Metódy rozvoja pamäti u detí

Rodičia sa od detstva snažia rozvíjať svoje deti rôznymi smermi. Dieťa často nie je schopné zapamätať si jednoduchú báseň, rodičia sa na neho začínajú hnevať. Hoci v skutočnosti je tu problém nesprávny prístup a vzdelávanie.

Rozvoj pamäti sa považuje za dlhý a bolestivý proces, za ktorý musia byť zodpovední samotní rodičia. Toto je každodenná práca. S riadnym a harmonickým dodržiavaním všetkých pravidiel však môžete skončiť so slušným výsledkom.

techniky

Vo svete existujú určité techniky vyvinuté známymi učiteľmi. V súčasnosti na nich pracuje väčší počet predškolských a školských vzdelávacích inštitúcií. Tieto techniky ukázali svoju účinnosť, a preto ich možno použiť v každej rodine.

Technika Glenn Doman

Glen Doman je známy špecialista, ktorý vyvinul veľké množstvo podpornej literatúry pre jednoduchšie štádium výučby dieťaťa. Glen Doman sa stal prvým vedcom, ktorý začal tvrdiť, že je potrebné rozvíjať dieťa komplexným spôsobom.

Napríklad, ak sa vyvinie iba duševná aktivita, nebude sa úplne otvoriť. Na vytvorenie úplného a rozsiahleho obrazu je potrebné venovať pozornosť fyzickej aktivite. Rodičia, ktorí venovali pozornosť týmto dvom aspektom vo vývoji dieťaťa, mali nakoniec najpozitívnejší výsledok.

Doman hovorí, že účinok bude zrejmý len s denným výsledkom. Preto sa snažte každý deň venovať pozornosť svojmu dieťaťu, čím odhaľujete jeho duševný potenciál.

Glen Doman vyvinul špeciálne karty, v ich súprave je 120 kusov. Rodič preukáže svojmu dieťaťu kartu, povie, čo je na nej zobrazené, potom ho odstráni. Podstata techniky spočíva práve v krátkodobom zobrazení.

Nemyslite si, že dieťa si nebude môcť spomenúť. Možno, že naraz nebude úspešný, ale nasledujúci deň bude schopný opraviť viac detailov vo svojej pamäti. Táto metóda vám umožní vyvinúť reakciu a pamäť.

Pre mnohých sa táto technika zdá nepochopiteľná, pretože jej podstata je presne v rýchlosti. Ak je karta zobrazená 30-krát, potom sa považuje za študovanú a musí byť vymenená. Všetko sa teda robí, kým sa nepoužije všetkých 120 kariet.

Montessori technika

Jedna z najpopulárnejších metód používaných na celom svete. Maria Montessori je talianska žena, učiteľka a lekárka, ktorá vyvinula vlastnú metódu.

Metóda sa považuje za jedinečnú vzhľadom na špeciálny prístup. Dieťa nevyvíja konkurenčného ducha. Rozvíja sa a rastie tempom, ktoré mu najlepšie vyhovuje. S touto metódou sa spravidla umiestňujú deti v rôznom veku do rovnakej skupiny.

Mladší sledujú starších a dospelí pomáhajú najmenším. Výsledkom je, že každé dieťa rozvíja potrebné pocity a vedomosti.

Dieťa sa učilo nezávislosť od detstva. Podľa tejto metódy si môže slobodne vybrať akékoľvek povolanie, ktoré má rád. Po krátkom tréningu dieťa ľahko nájde chyby a opraví ich.

Úloha dospelého je mimoriadne vážna. Mal by pomáhať dieťaťu, aby to robilo samostatne alebo samostatne, to znamená, že dospelý vytvára podmienky, ktoré pomôžu dieťaťu odomknúť potenciál a vyriešiť problém.

Táto teória má však aj protivníkov, ktorí tvrdia, že to bráni tvorivosti, čo núti dieťa pohybovať sa po rovnakom vzore.

Vývoj hier

Загрузка...

Naučte sa hravo je jednoduché pravidlo, ktoré robí každé dieťa konať. V skutočnosti, v určitom veku, deti sú veľmi negatívne o tom, čo sú nariadené alebo nútené robiť.

Rodičia by mali byť prefíkaní a vychovávať, plne rozvíjať svoje dieťa tak, aby zároveň necítil nepohodlie. V skutočnosti možno byť prekvapený, že nie je nič ťažké vo forme hry. Niekedy nás všade obklopuje. Je potrebné ju izolovať a rozpoznať.

Jednoduché tipy pomôžu nadviazať kontakt s dieťaťom a rozvíjať jeho pamäť bez toho, aby sa uchýlili ku komplexným technikám.

Metóda 1 - opýtajte sa, ako bol deň dieťa

Uistite sa, že každý deň večer, môžete požiadať svoje dieťa pred spaním, ako jeho deň išiel. Bude pamätať na to, aby namáhal svoje duševné schopnosti, čím si zaškolil pamäť. Okrem toho táto metóda vytvára kompetentný a správny prejav. Preto musíte najprv klásť vedúce otázky.

Napríklad, opýtajte sa, čo hrali v materskej škole, alebo ako bola oblečená priateľka Lisa. Nebojte sa o to, čo žiadate banálne veci. Dieťa v tomto veku sa zaujíma o všetko, takže vám určite povie, k čomu Lisa prišla a akú farbu mali jej šaty.

Metóda 2 - čítajte knihy so svojím dieťaťom

Knihy nie sú náhodne považované za najlepší priateľ ľudí. Pomáhajú rozvíjať duševnú aktivitu, tvorivosť a zvyšujú pamäť. Začnite s poviedkami alebo quatrains. Prečítajte si, opýtajte sa dieťaťa na otázku, čím ho privediete do dialógu.

Môžete požiadať o opakovanie, zároveň mi povedzte, že ste zabudli, že Tanya spadla do vody alebo rozbila vajce Ryaba Chicken. Dieťa vám rád pomôže a odpovie na všetky otázky.

Metóda 3 - hrať s dieťaťom slovami

Vzrušujúce hra, ktorá pomôže prejsť čas vo fronte alebo pobaviť pred spaním. Rodič volá 10 zvierat alebo rastlín. Úlohou dieťaťa je opakovať čo najviac slov. Môžete pridať súťaživého ducha hraním s dieťaťom v poradí.

Len v tomto prípade budete z času na čas musieť podriadiť svojmu synovi alebo dcére pocit rivality a nechápali, že ste bezpodmienečný vodca.

Efektívne metódy rozvoja pamäte.

Metóda 4 - zaškolte starostlivosť o dieťa

Nájdite dva identické obrázky na internete, požiadajte ich, aby rozpoznali, ako sa líšia. To môže byť detail na oblečenie alebo okolitý interiér. Spravidla je v tomto prípade potrebné nájsť 10 rozdielov. Skúste zakaždým skomplikovať úlohu.

Metóda 5 - Majster metódy Cicero

Unikátna technika, ktorá vám umožní zapamätať si veľký počet položiek. Jeho podstatou je usporiadať všetky veci vo vašom obľúbenom priestore alebo vo vašej izbe. Napríklad slová pomaranč, slon, sopka, strom a ponožky. Zdá sa, že objekty nie sú navzájom prepojené, čo môže komplikovať proces zapamätania.

Pomocou metódy Cicera sú všetky veci umiestnené v rovnakom priestore. Dali sme oranžový na nočný stolík pred posteľou, dali hračku slon do postele, sopka vybuchne v televízii, strom miestnosti rastie na parapete, a ponožky sú úhľadne zložené v skrini.

Metóda 6 - naučte svoje dieťa metódu asociácie

Technika, ktorá je užitočná v dospelosti. Na to, aby ste ho mohli plne ovládať, stojí za to najprv vysvetliť, aké sú združenia. Spôsobujú spojenie s týmito alebo inými objektmi reality.

Napríklad voda môže byť mokrá, ale tulipány sú spojené s pružinou. Zároveň si pamätajte, že združenia každého človeka sú odlišné, bez ohľadu na príbuzenstvo alebo vzdelanie. Môžu byť vtipné alebo dojemné.

Metóda 7 - naučte sa cudzí jazyk so svojím dieťaťom

Aj keď vaše dieťa nespája svoj život s hĺbkovým štúdiom cudzích jazykov, pomôže mu to trénovať jeho pamäť a rozvíjať svoje mentálne schopnosti. Každý deň sa snažte zapamätať si 5 až 10 nových cudzích slov. Opakujte ich po celý deň.

V budúcnosti nebudete mať čas si všimnúť, ako dieťa obratne pripomína tie slová, ktoré sa naučili pred pár dňami.

Metóda 8 - dajte dieťaťu šport

Nie je náhodou, že Glen Doman uistil, že duševná a fyzická aktivita sú úzko prepojené. Športové športy zlepšujú zásobovanie krvou, čo prispieva k prívalu krvi do mozgu, a tým aj k jej aktivácii. Pre malé deti potrebujú časté prechádzky na čerstvom vzduchu.

Metóda 9 - naučte svoje dieťa napínať pamäť

Nezávislý svet, žiaľ, od útleho veku učí deti na internete alebo hľadať informácie v knihách. A tak dôležité, ak na niečo zabudnete, sedieť niekoľko minút v tichu, namáhať mozog a snažiť sa zapamätať si. Tento druh tréningu bude mať pozitívny vplyv na duševnú aktivitu.

Metóda 10 - urobte správnu diétu

Existujú produkty, ktoré majú priaznivý vplyv na prácu mozgu.

Musia byť zahrnuté do stravy a konzumované niekoľkokrát týždenne:

  • červené ryby;
  • hovädzie mäso;
  • tvaroh;
  • banány;
  • orechy;
  • slivky;
  • hrozienka;
  • špenát;
  • brokolica.

Samozrejme, takmer žiadna z týchto detí nemá rada tieto výrobky. Mali by sa im však učiť, postupne sa pridávať do menu. Strava môže byť zároveň diverzifikovaná vitamínmi a produktmi obsahujúcimi užitočné stopové prvky.

Výsledok

Strávte s dieťaťom čo najviac času, hrajte si s ním a sledujte jeho vývoj. Potom budete mať dosť ľahké vyzdvihnúť techniku, ktorú sa vaše dieťa učí. Mal by pozostávať zo súboru cvičení a ľahko vnímať najmladšie deti.

Hravo si dieťa nevšimne, ako je zvyknutý na knihy, básne, príbehy a intelektuálne hry. Pokiaľ všetko existuje na jeho podvedomej úrovni, pravdepodobnosť, že si dieťa zvykne na užitočné veci a rozvinie vysoké mentálne schopnosti, je zodpovedajúco vysoká.

Загрузка...

Zanechajte Svoj Komentár