Čo je valgus flatfoot a ako vyliečiť túto chorobu u detí?

Ploskosalgusnaya deformity nohy - táto diagnóza sa najčastejšie nachádza na karte detí z prvých rokov života. Podobná patológia spojená s porušením nôh u dieťaťa sa zaznamenáva od momentu prvých krokov.

To je v tejto dobe, že odchýlky môžu byť diagnostikované, pretože je jasné, ako dobre sa dieťa zdvihol na nohy. Valgusova deformita je fenomén, ktorý je možné diagnostikovať nielen odborníkmi, ale aj rodičmi. Preto dbajte na to, ako dieťa chodí na nohu.

O chorobe

Mnoho ľudí mylne mýli a verí, že valgus flatfoot a obyčajný flatfoot sú jedno a to isté. V skutočnosti sa lokalizácia problémov a bolesti vyskytuje na rôznych miestach.

Valgusova deformita sa vyznačuje tým, že dieťa sa pri chôdzi silne spolieha na vnútornú stranu chodidla. V úplne inom smere sú zároveň prsty a päta.

Norma je priame nastavenie nôh. Môžete ju určiť zozadu pri pohľade na dieťa. Za týmto účelom sa nakreslí vizuálne paralelná čiara, ak je ohnutá do konca, môžeme hovoriť o valgus flatfoot.

Je možné poznamenať, že pri pohľade zozadu sa obe nohy budú podobať na písmeno X. V medicíne sa táto choroba nazýva kríženec.

Problém tohto druhu môže byť vrodený alebo získaný. Vrodené zakrivenie sa považuje za jedno z najzávažnejších. Môžu byť diagnostikované aj na neprofesionálne. Objavujú sa buď okamžite alebo 2 mesiace dieťaťa.

Získané problémy sú oveľa bežnejšie. V procese dozrievania a vývoja sa vyskytujú chyby v muskuloskeletálnom systéme, čo vedie k rozvoju ochorenia. Najmä často sa deformita prejavuje u detí s nadváhou.

Porovnanie plochej a zdravej nohy.

Batoľatá začínajú stáť na slabých nohách, čo zasa zažíva silný a vážny tlak. S takýmto zaťažením nie je vždy schopný vyrovnať sa s telom.

Samotná choroba má celý rad dôvodov, ktoré spustili mechanizmus vývoja:

 1. Najväčšou a najzákladnejšou chybou je, že chcú, aby ich dieťa začalo chodiť vo veľmi ranom veku.
  Aby to urobili, vložili ho do chodca alebo jumpera. V skutočnosti takéto kontraindikované dieťa. Príroda poskytla svoj postupný rozvoj. Skoré znášanie na nohách znamená, že dieťa má stále oslabený systém pohybového aparátu, čo čoskoro vedie k závažným vývojovým postihnutiam.
 2. Slabosť spojivového tkaniva - tento faktor je spojený s nadmerným zaťažením nôh, ktoré v takom duete tlačí na rozvoj rôznych patológií.

Najčastejšie sa tento problém prejavuje u detí, ktoré:

 • nedonosheny;
 • trpia vývojovým postihnutím;
 • majú mozgovú obrnu;
 • nadváhou;
 • po krivici;
 • majú slabú imunitu;
 • nosiť nepohodlnú obuv;
 • poranenia kolena, členku alebo poškodených šliach.

Stupne patológie

Загрузка...

Lekári sa rozhodnú klasifikovať deformáciu chodidla s plochou nohou v závislosti od závažnosti a povahy ochorenia:

 1. Menšie odchýlky.
  Uhol nepresahuje 15 stupňov. Je prístupný včasnej diagnostike a včasnej náprave.
 2. Druhý stupeň je charakterizovaný odchýlkami vážnejšej závažnosti.
  Odchýlka nepresahuje 20 stupňov. Ochorenie je liečiteľné konzervatívnymi prostriedkami.
 3. Tretí - uhol odchýlky od normy do 30 stupňov.
  Choroba sa ťažko lieči, vyžaduje si dlhý a komplexný prístup. Priaznivý výsledok je možný len s pretrvávajúcou korekciou, aplikovanou doma aj v nemocnici.
 4. Štvrtý - najťažší stupeň, s maximálnym uhlom odchýlok.
  Často sa po dlhej a komplexnej liečbe neočakáva výsledok. V tomto prípade je nutná operácia.

diagnostika

Napriek tomu, že odchýlka valgusov je v niektorých prípadoch celkom zrejmá, iba patológ môže diagnostikovať len ortopedický špecialista.

Lekár je s väčšou pravdepodobnosťou nielen presná diagnóza, ale tiež ukazuje stupeň odchýlky od normy. Je to mimoriadne dôležité na pochopenie, ako pokračovať v liečbe.

Diagnostika chirurga prebieha v niekoľkých fázach, vrátane:

 • prvotná inšpekcia;
 • podometrics;
 • Röntgenové lúče;
 • plantography.

V prípade, že sa veľmi malý pacient obrátil o pomoc, chirurg je povinný ho odkázať na neurológa, ktorý vylúči problémy s centrálnym nervovým systémom.

Bez zlyhania, po objavení patológie, lekár musí pochopiť príčinu, ktorá tvorila základ ochorenia. Je nevyhnutná na jeho elimináciu a liečbu.

Napríklad, ak je problém spojený s krivicou, potom kým sa nevylieči, nebude možné hovoriť o ďalšom zotavovaní malého pacienta. Preto, komplexné vyšetrenie v tomto prípade nielen nebolí, ale tiež pomáha zamerať sa len na jeden zdravotný problém.

Konzervatívna liečba

Po diagnostikovaní patológie, určovaní jej povahy a typu sa oplatí premýšľať o tom, ako bude tento problém liečený.

Malo by byť zrejmé, že liečba je povinná, je zložitá. Lekár Vám okamžite odporučí celý rad procedúr a poradí vám komplexnú liečbu. Okrem toho rodičia často potrebujú podporovať obnovu a doma, nosiť špeciálnu obuv alebo robiť masáže.

Valgusova deformita chodidla je problém, ktorý je potrebné ešte dlho liečiť. Aby sa ho úplne zbavili, je potrebné vykonávať každoročné postupy.

Ortopedická obuv

To je prvá vec, ktorú môže lekár poradiť. Často aj pred podrobnejším vyšetrením a vyšetrením lekár s najväčšou pravdepodobnosťou predpisuje ortopedickú obuv. Robí to tak, aby rodičia nestratili čas a začali opravovať nohu dieťaťa. Lekár zapíše smer, ktorým poukazuje na abnormality v nohách dieťaťa.

S týmto smerom by rodičia mali ísť do ortopedického salónu. To je tam, že špecialista vyberie pár, ktorý je ideálny pre vaše dieťa v súčasnom stave. Ortopedické topánky sa vyznačujú tým, že majú vysoký zdvih, pevné steny na zadnej strane a boky, malú pätu a nárt.

Diagnóza a liečba flatfoot.

masáž

Povinný kurz, bez ktorého nie je možná korekcia chodidla. Masáž prebieha v niekoľkých fázach, vrátane hladenia, poklepávania, stlačenia na problémové oblasti. Je lepšie vykonávať masáž pre tieto deti neustále, preto, mamičky a oteckovia potrebujú ísť na špeciálne školenia, aby sa znížili náklady na postup.

Po ukončení masážnej procedúry stojí za to urobiť špeciálny kúpeľ nôh.

Kúpele na nohy

Takéto kúpele by malo vykonávať dieťa vo večerných hodinách a najlepšie zo všetkých pred spaním. Sú schopní uvoľniť telo. Vo vriacej teplej vode sa pridávajú aromatické byliny s relaxačným účinkom.

Pre relaxačný kúpeľ je vhodný odvar z harmančeka, mäty, medovky alebo bežnej sódy. Najlepšie nie je pridávať všetko naraz. Používajte rôzne byliny každý deň pre lepší výsledok.

Parafínová terapia

Ide o modernú metódu, pri ktorej existuje mnoho sporov. Podľa istoty niektorých je to dosť účinné. Ale iní poukazujú na významné a zjavné nedostatky. Parafínová terapia môže byť tiež vykonaná doma, stačí kúpiť parafín v lekárni.

Roztavené prostriedky sa používajú vo forme špeciálneho obkladu, ktorý sa aplikuje vo forme čižiem. Na vrchole všetkých zabalené s plastovým obalom, takže v tomto stave po dobu 15-20 minút.

gymnastika

Obsahuje množstvo jednoduchých cvikov, ktoré sú potrebné na udržanie svalov nohy v dobrom stave. Odborníci často odporúčajú vykonávať takúto gymnastiku na špeciálnych podložkách. Má špeciálne masážne ihly, ktoré zvyšujú účinnosť cvičenia.

Po gymnastike sa krvný obeh zlepšuje a stagnujúce oblasti chodidla fungujú lepšie.

fyzioterapia

Metóda, ktorá sa zameriava na elektrostimuláciu svalov a väzov. S jeho pomocou, všetky svaly, ktoré sú považované za spiace sú zahrnuté v práci. Stojí za zmienku, že táto metóda nemá vplyv na liečbu. Je schopný len komplexne pôsobiť a tým zlepšiť celkový stav ľudského tela.

Spôsob života

V prvom rade stojí za to premýšľať o jedle. Vo väčšine prípadov stále trpia obézne deti valgusovou deformitou chodidla. Majú podobný jav pozorovaný častejšie. Preto by mali byť rodičia čo najviac pozorne sledovaní diéty.

Aby ste to urobili, vylúčte z diéty tučné jedlá, nahradte ich zdravou zeleninou, ovocím, duseným jedlom.

Chirurgická liečba

Загрузка...

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa experti uchyľujú k chirurgickému zákroku. Je menovaný len vtedy, ak neexistuje pozitívna dynamika. Počas operácie sa posilňujú svaly šliach.

Lekár dá dieťaťu náplasť, s ktorou existuje ďalšie 3 týždne, potom je potrebné nosiť špeciálnu ortopedickú obuv.

Stanovisko Dr. Komarovského o vade

Známy odborník Dr. Komarovsky si je istý, že rodičia musia dať dieťaťu možnosť chodiť naboso tak často, ako je to len možné. V teplej sezóne, dokonca aj na uliciach mesta, na detských ihriskách, môžete vyhodiť dieťa tak, aby mohol bežať, cítiť všetky nezrovnalosti. To je najlepšia masáž.

Okrem toho zlikvidujte skoré nastavenie v detských sedačkách. Vo veku od 9 mesiacov do jedného roka, bude vaše dieťa určite ísť.

Výsledok

Valgus flatfoot u detí nie je vážnou patológiou, ak je včas odhalený a vyliečený. V súčasnosti neprináša takéto akútne zdravotné problémy dieťaťu. Ale rodičia a lekár si musia vybrať komplexnú liečbu, aby sa s ňou podriadili, aby sa dieťa v krátkom čase naučilo správne chodiť.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár