Nie je vegetariánstvo nebezpečné počas tehotenstva?

Tehotenstvo je najdôležitejším štádiom života každej ženy. Vyznačuje sa predovšetkým normalizáciou výživy. To znamená, že dievča v pozícii by malo správne a presne prispôsobiť svoju stravu.

Lekári sa zhodli na správnej výžive: potrebujete dostatok vitamínov a užitočných stopových prvkov. Mali by byť bohaté na jedlo, aby sa žena mohla cítiť počas tehotenstva a byť schopná vydržať zdravé dieťa.

Podstata problému

V súčasnosti prebieha veľa kontroverzií o vegetariánstve. Niekto si myslí, že tento druh jedla je jedným z najužitočnejších a niekoho škodlivého. Jeden názor, nikto nemá.

Oveľa ťažšia otázka sa však týka dievčat v situácii. V tejto dobe je potrebné pozornejšie sledovať svoje vlastné zdravie. Preto je potrebné pochopiť jednu z dôležitých otázok týkajúcich sa stravy.

Spočiatku stojí za to pochopiť, prečo existuje v tomto probléme toľko nezhôd a sporov. Vegetariánstvo je samo osebe špeciálnym druhom potravín, v ktorom sa v potrave používajú iba rastlinné produkty.

Vegetariáni považujú svoj druh jedla za špeciálne náboženstvo, ktoré im pomáha očistiť sa nielen vnútorne, ale aj duchovne. Vyzývajú všetkých ľudí, aby správne jedli, aby sa zlepšil ich zdravotný a duševný stav.

Existuje niekoľko typov vegetariánstva, ktoré sú založené na vylúčení určitých výrobkov. Napríklad menej závažné druhy zahŕňajú v potrave všetky potraviny, ktoré boli získané s pomocou zvierat. Zahŕňa mlieko, syr, vajcia. Ak zviera v procese získavania potravy nebolo zabité, potom tento typ potravy platí pre vegetariánov.

Najprísnejší typ je veganizmus. Úplne vylučuje všetky výrobky, prinajmenšom akýmkoľvek spôsobom súvisiace so zvieratami. Napríklad vajcia, med, mliečne výrobky sú v strave neprijateľné.

Vegetariánska strava znamená jesť iba rastlinné produkty. To znamená, že niektoré zo stopových prvkov sa nemôžu dostať. Preto existuje akútny nedostatok vitamínov.

Najmä je potrebné, aby ste ich dostali počas tehotenstva, keď telo už potrebuje dvojnásobné množstvo živín. Mnohí sa domnievajú, že nedostatok požadovaného množstva stopových prvkov ovplyvní zdravie dieťaťa, ktoré môže mať množstvo patológií a chronických ochorení.

V skutočnosti neexistuje jediný praktický dôkaz, ktorý by túto teóriu potvrdil.

Argumenty proti

Než sa rozhodnete, aký typ potravín sa má dodržiavať počas tehotenstva, stojí za to preskúmať názor lekárov. Po prvé, opýtajte sa svojho lekára. Vo väčšine prípadov vám dá odmietnutie a na to bude mať svoje vlastné argumenty.

Nedostatok proteínov

Každý trimester sa vyznačuje špecifickým súborom základných vitamínov. V druhom trimestri, žena je v zúfalej potrebe bielkovín potravín. Na správne vytvorenie nervovej trubice v tele dieťaťa je nevyhnutné.

Bielkovinové vegetariáni dostávajú z mliečnych výrobkov a strukovín. Avšak, ako v prípade mliečnych výrobkov, sú v tele absorbované iba 80% a ak hovoríme o strukovinách, percento ich trávenia je ešte menej, 60%. Vysoká hladina proteínových vitamínov sa nachádza v mäse a rybách. Má dobrú stráviteľnosť.

Nevýhodou nedostatku proteínu môže byť neskôr odchýlka v práci centrálneho nervového systému. To neznamená, že dieťa sa narodí s Downovým syndrómom alebo mozgovou obrnou. Odchýlka bude pokrytá mnohými fóbiami a rozvojom autizmu.

Je možné, že takéto dieťa zaostáva vo vývoji od svojich rovesníkov.

Nedostatok železa

Jedným z najdôležitejších príznakov je absencia železa v správnom množstve v tele. V dôsledku toho sa u ženy vyvinie anémia. V skutočnosti je to vážne ochorenie postihujúce pečeň, obličky a kostnú dreň.

Je vegetariánstvo škodlivé počas tehotenstva?

Samozrejme, vegetariáni sa snažia dostať železo z produktov, ako sú morský kale, jablká, fazuľa, šípky, slivky, orechy. Všetky uvedené potravinárske výrobky však môžu byť doplnkové len k mäsu.

Argumenty pre

Existuje aj alternatívny názor, ktorý je založený aj na predpokladoch, ktoré neboli potvrdené teoretickými ani praktickými poznatkami.

  1. Predpokladá sa, že mŕtve zviera v neuveriteľne veľkom množstve produkuje hormóny strachu. Ak teda použijete infikovaný potravinový produkt, potom sa ten istý hormón prenesie do dospelého organizmu. Ak dieťa nejedlo mäso, nikdy nezažije strach a nevie, aký druh emócií je.
  2. Zelenina a ovocie obsahujú obrovské množstvo vitamínov a užitočných stopových prvkov.
  3. Zlepšuje sa gastrointestinálny trakt v dôsledku absencie zápchy alebo hnačky.
  4. Normálne hormóny.
  5. Znižuje riziko vzniku toxicity.
  6. Neexistuje pravdepodobnosť otravy.

Vskutku nemožno spochybniť skutočnosť, že ovocie a zelenina obsahujú potrebné množstvo vitamínov, čo pomôže matke aj dieťaťu. Napriek tomu je však stále potrebné zistiť, ako sú veci v praxi.

A čo v praxi?

Ako už bolo uvedené, neexistuje jediná vedecká štúdia potvrdzujúca teóriu zjavne chorých detí vo vegetariánoch. Možno to môže byť ďalší dôvod, ale nie jediný dôvod.

Bohužiaľ, vo svojom rozhodnutí akceptovať alebo neakceptovať vegetariánstvo, stojí za to začať od názoru, ktorý bol zložený z fór a osobnej skúsenosti tých, ktorí už porodili vegetariánov.

Spravidla majú:

  • zdravé deti sa rodia bez patológií a vážnych odchýlok;
  • mnohí počas tehotenstva menia svoje chuťové preferencie, jedia mäso a ryby;
  • vo väčšine prípadov je znížený hemoglobín a anémia;
  • dokonca aj najprísnejší vegáni používali vajcia, mliečne výrobky a syry počas tehotenstva.

Je veľmi málo informácií o tom, ako prebieha tehotenstvo a pôrod v najprísnejších vegetariánoch. Na základe toho je celkom ťažké urobiť definitívny záver.

Postoj oficiálnej medicíny

Kvôli nedostatku vedeckých dôkazov je pre lekárov ťažké budovať argumenty pre vegetariánstvo a proti nim. Vo väčšine prípadov gynekológovia hovoria o nemožnosti takejto diéty počas tehotenstva.

V podstate dôvod spočíva v neprimeranom riziku, ktoré môže ovplyvniť vývoj odchýlok u matky aj dieťaťa. Preto nie je dôvod riskovať vaše vlastné zdravie.

Aj keď sa dieťa narodí zdravé a matka sa cíti dobre, nikto nebude schopný odpovedať na otázku vývoja takéhoto dieťaťa. Nie je známe, či zaostáva za svojimi rovesníkmi psychicky, má oslabenú imunitu alebo abnormality v nervovom systéme. Takéto štúdie sa, žiaľ, neuskutočnili.

Správna výživa a vegetariánstvo počas tehotenstva

Zanechajte Svoj Komentár