Ako staré môžu deti sledovať televíziu?

Asi pred 20-30 rokmi, aj keď televízory boli v každej domácnosti, rodičia ich nepozerali po celú dobu. Teraz je taká vec ako televízia, ktorá hrá pozadie. Okrem toho, deti z 90. rokov potrebovali čakať určitý čas a deň, aby sledovali karikatúry v programe.

Teraz s pomocou internetu a špeciálnych detských kanálov môžete sledovať televíziu po celú dobu. Ale pred zapnutím televízora pre vaše dieťa by ste mali pochopiť, aké je to potrebné.

TV a dieťa: môžete sledovať alebo nie?

Mnoho matiek poukazuje na to, že dieťa, akonáhle počuje televíziu a vidí svoje svetlo, okamžite sa upokojí. Samozrejme, tento moment je veľmi podobný rodičom. Ale ako je to správne a televízia poškodzuje neformovanú osobu?

Mnohí odborníci to chápu: pediatri, neurológovia, psychológovia a oftalmológovia. Študujú vplyv televízie na telo novorodenca, snažia sa pochopiť a oceniť jeho škody a výhody.

Vlastnosti pohľadu dojčiat

Загрузка...

V prvom mesiaci života nič nevidí. Úplne všetky objekty a ľudia sú pre neho zastúpení vo forme škvŕn. Mami, pozná vôňu a hlas. Prekvapivo je dieťa schopné rýchlo pochopiť, kde je jeho matka a odlíšiť priateľa od cudzinca.

Približne za 3 mesiace sa vytvára vnímanie farieb, ale obrázky sú stále rozmazané a rozmazané. Do určitého veku má každé dieťa poruchu videnia, ktorá je podobná ďalekozrakosti. Vo veku 3 rokov tento stav zmizne a drvina dostane normálnu kvalitu videnia.

Novorodenci majú slabé očné svaly. To sťažuje zameranie. Keď však počujú hluk a vidia svetlo, začnú napínať svaly, čím provokujú nervové zakončenia. V dôsledku toho sa v tejto súvislosti často vyvíja strabizmus.

Môžete si byť istí, že veľmi malá drvina až do veku 1 roka absolútne nechápe, čo sa deje v televízii. Maximálne, môže sledovať jasné svetlo, a čo je viac logické, takže je to pre hlasnú hudbu. Ak ste si istí, že sa dieťa ukľudňuje len pred televízorom, skúste ho nahradiť hudbou alebo zvukovou rozprávkou.

Škoda a výhody televízie pre deti

Absolútne dokázané, že nie je možné používať TV pre dojčatá. Nie sú naklonení vnímať, čo sa deje na obrazovke. Preto ani najmódnejšia vzdelávacia karikatúra pre deti tohto veku nepovedie k ničomu dobrému, pretože drvina jednoducho nechápe, čo sa deje.

Tento jav však má celý rad nevýhod, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú vývoj dieťaťa:

 1. Vek 1 rok je obdobie, keď dieťa aktívne potrebuje matku.
  Dať dieťa pred televízor v takom ranom veku, matka a dieťa odsťahovať od seba navzájom. Scarce už zažíva tento stav úplnej spokojnosti s matkou. Je oveľa ľahšie sedieť a nič nerobiť.
 2. Nadmerná hyperaktivita alebo pasivita - táto medaila má dve strany.
  Sledovanie televízie vás na chvíľu posadí, energia nikam nevedie a nezmizne. Preto po určitom časovom období musí dieťa vyhodiť nahromadenú energiu. Preto existuje taký stav ako hyperaktivita tela. Pokiaľ ide o pasivitu, potom pre niektoré deti platí opak. Sedia dlho a potom nechcú vôbec nič. Takýto spôsob života začína tak, že sa vyskytujú problémy s rovesníkmi alebo so zdravím (obezita).
 3. Sledovanie televízie má negatívny vplyv na nervový systém, čo sa môže prejaviť vo forme nepokojného spánku alebo porúch, ktoré sa prejavujú ako neprimeraná hysteria a plač.
 4. Pozastavenie vo vývoji reči - keď omrvinky sledujú televíziu, počujú kreslené postavičky, ktoré spolu komunikujú.
  Dieťa v tomto prípade je divák. Dieťa nie je zapojené do procesu komunikácie, takže jeho reč je prerušená.

Nezáleží na tom, koľko príbehov o výhodách animovaných filmov, vývoji seriálov, nič nie je užitočnejšie ako matka s knihou alebo jednoduchá emocionálna konverzácia.

Ako ubezpečiť dieťa bez televízora?

Existuje mnoho spôsobov, ako pomôcť dieťaťu bez TV.

Zahŕňajú tieto možnosti:

 • neustála komunikácia - nikto nezrušil práce, môžu a mali by sa robiť s dieťaťom. Hlavnou úlohou je komentovať všetky vaše akcie. Porozprávajte toľko, koľko môžete k malému človeku a popíšte, čo budete robiť;
 • prechádzky na čerstvom vzduchu - pomáhajú odviesť pozornosť od televízora. Okrem toho sú prínosom pre všetkých členov rodiny;
 • knihy - s ich pomocou sa dieťa učí počúvať a rozvíjať pamäť. Na začiatku neuvidíte žiadny výsledok, ale to neznamená, že by ste mali prestať čítať. Čítajte každý deň niekoľkokrát, ale po 1 roku si všimnete plody svojej činnosti, keď sa dieťa naučí hovoriť a okamžite povie báseň;
 • kreslenie;
 • modeling;
 • vzdelávacie hry.

Samozrejme, matka chce ľahnúť a relaxovať, ale prvý rok života dieťaťa je veľmi dôležitý. Je potrebné veľa investovať, aby sa neskôr dosiahli pozitívne výsledky. Urobte so svojím dieťaťom toľko, koľko len môžete, aby ste nemali žiadne problémy s vývojom, školením alebo výchovou.

Televízor a deti od 2 rokov

Загрузка...

Existujú stereotypné mylné predstavy o televízii. Komarovsky je presvedčený, že v skutočnosti televízia neprinesie deťom nič dobré. Prispieva k strate zrakovej ostrosti, nervovému napätiu, poklesu mentálnej aktivity a poklesu fyzickej aktivity.

Vo Francúzsku platí zákaz televízneho vysielania pre deti do 5 rokov. V Rusku takéto pravidlo neexistuje a rodičia dodržiavajú len svoje vlastné názory.

Okrem toho sú vo svete všeobecne akceptované chyby, ktoré nás uisťujú o výhodách televízie pre deti vo veku 2 rokov.

Ide predovšetkým o bežné vzdelávacie animačné filmy. V skutočnosti, dieťa je oveľa užitočnejšie komunikovať so svojimi rovesníkmi alebo chodiť na čerstvom vzduchu. Ako pravidlo, z týchto karikatúr dieťa nevyberá žiadne informácie.

Ako vymeniť televízor?

Od detstva sa snažte naučiť, že sledovanie televízie nie je normou. Musí byť prísne regulovaná. Samozrejme, v našej dobe je jednoducho nemožné vychovať tínedžera, ktorý nikdy nepozrel televíziu.

Úlohou rodičov je, aby dieťa uprednostňovalo iné aktivity pri sledovaní televízie. Samozrejme, že v predškolskom veku, niektoré karikatúry a filmy sú povolené pod dohľadom rodičov.

Dieťa by však malo mať možnosť zabaviť sa bez krabice. Musí nezávisle nájsť náhradu. Preto naučte svoje dieťa kresliť, vyrezávať, stavať. Nebojte sa, bude vždy schopný sledovať televíziu.

Výsledok

Neexistuje žiadne osobitné kritérium, ktoré by určovalo vek umožňujúci sledovanie televízie. Komarovsky upozorňuje na potrebu splniť množstvo okolností a kritérií.

Napríklad, ak je dieťa vychované v rodine alkoholikov a drogovo závislých, potom bude oveľa krajšie a lepšie sledovať televíziu ako na svojich nefunkčných rodičoch. V prípade, že omrvinky sú vychované zdravou a plnohodnotnou rodinou, bude lepšie, ak nájdu iné spôsoby, ako sa pobaviť, ako len sledovať televíziu.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár