Ako pripraviť predškoláka pre prvý ročník školy?

Škola je prvou vážnou vzdelávacou inštitúciou v živote dieťaťa. Výrazne sa líši od materskej školy, kde deti trávia väčšinu svojho času hraním a interakciou so svojimi rovesníkmi. V škole je situácia úplne iná.

Väčšinu času sa venuje vzdelávaciemu procesu, počas ktorého deti získavajú nové vedomosti, zručnosti a skúsenosti. Posledný rok v materskej škole je míľnikom, počas ktorého by malo byť dieťa psychologicky pripravené na školu a poskytnúť mu potrebné vedomosti.

Čo by malo dieťa vedieť a byť schopné urobiť pred nástupom do školy?

Existuje špecifický súbor požiadaviek, ktoré musí predškolák splniť pri príprave na vzdelávaciu inštitúciu.

Ak má dieťa všetky vedomosti a zručnosti, rodičia by sa nemali báť, ako pôjde do školy.

 1. Poznajte svoje priezvisko, krstné meno, stredné meno. Zoznámte sa s kontaktnými údajmi (priezvisko, krstné meno, patronymic, miesto bydliska a práca) ich rodičov.
 2. Poznajte mesto a krajinu, v ktorej dieťa žije. Pochopte, ako sa mesto odlišuje od regiónu, krajiny, dediny.
 3. Poznať mená zvierat, byť schopný ich rozlíšiť do kategórií. Napríklad žralok je ryba, ale orol je vták.
 4. Vedieť, čo je to ročné obdobie. Pochopiť časové obdobia, počet mesiacov v roku. Je nepochybné určiť, že október je jeseň a marec-jar.
 5. Názvy spoločných kvetov a rastlín.
 6. Názvy športov, pochopiť, aký je ich rozdiel.
 7. Byť schopný hovoriť o rôznych povolaniach, stručne špecifikovať, čo človek robí v určitej činnosti.
 8. Pravidlá cestnej premávky.
 9. Základné geometrické tvary.
 10. Poznajte písmená a čísla.
 11. Porozumieť pravidlám písania.
 12. Byť schopný čítať malé texty slabikami.

Rozumie sa, že zoznam je v skutočnosti dosť veľký. Tak to je. Preto by sa rodičia mali vopred postarať o to, aby si dieťa postupne osvojilo potrebné vedomosti. V skutočnosti, veľmi často dospelí robia chybu, že posielajú vaše dieťa niekoľko mesiacov pred školou pre ďalšie triedy.

Pre dieťa bude ťažké získať také veľké množstvo informácií, ovládať ho a porozumieť mu. Ak chcete, aby adaptačné obdobie v škole prešlo čo najmenej a vaša omrvinky uspeli, potom sa začnite pripravovať na vzdelávací proces dlho pred siedmimi rokmi.

Metódy prípravy detí na školu

Vedci vyvinuli špeciálne techniky, ktoré pomôžu vašim deťom pripraviť sa na školu. Aby ste si vybrali jednu z taktík, mali by ste vedieť, ako sa líšia medzi sebou.

Technika Zaitsev

Stratégia je založená na prirodzenom vzdelávaní. Dieťa by sa nemalo zapamätať alebo sa niečo naučiť. V priebehu svetlých pravidelných tried si pamätá potrebné veci.

Hlavnou charakteristikou techniky Zaitsev je, že všetky tréningy prebiehajú vo forme hry. Potrebujete napríklad kocky, na ktorých sú napísané písmená alebo čísla. Môžete postaviť pyramídu z kocky, postupne ležiacu čísla od 1 do 10.

Hry spojené s touto technikou, môžete myslieť na mnohých. Stratégia nie je obmedzená na kocky. Môže sa prejaviť aj vo forme piesní, tipov a vtipných rýmov, ktoré si každé dieťa bude pamätať s radosťou.

Počas vyučovania sa dieťa môže správať najpohodlnejšie. To znamená, že by nemal sedieť len pri stole. Deti často ležia na zemi, pravidelne chodia. Zdá sa, že sú rozptyľovaní, v skutočnosti je pre nich len ťažké sedieť tak dlho.

A v aktívnom pohybe bude dieťa schopné asimilovať a zapamätať si informácie. Okrem toho bude hra spojená s množstvom pozitívnych emócií, ktoré budú spojené s ďalším učením.

Montessori technika

Je bezpečné, že sa nazýva najpopulárnejšou metódou - taktikou, ktorú navrhla Maria Montessori. Jej hlavným záujmom je skupinové štúdium. Počas vyučovacej metódy Montessori dieťa nikdy nezostane samo, tvárou v tvár učiteľovi. Skupina nie je tvorená podľa vekového princípu.

Veľmi často v podobnej skupine, deti od 2 do 6 rokov. V tomto prípade sa každý z nich rozvíja vlastným spôsobom. Mladšie deti sa starajú o svojich starších, snažia sa kopírovať ich správanie. Staršie deti sa starajú o mladšie deti, čím sa rozvíjajú určité charakterové črty.

Montessori povzbudzuje dieťa, aby vo svojich činoch poskytlo slobodu voľby. Napríklad neexistuje jasný a plánovaný harmonogram toho, čo by mal robiť. Pred ním by mala byť vždy voľba. Napríklad na stole je nádoba s ceruzkami a krabica z hliny. Každý malý sa sám rozhodne, čo je pre neho najvýhodnejšie.

Metóda Nikitin

Nikitin uisťuje, že najefektívnejším prístupom k učeniu nie je trvať na učení sa, ale len na tom, aby sa dieťa k nemu dostalo. Napríklad dospelí by nemali neustále naznačovať, že teraz je čas naučiť sa písmená alebo čísla.

Ak si kompetentný rodič všimne, že jeho dieťa má záujem o listy, potom okamžite dodáva dieťaťu kocky s písmenami, ktoré hovoria abecedou. Úlohou dospelých je preto byť okolostojaci. V každom vhodnom čase poskytnite dieťaťu možnosť samostatne sa rozvíjať.

Okrem toho Nikitins tvrdí, že šport je povinný vo vzdelávaní. Každý deň učte svoju omrvinky do práce a aktívny životný štýl. Predpokladá sa, že bez športovej aktivity nemôže ľudský mozog plne fungovať.

Prípravné kurzy pre školy

Je potrebné vykonávať vzdelávacie aktivity so synom alebo dcérou už od útleho veku. Ideálnou možnosťou by bolo postupné vzdelávanie k vzdelávaciemu procesu.

Od 2 - 3 rokov si môžete sadnúť dieťa a požiadať ho, aby s vami nakreslil písmená alebo čísla. Zároveň by sa malo školenie vykonávať nenápadne, aby sa vaše dieťa nevystrašilo.

Deti dostávajú určitý súbor vedomostí v materských školách. Nestačí však ísť s ním do školy. Je potrebné posilniť všetky získané vedomosti, a to bude vyhovovať ako domáci učiteľ, kurzy a triedy s rodičmi.

Predtým boli všetky deti plne zamestnané so svojimi rodičmi. Teraz táto prax ustupuje do pozadia, všetci hustí dospelí sa uchýlia k pomoci špeciálnych detských centier alebo tútorov.

Školské prípravné kurzy

V súčasnosti sú veľmi populárne kurzy, ktoré pomáhajú pri príprave na školu. Medzi takýmto širokým rozsahom je pravdepodobne ľahké sa zmiasť. Mnohí dospelí zakladajú svoju voľbu na cenovej politike školy, vzdialenosti od domova.

V skutočnosti by hlavnými kritériami, podľa ktorých by sa mali vyberať, mali byť metódy, ktorými sa vykonávajú školiaci a vyučujúci pracovníci.

Najlepšie a ideálne riešenie bude ísť na školenia v škole, kde pôjdete s dieťaťom. To vám pomôže vopred sa pripraviť s triednym učiteľom (spravidla sú to tí, ktorí takéto triedy vykonávajú).

Okrem toho budete mať istotu, že máte kvalifikovaného učiteľa so skutočným diplomom. Ďalšou výhodou bude nízka cena. Dieťa sa rýchlejšie prispôsobuje v škole od začiatku školského roka, pretože sa do neho dostane oveľa skôr.

Pokiaľ ide o neštátne školy a kurzy, otázka je oveľa zložitejšia. Je potrebné zvoliť školu, ktorá bude mať preukázanú licenciu, dobrý učiteľský personál a mať veľa pracovných skúseností.

Je lepšie ísť na neštátnu inštitúciu na radu priateľov a známych, ktorých deti úspešne ukončili školskú prípravu a mali pozitívny výsledok. V iných prípadoch riskujete, že sa stretnete s podvodníkmi, ktorí sa na vás rozhodnú zarobiť.

Školiteľka predškolského zariadenia

Dobré pre jedného študenta. Pravidlom je, že tútori prichádzajú do domu svojim študentom. Dieťa teda nemusí nikam niesť. Vedomosti sú absorbované vo veľkom množstve, pretože učiteľ sa zaoberá iba jedným dieťaťom.

Avšak tento spôsob má svoje nevýhody. Dieťa sa nenaučí byť v tíme, komunikovať s rovesníkmi a chápať, ako sa správať v škole.

Predškolský lektor je vhodný ako dodatočná alebo posilnená príprava na školu. Ideálnu možnosť však možno nazvať špecializované kurzy, kde vládne atmosféra školy, na ktorú by malo byť dieťa zvyknuté.

Koľko stojí príprava dieťaťa na školu?

Cena prípravných tried sa líši v závislosti od postavenia vzdelávacej inštitúcie, mesta bydliska. V regiónoch bude takéto zaneprázdnenie oveľa lacnejšie ako vo veľkých mestách. Avšak, vzhľadom k vysokej konkurencii ceny nestúpajú tak rýchlo.

Jedna lekcia môže stáť od 250 rubľov do 2000 rubľov. Ak sa rozhodnete zachrániť, potom pre vás najlepšou možnosťou by bola verejná vzdelávacia škola. Predstavuje najnižšiu cenu za poskytnuté služby. Okrem toho táto suma často závisí od počtu ľudí v skupine.

Ak vaše dieťa drží individuálne hodiny, ich cena sa dramaticky zvýši.

Voľná ​​príprava

Rozhodne každý rodič chce dať omrvinky pre voľný tréning. Bohužiaľ, takéto špecializované kurzy a školy jednoducho nemôžete nájsť.

Nezabudnite však na iné príležitosti pre deti:

 1. Učiteľ materskej školy v seniorských skupinách vedie triedy všeobecného vzdelávania, v ktorých sa deti učia farby, čísla, písmená a geometrické tvary.
  Rodičia za takéto triedy neplatia. To je zahrnuté v školnom pre materskú školu. Túto formu vzdelávania však nemožno považovať za jedinú správnu, pretože deti sú v hravom prostredí a môžu jednoducho nereagovať na potrebu reorganizácie a počúvania učiteľa. Preto si v skupinách možno všimnúť, že niektoré deti pochopili, že dnes študovali list, zatiaľ čo iní sa jednoducho rozptyľovali a ani nepočuli.
 2. Samostatné štúdium s rodičmi - bez ohľadu na to, aký typ povolania si dospelí zvolia, je potrebné upevniť ich vedomosti.
  Nie je potrebné brať dieťa tlakom. Rodičia môžu byť šikovní a žiadať, aby dieťa hrálo v škole, povie im, čo sa naučili v extra triedach. Dieťa, ktoré cíti svoju nadradenosť, sa s radosťou zapojí do hry, ktorú ste plánovali.

Ako pripraviť dieťa na školu sami?

Ak majú rodičia túžbu, schopnosti, čas a trpezlivosť, môžu si svoje deti ľahko pripraviť do školy sami. Nevýhodou bude samozrejme nedostatok vzdelávania učiteľov.

Bez ohľadu na to, aká šikovná je osoba, nie každý môže učiť deti. Ak pochopíte, že nemôžete poskytnúť základné vedomosti svojmu dieťaťu, je lepšie dôverovať profesionálovi. Ak cítite silu a túžbu za vami, potom sa pokúste začať domáce úlohy sami.

Ako začať školenie?

Je potrebné začať už od útleho veku. Pre všetkých je to individuálne. Akonáhle pochopíte, že dieťa môže a je schopné hovoriť, vyjadriť svoje myšlienky, vyjadriť svoje želania, môžete pristúpiť k príprave. Pre dievčatá, spravidla je to vek 2-3 rokov, pre chlapcov - 3-4 roky.

Príprava začína základnými vecami: kreslenie, modelovanie, remeslá. Zdá sa vám, že nesúvisia so školou. V skutočnosti táto forma hry pomáha dieťaťu učiť vytrvalosť a rozvíjať určité hemisféry mozgu. Napríklad, vďaka výlisku, dieťa vyvíja jemné motorické zručnosti rúk a naučiť sa hovoriť.

Program

Nevytvárajte hodiny denne. Napíšte program na nasledujúcich šesť mesiacov alebo rok. V nej stanovila realistické a realistické ciele. Napríklad, pre 3 roky staré dieťa naučiť rozlišovať farby, učiť geometrické tvary. No, ak paralelne dieťa môže zapamätať si určité písmená, bude to už výhodou.

Stanovte si ciele, ktoré sú vhodné pre vek a charakteristiky vášho dieťaťa. Niektoré deti sú spočiatku vytrvalejšie a pokojnejšie. Vzdelávací proces bude pre nich oveľa jednoduchší. Iní sú naopak energickejší. Pre nich bude veľký pokrok naučiť sa sedieť bez skákania na stoličke po 15 minútach.

materiály

Na vykonávanie úplného vzdelávacieho procesu s dieťaťom je potrebné poskytnúť mu veľké množstvo materiálov. Tie by mali byť farebné ceruzky, fixky, farby, plastelína, farebný papier a nožnice.

Čím viac materiálu pre kreativitu môžete poskytnúť, tým väčší je rozsah lekcií, s ktorými môžete v budúcnosti prísť.

Aby ste neučili slepo, mali by ste si vopred prečítať školiace materiály. Našťastie je ich na internete veľa. Môžete si stiahnuť ako krok za krokom školenia, tak aj svoje vlastné, berúc do úvahy individuálne vlastnosti dieťaťa a dostupné príklady pred jeho očami.

Hry na prípravu pre školákov

Každý vie, že deti sa učia informácie oveľa lepšie a rýchlejšie, ak ich dostanú v procese hrania.

Hra bude obzvlášť účinná s konkurenčným duchom. Napríklad, ak vaše dieťa nájde v knihe všetky domáce zvieratá, spočítajte ich počet. Súťažte dcéru alebo syna s dospelými. Poskytnite sladkú cenu ako cenu.

Úloha môže byť komplikovaná, ak strúhanka pozná písmená. Pozvite ho, aby v knihe našiel 5 slov začínajúcich písmenom „B“. Buďte si istí a dospelý by sa mal zúčastniť tejto hry. Potom dieťa dostane správnu predstavu, že je to zaujímavá zábava, a nie povinné zapamätanie písmen a čísel.

Vývojové činnosti

Samotné vývojové triedy musia byť konštruované tak, aby boli:

 • zaujímavý;
 • systém;
 • odrody;
 • kognitívne.

Napríklad, jedného dňa vyrezávate z hliny. Na druhý deň sa naučte písmená. Ukazuje sa, že v ranom veku sa postoj kladie nielen na učenie, ale aj na poznanie okolitého sveta.

S tlakom a usilovnosťou môže byť táto kognitívna aktivita vystrašená. Preto sa oplatí konať opatrne, nevyvíjať tlak na dieťa, ale ponúknuť, priamo, a potom budete môcť zapojiť sa do vzdelávacieho procesu na mieste, a nie nútiť vás študovať. Bude na tom závisieť ďalšia adaptácia v škole a úspech.

Ako psychicky pripraviť dieťa na školu?

Dôležitým faktorom je psychologická príprava dieťaťa. Najmä deti sa v škole vyľakajú veľkým počtom ľudí. Pravidlom je, že omrvinky, ktoré prechádzajú cez domácu školskú dochádzku a nejdú do materskej školy, sú najťažšie prispôsobiteľné.

Vysvetlite svojmu dieťaťu vopred, ako komunikovať s rovesníkmi. Snažte sa navštevovať detské ihriská častejšie, kde sa syn alebo dcéra zoznámia. Komunikácia s novými ľuďmi je prvýkrát, čo môže byť najzaujímavejšie vo všetkých školských aktivitách.

Ak sa dieťa dobre nekonverguje s ostatnými, nedá sa mu nadviazať kontakt, potom sa s ním pokúste pomôcť. Pred školou určte ďalšie triedy. Napríklad, kreslenie alebo vokály, kde sa strúhanka môže spriateliť a pochopiť, že by ste sa nemali báť druhých.

Užitočné cvičenia pri výučbe predškolákov

Rodičia môžu vždy tráviť čas s dieťaťom v prospech. Na to sa musíte naučiť niekoľko cvičení, ktoré pomôžu pripraviť sa na vzdelávaciu inštitúciu.

Logické cvičenia

Je dôležité nielen naučiť sa písať a počítať, ale aj rozvíjať logické myslenie.

Môžete to urobiť od 3 rokov s najjednoduchšími a jednoduchšími cvičeniami.

 • nájsť viac vecí medzi viacerými objektmi;
 • z navrhovaných obrázkov urobiť celý príbeh;
 • rozdeliť všetky položky podľa spoločných znakov;
 • dokončiť navrhovaný príbeh.

Takéto cvičenia môžu byť vykonané, aj keď vo fronte, a tým zábavné dieťa. Opäť by ste nemali cvičiť. Všetko by malo byť jednoduché a uvoľnené.

Vývoj jemných motorických zručností

Už o 6 rokov je tvorba jemných motorických zručností ukončená. Preto by sa mal vývoj svalov vopred postarať.

Rozvíjať jemné motorické zručnosti pomocou:

 • kreslenie;
 • íl;
 • remeslá;
 • modeling;
 • prstové hry.

Je možné vštepiť lásku k remeslám a modelovanie plastelín len svojím vlastným príkladom. Spočiatku, rodičia musia sadnúť so svojím dieťaťom a robiť jednoduché postavy.

Pripravujeme základ pre matematické znalosti

Je dokázané, že najviac školským predmetom v škole je matematika. Stojí za to dodať, že je to tiež jedna z dôležitých vecí, ktoré sú nevyhnutné pre osobu v priebehu celého jej života.

Matematika pre predškolákov

Snažte sa naučiť svoje dieťa počítať po celú dobu. Aby ste to urobili, spočítajte všetko okolo seba, dajte dieťaťu niekoľko jednoduchých pokynov. Napríklad spočítajte, koľko cukroviniek zostalo v balení, rozdelte ich presne na všetkých členov rodiny. Keď idete domov, pokojne počítajte kroky.

Takáto matematika vo forme hry osloví dieťa.

Orientácia v priestore

Preschooler musí pochopiť a byť si vedomý predložiek, ktoré pomôžu navigovať v priestore. 1-2 roky pred školou, je potrebné rozlišovať "pod-nad", "blízko-blízko", "nad-dole" a tak ďalej.

Geometrické tvary

Азы, которым учатся дети, ещё находясь в детском саду. Изначально малыши узнают самые простые фигуры: круг, квадрат, треугольник. Затем к ним присоединяются все более новые и сложные формы. Изучение геометрических фигур также можно сделать максимально легким и увлекательным.

Výsledok

Triedy na prípravu do školy pre predškolákov musia začať už od útleho veku. Potom dieťa v poslednom roku pred školou necíti taký silný psychologický a emocionálny stres.

Uskutočňujte hodiny a doma, každý deň hravým spôsobom vysvetľujúcim vášmu dieťaťu tieto alebo iné objekty reality.

Zanechajte Svoj Komentár