.

Chlapci a dievčatá sa bojí byť nepochopení a vyvrhnutí. Počas tohto obdobia budú mať rodičia ťažký čas. Stále nevnímajú svoje deti ako dospelých a nezávislé osobnosti, ale zároveň si uvedomujú, že už nie sú deťmi.

Vdýchnite dôveru dieťaťu, ktoré považujete za jeho plnohodnotnú osobnosť. Za týmto účelom zverte čo najviac nezávislých záležitostí. Napríklad, nech syn alebo dcéra ísť do obchodu sami pre zoznam výrobkov, pripraviť jednoduché jedlá.

Postupne predstavte dieťa do dospelosti, čím preukážete, že súhlasíte s tým, že už nie ste malé dieťa.

Školáci sa obávajú

Загрузка...

Prvý a najzreteľnejší strach skúseného žiaka v základných ročníkoch. Chce byť ako každý iný, dobre študovať a prijímať iba pozitívne známky. Opakovanie na hodnotenie vedie mnohé deti k pocitu strachu zo získania negatívnej známky.

Okrem toho sa deti bojia byť oddelené od rodičov. Najhoršie sú tí, ktorí nechodili do materskej školy. Teraz majú zodpovednosť voči učiteľovi a spolužiakom. Zvýšená zodpovednosť kladie určitý stres.

Rodičia by teraz mali správne a jemne prispôsobiť študenta novým okolnostiam v jeho živote. Toto sa musí vykonať vopred. Okupovať dieťa každý deň maľovanie alebo modelovanie. Nech sa stane normou sedieť v miestnosti sám a zapojiť sa do nejakej usilovnej činnosti.

Odkiaľ pochádzajú obavy detí?

Na základe impresivity, osobitnej citlivosti dieťaťa, dochádza k tvorbe strachu týchto alebo iných detí. Niektoré z nich sa môžu jasne prejaviť v ranom detstve, iné sa prejavujú až v neskoršom veku. Často je to nesprávne vzdelanie, ktoré je hlavnou príčinou strachu detí.

Psychológovia však poukazujú na niekoľko ďalších dôvodov, prečo môžete vysledovať svoje dieťa a určiť, čo sa stalo hlavným kritériom:

 1. Negatívny zážitok.
  Najčastejším a najbežnejším príkladom, v ktorom je dieťa v detstve, je ťažká situácia, ktorá ho núti prežívať nadmerný stres. Toto spravidla nie je prístupné liečbe a prispôsobeniu. Následne sa vyvinie do fóbie. Napríklad v detstve bolo malé dieťa vystrašené naštvaným psom, teraz až do konca jeho dní sa bude báť psov, bez toho aby si uvedomil, aký je skutočný problém. Môže na túto situáciu zabudnúť, ale skúsené emócie zostanú s ním.
 2. Nesprávne správanie rodičov.
  Veľmi často môžete čeliť situácii, keď rodičia zastrašujú svoje deti. Napríklad v prípade zlého správania hovoria dieťaťu, že ho odovzdajú strýkovi okolo. Samozrejme, dieťa sa začína nevedome obávať nečlenov.
 3. Nadmerná emocionálna úzkosť zo strany dospelých.
  Až do veku 3 rokov, dieťa akútne cíti všetky emócie pochádzajúce od rodičov. Ak sú neustále nervózni, vyskočili a báli sa ho nechať ísť na kopec, na schody, na akúkoľvek nadmorskú výšku, potom sa čoskoro dieťa samo stane záhadným a strašným.
 4. Porazené a neisté deti vyrastajú spravidla v autoritárskych a agresívnych rodičoch.
  Dieťa sa bojí urobiť ďalší krok, otočiť sa. Je šokovaný, pretože sa obáva negatívnej reakcie na jeho adresu.
 5. Nadmerný počet karikatúr, filmov, počítačových hier.
  Mnohí rodičia veria, že dobré karikatúry môžu byť sledované donekonečna. To nie je pravda. Dôsledky budú negatívne.

Dôvody, prečo sa strach detí zvyšuje

Niekedy môže dieťa zažiť len mierny strach. Môže však úplne zmiznúť, alebo sa môže stať vážnejším emocionálnym poškodením. To je presne strach z detí.

Je vylepšená, ak:

 • rodič má v tejto veci pocit úzkosti. Dieťa je ako špongia, pri rýchlosti blesku číta pocity matky a emócie a jeho vlastné emocionálne pozadie sa začína okamžite zintenzívňovať;
 • prísna výchova;
 • mentálne poruchy matky;
 • neustály pocit osamelosti;
 • nedostatočná ochrana a psychologická bezpečnosť vo forme rodičov (v nefunkčných rodinách);
 • nadmerná ochrana a väzba babičky a mamy a otca.

Ako môžete uhádnuť, dôvody sú odlišné. A vo výchove je potrebné nájsť ideálnu rovnováhu, ktorá pomôže dieťaťu vyrovnať sa s problémom.

Je nemožné preťažiť dieťa a upriamiť jeho pozornosť na veľké množstvo nebezpečenstiev, ktoré ho čakajú. Je tiež zakázané zahrnúť autoritársky režim doma, kde dieťa nebude mať právo hovoriť a hlasovať.

Ako sa vysporiadať s strachom detí?

Загрузка...

Obavy sú psychologické problémy. Len preto, že sa s nimi nedá zaobchádzať. Je potrebné najprv správne diagnostikovať, identifikovať príčinu a potom pristúpiť k komplexnému riešeniu problému. Každá technika je účinná, ale vyberá sa na základe konkrétneho prípadu.

S pomocou rozprávok

Najviac unikátna technika, ktorá dokázala svoju účinnosť mnohokrát. Rodičia čítajú rozprávky dieťaťu, v ktorom zažívajú udalosti, ktoré sa s ním stali.

Rozprávky sú potrebné pre každé dieťa, aby správne formovali vnímanie okolitej reality, aby sa dokázali vyrovnať s problémami v živote. Psychológ v tomto prípade starostlivo vyberie rozprávky s podobnými ťažkosťami a okolnosťami.

Dieťa chápe, že nie je sám vo svojich problémoch a pomocou rozprávok sám dokazuje, že je silný a sebaistý. Tak si ani nevšimnete, ako kedysi strašný chlapec začal ticho chodiť do temnej miestnosti.

Táto technika je dobrá, pretože je dostupná bez pomoci psychológa doma. Takže dieťa sa bude cítiť oveľa pohodlnejšie.

Herná technika

Všetky deti milujú hrať. Je dokázané, že hra pre nich nie je prázdna zábava a strata času, je to spôsob, ako sa dozvedieť o okolitej realite. V priebehu hry prebieha osvojenie si zručností komunikácie, komunikácie, socializácie a mnohých ďalších.

Je potrebné zvoliť si hru, ktorá je vhodná pre stresovú situáciu. Iba v nej sa dieťa pozrie na problém a rýchlo ho vyrieši.

terapia

V závislosti od problému existuje mnoho rôznych terapií. Môžu to byť kresby, hudba, čítanie, spev, tanec. S jednou terapiou sa dieťa učí pozerať sa na svoj strach v tvári, zobrazovať ho na papieri. A druhá, napríklad, hudba pomôže uvoľniť a uvoľniť napätie.

Komplexný účinok na stresovú situáciu spravidla pomôže vyrovnať sa s problémom u dieťaťa.

Existuje prevencia?

Ako sa hovorí, akékoľvek ochorenie je ľahšie predchádzať ako liečiť. Liečte strach ako rovnaké ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu.

Psychológovia dávajú jednoduché tipy, ktoré v budúcnosti pomôžu zbaviť sa nadmerného stresu:

 1. Uistite sa, že vaše dieťa obklopuje teplo, pozornosť, starostlivosť a lásku.
  Nepotrebuje prednášky, musí pochopiť, že ho milujú a je v bezpečí.
 2. Napriek svojej vlastnej únave a apatii vždy nájdi čas pre svojho syna a dcéru.
  Premiestnite rodinné a rodinné záležitosti, venujte pozornosť svojmu dieťaťu.
 3. Komunikujte s kolegami vášho dieťaťa čo najviac.
 4. Nebojte sa s pichnutiami, neznámymi strýkami a tetami.

Výsledok

Vývoj strachu detí je priamo ovplyvnený rodičmi. Sami sa musia naučiť ovládať svoju reč a správanie tak, aby dieťa v ranom veku nevedelo, aká je to strach. A v prípade alarmujúcej situácie bol schopný problém zvládnuť.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár