Diagnóza a liečba hyperandrogenizmu u žien

Hyperandrogenizmus je endokrinné ochorenie u žien, ktoré postihuje približne 15 - 20% populácie. Vyznačuje sa zvýšenou hladinou mužských hormónov v tele.

Hyperandrogenizmus postihuje dospievajúce dievčatá aj zrelé ženy. Endokrinné ochorenie môže znamenať odchýlky vzhľadu a neplodnosti. To je dôvod, prečo by každé dievča malo vedieť, čo je to za patológiu, aké príznaky má a ako sa s tým vysporiadať.

Hyperandrogenizmus u žien

Androgény sú mužské pohlavné hormóny. V tele každej ženy sú ženy aj mužské hormóny. Toto je norma pre plné fungovanie tela a jeho existencie. Najznámejším mužským hormónom je testosterón.

Ak je v ženskom tele nadbytok mužských pohlavných hormónov, potom sa v nej vytvárajú určité patologické zmeny.

dôvody

U žien existuje niekoľko typov hyperandrogenizmu. Niektoré z nich sú dedičné, iné sú získané.

Hlavné príčiny vzniku patológie v ženskom tele sú:

 • polycystických vaječníkov;
 • dedičný faktor;
 • androgenitálny syndróm;
 • hypofunkcia štítnej žľazy;
 • neoplazmy nadobličiek.

Aby bolo možné úplne identifikovať príčinu ochorenia, je potrebné určiť, s akými charakteristickými príznakmi je patológia vyjadrená.

Klinický obraz

Nemali by ste znovu panikať, ak sa ocitnete s extra vlasmi na tvári alebo tele. Toto nemusí súvisieť s hyperandrogenizmom.

Má jasný klinický obraz, ktorý sa prejavuje týmito odchýlkami:

 1. Akné.
 2. Hirsutizmus - zvýšený rast vlasov, pozorovaný na tvári, tele, hrudníku a chrbte. Spravidla ide o oblasti, kde vlasy rastú najčastejšie u mužov.
 3. Alopecia - zvýšenie vypadávania vlasov, plešatosti. Najčastejšie prúdi z frontálnej zóny do chrámov a temechky. V tomto prípade, vypadávanie vlasov začína ich vyčerpania, potom vzhľad zbrane, biele vlasy, nasleduje kompletné plešatosti. Toto je najjasnejšie štádium manifestácie hyperandrogenizmu u žien.
 4. Viril syndróm je najvzácnejší klinický obraz charakterizovaný stratou ženských pohlavných znakov a nálezom muža. Podľa štatistík len 0,1% chorých žien trpí podobným problémom.
 5. Zmena hlasového tónu (z vysokej samice na nízku mužskú baryton).
 6. Rast svalov
 7. Zvýšte klitoris.
 8. Nedostatok menštruácie.

diagnostika

Hyperandrogenizmus u žien je možné diagnostikovať rôznymi spôsobmi. Po prvé, začínajú prichádzať sťažnosti od pacienta, ktoré môžu byť sprevádzané skutočným externým obrazom.

Sťažnosti nasledujú vo všetkých prípadoch. S pomocou krvi je určená hladinou testosterónu v ženskom tele. Spravidla sa hormóny skúmajú okolo 7. dňa menštruačného cyklu (aj keď tam nebol).

Ďalší krok v diagnostike sa nazýva ultrazvuk. Je potrebné identifikovať patológiu vaječníkov, ktoré sa určujú špeciálnymi senzormi.

Ak je to potrebné, zistenie nádoru v panvových orgánoch, lekári predpisujú magnetickú rezonanciu.

Liečba hyperandrogenizmu lekárskymi metódami

Загрузка...

Potreba liečby hyperandrogenizmu je extrémne vysoká. Žena jednoducho nemôže žiť a existovať normálne, najmä ak má kozmetické abnormality.

Odborník musí pred predpísaním úplného liečebného postupu žene pochopiť, čo túto odchýlku spôsobilo. Ak je to spojené so zvýšenou hladinou prolaktínu, potom je potrebné tento problém najskôr vyriešiť a potom prevziať normalizáciu hormonálnych hladín v tele.

Ak dôvod spočíva v obezite, potom žena bude musieť stratiť telesnú hmotnosť pred liečbou, aby sa eliminovala možnosť komplikácií alebo opakovaného výskytu ochorenia.

Žena trpiaca hyperandrogenizmom vyžaduje dohľad nad odborníkom a liečbu pod jeho kontrolou. Lekár môže predpísať perorálnu antikoncepciu a hormonálne lieky, ktoré pomôžu vytvoriť celkový stav tela.

Liečba ľudových prostriedkov

Tradičná medicína tvrdí, že problém spojený so zvýšenou hladinou mužských hormónov v ženskej krvi možno vyriešiť pomocou špeciálnych bylín a tinktúr.

 1. Rhodiola štyri-časť - lyžica mletej suchej trávy sa naleje pohárom prevarenej vody, infúzia po dobu 3-4 hodín.
  Po tejto dobe sa tinktúra môže konzumovať hodinu pred jedlom. Predpokladá sa, že Rhodiola má niekoľko účinkov naraz. Pomáha normalizovať hormóny, omladzuje telo a odstraňuje zbytočné mužské hormóny.
 2. Borovaya maternice - polievková lyžica suchej trávy sa naleje vriacou vodou, trvajte na jednej hodine.
  Výsledná tinktúra sa vypije v niekoľkých dávkach po celý deň. Borovaya maternica má skôr slabý účinok, preto sa odporúča používať najmenej šesť mesiacov.
 3. Koreň sladkého drievka a martinového koreňa - jedna polievková lyžica prášku sa vyleje na 3 šálky varenej vody.
  Vývar trvá na jednej noci, potom jedenkrát denne používajte jednu polievkovú lyžicu. Koreň sladkého drievka má silný účinok. Okrem toho, že upokojuje nervy. Marin root sa neodporúča užívať viac ako 6 týždňov kvôli silnému účinku.
 4. Mint - úžasná rastlina, ktorá pomáha pri veľkom počte chorôb.
  Použitie mäty môže nielen dosiahnuť upokojujúci účinok, ale tiež znížiť hladinu androgénov v tele. Mäta by mala byť kombinovaná s čajom.
 5. Žihľava - čerstvá tráva sa musí variť v pohári prevarenej vody.
  Kopřiva pomáha nielen vyrovnať sa s túlavými hormónmi, ale aj zlepšiť celkový stav pokožky.
 6. Bodliak mliečny - má protizápalové účinky.
  Nevýhodou je nepríjemný zápach. Avšak, môžete sa ho zbaviť pomocou čajových prísad.

Aké sú prognózy tehotenstva?

Často v ťažkom stave hyperandrogenizmu lekári diagnostikujú neplodnosť. Ak chcete byť zachránení a vyliečení, je potrebné starostlivé vyšetrenie. Po prvé, odborníci musia pochopiť podstatu choroby. Akonáhle je identifikovaná hlavná príčina, je okamžite jasné, ako liečiť hyperandrogenizmus.

Ak dôjde k otehotneniu s touto patológiou, vyžaduje neustále monitorovanie. Koniec koncov, choroba môže priniesť abnormality a patológie do tehotenstva.

Aby bolo možné niečo také odhaliť, lekári musia predpísať komplex liečebných rehabilitačných opatrení, ktoré zachovajú normálne hormonálne pozadie tela počas tehotenstva.

Životný štýl a výživa

Загрузка...

Jeden z komplexov opatrení, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so zvýšenou hladinou androgénov v tele, je spojený so životným štýlom a správnou výživou.

V prvom rade by ste sa mali vzdať škodlivých návykov vo forme fajčenia, nadmerného pitia. Mali by ste zmeniť svoj život a ísť na šport. Nemalo by to byť nadmerné cvičenie, skôr mierne aktivity, ktoré prinesú radosť.

Nezabudnite na správnu výživu. Tuky, bielkoviny a sacharidy by mali byť prítomné v tele v správnom množstve. Vyhnite sa nezdravé potraviny, ako sú vyprážané, solené potraviny, údené mäso, pripravené potraviny. Podobné potraviny by mali byť nahradené polievkami, vývarmi a obilninami.

Správna výživa neznamená potrebu prísnej diéty. Naopak, potraviny by mali byť čo najrôznejšie. Napríklad, viac mäsa, ovocia a zeleniny.

Pri varení používajte ľanové semienko a olivový olej. Varná technika - dusenie, dusenie.

Je potrebné jesť často, ale v malých porciách. Vyberte si malý tanierik a zamerajte sa len na neho.

Odborníci na výživu tvrdia, že najjednoduchší ovos pomôže bojovať s androgénmi. Zároveň môže byť absolútne v akejkoľvek forme: chlap, pečený, dusený. Ideálne raňajky budú kaša s medom, kde je potrebný obsah cukru, čo znamená sacharidy, ktoré poskytnú žene energiu na celý deň.

Výsledok

Hyperandrogenizmus u žien je závažná patológia, ktorá vyžaduje liečbu. Ak zistíte, kozmetické problémy a abnormality by mali vyhľadať pomoc lekára. Koniec koncov, tento problém sa môže vyvinúť, zanechávajúc rastúcu stopu na tvári a tele ženy.

Hyperandrogenizmus môže byť liečený medikamentóznou liečbou, ľudovými prostriedkami, zmenami životného štýlu a diétou. Ideálny na použitie všetkých metód v komplexe, aby ste dosiahli slušný výsledok.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár